Tuomittu elämään yksin

Kukaan ei työllistä, koulutukseen ei oteta. Olen vain suuri riski ottaa mihinkään. Liian paljon työrajotteita ja kaikki aiemmat ammatit ja tekemäni työt on jo suljettu pois.
Kuntoutus on tällä hetkellä ainoa vaihtoehto.
Haaveita on vielä ja taitoja paljonkin mutta kun en pysty suoriutumaan samassa tahdissa muiden kanssa. Haluaisin ja menisin töihin tai uutta ammattia opiskelemaan mutta realiteetit ovat nyt nämä. Kaiken lisäksi nuoret kiilaavat eteen työmarkkinoilla. Kuten myös tiedämme miten työt loppuvat ympäri maata hälyyttävästi koko ajan täysin työkuntoisiltakin ja opiskelupaikkoja on vähennetty.
Olen nainen enkä kelpaa miehille. Kevyitä suhteita ovat miehet kyllä ehdotelleet mutta pidän itseäni paremman arvoisena kaikesta huolimatta.
1974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Olenko kelvoton ihmisenä ja naisena?

Äänestä
  • lähetä teräväpiirtokuva itsestäsi osoitteeseen:
    [email protected]
    Niin katotaan sitten syvällisemmin tilannettasi.
    Aloituksesi vaikuttaa mielenkiintoiselta.

    Äänestä

Oletko yli 22-vuotias? Tai peräti yli 25-vuotias? Jos olet, niin siinä tapauksessa olet vanha kurppa, eikä ole ihmekään, jos miehet ei kiinnostu. Tilanteesi työmarkkinoilla ei vaikuta houkuttelevuuteesi miesten silmissä mitenkään.

Äänestä
  • tiiätkö edes miten paljon 23 vuotias tai 26 vuotias saa viestejä jos laittaa ilmotuksen jonnekin? kokeilepa ite niin tiiät

    Äänestä

Kyllä kelpaat jollekkin miehelle mutta sulla on vain liian kovat kriteerit. Et varmaan kelpuuta kunnollista miestä vaan jonkun rentun komean miehen.

Itse olen hakenut duunia ja on vaikea päästä edes haastatteluihin. Työkokeiluun pääsee ehkä jonnekkin mutta siitä saa 9 euroa päivässä vain eikä kukaan arvosta sitä.

Käyn kuntosalilla ja pidän itseäni kunnossa ja se on ainakin mukavaa ajanvietettä että ei tule sitten kotona istuttua liikaa. Naiset tuomitsee meidät kunnolliset miehet ikuiseen yksinäisyyteen.

Äänestä

Kiitti vastaajille.
Doqu, ulkomuotoni ei ole se ongelma. Kuten jo kirjoitin kevyitä suhteita olisi tarjolla eli seksiä. Olen naisellinen ihan asiallisella tavalla.
Kurppavaara, tietenkin olen kurppa ja vanha sellainen. Miehissäkin on kaiken ikäisiä, miehiä.

Kilttiatm, en ota renttua ja järjestä itselleni helvettiä. Haluaisin miehen joka miellyttää mun omaa silmää. Eikä mulla ole miehestä tiettyä ulkoista ihannetta. Työttömyys ei ole este kunhan ei vieroksu töitä.
Esim liikuntaharrastus on ihan kiva kunhan aikaa on yhdessäoloonkin. Saa käyttää alkoholia kohtuudella enkä valita tupakan poltosta. Jos on kotieläimiä tai jälkikasvua niin nekin kelpuutan.
En taida olla vaativimmasta päästä kuitenkaan.

Äänestä
  • nii just

    En minä sitä ulkomuotoa olisi siitä kuvasta huomioinutkaan, vaan asennetta ja luonteen särmäkkyyttä ja tietenkin mustapäitten määrää:

    https://www.youtube.com/watch?v=kfUEe9vAZUI

    .

    Äänestä

  • old_profile_90480 kirjoitti:

    nii just

    En minä sitä ulkomuotoa olisi siitä kuvasta huomioinutkaan, vaan asennetta ja luonteen särmäkkyyttä ja tietenkin mustapäitten määrää:

    https://www.youtube.com/watch?v=kfUEe9vAZUI

    .

