Riidaton ero, ositus?

epätietoinenäiti

Olemme mieheni kanssa pidemmän aikaa pohtineet eroa osaamatta asialle kuitenkaan mitään tehdä koska mietityttää mahdollinen ositus ja sen vaikutukset. Meillä on asuntolainaa jäljellä 160 000 euroa (alunperin 195 000) joka on molempien nimissä, samoin kuin talokin. Onko mahdollista sopia asiaa niin että minä ottaisin talon sekä asuntolainan omiin nimiini ihan sellaisenaan jos miehelle niin sopii, vai tulisiko minun joka tapauksessa ostaa mieheni ulos? Haluaisimme sopia asian näin, koska meillä on monta lasta, eikä minulla opiskelevana äitinä ole periaatteessa varaa lunastaa miestä ulos vaikka asuntolainan lyhennyksista selviänkin. Pitäisikö tehdä ennen mahdollista avioeron hakemista avioehto vai saako osituksen sopia tuolla tavoin ilman sitä. Tuleeko silloin jotain varainsiirto tai lahjaveroja? Haluamme vain erota ilman että siitä koituisi kohtuuttomia kustannuksia ja lapsilla säilyisi koti niinkuin tähänkin saakka.

7

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trudyduu

      Mutta eikö miehen tule kuitenkin saada talosta jtn, koska on sitä jo maksanutkin? Ja eikö pankki päätä sen, voitko lyhentää yksin lainaa, joka on kahdelle maksajalle aiemmin mitoitettu?

      • epätietoinenäiti

        Yleensähän osituksessa jaetaan kaikki omaisuus ja velat 50-50 jos tulee riitaa. Mietimmekin onko mahdollista keskenämme sopia toisin jos mitään riitaa ei tule. Mies ei ole koskaan lyhentänyt lainaa vaikka 50 prosenttia siitä onkin hänelle merkitty vaan minä olen aina hoitanut koko lainan lyhentämisen, tästä myös todisteet tarvittaessa. Molemmat haluaisimme vain riidattoman eron, lapsille pysyvän kodin niin ettei kumpikaan joutuisi järjettömiin velkoihin eron tähden tai joutuisi jotain ylimääräisiä veroja tai sanktioita pelkästään eron takia maksamaan. Turvaisiko avioehto ennen erohakemusta näitä asioita jotenkin?


    • wazaxj

      avioehto tulee kysymykseen vain avioliitossa, tämähän on avoero-palsta

    • kaksiomies

      Jos miehes ei ole lyhentänyt lainaa yhtään niin miehelläsi ei ole oikeutta taloon. Voit ottaa lainan omiin nimiisi ja maksaa sen pois. Miehesi sitten ei saa talosta lanttiakaan ja sinä omistat talon. Asia on päivän selvä koska meill oli sama juttu. Minä maksoin lainaa talostamme, tuli ero. Minun nimiini meni talo ja laina jonka olen jo maksanut. Olen kyllä jo myynyt taloni ja ostin kaksion kerrostalosta.

      • mekkk

        Jos on naimisissa niin tarkein asia on kenen nimi on omsituspapereissa ja siinä ei paljon ole tekemistä kuka on maksanut ja mita. Avioehdolla asia helpottuu jos on naimisissa niin tämä asia helpottuu ja se siitä. Jos asunto on kummakin nimissä niin se on puolisksi vaikka toinen sen maksaisi. Jos on avoliitossa niin voi tulla vaikka lahjaveroa tai jotain muuta élämää vaikeuttavaa asiaa ja kolmanneksi avio-oikeutta ei ole pakko käyttää.


    • Isäpappa

      Kyllä sen voi noin siirtää. Meilläkin mulle jäi talo velkoineen, ja kyseessä oli vain avoliitto. Maksetut lainat voi ajatella myös ihan maksetuiksi vuokriksi. Siis jos yhdessä haluatte noin sopia, niin ei siinä ole kellään mitään valittamista. Eikä tule mitään varainsiirto- tai muita maksuja, eikä myöskään haittaa, vaikkei talo ole ollut teidän omistuksessanne sitä vähimmäisaikaa (jota ennen myydessä pitää maksaa ylimääräistä veroa, en nyt muista minkänimistä).

      Käykää pankissa kysymässä miten asiat menee, siellähän asia parhaiten tiedetään.

      • Isäpappa

        Lisään nyt vielä, että hienoa että jotkut osaavat erota järkevästi. Lasten parasta ajatellen sopuisa ero on parasta, ja se, ettei toinen ole vaikeuksissa eron jälkeen. Milläs se toinen lapsista huolehtii, jos on vaikeuksissa itsekin?

        Näin toimii aikuiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe