Onko työkokeilu riistoa?

"Työn paikka - hanke on kaksinkertaistanut työkokeilijoiden määrän."

"En näkisi sitä riistona", väittää työkokeilukoordinaattori Anne Tapaila, Hämeenlinnan kaupunki.

"Aina kun olet jossain muualla kun omassa kotona, kun olet työtön, se on sinulle eduksi", Anne jatkaa.

http://areena.yle.fi/1-2972629

http://www.hameenlinna.fi/Tyo-ja-elinkeinot/Tyon-paikka/

http://www.tyonpaikka.fi/
7125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Aina kun olet jossain muualla kun omassa kotona, kun olet työtön, se on sinulle eduksi", Anne jatkaa.

Ha ha, tarkistin että hän todella sanoi näin. Nähtävästi palstan kuntoutustrollin kaltaisia on tosimaailmassakin.

Äänestä
  • Ei jumalauta. :-D Kuinka tyhmiä ihmisiä noissa hommissa oikein toimii. Juu kyllä oma koti on kirous.

    Äänestä

  • Ilmeisesti minulle on siis eduksi, että kartutan jonkun loispummiyrittäjän rahapussia saamatta siitä itse ollenkaan palkkaa tai työehtosopimuksen muita etuja. Minä kun luulin että loppujen lopuksi jokaisen suurin etu on se itselleen eläminen, oma etu, sekä läheisten etu? Viimeksi kun tarkistin, ei yksikään loispummiyrittäjä oli minun läheiseni - mikä minua siis sitoo kartuttamaan heidän tilipussiaan heidään tarpeidensa tyydyttämiseksi, saamatta siitä itse oikeaa palkkaa sekä työntekijälle kuuluvia etuuksia?

    Äänestä

  • ElänköTuntemattomalle kirjoitti:

    Ilmeisesti minulle on siis eduksi, että kartutan jonkun loispummiyrittäjän rahapussia saamatta siitä itse ollenkaan palkkaa tai työehtosopimuksen muita etuja. Minä kun luulin että loppujen lopuksi jokaisen suurin etu on se itselleen eläminen, oma etu, sekä läheisten etu? Viimeksi kun tarkistin, ei yksikään loispummiyrittäjä oli minun läheiseni - mikä minua siis sitoo kartuttamaan heidän tilipussiaan heidään tarpeidensa tyydyttämiseksi, saamatta siitä itse oikeaa palkkaa sekä työntekijälle kuuluvia etuuksia?

    Niin miksi työttömän pitäisi kartuttaa toisten varallisuutta repimällä rahat omasta selkänahastaan?

    Mikseivät demarit puutu tähän? Nehän on aina vaahdonneet ettei saa tehdä ilmaista työtä?

    Ai niin se johtuu siitä että DEMARIT ovat tämän ORJAtyopalvelun luoneet!

    Äänestä

Että Anne ei näe ilmaistyövoiman riistoa siinä että sitä ilmaistyövoimaa suorastaan tyrkytetään työnantajille, ilman että työnantajapuoli joutuu mitenkään milloinkaan sitoutumaan sitä ilmaistyövoimaa jollakin aikataululla joskus palkkaamaankin.

Aikanaan oli kuin huumorisanonta että verot valtion maksettaviksi. Nyt taitaa yksityisillä yrityksillä olla vastaava sanonta että työkokeilija-harjoittelija-kuntoutuja-younameittyökkäritgotit = aputyövoiman palkkakulut valtion maksettaviksi.

Mitä sitten? Ei mitään mutta maksettu palkka, se on työntekijän osalta yhdelle yritykselle meno, mutta edellämainitusta työntekijästä asiakkaaksi muuntautuneen kansalaisen kulutuskäyttäytymisen seurauksena monelle yritykselle vastaavasti myös tulo.

Nyt sitten yksi yrittelijä mukamas säästää menoissa, ja moni yrittelijä ihan saman asian seurauksena kitkuaa matalimmin tuloin. Josta kaikesta seurauksena että uusia palkkatyöpaikkoja ei noihin yritelmiin avaannu ja entiset jo olemassaolevat ovat koko ajan siinä kiikun kaakun.

Niin kaikesta tuosta heräsi halu kysyä: Miksiköhän joku palkkatyöpaikka jossa joku jotain palkkatyötä tekee ylipäätään on olemassa?

Ettei vain vastaus tuohon olisi että: Siksi kun siihen työpaikkaan ei ketään ilmaiseksikaan töihin saatu.

Ei kai, mutta oli miten oli, niin silti: Miksi joku palkkatyöpaikka ei ole olemassa? Niin ei ole palkkatyöpaikkana olemassa vaikka joku siinä työpaikassa jotain työtä palkatta tekee?

No juuri siksi: Koska siihen saatiin joku ilmaiseksi sitä jotain työtä tekemään.

Äänestä

Huh huh. Voisin kuvitella keskustelua tuontyyppisen nutturatatin kanssa. Hänhän oikein lietsoo ihmistä tuolla omahyväisellä asenteellaan. Mieleen tulee enempi joku vanginvartija tai inkvisiittori kuin kansaa palveleva 'public servant'. Hän saa palkkaa meiltä, kansalta, mutta pitää itseään hallitsijanamme.

Totta kai joku kiva pikku mamunainen sanoo olevansa ihan iloinen, kun saa työskennellä ilmaiseksi. Siksihän hän Suomeen tuli, työtä tekemään, ei toki vaurastumaan palkkaa nauttimalla. Lisää tällaisia. Metsiin mahtuu marjanraiskaajia - heillekään ei kannata maksaa palkkaa, varmaan työskentelevät silkasta raiskaamisen riemusta.

Suomen kielen oppiminen on huono tekosyy; sitä kun oppii, vaikka saisi työstään palkkaakin!

Äänestä

anne on moraaliton demari, joka on saanut viran, palkan ja paikan elämässä !!! anne kyykyttää sua, että ite saa palkan lomarahat, edut, ja tittelin, - anne on se nykyajan kapo, joka tuhoaa ja hyödyntää kanssaihmisiä työkseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MenisitköKokeiluun kirjoitti:

"Työn paikka - hanke on kaksinkertaistanut työkokeilijoiden määrän."

"En näkisi sitä riistona", väittää työkokeilukoordinaattori Anne Tapaila, Hämeenlinnan kaupunki.

"Aina kun olet jossain muualla kun omassa kotona, kun olet työtön, se on sinulle eduksi", Anne jatkaa.

http://areena.yle.fi/1-2972629

http://www.hameenlinna.fi/Tyo-ja-elinkeinot/Tyon-paikka/

http://www.tyonpaikka.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu