Tällästä on yrittäminen suomessa

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/luontoyrittaja piiloverot-39584

ei kannata perustaa yritystä.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juuri tämän takia seuraavat tosiasiat pysyy Suomessa;
- yrittäjien puute
-työpaikkojen puute
-julkisen sektorin osuus pysyy lähes neuvostoliittolaisella 63 % tasolla
-verotulot ei kasva
-valtion velkaa kasvatetaan että edes nykyinen hallitus saisi rauhassa nauttia 9-13 000 e/kk palkasta, asunto-päiväraha-matkaeduista, CV:n "kultaamisesta" autonkuljettajista ja 70 000 e virka-autoista
-työharjoittelut yhdistyksissä jatkuu ja lisääntyy koska pitäähän puoli miljoonaa joutilasta johonkin dumpata pois New york timesin, Figaron, Die Weltin ja Reutersien toimittajien ja silmistä
-koko ongelmasta saadaan 4 vuoden välein "kiperä dilemma" joka on sopivaa väittelyvettä vallimyllyyn, jossa voittaja on aina joku neljästä pääpuolueesta, joiden edustajat ovat peruuttamattomastio soluttautuneet myös n. 600 000 virkamiehen armejaan kunnan ja valtion virastoissa
-eläkkeitä pienennetään jäädyttämällä indeksikorvauksia

nämä tuli mieleen näin aluksi

Äänestä

Jos tuntee sopivia henkilöitä, niin saattaa olla mahdollista toimia yrittäjänä tai pikemminkin "yrittäjänä" Suomessakin. On mahdollista esimerkiksi myydä turhanpäiväisiä palveluksia valtiolle tai kunnille, tai tehdä jotain työvoimavaltaista hommaa veronmaksajien maksamalla työvoimalla. Ennen pitkää automaattiset tuotantolinjat kuitenkin kehittyvät niin hyviksi ja halvoiksi, ettei niitä vastaan voi kilpailla edes maksuttomalla työvoimalla, vaan ensinmainittu vaihtoehto jää ainoaksi, ellei sitten siihen mennessä saada jotain järkeä tähän touhuun.

Äänestä
  • meistä työttömistä on tulossa "karjaa kasvissyöjien maaillmassa";Turhaa, ylimääräistä, ongelmakeskeistä porukkaa joille ei ole käyttöä ja joista ei tarpeeksi nopeasti pääse eroon. Naminami tätäkin menoa, ja eläköön tehokkaampi ehkäisy jatkopolvien suhteen jos ei enää meidän...

    Äänestä

Tuo virkamiesmafia muuten pystyy lakkauttamaan yritystoiminnan vetämällä hihasta mielivaltaisen päätöksen. Missään tapauksessa ei kannata taistella vastaan, koska vaikka saisit oikeuskanslerilta itsesi kannalta hyvän päätöksen, meiltä puuttuvat täysin lait, joilla virkamiehet saataisiin vastuuseen mielivallan käytöstä.

Minä opin yhdellä kerralla, en aio yrittää tässä maassa ja välttelen muutenkin veronmaksua, koska en halua näitä virkamiesloisia tukea.

Äänestä

Loispummivirkailijat ovat pahin yhteiskunnan syöpä.

Äänestä

Yritän tehdä pimeitä hommia mahdollisimman paljon. Tienaan ihan hyvin ja halukkaita on kellä on töitä antaa ilman veroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtönpummi kirjoitti:

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/luontoyrittaja piiloverot-39584

ei kannata perustaa yritystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu