Saa nähdä kuinka aggressiiviseksi se vielä menekään. Pitääkö tässä oikein ruveta pelkäämään henkensä puolesta jos ei hyväksy homoutta.
Homouden pakkosyöttö ahdistaa
ahdistunut
197194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 197
Vanhimmat
nimimerkki ahdistunut kirjoitti:
>> Homouden pakkosyöttö ahdistaa <<
Ikävä, että koet noin. Minä en koe, että mitään pakkosyöttöä edes tapahtuisi.
>> Saa nähdä kuinka aggressiiviseksi se vielä meneekään. <<
Oletan, että kokisit tuollaiseksi hyökkääväksi ja agressiiviseksi esim tuon äskeisen kommenttini tuossa toisessa ketjussa (linkki siihen ketjuun alla).
Tässä keskustelussa avioliittolaista käy olettaakseni juuri päinvastoin eli että keskustelu asian ympärillä vähenee ja rauhoittuu ja lopulta siitä puhutte pääosin ainostaan te, konservatiiviset kristityt.
>> Pitääkö tässä oikein ruveta pelkäämään henkensä puolesta <<
Jos sellainen hullus iskisi tähän maahan, että sinun pitäisi pelätä, koska olet konservatiivinen kristitty, niin minäkin, monen muun lailla, puolustaisin sinua ja sinun oikeuksiasi aivan varmasti.
>> jos ei hyväksy homoutta. <<
Ei sinun tarvitse hyväksyä yhtään mitään, mitä et halua hyväksyä ja siihen sinulla on täysi oikeus. Mutta muista, että sama oikeus omiin mielipiteisiinsä on myös muilla ja ne mielipiteet voi esim sinusta olla jopa loukkaavia.
Kuten vaikkapa tämä minunkin kannattamani ajatus ihmisten yhdenvertaisista ihmisoikeuksista. Tuon ajattelun pohjalta kun kannatan esim tasa-arvoista avioliittolakia ja pidän sitä todella hienona asiana.
Mutta yhtälailla kannatan sinun oikeuttasi uskoa ja ajatella tavallasi. Eli ole ihan rauhassa, sillä joku puolustaa sinunkin oikeuksiasi, vaikka et niin uskoisikaan.
Hyvää loppukesää sinulle tv qwertyilija
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13743978/homot-agressiivisia-aito-avioliitto-tapahtumassa
Sairaat,luonnonvastaiset käyttäytymismallit nostaa päätään kuten Sodomassa.Sairasta on meno!
Ei minua homot ahdista vaan tämä pakkosyöttö, millä kaikki painostetaan homouden taakse. Tämä on kuin ääri-ideologia, tai pakkovalta, mitä kommunismi- tai ääripikeistolaismaissa kaikkien tulisi noudattaa tai joudut linnaan tai sinut tapetaan.
Oletko muuten huomannut, että esim Päivi Räsänen tai vaikkapa Sari Essayah pelkäisivät, että heidät saatettaisiin edes pidättää mielipiteidensä vuoksi. Jos olisi pienintäkään syytä pelätä mitään tuon tapaistakaan, niin viimeistään Päivi Räsänen olisi sanonut sen ääneen. Eli mitään todellista syytä pelkoon ei ole.
Kyllä ainakin Päivi Räsänen on saanut jo väkivaltaista toimintaa osakseen kun hänen kotiaan on tahrittu. Koska se toiminta muuttuu henkilökohtaisesta omaisuudesta ihmiseen se on vain ajan kysymys.
Tiedän ja todella typerää ja tuomittavaa touhua. Mutta on niitä paskaposteja ja jopa tappouhkauksia saanut moni muukin poliitikko ja osa niistä on ollut uskovien lähettämiä.
Voinet esittää faktat paskaposteista jotka uskovat ovat poliitikoille lähettäneet!
Ovatko myös tuhonneet heidän omaisuuttaan tai uhkailleet perhettä?
Tässä kirkolliskokousedustajan saamaa palautetta:
"Saatanan lesbohuora, ruma ämmä, julkisyntinen, hurrien hyysääjä, vitun feministiläskiperse. Hei, sehän on toimittaja Johanna Korhonen! Hän saa runsaasti vihapostia ja päätti selvittää, mikä nettivihaajia riivaa".
”Olen evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokousedustaja ja Vantaan kirkkovaltuutettu uudistusmielisen Tulkaa kaikki -liikkeen listoilta. Maaliskuun alussa kommentoin radiohaastattelussa kirkon johtamista, ja haastattelusta ilmestyi uutinen vanhoillisen, niin sanotun viidennen herätysliikkeen sivustolla.”
”Olen kertakaikkisen syntinen nainen näiden tosikristittyjen silmissä.”
Uutisesta puhkesi vilkas keskustelu. Siinä kommentoitiin muun muassa ”Korhosen henkilökohtaista lesbous-ongelmaa”, jota kaikki haastatteluni ja esiintymiseni aiheesta riippumatta näiden kirjoittajien mielestä käsittelevät.
Toinen teema oli kristillisen vakaumukseni halventaminen ja mitätöinti. Olen kertakaikkisen syntinen nainen näiden tosikristittyjen silmissä. Ja mikä pahinta, katumaton: en halua mennä eheytyskursseille enkä erota perheestäni.”
Osa kirjeistä on normaalia uskonnollista vihapostia, johon olen jo tottunut. Olen muutaman viime vuoden aikana saanut postitse, sähköpostitse ja tekstiviestitse satoja vihaviestejä. Jotkut eivät sulata perhettä, jonka olen perustanut naisen kanssa. Vielä useammat eivät sulata minua.
Kaikkien mielestä en ole käyttäytynyt ollenkaan niin kuin naisen kuuluu. Mikä oikein luulen olevani? He kertovat minulle, mitä oikeasti olen: vitun lesbo, häpeä Suomelle, kristinuskon vihollinen, saatanan kätyri, kireä ämmä, valeälykkö, ruma lehmä. Mätän viestejä rutiiniluonteisesti paperinkeräykseen. Sinne päätyvät myös pyytämättä ja yllätyksenä tulleet hartauskirjat ja eheytymisesitteet.”
http://www.olivialehti.fi/jutut/mita-tapahtui-kun-johanna-korhonen-kohtasi-nettivihaajansa/
"Jos sellainen hullus iskisi tähän maahan, että sinun pitäisi pelätä, koska olet konservatiivinen kristitty, niin minäkin, monen muun lailla, puolustaisin sinua ja sinun oikeuksiasi aivan varmasti."
Todennäköisesti qwerttyu et puolustaisi Jeesukseen uskovia, koska verenhimo on jo vallannut sinut. Muista kuinka nopeasti totaalinen verenhimo Jeesusta kohtaa syttyi ihmisten mielissä. Muutamaa päivää aikaisemmin koko kansa juhli Jeesusta, joka aasilla ratsasti ja jo neljän päivän päästä janosivat Hänen vertaan. Näin ihmisen mieli toimii.
Tästä muuten se vaino alkaa - ensin yritetää kieltää toisen vaino ja näin pyritään antamaan suojaus vainoojille, että rauhassa voivat harjoittaa kauheuksiaan toisen perhettä kohtaan. Ja siitä sesitten etenee asteittain kohti veritekoja. Vainolle pitäisi olla nollatoleranssi, mutta tässä tapauksessa sitä ei ole.
Tässä videossa Rauno Helppi kertoo mihin homous lopulta pyrkii. http://www.youtube.com/watch?v=eGAlYPp0Xv0
Rauno Helppi kehui myös Me Naiset lehden toimittajaa tästä jutusta:
”Amadeus raitistui ja eheytyi homoudesta. Olin voissa paistettu homo. Ystävä kysyi haluaisitko Amadeus rukoilla. Tuo ehdotus huvitti. Olen pienestä pitäen uskonut Jumalaan, mutta en ole rukoillut. Ajattelin, että minulla ei ole mitään menetettävää, kokeilen. Mutta rukoilen tasan tämän yhden kerran. Jeesus jos olet olemassa, tämän on parasta toimia nyt! Lausuttuaan aamenen Amadeus tunsi jotain merkillistä. Oli kuin möykky olisi otettu rinnastani pois. Minut valtasi rauha, jollaista en ollut koskaan ennen kokenut.” Ihanaa Jee- sus ihanaa ja helppoa! Me Naiset (36/2013) mukaelma kirjoituksesta:
>> Todennäköisesti qwertyilija et puolustaisi Jeesukseen uskovia, koska verenhimo on jo vallannut sinut. <<
Olisin puolustanut niitä aa-kerholaisiakin, jos joku idiottilauma olisi Simonpuistikossa käynyt heihin ensin käsiksi. Sinä sensijaan olisit uskoakseni lähtenyt karkuun, yksin.
" Ikävä, että koet noin. Minä en koe, että mitään pakkosyöttöä edes tapahtuisi. "
Miten voisitkaan, kun ITSE harrastat tätä pakkosyöttöä.
Tosin live-elämässä ihmiset ovat täysijärkisempiä, kuin tällä HOMO palstalla.
"Kyllä ainakin Päivi Räsänen on saanut jo väkivaltaista toimintaa osakseen kun hänen kotiaan on tahrittu."
Se oli kyllä jännää miten Päivi Räsästä alettiin vihata niin paljon homo-illan jälkeen. Eihän Päivi kertonut muuta kuin vain mitä Raamatussa sanotaan homoudesta. Ajattelin jo silloin että näin suhteeton reaktio tosiasioihin (= Raamatussa tosiaankin tuomitaan homous hyvin selvin sanoin. ) ei ole tervettä. Eikä se olekaan. Homoliittojen puolustajat ovat yhtä pihalla kohtuudesta ja järkevästä elämänasenteesta kuin kaikki fundamentalisti-terroristit ja eläinaktivistit jotka tuhoavat laillisten yritysten tuotantotiloja. Miltä teistä tuntuisi jos minä tulisin riehumaan tiedän kotiinne ja pistäisin kaikki huonekalut paskaksi, häh? Tämä vain siksi että teillä on erilainen mielipide jostain asiasta kuin minulla? Nimimerkki Ahdistunut on aivan oikeassa. On todellakin syytä ahdistua ja alkaa pelkäämään oman henkilökohtaisen turvallisuuden takia, kun vastassa on ääriajattelijoita jotka haluavat muuttaa maailman ja jotka eivät kaihda lakien rikkomista tai toisen kotirauhaakaan, kun kuvittelevat olevansa täydellisen oikeassa asiassaan.
Kyllä Päivi sanoi myös omia mielipiteitään, kuten "homous on psykosomaattinen sairaus". Ja kun saa lisättyä sairauden synniksi, niin kai kansalaiset vähän kummeksuivat.
Ja uskovat tosiaan lähettivät tuhansia viestejä koskien tasa -arvoisen avioliittolain estämistä 2014. Näin on, jos kansanedustajia uskominen. Heitä ärsytti moinen. Ja näkyy ärsyttävän tämä kampanjakin monia suomalaisia. Ette ole kaikkien mielestä oikeassa; lähinnä vain omasta mielestänne.
>Se oli kyllä jännää miten Päivi Räsästä alettiin vihata niin paljon homo-illan jälkeen. Eihän Päivi kertonut muuta kuin vain mitä Raamatussa sanotaan homoudesta.
Jokainen vastaa puheistaan, siteeraapa raamattua, koraania, äitiään tai Pekka Töpöhäntää. Kun antaa ymmärtää olevansa samaa mieltä, puhujan vastuu on täysi ja lyhentämätön. Näin se vain menee.
>Muutamaa päivää aikaisemmin koko kansa juhli Jeesusta, joka aasilla ratsasti ja jo neljän päivän päästä janosivat Hänen vertaan.
No aika varmasti ei. Aasin varsalla ratsastus kansan juhliessa on mitä todennäköisimmin silkka satu.
Se on vastareaktio sille että homous on pidetty niin kauan kaapissa, pitkään siitä ei saanut puhua, ja jos julkisuudessa jotain siitä puhuttiinkin silloin tällöin niin se oli pelkkää negattivista. Ja oli vielä sairaudeksi luokiteltu.
Nyt on sitten oikeutetun, (poisluettuna väkivalta), vastareaktion aika. Aika vaatia homoille tasavertaiset, yhdenvertaiset ihmisja kansaalaisoikeudet kuin muillakin kansalaisilla.
Jos ja kun joskus päästään siihen että se onko hetero vai homo ei vaikuta ihmisen saamaan kohteluun, viranomaisilta mutta myös kansalaisilta, niin silloin keskustelu homoudesta laantuu kun siihen ei ole enää syytä edellämainitun syyn, syrjinnän, takia.
Ei homo ole koskaan tasavertainen sukupuolielämässään eikä perhe-elämässä heteron kanssa. Ja sen sanoo biologia eikä mikään laki. Eipä nyt siis taas sotketa ihmisoikeuskorttia väärään pakkaan.
Homojen tulee elää kuten homot elää eikä leikkiä heteroita! Homoilla on jo homoliitot jotka täyttävät ne kriteerit mihin homojen rahkeet riittävätkin. Olisihan se ihan ylimitoitettua jos mopoa ajava vaatisi saada lentolupakirjan mopoiluuna.
Eihän sen sano muut kuin vajakit, jotka ei ymmärrä muuta kuin mutterin ja pultin. Tottakai meillä on nyt jo Salen vahvistama laki, joka tulee voimaan 1.3.2015.
Sinäkin voit alkaa tutustumalla pultin ja mutterin salaisuuteen. Pyllyjä voi nussia ja pimppejä hangata vastakkain ilman avistakin. Niistä kun ei tule muuta kuin ääntä ja vähän sotkua.
Pultti ja mutteri on sinulle varmasti kylläkin liian monimutkaista kun nuo numerotkaan eivät ole hanskassa :) ja ajantajusi on ihan hukassa.
Itse olen ollut 21 vuotta avioliitossa. Ja kun pian menen avioon miehen kanssa, niin se vastaa samaa asiaa. Rakkautta ja elämää yhdessä. Siis samaa kuin heteroillakin.
Ja mitä joku näkee siinä parempana, jos sotkua tulee naisen ja miehen kanssa, kuin että homojen ja lesbojenkin on hyvä käydä pesulla etukäteen ja jälkikäteen? Ja lapsia tulee ehkä vain noin joka 25. vuosi noin keskimäärin. Suurin osa touhuista on hukkaan mennyttä .
On hyvä, että TIEDÄN nämä asiat jo sillä, että on takana heteroelämää ja homoelämää.
Joo, toteutuuko siinäkin pultti ja mutteri, kun aviomies raiskaa vaimonsa vauvan vieressä nukkuessa? Ett ihan luomistako siinä toteutetaan? No nyt sekin on kriminalisoitu, aika myöhään tosi; siis avioliitossa raiskaaminen. Ja kyll Raamatusta pimeet saa kaiken oikeuden pimeisiin tekoihinsa, kun Paavalia lukevat.
kun homoseksuaalisuus oli päässyt pahimmat noitavainot yli, ja todettiin evoluutiossa ilmeneväksi virheeksi, sen kourissa painivien ihmisten, eli homoseksuaalien, tueksi perustettiin järjestöjä. Vähitellen homoseksuaalisuudesta kärsivät ihmiset alkoivat kokea helpotusta ja alkoivat kerääntyä yhteen ja tukemaan toisiaan. Syntyi homoseksuaalinen vallankumous. Sateenkaarisaaste. Yhteiskunnan suunnalta painostus kuitenkin teki aaltoliikettään, ja aina huipuilla sitten SETA yms. heräsi kampanjoimaan homoseksuaalisuuden normalisoimiseksi. Tämän seurauksena syntyi monia ilmiöitä, joista yksi on homoseksuaalien tunkeminen julkisuuteen... säähomo, sisustushomo, homokokki, homopappi jne. Monin eri tavoin homostelua on vaivihkaa salakuljetettu normielämään. Nyt homoseksuaalisuus on liitetty väkisin osaksi ihmisoikeuksia. Ihmisoikeudet on eri juttu kuin seksuaalisuuden harjoittamisen oikeus. Mitä ihmeen naurettavaa tämä on, kun ihmisiä harhautetaan laskelmoidusti tällä tavoin? Jokaisella ihmisellä on toki oikeus, oli sitten homo tai hetero, mutta että nyt halutaan oikeuksia homoseksuaalina. Ei ole mitään järjen häivää. Homot takas kaappiin!
Nythän on niin, että kaappihomous on yleisintä juuri näiden homojen oikeuksia vastustavien keskuudessa. Käy sääliksi vaimoparkoja, joiden äijät eivät voi julkisesti toteuttaa omaa seksuaalisuuttaan, kun niin häpeävät, että peilaavat häpeänsä homovihaan.
Homojen oikeudet ovat meille kaikille eduksi. Kaapista ulos tullut vapauttaa naisen kulissiavioliitosta ja vapauttaa samalla naisen heteromiesten jahdattavaksi. Siis kuka kärsii?
Ei minua kiinnosta, mitä keskenään tekevät. Vaikka voisihan sitä toivoa heille parempaakin. Lapsia ei kuitenkaan tarvitse siihen sotkea. Sen takia itse vastustan tätä uutta avioliittolakia. Kirkkot päättäköön itse, ketä vihivät ja miten.
Kun tämä yhteiskunta ei ole enää pappien ohjailtavissa, niin yksinhuoltajien, homoseksuaalien, vammaisten, köyhien ja monien muiden aiemmin alistetuksi joutuneiden ihmisryhmien ihmisoikeudet ja elämänlaatu on parantunut ja paljon.
Jos vertailun vuoksi haluaisi visioida asioiden menon päinvastaiseen suuntaan eli kohti prinkkalaa, epätasa-arvoa ja jonkinlaista pappisvallan hallitsemaa sääty-yhteiskuntaa, niin pistän oman juttusi homo-sanan tilalle sanan äärikonservatiivi.
Tältä se näyttäisi:
"kun äärikonservatiivisuus oli päässyt pahimmat noitavainot yli, ja todettiin evoluutiossa ilmeneväksi virheeksi, sen kourissa painivien ihmisten, eli äärikonservatiivien, tueksi perustettiin järjestöjä. Vähitellen äärikonservatiivisuudesta kärsivät ihmiset alkoivat kokea helpotusta ja alkoivat kerääntyä yhteen ja tukemaan toisiaan. Syntyi äärikonservatiivinen vallankumous. Äärikonservatiivinen saaste. Yhteiskunnan suunnalta painostus kuitenkin teki aaltoliikettään, ja aina huipuilla sitten Patmos yms. heräsi kampanjoimaan äärikonservatiivisuuden normalisoimiseksi. Tämän seurauksena syntyi monia ilmiöitä, joista yksi on äärikonservatiivien tunkeminen julkisuuteen... sää-äärikonservatiivi, sisustus-äärikonservatiivi, äärikonservatiivi-kokki, äärikonservatiivi-pappi jne. Monin eri tavoin äärikonservatiivisuutta on vaivihkaa salakuljetettu normielämään. Nyt äärikonservatiivisuus on liitetty väkisin osaksi ihmisoikeuksia. Ihmisoikeudet on eri juttu kuin uskonnollisuuden harjoittamisen oikeus. Mitä ihmeen naurettavaa tämä on, kun ihmisiä harhautetaan laskelmoidusti tällä tavoin? Jokaisella ihmisellä on toki oikeus, oli sitten äärikonservatiivi tai ei, mutta että nyt halutaan oikeuksia äärikonservatiivina. Ei ole mitään järjen häivää. Äärikonservatiivit takas kaappiin!"
Konservatiisuudella on myös hyvät puolensa. Se jarruttaa epäsovinnaisten asioiden kehittymistä sovinnaisiksi mm. harhojen, petosten, itsepetosten ja illuusioiden kautta. Homoseksuaalisuus on normaalista seksuaalisuudesta perversioitunut seksin harjoittamisen muoto, jota EI saa sotkea parisuhteeseen. Virhe on tapahtunut, jos tälle perverttiselle parisuhdeilluusiolle myönnetään erikseen ihmisoikeuksia. Virhe on myös tapahtunut silloin, kun nykymuotoisilla suvakkiharhaopeilla tarkoitushakuisesti aiheutetaan yhteiskunnan ja lasten sosiaalisen aseman ja normaalin kehityksen mutatoitumista. Konservatiivisuus voi tässätapauksessa olla myös asiallisessa roolissa, eli kohteliaasti sanotaan ei ja kohteliaasti perustellaan, miksi ei. Konservatiiviisuutta pidetään oletusarvoisesti jäykkyytenä ja suvaitsemattomuutena. Onhan sillä nämäkin muodot, mutta kuten sanoin, sillä on myös hyvät puolensa. Kun väkipakolla yritetään saada jotain asiaa läpi harmaan kiven, jopa harhauttamalla, niin tietenkin äärikonservatiivisuus saattaa herätä. Voimalla on aina vastavoimansa. Homoseksuaalisuuden normalisoimista ja sen tuomista normaaliin arkeen ja lasten näköpiiriin vastustan äärikonservatiivisesti.
Tämän pakkosyötön seurauksena syntyy vaikutelma, että joka toinen on himo, jonka täytyisi päästä toteuttamaan mielihalujaa. Oikeastaan homoja on vain marginaaliryhmä. Minusta lapset ja nuoret joutuvat herkimmin tämän pakkosyötön uhriksi. Herkässä kehitysvaiheessa aivan tavalliset lapset ja nuoret saadaan epävarmoiksi omasta seksuaalisuudestaan. Sillä on kauaskantoiset seuraukset lastemme tulevaisuutta ajatellen. Ovatko nämä homouden tyrkyttäjät ajatelleen pitemmälle, mitä pahaa he saavat tällä kaikella aikaiseksi.
Kysymys ei ole pelkästään homojen oikeudesta silloin jos sillä on seurauksia koko yhteiskuntaan.
Korjaus; joka toinen on homo
>> Tämän pakkosyötön seurauksena syntyy vaikutelma, että joka toinen on homo <<
Vai syntyy. Älä nyt kuitenkaan oleta, että muillakin syntyisi ihan noin erikoinen mielikuva.
Tässä maassa on tapahtunut suhteellisen nopea homoseksuaalisuuden legitimointi eli homoseksuaalisuuden yhteiskunnallinen hyväksyminen; ja sehän on hieno asia. Mistään pakkosyötöstä ei mielestäni kuitenkaan ole kysymys.
Ja mistä ihmeestä tulee käsitys, että 50% meistä voisi olla homoseksuaaaleja? Siitäkö, että osa julkisuuden henkilöistä on avoimesti homoseksuaaleja? Mutta, olisihan he sitä sittenkin, vaikka olisivatkin kaapissa.
Verrataan tilannetta siihen tilanteeseen, että vasenkätisyyttä paheksuttaisiin tai siitä jopa rangaistaisiin esim huonommilla ihmisoikeuksilla.
Silloin meitä vasenkätisiä ei juurikaan olisi nähtävissä, vaan suurin vasureista olisi kaapissa. Joku vasuri voisi joskus erehtyä pitämään kelloa julkisestioikeassa kädessä, mutta pääsääntöisesti eivät pitäisi, koska se paljastasi hänet vasuriksi.
Muutama ärsyttävä vasenkätinen nettikirjoittelija varmaankin ajaisi vasenkätisten oikeutta olla lain voimalla vasenkätisiä ja hän kohtaisi kärtyisiä mielipiteitä, joissa inistäisiin sitä, että miksi pienen vähemmistön pitää pelkkää itsekkyyttään saada olla julkisesti vasenkätisiä ja vaatia sitä ihan lain voimalla, kun kuitenkin lähes kaikki on oikeakätisiä.
>> Oikeastaan homoja on vain marginaaliryhmä. <<
Totta. Niin on. Ja sinäkin kuulut vähemmistöön, mahdollisesti useampaankin sellaiseen. Te konservatiiviset kristityt olette yksi vähemmistö, homoseksuaalit on toinen, vasenkätiset kolmas, liikuntarajoitteiset neljäs, lukihäiriöiset viides jne ihan loputtomiin. Sanoisin, että tämä kansa koostuu marginaalisista ryhmistä ja vielä niin, että kuulumme jokainen useampaankin marginaaliryhmään ja yhdessä me kaikki muodostamme tämän kansan.
>> Minusta lapset ja nuoret joutuvat herkimmin tämän pakkosyötön uhriksi. <<
Siitä pakkosyötöstä sen verran, että esim Irlannissa jokainen on saanut nauttia 12 vuotta katolista pakkosyöttöä ja silti tuo katolilaisuudella "pakkosyötetty" kansa päätti kansanäänestyksessä 62%:n enemmistöllä hyväksyä tasa-arvoisen avioliittolain. Eli ei sitä pakkosyöttöä käytännössä juurikaan tapahdu.
>> Herkässä kehitysvaiheessa aivan tavalliset lapset ja nuoret saadaan epävarmoiksi omasta seksuaalisuudestaan. <<
Eli jos emme kyttää, ettei tytöt leiki autoilla ja pojat vaikka nukeilla, niin niistä tulee homoseksuaaleja. Höpö höpö höpö höpö!!
>> Ovatko nämä homouden tyrkyttäjät ajatelleen pitemmälle, mitä pahaa he saavat tällä kaikella aikaiseksi. <<
Onhan se nähtävissä, että yksi marginaaliryhmä on menossa aivan sekaisin, mutta koittakaa nyt kuitenkin jaksaa.
>> Kysymys ei ole pelkästään homojen oikeudesta silloin jos sillä on seurauksia koko yhteiskuntaan. <<
Tosi kuin vesi. Katsos kun yhden ihmisryhmän ihmisoikeuksien loukkaus loukkaa myös kaikkia hänen läheisiään ja välillisesti heidän loukkaamisensa heijastuu vielä laajemmalle, lähes koko yhteikuntaan.
Eli esimerkiksi homoseksuaalien ihmisoikeuksien polkeminen, mitä esim aa-yhdistyskin tieten tai tietämättään ajaa, olisi loukkaus melkein koko yhteiskuntaa kohtaan. No, teitä se ei loukaisi.
"Siitä pakkosyötöstä sen verran, että esim Irlannissa jokainen on saanut nauttia 12 vuotta katolista pakkosyöttöä ja silti tuo katolilaisuudella "pakkosyötetty" kansa päätti kansanäänestyksessä 62%:n enemmistöllä hyväksyä tasa-arvoisen avioliittolain. Eli ei sitä pakkosyöttöä käytännössä juurikaan tapahdu."
Hyvä esimerkki miten homouden pakkosyöttöä puolustetaan ja samalla tunnestetaan pakkosyöttö. Kyllä mekin kun ne muutkin. Rasismille pitäisi olla nollatoleranssi, mutta uskovia kohtaan harjoitettu rasismi on sallittua - kun muuallakin esiintyy rasismia.
"Eli esimerkiksi homoseksuaalien ihmisoikeuksien polkeminen, mitä esim aa-yhdistyskin tieten tai tietämättään ajaa, olisi loukkaus melkein koko yhteiskuntaa kohtaan. No, teitä se ei loukaisi."
Tällä suoranaisella valheella halutaan turvata uskovien vaino. AA-liike haluaa vain pitää vuosituhantisen avioliiton pyhänä ja koskemattomana.
" Sanoisin, että tämä kansa koostuu marginaalisista ryhmistä ja vielä niin, että kuulumme jokainen useampaankin marginaaliryhmään ja yhdessä me kaikki muodostamme tämän kansan."
Mutta vain homot haluaa loukata toisen ryhmän pyhinä pitämiä arvoja ja käyttää taipumustaan väkivallan lietsontaa kristittyä vähemmistöä kohtaan.
"Ja mistä ihmeestä tulee käsitys, että 50% meistä voisi olla homoseksuaaaleja? Siitäkö, että osa julkisuuden henkilöistä on avoimesti homoseksuaaleja? Mutta, olisihan he sitä sittenkin, vaikka olisivatkin kaapissa."
Näin on. Asia on miltä se näyttää ulospäin. Ja tottatosiaan synnytetään vaikutelmaa että kaikkien pitäisi olla homoja. Niin aggressiivista homolobbaus nyt on myös Suomessa. Tämä väkivaltainen lobbaus (vrt Sodoman tapaus) lienee sitten syynä, että homous poistetaan yhteiskunnasta ja ihmisten tietoisuudesta kokonaan kun Jumalan aika koittaa. Eivätkä he sitten enää koskaan palaa edes tietoisuuteemme - he ovat poissa.
Minä annan periksi.
Joo. On tämä tiedottaja kyllä naurettavuuden huipentuma. Mutta Jumala meidät kaikki kai loi; ääliöt ja homot, heterot ja vasenkätisetkin. ?
Siis tiedote on kaiken huippu. Minä kyllä tunnistan hänet. Eräältä toiselta foorumilta, josta hänen kaikki törkykommentit poistetaan ihan suitsait. Eikä se (koska on tiedote) kuule mitään, paahtaa vaan omia käsityksiään ja vääristymiään. Siis tulkitsee kaiken oman sekopäisyyden kautta. Ei usko edes mustaa valkoisella vaan jankunrankun suoltaa. Siksi en täällä viiti sen kaa alkaa. Että odotin kunnes poistui palstalta hän, ja vasta sitten vastasin 'tiedotteeseen'.
>AA-liike haluaa vain pitää vuosituhantisen avioliiton pyhänä ja koskemattomana.
Eli siis te todellisuudessa haluatte, että keski-ikäinen mies ottaa, tytön perheen kanssa käytyjen neuvottelujen jälkeen, 15-17-vuotiaan tyttösen vaimokseen tältä mitään kysymättä ja sen jälkeen omistaa tytön sekä useiden päivittäisten yhdyntöjen tuloksena aikanaan syntyvät lapset. Miehen kuoltua hänet perii vanhin poika eivätkä muut peri mitään. Tätä on vuosituhantinen, pyhä ja koskematon perinteinen avioliitto.
>Onhan se nähtävissä, että yksi marginaaliryhmä on menossa aivan sekaisin,
...mutta onko se pahaa, sepä onkin hyvä kysymys. Ehkä on jotenkin reilua, että sekopäisyyteen taipuvaisten sallitaan seota vielä vähän lisää, kun sellainen tuntuu heidän pirtaansa passaavan.
Menes nyt nukkumaan ja laita se yövaippa, jookos Reettuli?
Homot ja lesbot polkee lasten oikeuksia .
Niin tekevät. He päättävät, että lapsi ei tarvitse isää tai äitiä ollenkaan. Kun lapsi kysyy miksi minulla ei ole isää/äitiä he vastaavat, että sinä et sellaista tarvitse me olemme niin päättäneet.
Tähän tätä. Homot ovat aivan samassa tilanteessa kuin ne heteroparit, jotka eivät voi saada lapsia. Silloin yhteiskunta tulee apuun. Heterot ja homot eivät päätä mistään, vaan lähinnä adoptioviranomaiset.
Heteroparien adoptiolapsilla on sekä isä että äiti. Onko niin vaikea ymmärtää, että kaksi isää ei ole äiti?
Ymmärrän sen, että kaikilla heteoilla ei ole lapsia, eikä homoilla.
Senkin tiedän, että adoptiolaisilla ei e omaa isää ja äitiä. Siis äitiä ja isää ei ole, Nyt olet todistanut, että olet tyhmä, tai että adoptiolapsilla onkin isä ja äiti.
Lapsuudessa jo näin, että adoptiolapsi oli, mutta heidän adoptoineet eivät olleet heidän isä ja äiti. Mutta olivat juridisetsi.
Tämä ahdistus on Kari Mäkisen syytä. Hänhän alkoi kiivaasti kannattaa homoutta Wille Riekkisen ja Irja Askolan tavoin antamalla edsukunnalle oman lausuntonsa. Heterot ovat tosiaan helisemässä. Päiväkodeissa pojat eivät saa leikkiä poikien leikkejä ja tytöt työttöjen leikkejä. kristinuskoa ei saa tuoda julki millään muotoa,vaikka se juuri tuo turvallisuuta tämän levottom,an ajan keskelle.
Minua kiinnostaa saada tietää, että mistä olet saanut tuollaisia ajatuksia päähäsi, etteivät päikkärissä muka pojat ja tytöt saa leikkiä, mitä he itse haluavat. Oletko sitä mieltä, etteivät tytöt ja pojat saa leikkiä samoja leikkejä? Ja mitkä ovat sinun mielestäsi poikien leikkejä ja mitkä tyttöjen leikkejä?
Et siis tiedä sukupuolineutraalista kasvatuksesta, jossa ihmisen sukupuolisuus ja seksuaalisuus pyritään väkivalloin häivyttämään. Tämä on sen homolobbauksen toinen vaihe sitten.
Voi sinua ja tietämättömyyttäsi. Ja uskomuksiasi.
Kyllä näin se menee kohta meilläkin koska Ruotsissa on jo käytäntöä. Meillähän tuo on vihreiden ja demarinuorten puolueohjelmaankin oikein kirjattu ja sen voi jokainen lukea.
Tarkoitat varmaan Perussuoalaisten nuorisojohtajan laatimaa tulevaisuuden ennustetta? Vai onko noiden puolueohjelmassa tuollaista?
Kuulostaa ihan breikiläisyydeltä hulluudelta.
Vihreiden ja demareiden kuten sanoin. Ne voi jokainen lukea.
Ikävä kyllä en löytänyt kummastakaan sitä tietoa, jota esitit.
Lahkolaisilla lienee omat, hieman päivitetyt versionsa käytössään.
Totta kai, ainahan he tietävät mitä itsekukin ajattelee ja haluaa... ;)
Pönde atsku nyt oikein urakalla heittelee ripaskaansa :D
Mutta mistä löytyisi ne vihreiden ja demarinuorten teesit, joita tässä esitettiin? Herjat eivät tähän auta.
Heidän puolueohjelmistaan lue sieltä.
Olen pahoillani, mutta en mitään sellaista löytänyt. Oli ihan tavanomaisia tavoitteita.
Aito kristitty ymmärtää ja tukee, vaikkei hyväksyisikään. Jos siis homoudesta tässä puhutaan.
Keskustelu on vapautunut juu, mutta jotain rajaa.
Aito kristitty ei voi toimia Jumalan Sanaa vastaan.
Se ahdistaa kun aivan kuin pakotetaan toimimaan Jumalan Sanaa vastaan.
>> Jos siis homoudesta tässä puhutaan <<
Siitäpä hyvinkin.
>> Aito kristitty ymmärtää ja tukee [homoutta]<<
Minusta tuntuu, että moni laisesi (aikuiskastettu) kristitty ymmärtää homoseksuaalisuudesta yhtä vähän kuin minä jumaluskosta eli ei käytännössä mitään. Ja heikkoa se saattaa olla muillakin jos ei asiasta ole mitään omakohtaista kokemusta. Päällepäin asia voi tuntua helposti käsitettävältä, mutta siihen on syynä se, että meillä ihmisillä on taipumus kokea, että ymmärrämme erityisesti niitä asioita, joista emme ymmärrä yhtään mitään.
Väitän, että ylivertaisuusvinouma johtaa tuollaiseen ajatusvääristymään.
Eli kun ihminen ei tiedä jostakin asiasta juuri mitään, niin hänellä ei ole myöskään tietotaitoa arvioida omaa osaamistaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ylivertaisuusvinouma
>> vaikkei hyväksyisikään[homoutta] <<
Eivät varmaankaan usein hyväksy, mutta vaikka hyväksyisivätkin, niin eivät varmaankaan kertoisi sitä oman seurakuntansa muille jäsenille. Tästä voisi syntyä mielikuva, ettei kukaan hyväksy.
>> Keskustelu on vapautunut juu, mutta jotain rajaa. <<
Mihin sinä itse sen rajan vetäisit, eli pitäisikö määrätynlaiset (minunlaiseni?) kommentit ja kommentoijat kieltää vai olisitko vieläkin tiukempi tuossa rajanvedossasi?
Vastaa aivan vapaasti, sana on vielä vapaa.
Ei minua ahdista. Joskus toki sellaisiakin tilanteita tulee eteen. Lue joskus muutakin kuin VT:n yksittäisiä lauseita.
En tarkoittanut sinun kommenttejasi.
Tuosta vinoumasta Wikipedia kehittelee lähteen pohjalta hivenen omiaan. Itsekin ajattelin "palautteen" (käytännön testin) puutteen olevan se tärkein.
Voit halutessasi vaihtaa ymmärryksen ja hyväksymisen toisinpäin. Noilla sanoilla taitaa olla enemän, kuin yksi merkitys.
>> Tuosta vinoumasta Wikipedia kehittelee lähteen pohjalta hivenen omiaan. <<
Varmaankin noin, mutta se oli senverran lyhyt ja mielestäni riittävän oikea, että käytin sitä. Alunperin luin siitä tarkemman selvityksen, joskin sekin oli pelkkä yhteenveto, jostain tiedelehden palstalta. Tässä pari minusta asillista linkkiä samaan aiheeseen:
http://www.tervettäskeptisyyttä.net/niin-tietamaton-etta-luulee-tietavansa/
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/alykas-jarjettomyys-kognitiivinen-suorituskyky-ei-suojaa-ihmisia-typeryydelta/
No, tuo eka ei nyt tullut sinisellä, mutta pistän sen uudelleen.
http://www.tervettäskeptisyyttä.net/niin-tietamaton-etta-luulee-tietavansa/
>Se ahdistaa kun aivan kuin pakotetaan toimimaan Jumalan Sanaa vastaan.
Millä tavalla sinua pakotetaan? Haluaisitko kivittää velhonaisen kuten Jumala käskee, mutta maallinen laki estää ja ahdistut siitä?
Kyllä uskovan on oltava valmis mieluummin menemään vankilaan kuin rikkomaan Jumalan käskyjä. Ja siellä vankilassa se homostelukin tulisi sen verran tutummaksi, että voisi ikään kuin muodostaa lopullisen kantansa, notta tykkääkö siitä vai ei.
"Millä tavalla sinua pakotetaan? Haluaisitko kivittää velhonaisen kuten Jumala käskee, mutta maallinen laki estää ja ahdistut siitä?"
No tämän hoitaa sitten Jumala aikanaan ja samaan syssyyn hoitaa myös homot sinne minne he kuuluvatkin, jos Jeesuksen evankeliumia ei kelpaa.
Jumala antaa homojen nyt riehua lähes vapaasti ihmisten pyhiä arvoja tuhoten vain sen takia, että me saamme aikaa evankelliumin julistamiseen. Kun Jeesus sitten saapuu, niin homot kaikkoaa tietoisuudestamme ihan kokonaan. Sitä odotellessa julistamme evankeliumia :)
Tulipas mielenkiintoinen aihe eteen. Sietänee pohtia.
Jos suoraan rientää lyttäämään Dunningin ja Krugerin, syyllistyy mahdollisesti mainitsemaasi vinoutumaan.
Tutkimuksesta voi kuitenkin ymmärtää, miksi Katainen oli niin onneton pääministeri, eikä onnitunut missään. Hän yksinkertaisesti luuli kaikkea muuta kansaa yhtä nerokkaaksi kuin itseään. Ohops, politiikkaa... karattiin aihealueelta.
”Ihmiset, joilta puuttuu tieto tai viisaus suoriutua hyvin, ovat usein tietämättömiä siitä. Sama epäpätevyys, joka saa heidät tekemään vääriä valintoja, on siis se sama joka estää heitä tunnistamasta pätevyyttä – olipa se heidän omansa tai jonkun muun”
Korvaillaan vähän, niin saa omat ajatukset järjestykseen.
”Puuseppä, jolta puuttuu ammattitaito tai joka on yksinkertaisesti päälleen pudonnut, on usein onnellisen tietämätön työnsä huonosta laadusta. Sama epäpätevyys, joka saa hänet tekemään huonoa jälkeä on siis se sama joka estää häntä tunnistamasta laatua – esiintyipä se hänen omassa työssään tai jonkun muun”
Ha-humm. Siinäpä jokaiselle mietittävää torstaiaamupäiväksi.
>> Tulipas mielenkiintoinen aihe eteen. Sietänee pohtia. <<
Aihe on minustakin mielenkiintoinen.
>> Jos suoraan rientää lyttäämään Dunningin ja Krugerin, syyllistyy mahdollisesti mainitsemaasi vinoutumaan. <<
Hyvin perusteltu ryttäys olisi mitä tervetullein. En pidä tuota minään ehdottomana faktana, mutta kyllä tuossa Dunningin-Krugerin-efektissä tuntuisi olevan ihan asiaa pohjalla.
>> Tutkimuksesta voi kuitenkin ymmärtää, miksi Katainen oli niin onneton pääministeri, eikä onnistunut missään. <<
Minusta Katainen oli onnettomuudekseen kuuden puolueen hallituksen pääministeri ja kun jokainen veti omaan suuntaansa, niin oikein mitään ei saatu aikaiseksi. Ehkä Kataiselta puuttui Sipilän tekemisen meininki ja hän oli ehkä turhan hyväuskoinen omiin mahdollisuuksiinsa. Oletan, että Sipilä samanmoisen porukan kanssa olisi polttanut päreensä kohtalisen nopeasti.
Olen kovin optimistinen, ehkä liiankin optimistinen tämän Sipilän hallituksen suhteen ja ainakin toivon, että Sipilä pitää linjansa ja hoitaa homman kotiin meidän kaikkien yhteiseksi eduksi. Vaikka en ketään noista hallituspuolueista kannattanutkaan. Sama kuka tekee kunhan tekee.
>> Siinäpä jokaiselle mietittävää torstaiaamupäiväksi <<
Siinä saattaisi riettää mietittävää pitkäksikin aikaa jos asiasta kiinnostuisi ;-)
EPÄUSKOINEN KIROTTU!!!
"10. Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee". "
"8. Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu."
Heh, helvettiin taidat olla menossa... :DD
Oikea marttyyri vain iloitsee kun jumalattomat häntä ahdistavat.
Joo, jo nyt tälläkin palstalla on selkein jakaja ihmisten solvaamisessa se jos ei hyväksy homoutta. Kaikkea muuta saa olla hyväksytmättä mutta sitä ei voida sietää jos joku sanoo miten homous on luonnotonta ja inhottavaa.
Jokainen tervejärkinen ihminen tietää, että homous ei ole luonnollista eikä varsinkaan Jumalan tahto vaan kauhistus Hänelle. Minä en ainakaan noista herjaamisista ja ivaamisista välitä vaan pysyn Jumalan sanassa enkä missään tapauksessa ota milloinkaan myönteistä kantaa homostelun syntiin vaikka henki menisi!
Tässä ihan selvästi ollaan jakamassa ihmisiä Jumalan kaksitreräisellä miekalla vuohiien ja lampaisiin.
>Kaikkea muuta saa olla hyväksytmättä mutta sitä ei voida sietää jos joku sanoo miten homous on luonnotonta ja inhottavaa.
Aikuisten ihmisten yksityisimpiin ja intiimeimpiin asioihin puuttuminen ja niiden tuomitseminen nyt vain ei ole ollenkaan hyvien tapojen mukaista. Ei sellaista tarvitse kenenkäään hyväksyä. Puuttuuko joku muka sinun yksityisasioihisi (siis jokin muu taho kuin oma uskonlahkosi)?
Kaikki luonnottomuudet tulee sanoa eikä niitä hyssytellä homoagendan pakottamana!
Homous on yhtä luonnotonta kuin pedofilia ja eläinten nussiminenkin ja sen sanon vaikka millä konsteilla yritätte estää . Jos minä alan perversisti käyttäytyä niin todellakin toivin, että joku siihen puuttuu.
Sinä luulet noilla uskonlahko ja muilla herjaamiseski tarkoittamillasi sanillasi loukkaavan minua mutta ei kuule onnistu. Kaltaisiasi jätejoonaksia on maailmassa enemmän kuin tarpeeksi ja puratte vain omaa turhaa ja tyhjää elämäänne täälläkin uskoviin. Sinäkin vanha mies riekut täällä aamusta iltaan tarkoituksenasi vain yrittää uskovia solvata - mikähän sinunkin elämässäsi on mennyyt pieleen kun sinulla ei ole töitä eikä mitään sosiaalista elämää?
Kunhan et ala pudottelemaan katolta :)
"-There is not going to be any Iranian Spring. And you can forget about McDonald's in Tehran." (Moshe Yaalon)
Miltähän sinusta tuntuisi jos joku sanoisi sinulle, että uskosi luonnotonta ja inhottavaa? Olisiko se sinusta ihan ok?
Ei marxismi ole ok. Eikä tervettä.
Muista silti että nokkansa tunkeminen toisten laillisiin yksityisasioihin on aina riski, ja siinä voi nokkaan tulla pipi. Eli jätä puuttumisesi tälle sanalliselle tasolle, niin se todennäköisesti siedetään, kun kaikki ymmärtävät että kiihkouskovaisille ei ole isossa jaossa kovin suurella kauhalla annettu.
