Uskovat kun se pitää yrittää pois pestä.
Piispa Repo kirjoittaa seuraavasti: "Minusta tällainen tempaus kertoo uskosta Pyhän kasteen voimaan, oli miten leikkimielinen "performanssi" tahansa. Se ei lainkaan tue Vapaa-ajattelijoiden usein esittämää väitettä, että ateismi ei ole uskonnollinen vakaumus vaan kaiken uskonnon poissaoloa. Näyttääpä se kuitenkin olevan vakaumus, jonka levittämiseksi ja tukemiseksi täytyy imitoida uskonnollisia seremonioita... Onko tässä kyse mistään muusta kuin käännyttämisestä ja uskossaan heikkojen rohkaisemisesta seuraamaan valaistuneiden esimerkkiä? Kuulostaa tutulta."
Piispa Repo kirjoittaa seuraavasti: "Minusta tällainen tempaus kertoo uskosta Pyhän kasteen voimaan, oli miten leikkimielinen "performanssi" tahansa. Se ei lainkaan tue Vapaa-ajattelijoiden usein esittämää väitettä, että ateismi ei ole uskonnollinen vakaumus vaan kaiken uskonnon poissaoloa. Näyttääpä se kuitenkin olevan vakaumus, jonka levittämiseksi ja tukemiseksi täytyy imitoida uskonnollisia seremonioita... Onko tässä kyse mistään muusta kuin käännyttämisestä ja uskossaan heikkojen rohkaisemisesta seuraamaan valaistuneiden esimerkkiä? Kuulostaa tutulta."
Vastaukset 14
Vanhimmat
Revon mielestä on kai paha, jos va-liike ei hoida uskontokritiikkiään pelkästään ryppyotsaisesti toisellen "Jumalia ei ole, jumalia ei ole.", tai mieluummin ehkä ei ollenkaan.
Minusta hauskempi rituaali on kuitenkin käyttää hiustenkuivaajaa.
Ai, ai happamia, sanoi kettu.
Vaparit haluaa ilmeisesti profiloitua uskonnoksi, kun apinoivat muiden rituaaleja.
Ajatus kasteen kuivattamisesta tai pois-pesemisestä ei ehkä olisi lainkaan hullumpi koska se näyttää ottavan noinkin paljon kirkonmiehen luonnolle kuin mitä Repo kirjoittaa. Samalla linjalla voisi jatkaa vaikkapa vaatimalla siunauksen purkua sille osalle sukuhautaa, jota hallitsee ja johon tulee oletettavasti aikanaan haudatuksi. Taikka aikoinaan "jumalan kasvojen edessä" solmitun avioliiton purkua ja uusintaa maistraatissa.
Hämäläiset aikuiset saivat taannoin pakkokasteen...
Nyt lapset saavat pakkokasteita... Yli 97 % kirkon jäsenistä on pakkokastettuja.
Mikäs siinä, pitäkööt kirkko rituaalinsa, mutta kun kaiken huipuksi valtiovalta rekisteröi asian ja paiskaa päälle "pakkouskonnon" kouluun - ja verovelvollisuuden, josta ei pääse eroon kuin kokonaisen "katumusvuoden" kirkollisveron maksamisen jälkeen...
Vapareille joutuu maksamaan, vaikkei koskaan olisi kuullutkaan koko joukkiosta. Verovouti tulee ovelle, jos ei suostu kustantamaan vaparien retkiä hotelleissa ja ulkomailla.
Höpö höpö.. maksat hauta paikasta
Jos ei se sulle sovi...maksat..tai sun lapset maksaa rutiosti enemmän.
Öö.. eikö ole edes tullut mieleen!? No aattelin kertoa. . Öö mihin sut sitten haudataan
.ku oot kuollut?!! Niin... halusit kirkko vihkimisen ja kasteen lapsillesi. Haluatko muuta?! Oke.. oot kuolemassa. Jep.. niin minäkin
. Sinä..puolisosi tai lähidukulaisesi ette kuulu kirkkoon.
Olette eronneet. Kirkosta..öö.. ette halua maksaa kirkollisveroa. Teitä ei siis tulla koskaan hautaamaan siunattu maahan. Tämä on teidän valinta. Raha ei ole. .ei ole ollut..eikä tule olemaan uskon perusta @ minulla on syöpä jota ei voida parantaa. Kuolen kohta..kaikesta kivusta ja kärsimyksestä huolimatta. .uskon yhä Jeesukseen!
.
Tajuatko edes itse mitä höpötän?
Happamia on minun suussa..Nuo teidän puheet. Kauas olette eksyneet Jeesuksen opastuksella. Kas.. näkyviin tulee asioita ja eräitä.. eri "yhteisöissä on ns, hallitsemisen halu. Syytät toista.
Tuo toinen sinua. En ole eläessäni nähnyt mitään yhteisöä. .maallista tai taivaallista joka ei olis lopulta ajanut omaa etuaan. Häpeän puolestanne @
Miten te jaksatte! Olkaa jo hiljaa! Kerro minulle miten Jeesuksen Sanoma on osa sinun sanomasi. Ahdasmielinen?? No eiiiii!
Kuinkahan moni nykyaikana kasteen lapselleen valitseva uskoo siinä olevan mitään voimaa? Väitän, että suurin osa pitää sitä vain nimenantorituaalina, ilman mitään taikavoimia tai muutakaan.
Itse ajattelen tuosta kasteen poispesustakin niin, että kyse on yhden rituaalin kumoamisesta päinvastaisella rituaalilla, ikäänkuin irtisanoutumalla aiemmasta rituaalista demonstroimalla se muillekin. Tämä ei edellytä mitään uskoa taikavoimiin tai muuhunkaan uskonnolliseen, ja luulen että Repokin hyvin ymmärtää tämän vaikka yrittää muuta esittääkin.
Kai Repo siinä missä muutkin kirkon aktiivit joutuvat kuvittelemaan, että koko va-toiminta pohjimmiltaan kertoo uskosta hänen jumalaansa.
Todellisuudessa me tietenkin uskomme uskoon. Me uskomme, että uskontoja on olemassa ja että ne vaikuttavat tässä todellisuudessa. Ja että uskonnollisuutta voidaan vähentää, että me voimme tehdä sille asialle jotain.
Jaa. Ja taas oli viitteetkin kohdallaan.
Tätä kai kommentoitiin - ihan piispallisesti siis?
http://www.helsinginjuhlaviikot.fi/ty_tapahtuma/kasteenpesu-puhdistaa-uskosta/
Tänään torstaina klo 17.30
Tempaus on selvästi vastalause "pakkokasteelle",
joka aiheuttaa "pakkouskonnon"
ja "pakkokirkollisveronmaksuvelvollisuuden",
josta seuraa ikävä "katumuskuukausi".