LAT-suhde - toimiiko?

marella

Onko kellään kokemusta LAT-suhteesta? Suomeksi Living Apart Together eli molemmilla on oma asunto ja silti ollaan kimpassa.

Meistä kumpikaan ei halua luopua asunnostaan (omistusasunnot, miehellä okt ja mulla kt). Onneksi välimatkaa on vain 15 km, eli periskooppiaatteessa mitään etäsuhdetta ei ole tekeillä.

Onko joku ollut tällasessa suhteessa ja mihin päädyitte? Tuliko ero, muutitteko toisen asuntoon (mites omistussuhde?) vai ostitteko yhteisen jossain vaiheessa?

9

2556

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0315

      Miksi pitää käyttää ulkomaankielisiä sanoja kun suomalaisiakin versioita on olemassa?

      Tottakai sellainen suhde toimii jossa molemmilla on omat asunnot. Silloin ei tarvitse katsoa aikaa eikä paikkaa kumman asunnolla ollaan ja hommaillaan. Tai jos koulu/elämä/työpaikka/vikonloput/juhlat tms. vievät ympäri pitäjää, niin aina se jonka asunto on lähempänä, toimii majoituksena.

      On suurta tyhmyyttä että molemmat myyvät asuntonsa pois ja ostavat yhteisen asunnon. Siinä saavat täysin turhasta rahaa sekä verottaja, pankki että asunnonvälittäjät. Sekin raha kannattaa säästää yhteiseen elämiseen.

      Niin että... Pitäkää nykyinen tilanne ja eläkää suhteessanne molempien asunnoilla.

    • 21456398

      Millainenhan mahtaa olla tuo "periskooppiaate".......enpä ole moisesta kuullutkaan

      • nahkaaaaaaa

        maalainen yritti olla "hauska"n


    • OmastaKiinni

      Tällaiseen suhteeseen olemme päätyneet (osin tahtomatta). Omien ja hänen lasten harrastukset ja työ rajoittavat tapaamiset joka toisen viikon viikonloppuihin.

      En vain aiemmin yhdistänyt tätä LAT asiaa omaan tilanteeseen, mutta laittoi nyt ajattelemaan tarkemmin mitä olisi järkevä tehdä, kun tilanne tuskin tulee muuttumaan. Romanttisuus tästä on kaukana kun whatsup on tyypillisin kommunikointiväline. Itse pelkään ettei riitä alkuhuuman jälkeen.

    • EronnutMies84

      No jos ei 15km:n välimatkaa kestä niin...ja aika yleistähän tuo nykyisin on. Ihmiset kaipaa omaa aikaa aika paljon nykyisin. Itse ainakin pystyn hyvin moiseen suhteeseen. Tietty jos näkee vaan kerran viikossa tai kerran parissa niin pidemmän päälle se saattaa kyllä olla rajoittava tekijä. Ja jos nyt whats app on tyypillisin kommunikointiväline niin...miksette soittele iltaisin?

    • arkkinen

      Meilä pon ollut tällaine suhde jo reilut viisi vuotta, välimatkaa tosin noin 50 km. Minä asun lasteni kanssa omakotitalossa, lähellä on lasten koulut, harrastukset ja kaverit. Mies asuu omistamassaan rivitalonpätkässä, lähellä omia lapsiaan.

      Kumpikin haluaa pitää asuntonsa lähinnä lasten takia, miksi lasten pitäisi muuttaa ja luopua kaikesta tutusta siksi että aikuiset rakastuu?

      Vietetään yhdessä kaikki ne ajat kun lapset on poissa kotoa, ja sellaisella viikolla kun lapset on kotona yövytään yksi miehen luonja ja yksi yö minun luona. Lisäksi treffataa kahvisteluntms merkeissä parina päivänä. Eli vaikka ei yhdessä asutakaan niin joka viikko kuitenin nähdään useampaan kertaan ja vietetään ainakin kaksi yötä yhdessä. Lisäksi tehdään lomakatkoja kahdestaan. Ja päivän kuulumiset vaihdetaan joka ilta joko puhelimitse tai sähköpostilla.

      Reilut viisi vuotta ollaan menty näin, ja mennään jatkossakin niin kauan kun tuntuu sujuvan. Ehkä myöhemmin kun lapset on isoja/isompia muutetaan yhteen, tarkoitus on kuitenkin olla yhdessä koko loppuelämä.

    • Edellinen suhteeni perustui erillään asumiseen (eri kaupungeissa), eikä kaatunut asumismuotoon vaan ihan muihin asioihin. Nykyinen suhde on vasta vajaan vuoden mittainen eikä kummallakaan ole tarvetta kiirehtiä saman katon alle vielä aikoihin jos koskaan. Kun ei suunnitteilla ole lapsia niin miksi pitäisi asua yhdessä?

    • montakinpuolta

      Itsenäisille luonteille on hyvä olla sekä yhteistä aikaa että erillisyyttä. Takana kuutisen vuotta seurustelua eri maakunnista käsin (140 km autolla-ajoa toisen luo) ja olisin ollut hyvin onnellinen kaikkeen muuhun, mutta miehen parantumaton sitoutumiskammo lopetti suhteen. Minusta kihlaus tai jopa vihkiminen mieheksi ja vaimoksi olisi ollut ihan asiallinen asiaintilan tunnustus, mutta toisen jankutus ystävyydestä lopulta tappoi rakkauteni.

    • suusäkkiin

      Toimiihan se, mutta enpä tiedä oikein kuinka hyvin. Nähdään puolentoista kuukauden välein noin viikon verran. välimatkaa on parisataa kilometria ja molemmilla joitakin sitoumuksia paikkakunnilleen. Rahapula ei ehkä vähäisin, vaikkakaan ei ainoa. Paremminkin voisi olla, jos toinen asuisi edes samassa kaupungissa tai olisi muuten enemmän mielekästä seuraa ystävistä tai samanhenkisistä. Rahan puutteeseen ystäväpiirin hankintareissut ja ylläpidot tyssää nekin. Mutta näillä mennään. Kaikkea ei voi saada, olen kuullut sanottavan viisailta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      377
      6681
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4295
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      97
      3790
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3654
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      135
      3636
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      149
      3600
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      247
      3539
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      39
      3088
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3064
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      105
      2799
    Aihe