>mikähän sinunkin elämässäsi on mennyyt pieleen kun sinulla ei ole töitä eikä mitään sosiaalista elämää?
Hehe. Katsopa omiasi ja huolestu. Yksi ainoa Räyhä-Reettanne tuuppaa monta kertaa enemmän viestejä kuin minä ikinä, ja kaiken lisäksi ne ovat pelkkää henkilökohtaista vittuilua joka suuntaan vailla asian häivääkään. (Tulee muuten tähän peräänkin, kuten kohta huomannemme.)
Tietotekniikan syvemmistä taidoista varsin osattomat aa-kerholaiset eivät myöskään ymmärrä, että suuri osa duuneista tehdään nykyään tietokoneilla, jolloin keskusteluissa voi käydä vaikka keskimäärin tunnin välein päätään teidän kevätpuronraikkailla aatoksillanne tuulettamassa.
Mitä sosiaaliseen elämääni tulee, siitä sinun ei todellakaan kannata olla huolissasi. Kun nyt kuitenkin olet asiasta kiinnostunut, osaat varmaan sitten tutkia viikonloppujen postauksiani pitemmältäkin ajalta. Aika hiljaisia päiviä löydät ja paljon. :)
"Homous on yhtä luonnotonta"
Aivan ensiksi, taas yksi uskovainen joka on liian tyhmä ymmärtääkseen suostumusta - paljonkin raiskailet vaimoasi? Vai ehkä sen verran odotat, että hänkin suostuu?
Luonnottomuus ei oikein ole puolellasi tässä: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_displaying_homosexual_behavior
Että se siitä.
Ei todellakaan. Siksi voimme olla varmoja, ettei se ole tervettä, kun sitä löytyy vain ja ainostaan teidän sairaista päistänne.
Mitäs se Darvinin pappa sanoi homosteusta ja sen luonnollisuudesta ja sen hyödyistä populaatioille?
Kerro mitä se sanoi.
Eiköhän nuo atskuhomottajat vastaa siihen :D
>Pitääkö tässä oikein ruveta pelkäämään henkensä puolesta jos ei hyväksy homoutta.
Jos aiot toteuttaa hyväksymättömyyttäsi väkivaltaisesti, niin ehkä pitää. Suosittelen siis vain itsekseen tai samanuskoisten kanssa jupisemista, se on riskitön vaihtoehto.
Jospa tekin sitten vain jupisisitte itsekseen homoudesta. Ei sitä kaikille tarvitse tyrkyttää. Pitäkää vaan omana tietonanne. Ei se kaikkia koske.
Kokeilisit nyt kumminkin kun se noin kybällä kiinnostaa.
Jos sinä et sitä jatkuvasti ajattelisi, miten se koskisi sinua...?
Minua ahdistaa uskonnon pakkosyöttö. Aivan sama mikä kanava tai ohjelma on kyseessä niin tuntuu, että jokainen hahmo hokee sanontaa "Oh my God!" tai kuten suomenkielisissä ohjelmissa "Herran jumala!" tai "Voi Luoja!". Eikä siinä vielä kaikki vaan ohjelmissa näkee myös paljon krusifikseja seinillä ja välillä, joku ihminen tai hahmo kertoo olevansa harras kristitty. Myös kirkkojen alttareita ja sisätiloja näkee paljon. Tämä on hirveätä pakkotuputusta. Jopa eräs erittäin hyvä bändi on hurahtanut aikoinaan mukaan tähän uskonnon tuputukseen, kun teki kappaleen portaista Taivaaseen. Uskonnon tuputus on muutoinkin ollut aina todella aggressiivista. Kirkkoja, kun näkee joka kunnassa ja ne ovat aina näkyvillä! Pitäisi pistää stoppi tämmöiselle. Olisi jo pitänyt pistää silloin ennen kuin se edes alkoikaan.
(Hieman satiiria ja huumoria välillä tännekin.)
>> Kirkkoja, kun näkee joka kunnassa ja ne ovat aina näkyvillä! <<
Ja kuuluvilla! Kysyn vaan, että mitä kauheaa pahaa tämä kansa muka on tehnyt, kun joka jumalan sunnuntai kirkonkellot moikaa niin että koko maa tärisee aina Hangosta Utsjoelle asti!
(sitä samaa se oli tämäkin)
Ilmeisesti olet pornon suurkuluttaja, koska siellä "Oh my God!"toistuu. Et vain muistanut asiayhteyttä, tai halunnut muistaa.:D
Minuakin ihan kuvottaa kun ei edes sekulaareja kanavia voi avata etteikö siellä joku hintti kokkaa, sisusta, kampaa, meikkaa, juonna, tanssi, laula tai jotakin muuta keekoile :(
Vai ei kestä katsoa ei maallisia, eikä taivaskanavia? Hmm... lue kirja? Voin suositella yhtä juuri ilmestynyttä bestselleriä.
Aikansa kutakin - kohta heitä ei enää ole kun Jumalan aika ja tuomio koittaa.
Toivottavasti mahdollisimman moni ehtii vielä tehdä parannuksen.
Eikä tarvitse edes Jumalan aikaa odottaa. Odotellaan vain 10 - 15 vuotta niin, että maahanmuuttajien mukanaan tuoma ääri-islamilainen elämänkatsomus ja sen myötä sharialaki on saanut riittävästi jalansijaa Suomessa, niin eiköhän julkihomojen määrä ja homouden tyrkytys ala nopeasti laskea. Eikä tarvita edes eheyttämishoitoa.
Varmasti ehtii, vaikka olisi eläkeläinen siltavahti.
Myös julkikristityt tulevat poistumaan keskuudestamme, jos kristityt eivät sitä ennen saa tehtyä kaikkia kansoja Jeesuksen opetuslapsiksi. Voimmeko siis syyttää kristittyjä uskovia uhkaavasta tilanteesta?
Eipä ole televisiotakaan, kun palaamme 2000 vuoden takaiseen tekniikkaan. Kaikki komeljanttarit ovat sitten ilmieläviä.
Tuo on varmasti totta. Ja kehen homo silloin turvautuu? Meillä kristityillä on Jumala joka on kanssamme!
Eikös omien tarinoittenne mukaan kristittyjä vainota ja tapeta uskonsa tähden ihan perhanasti? Mitä se jumalanne johon turvaatte silloin tekee, vetelee päikkäreitä ilmeisesti?
Kyllä tapetaan koska me olemme Jeesuksen seuraajia. Mutta tämä on todistukseksi vainoajillemme ja tappajillemme. Niin oli myös Jeesuken kärsimykset ja kuolema.
Jumala antaa meille voiman kestää kärsimykset ja vahvistaa uskoamme. Sitä on katsos marttyyrius ja uskosta kiinni pitäminen. Tämä on kaikki Jumalalle kunniaksi ja pikkujuttu siihen ikuisuuteen jonka saamme elää Hänen kanssaan :D
Joka vahvana pysyy loppuun asti pelastuu.
>Joka vahvana pysyy loppuun asti pelastuu.
Mutta joka julmasti kidutettuna tuskissaan kieltää uskonsa ja Jeesuksen sovitustyön, hänen osansa on oleva Helvetin tuli.
Jumala on reilu jätkä!
Kyllä on enemmän kuin reilu. Hänen ei olisi ikään pakko ketään meistä pelastaa mutta hyvyydessään ja armossaan on luvannut pelaastaa ne jotka vahvana uskossaan pysyvät eikä hylkää niitä jotka eivät Häntä hylkää.
Olet siis kristitty, joka ajattelee uskonsa tavalla. On sitten kymmeniä muita uskoja, joilla on aivan eri tapa ajatella loppuaan.
Tosin kristityt ja muslimit ajattelevat aika lailla samalla lailla. Heillä on marttyyrikuolema ja pelastus taivaassa.
Mikähän se teidän jumala on? Ei kuulosta kristinuskon Jumalalta. Mutt Jeesuskin puhui jotain perkeleen lapsista. Ja kaiken valheen isästä.
Todella reilua "pelastaa" "uudestisyntyneet" eli 2 % suomalaisista, vaikka voisi heidätkin heittää Helvettiin. Jeah.
Oikeesti te teko marttyyrit pilkkaatte niitä, joita on oikeesti vainottu ja pilkattu. Mutta valheella ajellen kantsis muistaa, ett tulee aika, jolloin totuus ja vääryys paljastetaan.
Toi on kyll niin pimeetä ajatteluu, ettet voi olla luterilainen. Me kaikki ollaan ihmisi jia Ihmisen Poika tuli meidän kaikkien luokse.
Kanadassa vanhemmat taistelevat nyt homouden pakkosyöttöä vastaan. Jos perverssistä seksistä tehdään homoliitot tunnustamalla normaalia, niin silloin se on otettava osaksi opetussuunnitelmaa. Ei voida sanoa, että hyväksymme teidät, mutta emme sekstailujanne.
Nyt sitten taistellaan, että lapsille ei opetettaisi anaali ja oraaliseksin saloja ja sekoiteta tahallaan sukupuoli-identiteettiä. Jos meidän hallitus ja eduskunta ajaa tällaisen asian läpi kansalaisilta salaa, on niin suuri rikos ja petos, että linnaan on pistettävä koko sakki.
http://www.forcanada.ca/protect_our_kids
Jep jep, on se kauheaa kun meilläkin lapsia opetetaan myös mustiksi kun he saivat ihmisoikeudet... Siitä se iho värjääntyy, etenkin näin kesäisin, olethan huomannut?
Koska mustilla on ihmisoikeudet, koulujen opetussuunnitelmaan tulee kuulua ihon värjääminen tahdonvoimalla, jazz, sekä gospel-musa!!
Koska naisilla on ihmisoikeudet, pojille tulee opettaa kuinka tamponeja käytetään, mitkä sukkahousut ovat nyt muodissa ja trendikkäimmät kesäherkut!!!
Ehkä tämä satiiri nyt riittää... En usko että yksikään uskovainen tästäkään älysi pointtia, mutta saahan sitä toivoa :)
Puhut sitten rumasti mustista - taidat olla homoagendan värväri?
Kuten sanoin - ette te vaan älyä. XDD
Nojaa, kyllähän me molemmat tiedämme, että yrität parhaasi mukaan vain trollata kun et pysty mitään järkevää vastaamaan. Leikkiähän tämä vain on, molemmat sen tiedämme :) Minä tosin taidan nauttia tästä sinua enemmän.
Toinen "kommentti" on jälleen niin hörhöä salaliitto-leikkiä, ettei mitään syytä kunnioittaa sitä vastauksella. Mädätköön harhoissaan.
Ahdistus kasvaa myös Kanadassa. Nyt on pistetty kova kovaa vastaan. Jos seksiopetus tulee, niin jopa 20000 oppilasta saattaa jättää koulun. Jos meille kaavaillaan samanlaista opetusta, niin olisko reilua, että vahemmat voisivat alkaa suunnitella missä asuvat ja mihin kouluun lapsensa laittavat, vai rupeavatko opettamaan lapsia kotikouluissa?
https://www.lifesitenews.com/news/how-many-kids-will-leave-parents-ready-to-abandon-ontario-public-schools-as
Tottakai vihervasurit sen ajaa läpi ja demarinuorten puolueohjelmaan se on jo kirjattukin.
https://www.youtube.com/watch?v=Dp7vSaCde9c
Yritin kovasti löytää tätä, mutta mitään ei noiden puolueohjelmista mitään sellaista löytynyt. Ahvio taitaa olla pahan ilman maalaaja.
HLBTQI
Yhteiskunnan heteronormatiivisuudesta on päästävä eroon. Avioliittolaki on muutettava tasa-arvoiseksi siten, että se turvaa samat oikeudet kaikille pareille. Sukupuoli ja seksuaalinäkökulma on otettava nykyistä paremmin huomioon yhteiskunnassa ja julkisissa palveluissa kuten koulutuksessa sekä sosiaali- ja terveyspalveluissa. Intersukupuolisten lasten ihmisoikeudet on turvattava hoitokäytäntöjä muuttamalla. Trans- ja intersukupuolisten asema on tunnustettava laissa, ja heidän oikeutensa on turvattava. Suomen henkilöllisyystodistuksessa sekä muissa virallisissa asiakirjoissa tulee olla mahdollisuus olla määrittämättä sukupuolta tai määritellä sukupuoleksi ”muu”. Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaan väkivaltaan, kiusaamiseen, syrjintään ja seksuaaliseen häirintään on puututtava entistä tehokkaammin mm. yleisellä valistustyöllä koulu- ja työyhteisöissä parantamalla turvakotitoimintaa.
http://demarinuoret.fi/politiikkamme-a-o/h/#hlbtqi
En löytänyt sitä, että sukupuolisuus on häivytettävä.
Sen sijaan sen löysin, että kaikille on oltava tasapuoliset oikeudet. Ilman kohdistuvaa väkivaltaa.
Jos joku perinteinen työmies on jäänyt vielä demarileiriin eikä siirtynyt persujen kannattajaksi, niin lause sukupuolisuus on häivytettävä, tarkoittaisi samaa kuin, että munat pois ja mekko päälle.
Homoagendan pakkosyöttö alkoi n. v. 2000.
Seksiperversioita pakkosyötetään nyt televisiosta ja lehdistä. Lapsemme aivopestään kouluissa. Lut. kirkko on mennyt mukaan seksuaalisten syntien hyväksyntään.
Seuraahan, mitä USA.ssa tapahtuu homoavion hyväksynnän jälkeen.
Tämä on selvä synti, jossa ei ole mitään sovittelun mahdollisuutta. Ei ihme, että meitä ahdistaa. Sehän on pelkästään luonnollista.
12. Rrrrrasisti!! Lompakko auki ja korot kohti taivasta!
12. Avioliiton naisen ja miehen liittona kannattavia on syytettävä ja herjattava keinoja kaihtamatta vaikka valheella. Ja varsinkin Aito avioliitto yhdistystä ja sen jäseniä
>Seuraahan, mitä USA.ssa tapahtuu homoavion hyväksynnän jälkeen.
No mutta meillähän on tuossa vieressä Ruotsi, Norja ja Tanska, joissa on varmaan jo tapahtunut. Ei tässä mitään tarvitse odottaa kun on valmistakin kauraa.
Mutta ameriikoissa kaikki on suurempaa, valheetkin, puhumattakaan muista tykötarpeista.
<>
No jos seuraatte niitä idiootti fundiksia, niin on selvää, että teitä ahdistaa ja sekootte.
Sinä olet jo seonnut kun et kestä homouden syntiäsi. Mutta ole huoleti homoudesta voi eheytyä jos on motivaatiota.
Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaalisuuden harjoittaminen on syntiä (1. Moos. 19:1-13; 3. Moos. 18:22; Room. 1:26-27; 1. Kor. 6:9). Room. 1:26-27 opettaa nimenomaan, että homoseksuaalisuus on seurausta Jumalan kieltämisestä ja tottelemattomuudesta Häntä kohtaan. Kun ihminen jatkaa elämistä synnissä ja epäuskossa, Raamattu kertoo meille, että Jumala ”luovuttaa” hänet vielä kamalampaan ja paheellisempaan syntiin näyttääkseen hänelle, miten turhaa ja toivotonta on elämä erossa Jumalasta. 1. Kor. 6:9 sanoo, että homoseksuaaliset vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa.
Jumala ei luo homoseksuaalisia ihmisiä. Raamattu sanoo, että ihmisestä tulee homoseksuaali synnin vuoksi (Room. 1:24-27) ja pohjimmiltaan omasta tahdostaan. Ihmisellä saattaa olla synnynnäisesti suurempi taipumus homoseksuaalisuuteen, aivan kuten joillakin on taipumusta väkivaltaisuuteen tai joihinkin muihin synteihin. Tämä ei anna ihmiselle lupaa tehdä syntiä antamalla periksi syntisille mielihaluilleen. Jos jollakulla on taipumusta vihaan tai raivoon, saako hän silloin antaa periksi noille taipumuksille? Eipä tietenkään! Sama pätee homoseksuaalisuuteen.
Raamattu ei kuitenkaan kuvaa homoseksuaalisuutta sen suurempana syntinä kuin mitään muutakaan. Kaikki synti loukkaa Jumalaa. Homoseksuaalisuus on vain yksi niistä asioista, jotka 1. Kor. 6:9-10 luettelee asioina, jotka pitävät ihmisen poissa Jumalan valtakunnasta. Raamatun mukaan Jumalan anteeksianto on tarjolla yhtä lailla homoseksuaalille kuin avionrikkojalle, epäjumalanpalvelijalle, murhaajalle, varkaalle jne. Jumala myös lupaa kaikille Jeesukseen Kristukseen turvautuville voiman voittaa synnin, myös homoseksuaalisuuden (1. Kor. 6:11; 2. Kor. 5:17; Fil. 4:13).
>Raamattu sanoo, että ihmisestä tulee homoseksuaali synnin vuoksi (Room. 1:24-27) ja pohjimmiltaan omasta tahdostaan.
Toisin sanoen Paavali oli ihan pihalla koko aiheesta.
>Seuraahan, mitä USA.ssa tapahtuu homoavion hyväksynnän jälkeen.
Ei tarvitse. Naapurimaistamme Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta löytyy kokemuksia jo aivan riittävästi. Esitelkääpä niitä meille, kun kerran olette aiheeseen syvästi perehtyneitä.
Tässä on esimerkki Repelle Norjasta. Kun uusi piispa ei suostu vihkimään homopareja, niin eikö vaan joku homoliikkeen kantaisä ole parkumassa pettymystään. Tämä on se syy miksi homoille ei pidä antaa yhtään periksi.
"I am very disappointed,” Torbjørn Steen-Karlsen, leader of the national organization representing gay, lesbian and transgender Norwegians (LLH), told Norwegian Broadcasting (NRK). He said he had been “hopeful” when Dahl was made a bishop and was convinced that Dahl was a “man of the future, but I was very mistaken. I don’t think this is worthy of the church in 2015.”At a time when more and more countries are ensuring the rights of same-sex couples to marry, even in heavily Catholic countries, Steen-Karlsen feels the Norwegian church is out of step. “He (Dahl) now shows himself as being judgmental,” Steen-Karlsen said, adding that he thinks the church’s tolerance level is now “very low” and that “Bishop Per Arne Dahl should be a bit ashamed of himself today.”
http://www.newsinenglish.no/2015/07/27/new-bishop-wont-wed-homosexuals/
Niin, juuri tällaista kamaa pukkaa jolla ei ole paljonkaan yleistä merkitystä ja joka ei vaikuta juuri kenenkään elämään mitenkään. Aika harvoin se piispa Suomessakaan taviksia vihkii.;)
Kirkkossa vihkiminen ja kirkon hajoittaminen. Ne on teidän tavoitteet olleet aina. Valehtelijoita olette.
Mitä vittua? Minut vihittiin maistraatissa ja seuraavana päivänä pappi (Marja-Sisko Aalto) siunasi liittomme hääjuhlan aluksi. Kaunis ilma, hienot bileet! Omissasi ei tainnut olla hurraamista, ellet sitten aiokin painua suoraan lampaan häihin.
Teillähän olikin sitten oikein hupihäät :D
Onko tottakaan
https://www.google.fi/search?q=marja-sisko aalto&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIuLD84seqxwIVpH5yCh0-SgHQ
Niinpä oli, 80 vierasta ja pappikin lauloi karaokea!
Repe, minkälainen mekko sinulla oli?
Eikös olisi halvemmallakin saanut karoke isäntäemännän kuin kirkon kautta?
Ei se mitään maksanut. Ystävän ystävän ominaisuudessa hoiti homman.
En tietenkään kuvittele että sinua oikeasti kiinnostaisi tietää, mutta olen juuri tällä minuutilla sen verran hyvällä tuulella että vastaan myös trollaaville pölvästeille.
Kyllä täytyy herra Ruutikallo todeta, että sinun sivistyksesi on mennyttä(lampaan häihin). Jokaisen asiakommenttisi tulen jatkossa kyseenalaistamaan, se on varmaa.
Olet siis juuri runkannut?
Toivottavasti laajat kansalaispiirit panevat merkille, millaisia ajatuksia aitoon avioliittoon menoni herätti aidon avioliiton kannattajissa. Tämä pitäisi hakata kiveen muistoksi jälkipolville.:)
>Jokaisen asiakommenttisi tulen jatkossa kyseenalaistamaan, se on varmaa.
Niin pitääkin, siitä vaan.
Uskonsisaresi Räyhä-Reetan kommenteissa (kuten "Olet siis juuri runkannut?") ei mielestäsi varmaan ole mitään kyseenalaistamista, vaan ne ovat uudestisyntyneelle uskovalle oikein sopivia ja hyvää mainosta Jeesukselle?
Jokainen vastaa omista kommenteistaan. Sinua olen pitänyt jonkin sortin asia-asiankin viljelijänä, mutta osoitit uskomukseni vääräksi. Se on ikävää.
En ole täällä ketään miellyttääkseni. Se on enempi siviilipuolen juttuja.
Ohhoh onko Reettalla siviilielämäkin :O taitaa kutistua muutamaan tuntiin yössä tuo siviili.
Hienoa, että häät olivat mieluisat. Se ei kaikista näy olevan mukava juttu.
Kun itsellä on tylsä ja surkea infernofoobikon elämä, muillakin pitäisi olla. Sehän on meidän Räyhiksen "uskon" kivijalka.
Mikä parasta, häälahjojen arvo ylitti reilusti häiden kustannukset, vaikka paikka oli upea ja juhla kans.:)
Mainiota kuulla. Mun hääpäivänä satoi rankasti. Häävieraita oli vain viisi: olimme ujoja.
Eka en ole homo. Ja toka mene muualle mustamaalaan luterilaisuutta.
Sodomassa ja Gomirassa ja kymmenessä kauoungissa lienevt julistaneet homouden korkemmaksi uskonnoksi, johon pyrkivät vieläkn(Oringe temple),vaikka Jumala tuomitsi Sodoman ja Gomoran ja kymmnenen kaupunkia tuleen ja tulikiveen varoiutkseksi tuleville Uuden Testamentin mukaan!
Mutta Vanha Testamentti ei asiantuntijana ja ajan kuvaajana tiedä tuosta yhtään mitään. Mutta ainahan tarinat muuttuvat monen tulkinnan jälkeen ja kun aikaa on kulunut.
Mikäs VT:ssä muka on muuttunut. Ihan samoja kirjoituksia luetaan nytkin kun silloin.
Tässä nimenomaisessa Sodoman jutussa VT:n ja Jumalan sanomiset muuttuivat UT:ssa jopa "luonnottomiksi lihanhimoksi". Oli kulunut vuosituhansia.
Enpä ole pakkosyöttöä havannut.
Oletkin varmaan jo letkuissa :)
Heräät yöllä kolmen aikaan ja huomaat. POKS !
Ajattelevasi poikien pyöreitä pakaraisia .-)
Joo, homorikemaksulla oli pohjansa, joten mitä ilmeisimmin vaan katsotaan päältä, kuin homomyönteinen valtiovarainministeri hoitelee miljardivelat rikesakoilla johonkin kuntoon.
Elä yhteiskunnan lakien mukaan, niin ei ongelmaa – mahdatko siihen kyetä? Muista että sinulta on jäänyt monta muutakin raamatun vastaista hernettä nenääsi laittamatta.
On menossa yk-sopimusten tunnustelu...
http://www.etvk.fi/yhdistyneiden-kansakuntien-ihmisoikeusneuvosto-puoltaa-perinteista-perhemallia/
Hienoa Aasia, Afrikka ja Itä-Euroopan maat! Länsimaat helvettiin. Muslimit kunniaan!
Muslimien järjestämään helvettiin. Sinne ollaan joutumassa. Länsimainen pervoilu saa karmean lopun.
Kuka aloitti ja vauhditti Suomessa homoliittojen hyväksynnään ? Sen aloittivat eksyttäpiispat kuten Riekkinen, Mäkinen,Vikström ja Askola.
Nyt Suomi menee moraalisesti ja taloudellsiti alamäkeen ett romina kuuluu. Talouden alamäkeen vaikuttaa edelleen Paavo Lipposen hallituksen hyväksymä rahaliitto,jonka kurjuudessa nyt olemme ja pitkään ja Esko Ahon hallituksen aikaan saama Eu:hun hyväksyminen. Tässä liemessä nyt olemme ja tuomiopäivään asti.
>> Kuka aloitti ja vauhditti Suomessa homoliittojen hyväksyntää? Sen aloittivat eksyttäjäpiispat kuten Riekkinen, Mäkinen, Vikström ja Askola. <<
Ai väitätkö että nimenomaan piispat aloitti puheen tasa-arvoisesta avioliittosta. Höpö höpö. Eiköhän sen keskustelun ja asian ajamisen aloittanut seta-henkiset ihmiset ja lopulta kirkonkin piti asiaan jotain sanoa. Wille Riekkinen ja nyt kun laki oli päketissa, niin arkkipiispakin kommentoi asiaa onnittelemalla sateenkaarikansaa. Se meni senverran pieleen kun Karin olisi pitänyt onnitella lähes koko kansaa (eli muita paitsi teitä aa-kerholaisia).
>> Nyt Suomi menee moraalisesti ja taloudellisesti alamäkeen <<
Tämä maa on luottoluokitettu AA valtion lainojen korot on laskussa, koska korkot on matalat ja täällä elää Euroopan onnellisin ja tyytyväisin nuoriso.
>> Talouden alamäkeen vaikuttaa edelleen Paavo Lipposen hallituksen hyväksymä rahaliitto, jonka kurjuudessa nyt olemme <<
Eurossa olon aikana Suomen valtio on säästänyt valtionlainan koroissa noin sata miljardia euroa ja yksityissekstori arvatenkin toisen mokoman. Eli on tässä eurossa hyvätkin puolensa.
>> Tässä liemessä nyt olemme ja tuomiopäivään asti. <<
Talousongelmamme ovat pääosin kotoperäisiä eli itse aiheutettuja. On totta, että eurossa ollessamme emme voi devalvoida, mutta muistatko kun viimeksi devalvoitiin. Iiro Viinanen teki mitä piti eli lääkkeet oli kovat kuten inhimillinen laskukin. Oltiin markassa ja korot oli pilvissä.
Jos sulla ei ole yleensä muuta velkaa kuin lähikaupan ruokalasku, niin ei se devalvaatio sinua niin paljon heilauta, mutta jos sulla olisi 500'000 markkaa ulkomaiseen valuuttaan sidottua asuntovelkaa ja sen määrä nousisi joku yö 600'000 markkaan plus korko nousisi kymmenellä prosentilla ja lisäksi sun palkkasi ostovoima tippuisi reippaasti, niin sulla olisi naurussa pitelemistä.
Sellaista se oli wanhana hywänä markka-aikana. Eli ei kiitos markka.
Eikös ymmärrys riitä sen vartaa, että tajuaisit mitä kirjoitetaan. Hyväksyminen ja puhuminen on kaksi ihan eri asiaa!
>> Eikös ymmärrys riitä sen vartaa, että tajuaisit mitä kirjoitetaan. <<
Itsehän väitit, että nuo piispat Aloitti sen keskustelun. Eli tsekkaa vaan oma ymmärryksesi ensin.
Se en ollut minä mutta lapsikin osaa lukea, että
"Kuka aloitti ja vauhditti Suomessa homoliittojen h y ä k s y n n ä ä n ? "
Neuvoisin Qwertyilijaa hieman tarkemmin paneutumaan nimenomaan yksityistalouksien velkaantumiseen Suomessa. Yksilöistähän tämä yhteiskunta koostuu. Tilanne on huolestuttava ja hetken päästä kestämätön. Tunnen henkilökohtaisesti velkaneuvojan, joka on tehnyt työtään 20 vuotta. Ei ole sanonut että olisi helpottumaan päin sarka, ei,ei sinnepäinkään.
Ylivelkaantuminen on tosiasia ja se koskettaa suurta osaa suomalaisista. Tämä tuo taas kahtiajaon, hyvä osaisiin ja huono-osaisiin , syrjäytyminen lisääntyy vääjäämättä, vaikka kuinka kauniisti ajattelisi/toivoisi
AA on vähemmän kuin AAA. Tarkistuksen aihetta löytynee pikapuoliin, enkä usko että takaisinpäin. Eikä niistä matalista koroistakaan kannata lähteä kovin suurta numeroa tekemään. "Maailma on muuttuvainen, Eskoseni"
Meillä valmistuu yliopistoista pätevää joukkoa, mutta heistä juuri se terävin/lahjakkain osa hakeutuu ulkomaille(hyvä että jonnekin). Privatisoituneessa maailmassa ei synnyinmaata ole olemassa, muutoin kuin sos.tunnuksessa (vielä) tarvittavana faktana. Edellä mainittu on totta, vaikka tutkija Toivo Toisin ei tosin ole saanut omaa tieteellisestä tutkimustaan vielä valmiiksi.
Meillä ei ole todellakaan mitään naurun aihetta, jos sellaiseksi ei lasketa ymmärryksen menetystä tai vahingoniloa.
Sen aloittivat ne, jotka ymmärsivät, että homous ei ole sairaus eikä synti. SETA on tehnyt ja teke hyvää työtä. Ja ne joilla on ymmärrys, niin kertovat sen muillekin.
Oikeesti hei, nämä legimitoidut luokittelijat ovat omalla agendallaan. Ei niitä kannata ottaa tosissaan. Ett miks me annettais heille luokitteluvalta; sehän on markkinatalouden yksi toimija.
Ei seta aivopesullaan pysty biologisia ja järjellisiä faktoja miksikään muuttamaan. Yritähän sinäkin selvittää pultin ja mutterin salaisuus :)
Tässä on kyseessä rakkaus ja yhdessä eläminen.
Siinä ei taida biologia paljon auttaa.
Saako netti-kirjoitusten löytäjä levittää muiden tekstejä nettiin mihin ja miten itse haluaa?
"Uskovien ei pidä mennä mukaan seksuaalisesti kieroutuneiden ajatusmaailmaan, sanomaan rumaa syntiä rakkaudeksi. "Voi niitä, jotka sanovat pahan hyväksi ja hyvän pahaksi, jotka tekevät pimeyden valkeudeksi ja valkeuden pimeydeksi, jotka tekevät karvaan makeaksi ja makean karvaaksi!" Jesaja 5:20.
Rakkautta ei ole, kun mies työntää siittimensä toisen miehen haisevaan ulostusaukkoon."
Amen
Aamen minultakin
Vanha Testamentti on aina oikeassa, vai onko sittenkään?
On tietysti mutta pitää ymmärtää sen merkitys Raamatun kokonaisuudessa.
Mutta suurinta rakkautta on, kun mies työntää siittimensä naisen takapuoleen; haisi tai ei.
Heterona en ole kokenut homouden pakkosyöttöä.
Taidatkin olla jo letjuissa :)
Tosimies ei edes tiedä missä on letju.
Pidän homouden harjoittamista ja niin sanottua sukupuolineutraalia avioliittoa syntinä ja olen arvokonservatiivi. En ole havainnut aihetta pelätä joutuvansa vainotuksi fyysisesti, pidätetyksi eikä peräti tapettavaksi sen takia.
Haluan tällä rohkaista ketjun aloittajaa. Tällainen on tilanne ainakin vielä, mutta toki kristittyjen fyysiset vainot voivat tulevaisuudessa Suomeenkin tulla, ja syy vainoihin on varmaan moni muukin asia kuin vain se, että pitää homouden harjoittamista syntinä.
Sinulla on onneksi näitä järjenkin väläyksiä tarjolla. Melkein tekisi mieli kiittää, niin tolkutonta skeidaa täällä horistaan.
Kyllä tulee. Homottajat eivät tule hyväksymään mitään muita mielipiteitä kuin omansa. Tästä jo esimerkki Simonpuistossa.
>> Pidän homouden harjoittamista ja niin sanottua sukupuolineutraalia avioliittoa syntinä ja olen arvokonservatiivi <<
Siihen sinulla on täysi oikeus, kuten kaikilla muillakin omiin mielipiteisiinsä.
Mutta jos hieman spekuloidaan, niin mitä sinä totuusfriikki7678 ajattelet muiden oikeudesta uskoa ja elää omalla, sinun tavastasi poikkevalla tavalla.
Eli kannatatko yhtäläistä uskonnonvapautta eli vapautta uskoa tai olla uskomatta, eli mitä mieltä olet esim eduskunnan demokraattisesta päätöksestä tasa-arvoisen avioliittolain suhteen.
Et sitä tietenkään hyväksy, ok, mutta koetko, että muiden uskoasi jakamattomien ateistien, vääräuskoisten, homoseksuaalien etc olisi jokin moraalinen pakko tai velvollisuus noudattaa sinun ajattelutapaasi?Ja jos olisi, niin olisitko valmis pakottamaan muut siihen?
Mehän joudutaan sinun tai ainakin useiden konservatiivien visioissa kuitenkin saman paikkaan eli helvataan, teimmepä elämämme aikana sitten vähän enemmän tai vähemmän syntiä. Mitä se muiden pieni lisäsynti enää teitä haittaa kun ei se teidän omaa asemaanne heikennä? Melkeinpä päinvastoin ;-)
Vastaan qwertyilijalle lähtien esivaltateologiasta: ei ole esivaltaa muualta kuin Jumalalta ja jokainen olkoon kuuliainen esivallallensa eli sen säätämille laeille. Mutta, kuten Raamatusta myös ilmenee, enemmän pitää totella Jumalaa kuin ihmisiä.
