vanhat hevarit

hbhidg

Mikäköhän siinä on, että jos yli nelikymppisenä sanot kuuntelevasi heviä, niin johan sinua katsotaan,että mitä ihmettä...Semminkin vielä jos olet naisihminen.Muuta musiikkilajia kyllä saa vanhempanakin kuunnella.Tämä siis koskee ihan ikätovereiden suhtautumista.Nuoremmat eivät pidä asiaa minään.Hevi tosiaan oli teini-iässäni 80-luvulla paheellista ja usein leimattiin myös saatanalliseksi.Lisäksi harvempi lukioon menijä kehtasi sanoa kuuntelevansa heviä-kyllä sitä pidettiin ammattikoulupoikien musiikkina.Lisäksi hevin kuuntelu oli suotavaa lopettaa viimeistään 25-vuotiaana ellei halunnut tulla leimatuksi vähän hölmöksi ja teiniaikoihin juuttuneeksi.Itsellä kävi niin, etten sitten kuunnellut mitään musiikkia.Vasta nelikymppisenä tajusin ettei muunlainen musiikki oikein ole minun juttuni.Ja aloin uudestaan kuuntelemaan.Jos jollain tutulla on kuittailtavaa, niin siinähän kuittailee.Nykyisinhän sitä erotellaan monia suuntauksia hevimusiikissakin, mutta jokainen keski-ikäinen nyt ymmärtää mitä hevillä tarkoitan.Enkä kuuntele mitään räminää tai örinää.

6

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hevioliin

      Heviä ei pidetty paheellisena vielä 60-luvulla. Kasarihevi oli varmaan niin paskaa, että se yritettiin kieltää lapsilta.

    • pahajätkä

      \_/ saitan vill ket juu \_/

    • positiivi_001

      No jotkut ihmiset vaan ovat sen verran luusereitä, että niille on kova pala jos joku kuuntelee ja tykkää hevistä tai metallista tai että joku ylipäätään tykkää jostain.

      Toisilla ihmisillä on niin kova tarve päteä tai harmitella toisten tykkäämisistä, että niiltä jää se oma elämä elämättä onnellisena.

      Ei kannata välittää ihmisistä, jotka "ihmettelevät" toisten asioita ja onnea ym. kivaa.
      Maailmassa nyt tuppaa olemaan ihmisiä, jotka vaan ajattelevat negatiivisesti eivätkä voi hyväksyä onnellisiä ihmisiä.

      Tykkää vaan ihan rauhassa heavystä tai mistä tahansa, sehän on vain kivaa jos tykkää jostain itselle mielekkäästä asiasta.

    • Essab

      Nyt onkin hyvä "hevi-ilma". Viikko sitten tuli napattua Nilen "What should not be unearthed" ja nyt viikkoa myöhemmin Iron Maidenin uusin "The book of souls".

    • ollaansitämitäollaan

      Itse olen aina ollut metallin kuuntelija, en ihan vielä(pari vuotta vajaa) 40. En voi kyllä sanoo että olisin samaa kohtaloa kokenut kuin aloittaja. Ehkä ystävä ja tuttava piiriin kuulu erilaisia ihmisiä kuin monilla. Ei monikaan ole pahemmin ihmetellyt tai oudoksunut musiikki mieltymyksiäni. Kaiken lisäksi kuuntelen raskasta metallia, en heviä, joten luulisi olevan vielä oudompaa.
      Yleensä miehet on ollut tyyliin: "kuuntelek sää oikeesti metallia?" Ainakin jotka eivät tiedä minusta mitään entuudestaan. Muutama nainen on ollut ahdasmielinen, vitsaillen ohi mennen ikuisesta teini musiikista. Ei ole kyllä haitannut mua tai mun musiikin kuuntelua. Kyllä aina musiikki menee toisten tietämättömien kommenttien edelle. Ainahan voi antaa samanlaisia kommentteja takaisin heidän musiikista.

    • michaelkiske

      Mitä jos nelikymppinen kuuntelee heviä sen rinnalla et yli viiskymppiset vielä tekee heviä Unisonic näyttää esimerkkiä nuoremmille soittajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      102
      1534
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      218
      1012
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      859
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      761
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      8
      749
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      65
      736
    Aihe