Oikeasti laadukkaat vaatemerkit?

Vaate-etsijä

Olisiko jollain vinkkejä vaatemerkeistä, joista tiedätte, että ne oikeasti kestävät sekä käyttöä, että aikaa. Perusvaatetta tarvitsee tietysti aina, mutta toisaalta olisi kiva, että vaatteista löytyisi silloin tällöin myös "se jokin". Ja sitten vielä pikku toive, kallis ei välttämättä ole sama kuin hyvä.

Olen entisenä vaatemyyjänä myynyt halvempia ja kalliimpia merkkejä, eikä kallis ole välttämättä tarkoittanut hyvää. Joskus se on tarkoittanut jopa sitä, että kun virheellisestä tuotteesta on yrittänyt reklamoida, jälleenmyyjä on suhtautunut asiaan tosi nihkeästi, ja on ollut tosi kurjaa olla välikätenä asiakkaalle, kun hyvityspuoli ei toimi. Ja näin siis kalliiden merkkivaatteiden kanssa. Halvemmissa merkeissä hinta-laatu on ollut suht ok, ja reklamaatiot on hoidettu asiallisesti.

Kyselen vaatemerkeistä siis nyt lähinnä omaa käyttöä varten. Olen jättänyt henkatmaukat ostamatta jo monta vuotta (vaikka hinta-laatu oli kyllä ok), mutta en pitänyt enää asenteesta "tehdään paljon halvalla, myydään paljon halvalla, heitetään roskiin, pidetään omia kalliita julkkisjuhlia, ja annetaan ompelijoiden ommella halvalla". Ongelma nykypäivänä tietysti on siinä, että mistä tahansa ostetut vaatteet, hinnasta riippumatta, on ehkä tehty samalla metodilla.

Mistä siis kivoja, laadukkaita vaatteita? Sellaisia joista näkee ja tuntee, että materiaali kulkee mukana, malli pitää ja kaikki toimii. Nykyajan vaatteita tehtynä vanhanajan kestävään laatuun. Onko sellaisia enää? Ja jos on, täytyykö niistä maksaa maltaita, vai saisiko niitä kohtuuhintaan? Haluaisin laskea ostamieni tavaroiden ja vaatteiden määrää, osittain olen jo joutunut niin tekemään kun tipuin kokopäivätyöstä osa-aikaiseksi, mutta jos ostan vähemmän, olisi kiva että se olisi laadukasta, siistiä ja ehkä kaunistakin.

Vinkkejä, kiitos.

3

1719

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dios

      Minulla yksi sarja joka on laadukas,saksalainen Betty Barclay,maksavat hintansa laadukkuudella.Sokos myy.Ovat tyylikkäitä.

    • dios

      Betty Barclay on laatumerkki Saksasta,sitä myy Sokos,Marc Aurel on ja kiva.Laatu säilyy.Eikä repsahda heti pesuissa.

    • shoppaaja

      Kirpputoreilta löydän usein hyvälaatuisia, kestäviä vaatteita. En niinkään merkeistä piittaa, kokemus osoittanut, sekoitekankaasta tehdyt ovat kestävämpiä. Farkkupaidat ovat ajattomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      165
      1434
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      705
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      667
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      558
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      516
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      506
    7. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      480
    8. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      112
      473
    9. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      473
    10. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      46
      460
    Aihe