Kun nyt kerran Suomessa eletään ja Suomen lainsäädäntö takaa kaikille uskonvapauden (vapaus sekä uskoa mihin uskontoon tahansa että olla uskomatta mihinkään uskontoon) ja sananvapauden niin minä hyväksyn tämän lainsäädännön ja sen mukaiset vapaudet kaikille kansalaisile.
Jos ja kun se sukupuolineutraali avioliittolaki tulee voimaan niin sitten se tulee, mitäpä minä sille mahdan. Mielipiteeni ja vakaumukseni voin vapaassa maassa sanoa, en minä vakaumuksetani sen lain takia luovu. Mutta kuten sanottua, en sitä lakia hyväksy, vaan näen sen virheenä ja luopumuksena Jumalan sanasta. En sitä toisaalta hämmästy, koska Jeesus profetoi synnin eli laittomuuden pääsevän lopun aikoina valtaan ja sellaiseltahan maailmanmeno näyttää minusta.
Jos olisin ev-lut. pappi ja kirkkolaki muuttuisi niin, että pappien pitäisi alkaa vihkiä homopareja avioliittoon niin sitten tekisin omantunnon ratkaisun ja eroaisin virastani ja siirtyisin ennemmin vaikka Luther-säätiön palvelukseen. Mutta kun en ole pappi, niin ei se sukupuolineutraali avioliittolaki minun elämäntodellisuuteeni vaikuta mitään - minä saan halutessani mennä naisen kanssa naimisiin jos niikseen tulee. Eivät homot ja sen uuden avioliittolain kannattajat sitä oikeutta minulta kiellä eivätkä estä.
Kristittyjen ei pidä lähteä rakentamaan teokratiaa eikä heidän asiansa ole tuomita niitä, jotka eivät edes halua sitoutua kristilliseen uskoon ja etiikkaan - heidät eli ne ulkopuoliset tuomitsee Jumala omalla ajallaan ja tavallaan.
Kristitty raamattuopettaja David Pawson kirjoittaa:
”Samoista syistä on tekopyhyyttä vastustaa jumalanpilkkasäädösten ulottamista islamiin, mutta puoltaa niiden säilyttämistä kristinuskon kohdalla. On parempi poistaa sellaiset lait kokonaan ja käsitellä jumalanpilkkaa syntinä Jumalaa kohtaan eikä rikoksena yhteiskuntaa kohtaan. Se, että kristityt käyttävät poliittista valtaa ei-uskovien pakottamiseen omiin arvoihinsa ja standardeihinsa, on vaarallisen lähellä sen tulemista, mitä kuvasimme islamin ydinolemukseksi, eli teokratian aikaansaamista. Kristus ei ole antanut kristityille sellaista tehtävää” – David Pawson: Islamin haaste kristityille, s. 93.
Pakotetulla (valtiovallan tai kirkon pakottamalla) uskomisella ja kristillisellä elämällä ei ole arvoa - sen pitää lähteä omasta sydämestä, rakkaudesta Jumalaan ja jumalanpelosta, vapaaehtoisesta Jumalan valtasuuruuden ja kunnian tunnustamisesta.
Eihän Jumala ketään esim. sinne taivasten valtakuntaankaan väkisin raahaa, jos haluaa jäädä ulkopuolelle niin sitten se on niin sen ihmisen kohdalla.
Oikeastaan se minua(kin) häiritsee, kun tällä Luterilaisuus- palstalla homous ja avioliittoasiat ovat niin valtavasti esillä, välillä tuntuu, että eikö muista teologisista ja eettisistä kysymyksistä osata puhua mitään. Homous on kuitenkin yksi synti syntien joukossa - sitä ei tarvitse vähätellä mutta ei myöskään suurennella tai korottaa suorastaan pääsynniksi.
Miksi ei puhuta ylpeydestä, ahneudesta, itsekkyydestä, rakkaudettomuudesta, tekopyhyydestä, rahanhimosta, juoppoudesta (myös hengellisestä epäraittiudesta) yms. kysymyksistä?
>> kuten Raamatusta myös ilmenee, enemmän pitää totella Jumalaa kuin ihmisiä<<
Totta eli näihän tuon tulkitsisin. Olisiko Päivi Räsänenkin siinä, mielestäni suotta kohahduttaneessa puheessaan (raamatun lakis vs maallinen laki), tarkoittanut suurinpiirtein juuri tuota.
>> minä hyväksyn tämän [Suomen] lainsäädännön ja sen mukaiset vapaudet kaikille kansalaisille. <<
Mainota.
>> Kristittyjen ei pidä lähteä rakentamaan teokratiaa <<
Erinomaista ja sanottiinhan siellä raamatussakin, muistini mukaan, että antakaa keisarille mikä keisarin on, eli kristitynkin pitäisi mukautua ainakin osaan maallisista laeista.
qwertyilijalle
Apostoli Paavaliin (1 Kor.5) palautuu se, että kristittyjen ei pidä mennä seurakunnan ulkopuolisia ihmisiä tuomitsemaan tai pakottamaan mihinkään. Vain seurakunnan sisällä tulee olla seurakuntakuri:
11 Nyt täsmennän vielä: jos jotakuta sanotaan veljeksi mutta hän on siveetön tai ahne, epäjumalanpalvelija, pilkkaaja, juomari tai riistäjä, älkää olko tekemisissä hänen kanssaan. Älkää edes aterioiko tällaisen kanssa. [Sananl. 23:20; Room. 16:17; 2. Tess. 3:6]
12 Ei kai minun asiani ole tuomita ulkopuolisia? Ettehän tekään tuomitse muita kuin omaan piiriinne kuuluvia.
13 Ulkopuoliset tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha." [5. Moos. 13:6].
Niin, uskonpa Päivi Räsäsen tuollaista tarkoittaneen. Eli Jumalan käskyt ja tahto käyvät maallisen lain ylitse. Ja Raamatussa Jeesus ja Paavali opettavat antamaan keisarille sen, mikä keisarin on ja Jumalalle sen mikä Jumalalle kuuluu.
Missään kirjeissänsä Paavali ei arvostele Rooman valtakuntaa ja sen lakeja tai instituutioita, vaan opetti olemaan esivallalle alamainen, sillä esivalta tulee Jumalalta (Room.13).
Hyvin hieno kirjoitus ja ajattelu "totuusfriililtä". Mainiota.
>Missään kirjeissänsä Paavali ei arvostele Rooman valtakuntaa ja sen lakeja tai instituutioita, vaan opetti olemaan esivallalle alamainen, sillä esivalta tulee Jumalalta (Room.13).
Caligula, Attila, Tsingis-kaani, Iivana Julma, Josif Stalin, Adolf Hitler, Mao Tse-tung, Pol Pot, Idi Amin, Saddam Hussein, Kimin klaani...?
Tähän taas sanon, että Jeesus veljeili juuri niiden kanssa, joista Paavali kielsi. Piti olla syntisten ja halveksuttavien kanssa.
"Caligula, Attila, Tsingis-kaani, Iivana Julma, Josif Stalin, Adolf Hitler, Mao Tse-tung, Pol Pot, Idi Amin, Saddam Hussein, Kimin klaani...?"
On myös huomattava, että Raamatussa puhutaan profeetallisissa kirjoituksissa pedoista, Jumalaa vastustavista ja Hänen kansaansa vainoavista ja vastaan taistelevista valtakunnista ja hallitsijoista (Danielin kirja, Ilmestyskirja). Ne petovallat eivät ole sellaista esivaltaa, jonka vaatimuksille uskovien pitäisi olla kuuliaisia, vaan siinä pätee, että enemmän on toteltava Jumalaa kuin ihmisiä. Vaikka sitten marttyyrikuolemaan asti.
Kristuksen kirkkolaki Matt.18:
Syntiä tekevä veli ja seurakunta
15 "Jos veljesi tekee syntiä, ota asia puheeksi kahden kesken. Jos hän kuulee sinua, olet voittanut hänet takaisin. [3. Moos. 19:17; Sir. 19:13-17; Luuk. 17:3; Gal. 6:1; Jaak. 5:19,20]
16 Mutta ellei hän kuule sinua, ota mukaasi yksi tai kaksi muuta, sillä 'jokainen asia on vahvistettava kahden tai kolmen todistajan sanalla'. [5. Moos. 19:15 ; Joh. 8:17; 2. Kor. 13:1; Hepr. 10:28]
17 Ellei hän kuuntele heitäkään, ilmoita seurakunnalle. Ja jos hän ei tottele seurakuntaakaan, suhtaudu häneen kuin pakanaan tai publikaaniin. [1. Tim. 5:19,20 | Room. 16:17; 1. Kor. 5:9-13]
18 Totisesti: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te vapautatte maan päällä, on myös taivaassa vapautettu. [Matt. 16:19 ].
Paavali opetti senaikaisia seurakuntia, kun oli pakanain apostoliksi kutsun saanut. Seurakuntaelämää vasta opeteltiin ja monessa seurakunnassa oli hengellisesti nuoria ihmisiä, joista hän totesi, että eivät vielä edes kiinteää ruokaa kestä vaan ovat maidon tarpeessa.
Me elämme maailmassa, joka on kriisiytynyt monella tapaa. Pitäisikö kristityn sulkea silmänsä vääryyksiltä, joita maailmassa ja ihan kotonurkissa tapahtuu. Miten julistaa evankeliumia ilman totuutta?Mihin sitä ilosanomaa tarvitaan. Kukaan ei koe sydämessään yhtään mitään ellei Jumalan sanaa julisteta.
Raamatussa kehotetaan rukoilemaan sen paikan/kaupungin puolesta, jossa asutaan.
Minnekä se julistajaprofeetta menee ellei kaduille ja kujille? Eivät sisällä olijat sellaista profeettaa tarvitse, vaan armolahjojen käyttöä.
Tottakai jokainen synninharjoittaja on tyytyväinen, jos kukaan ei hänelle kerro, tai häntä varoita. Siitähän meidät tuomitaan, jos mistä, ettemme ole pitäneet totuutta esillä. Tästä on vielä todella pitkä matka teokratiaan.
Raamatussa kerrotaan lopunajoista, mutta ei niin, että katsellaan tässä mitä tuleman pitää ja koskahan se Jeesus tulee.
Totuus pitää pystyä sanomaan,kun sen aika on. Turha itkeä jälkeenpäin , voi voi ,kun maailma on paha. Vapaassa yhteiskunnassa saa onneksi vielä sanoa mielipiteensä, ja se kannattaa sanoakin. Minä en tuomitse ainuttakaan homoa, vaan sitä mitä tämän asian yhteyteen koetetaan rakentaa, äärimmäinen yksilönvapaus vs. vanhoilliskristityt.
Täytyy muistaa sekin että asioista voi puhua niin kauan synteinä, kun ne eivät vielä ole lailla suojattuja. Kun se on tapahtunut, näillä pastoilla kyllä puhutaan rakkaudettomuudesta, itsekkyydestä, rahanhimosta, ne kun ovat vielä jonkinlaisia universaaleja totuuksia. Pääosin vallitsee hiljaisuus luterilaisella jos muillakin hengellisillä palstoilla. Asioista voi puhua yleisellä tasolla, mutta yksilökohtaisempaa, julkista mielipidettä loukkaavaa asiaa ei takuulla ilmaista enää vapaasti.