Eu yhtäkuin vanhan fasismin nousu

Seuraa vain minkänäköisiä oli toisen maailman sodan fasistit Valtioiden johtajat ja ketkä ovat suuremmassa äänessä euussa tänäpäivänä.
4237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin Ranska ja Saksa ovat näistä suurimmista ydinvaltioista toistaiseksi sovussa. Suomi on siinä kiinteästi mukana.
Mitähän etupiirijakoja nyt tehdään?

Äänestä

Mitäpämuuta on kuin natsismia jälleen se että maamme johdon mainetta kasvatetaan "kipailukykymaineella" kun osa kansasta 10 % on köyhiä omass maassa.

Sitä passaa Intiassa käydä hurskastelemassa kun on Tuomiojakin itse polttanut sotilaspassinsa eikäolisi valmis edes omaa maataan puolustamaan saati ruokkimaan sitten!

En sano ettei Intialaiset olisi tärkeitä mutta he olisivat meidän ohella tulleet huomattavasti enemmän autetuiksi sillä yli 100 000 eurolla taatustikuin että itsensä ylimielisesti korvaamattomaksi listannut Tuomioja käy sitä riisikuppia muka tyrkkäämässä lasten nenien alle tai bilettämässä Intiassa!

Äänestä

ei ole missään EU-maassa merkittävä poliittinen tekijä, ainakaan siinä määrin kuin ennen toista maailmansotaa; ei ole fasistisia hallituksia silloisten Italian, Saksan, Espanjan, Porugalin tapaan! Fasistinen ajattelutapa kuitenkin on jonkin verran nostamassa päätään uusliberalistisen ideologian osana, sen yhteiskunnallisena järjestyksenä ja sosiaalisena ulotuvuutena esim. mititarisoitumisena ja "siunauksen" penäämisenä uskonnollisilta toimijoilta.
Kohtuullinen demokratia, johon omistavat luokat kommunismin pelossa on joutunut sopeutumaan Euroopassa on taannut kansalaisille toimintavapauksia, jotka toistaiseksi ovat olleet esteenä yltiöoikeistolaisille pyrkimyksille! Paine muutokseen on kuitenkin kova ja muutaman vuosikymmenen päästä eurooppalaisen demokratian rajat ja rakenteet saattavat olla varsin toisennäköiset kuin nyt; fasismi ei olekaan silloin tavoite, vaan valtaa käyttävän oligargian työkalu! Yhtä helposti kuin uskonnolliseen irrationalismiin ovat kansalaiset (äänestäjät) johdateltavissa poliittisen irrationalismin, fasismin, pauloihin! Tämän torjumiseksi kansalaisjärjestöjen on skarpattava ja lisättävä aktivitteetejä kaikilla yhteiskunnallisilla sektoreilla! USA on hyvän matkaa edellä kohti totalitärismiä ja siitä ei kannata ottaa oppia millään alalla, on pidettävä järkevä hajurako!

Äänestä

ON NYT SIINÄ TILASSA KANSALLISSOSIALISTIT
PERKKELEET.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin se on vaan taas kirjoitti:

Seuraa vain minkänäköisiä oli toisen maailman sodan fasistit Valtioiden johtajat ja ketkä ovat suuremmassa äänessä euussa tänäpäivänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu