""Onpas se t. ruma mies."" Noi Eenokki, katsottuaan profiili kuvaani. Mainitsin tietenkin rakkaalle vaimolleni asiasta. Vaimo sanoi hän on parhaan tokasta valinnut ja se ei pysty silloin ruma olemaan.
No ruma tai ei kun on vain Jumalan valittu, se on tärkeintä. Ja ehkä me saadään vielä nuoruuden kauneus siellä perillä kirkkaudessa kerran jos me menetämme sen täällä ajassa.
No ruma tai ei kun on vain Jumalan valittu, se on tärkeintä. Ja ehkä me saadään vielä nuoruuden kauneus siellä perillä kirkkaudessa kerran jos me menetämme sen täällä ajassa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sama kai se minkä näköinen on, ihminen muiden ihmisten joukossa. Jokainen erilainen, jokainen on kaunis. Erilaisuus on kaunista ja juuri se voimavara.
Tietenki voidaan puhua erikseen sitten yhteiskunnan luomista ihanteista ja aikakauteen liittyvistä ihanteista... Mutta ne ovat mieliin iskostettuja mielikuvia. Ihmiset on aika manipuloituja.
Jokainen on kaunis, ja omana itsenään juurikin. Kunpa ihmiset tuntisi omasta sisimmästä käsin myös sen arvokkuutensa yksilönä. Liian usein toisten pahat sanat saa ihmismielen raunioiksi ja murenemaan.
Järkevään viestiisi on mukava vastatakkin. Niin se on tää elämä synnytään kasvetaan ja kuollaan. Miksihän jotkut terrorisoivat ulkoisen näön takia?
Kivä on kuitenkin mieli kun uskomme Jeesukseen, tässä ehkä saamme kuvauksen myöskin hänestä "ihmisenä".
Hyvää jatkoa totisille Jumalan lapsille!
1 Kuka uskoo meidän saarnamme, kenelle Herran käsivarsi ilmoitetaan?
2 Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.
3 Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen mies ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet.
4 Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana,
5 mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
No ajattelisin, että jos joku terrorisoi toista ihan minkä hyvänsä takia, niin se johtuu pelkästään ihmisen omasta pahasta olosta.
Ihmiset terrorisoivat toinen toisiaan tässä maailmassa, niin lukemattomin keinoin, "syövät" toisensa eläviltä... sisimmän paha olo saa sitä tekemään, mutta se on kuin kylvön jakaminen... siitä pahasta olosta jaetaan muille sitä pahaa oloa ja lisätään sen mittaa.
Mikä on yksittäisen ihmisen "vikasyy" sitten kaikessa loppuviimein?..., kun ihmiset ovat toinen toisilleen sen alun pitäenkin tehneet. Kun pieni vauva syntyy, se on viaton... siitä se sitten lähtee... pieni lapsikin on vielä niin avoin ja vapaa, ikäänkuin kulkevat vailla huolia... ja sitten kun ihminen on päässyt aikuisikään... ne huolet ja murheet on toisten lähimmäisten ja tämän armottoman maailman toimesta, kasattu niskaan kannettaviksi.
Sellaista se on elämä, mutta elämä on oppimista varten ja kasvamista varten...
Tomumajaan ei kukaan usko kun hän saarnaa omasta käsi varrestansa. En ole vieläkään saanut vastausta tomikselta, onko hän jo vihitty? Jopa Mohikaaniparka myöntää kysyttäessä että hän ainakin on vihitty ja että hänellä on vaimo. Tosin Mohiksella on toisen miehen vaimo jota menettelyä eivät vanhat hellarit hyväksy. Sitten Mohisparka myöntää sen pikku synniksi pahoittaen mielensä kun häntä siitä soimataan. Mohikaania en syytä aviorikoksesta, mutta tomumaja vastatkoon kysymykseen. Joko olet pukenut lapin akan puhtaan valkoisiin ja laittanut hulmuavan hunnun päähän. Oletko ostanut painavan kultasormuksen sormeen liiton merkiksi ja kipaissut laillistamaan yhdyselämäsi naisen kanssa vihaamasi uskottoman tuomarin luona? Huom! Rikkomusta on se kun sanoo syntiä vanhurskaudeksi. Henki mittaa paatumuksen aikaa ja kun peli on vihelletty poikki, saapuvat ne joiden tehtävänä on kuljettaa riemusaatossa omansa pois(sinne jonnekin)
ps. tämä on järkevä viesti.
Kyllä se eenokki on niin että sinä et tartte tietää onko minut vihitty tai ei. No voin ainellista kertoa se mikään salaisuus ole, vaimollani on vasemmankäden nimettömässä kaksi sormusta kultaisia, toinen oikein timanttien kera.
LightningStar, kiitos järkevistä kommenteista.
On minullakin sormus mutta en pidä sitä vasemmassa enkä oikeassa kädessä. Miksi sinun täytyy syyttää perusteettomasti, nimitellä ja paljon muuta tallennettua? Siitä sormuksista viis ne eivät todista vielä mitään. Suun tunnustus todistaa ja kun väität itseäsi rehelliseksi niin miksi kuten muut sinulta ei sitä saa.
Eihän ole pakko vastata, mutta jotain valheen tapaista siihen piilee.
Vaarallista on valhetella Jumalan edessä ja sanoa syntiä vanhurskaudeksi(rikokseksi) Oletko vastannut omatuntosi kautta vai tuulen heiluttamalla huulilla?
ps. et kai ole käynyt las vegasissa vihillä?
Anna jo olla Eenokki... ei sun tarvitse kaikista pitää, mutta anna vaan nyt olla... ihmisillä on valintoja, jokaisella omansa.
>>On minullakin sormus mutta en pidä sitä vasemmassa enkä oikeassa kädessä. Miksi sinun täytyy syyttää perusteettomasti, nimitellä ja paljon muuta tallennettua? Siitä sormuksista viis ne eivät todista vielä mitään. Suun tunnustus todistaa ja kun väität itseäsi rehelliseksi niin miksi kuten muut sinulta ei sitä saa.<<
Mitä olen syyttänyt ja nimitellyt? Ja pitäisikö muka sinulle tunnustaa vihkimiseni, kun en tee sitä lähisuvullenikaan. Meinaatko eenokki olla jokin kuningas vai mikä luulet olevasi?
Kyllähän tunnustus kelpaa vaikka se on hieman kätketyssä muodossa. Jumalan painava Sana painoi tomumajan polvilleen helvetin pelosta. Vaikka olisi "pakkomeno" liitto on ok. vaikka puoli teltallista h-laisia tuomitsisi tomiksen liiton vain avioliiton korvikkeena. Ei sukulaisten tarvitse tietää mitään muuta kunhan tekevät pian parannuksen elämässään.
En minä ulkoiseen puoleen katsonut vaan siäistä olemusta, mikä yleensä ilmenee selvästi noilla vihkimättömillä. Heidät Jumala on vihkinyt helvetin tuleen ja onhan sielläkin jonkinlaista "kirkkautta".
Yhden monista "kulkumiehistä on lapin akka valinnut mutta kyssäri: onko tomis sinun miehesi?
Eenokkihan on vieläkin ruskea. Mistähän olet syntynyt?
Eenokin kommenteista ei kannata välittää !
Luin eilen juttusi ja samalla vilkaisin profiiliasi, että kuka olet, eikä sun ulkonäössäsi ole mitään vikaa.
Ja kuka sille mitään voi minkänäköiseksi syntyy, ei edes eenokki..:( Mut hän nyt ei edes kehtais laittaa pärstäänsä näkyville..
Mutta teksteihinsä voi kyllä vaikuttaa ja SYDÄMEN KYLLYYDESTÄ suu puhuu. Eenokin jos kenen tekstit ovat niin rienaavia ja törkeitä, että en ihmettele , jos on jo tehnyt PYHÄ HENGEN PILKANKIN. Ja sisin on varmaan mustempi, kuin nokipannun kylki..
Ps. Oliko hyvä hillavuosi tänä suvena?
Sinä, uskovainen ihminen, samaan hengenvetoon tuomitset ihmisen lohduttomaan tilanteeseen ja sitten tyynesti alat puhumaan luonnon antimista. Kertoo kuinka paatunut olet.
Tomis on ainakin antanut eenokille tilaisuuksia muuttaa tapojaan, eikä häntä helvetin lieskoihin tuomitse.
Mut ei tomumaja kyllä ruma ole:D.
Kiitos sinä suloinen nainen Sari!
Kiitos! "ole.rauhassa" Hilloja sain myyntiinkin asti, lähinnä eläkeläisille myin sopuhintaan. Ittelle pakastin kuusikymmentä kiloa.
Oi, oi en ole saanut hilloja sitten -80 luvun jälkeen.. Täällä etelässä, kun niitä ei kasva..:(
Hei siulle Mikko.Ja hyvää loppukesää sinulle ja lapin akalle.Hali.
No hei Leahimn ja halitaan. Samoin hyvää loppukesää sulle!