    Nii just

    Äänestä

Juuri tuossa yhden kaverin kanssa juttelin työasioista sen verran ettei huvita enää juurikaan kun kaikki verotkin joita maksat menee mamutukseen ja kreikkaan eikä niinkuin pitäisi oman kansan hyvinvointiin, vanhustenhuoltoon jne. Oli vähän puhetta vaihtoehtoisista tavoista elää mukavammin ilman turhaa yhteiskunnan painetta töiden tekemiseen, olisi ihan mahdollista ja todennäköisesti paljon mukavampaa elämää kuin nykyinen jonka mielekkyys tosiaan kärsii aikalailla kun kaikki puurtamisen hyöty valuu vääriin kohteisiin.

Suosittelen sinullekin että alat muuttamaan ajatteluasi pois tuosta työelämään väkisin pyrkimisestä ja alat miettimään miten muuten voisit mielekkäästi aikaasi käyttää. toki jos henk.koht. taloudelliset paineet ajaa työelämään niin sitten kai sinne kannattaa pyrkiä mutta siltikään jos sinne ei pääse niin kannattaa miettiä miten voisit laskea kuluja minimiin, esim. muutto maalle tms., niin että voisit mukavammin elää vähemmällä rahalla.

Äänestä
  • Tietty jos olisi mahdollisuus työelämään ja isompaan tuloon niin en vastustelisi alkuunkaan.
    On ollut elämässä hetkiä jolloin rahaa on ollut enemmän ja huomasin ettei sen olemassa olo tehnyt mua yhtään onnellisemmaksi.

    Miksi ajattelit vaihtoehtona kulujen vähentämistä? Niinkö löytyisi mulle mies helpommin? Olen varsin tyytyväinen asumiseeni nyt eli pärjään. Oikeasti maalla asuminen maksaa mansikoita, tiedän kokemuksesta eikä kaipuuta sellaiseen ole.
    Enkä ole ajatellut että yhdessä olisi asuttava jos ikinä miestä löytyisi.

    Äänestä

Itselläni on mennyt monta vuotta siitä kun edes viimeksi kävin haastattelussa. Aloin jossain vaiheessa turhautua kun kerta toisensa jälkeen sain pakit, enkä kuulemma ollut firman X etsimä henkilö. Joku nuorempi, parempi, kokeneempi ja reippaampi olisi kyllä kelvannut. Mutta ennemmin olen kai sitten työttömänä. Antaa voittajien porskuttaa ja nussia, minä jään kotiin runkkaamaan ja pelaamaan Xboxia kunnes koen tradenomi-Teron kohtalon ja varmaan vielä sen jälkeenkin.

Äänestä

Jaa, no sinussa on sillon jotain vikaa, jos et kelpaa miehille. Työ tilannehan se ei ole missään nimessä.
Etit miehen jonka siivellä elät ja pyllistät vaikka lapsen tulemaan, alat kotiäidiks.
Mikäli ikää on liikaa siihen, niin kyllä moni ihan pillupalkallakin naisen elämän kustantaa.

Äänestä
  • Tietenkin mussa on syytä. En ole täydellinen.
    Raha on myös vallan väline ja on suhteita joissa vaihdetaan hyödykkeitä keskenään.
    Mulla on ylpeyteni enkä alapäästäni tee kauppatavaraa.

    Äänestä

  • Tuomittu_syyttä kirjoitti:

    Tietenkin mussa on syytä. En ole täydellinen.
    Raha on myös vallan väline ja on suhteita joissa vaihdetaan hyödykkeitä keskenään.
    Mulla on ylpeyteni enkä alapäästäni tee kauppatavaraa.

    Oikein.. Elämme tosiaan vaikeita aikoja työmarkkinoilla ja siitä kelkasta jos tipahtaa ja tilanteen pitkittyessä tilanne ei ole helppo. Tsemppiä!

    Äänestä

Mitä jos menisit rottien värväystoimistoon, josko sieltä sais hommia?

Äänestä

Monenko nussima ja paljonko painat?

Äänestä

Minä sain potkut töistä ja ne oli laittomat potkut joten haastoin työnantajan oikeuteen. Sain 32 tuhatta korvauksia. Ei ole naistakaan joten ei ole päivin mitään tekemistä. No kuntoilen ja pelaan pleikkaa ajankuluksi. Ei se työ tehnyt mua onnelliseksi yhtään. Haluaisin seurustella mutta naiset on aivan liian vaativia. Pitää olla auto ja talo ja vakityö että saa rahaa etelän lomailuun. Ulkonäön takia sitä ei pääse treffeille koska naisilla on jokin ihme käsitys että vain komeat miehet on niitä hyviä kumppaneita.

Äänestä
  • Minkälaisia naisia oikein yrität? Kavereissani ei ole yhtään joka vaatisi saati arvostaisi autoa, julkinen liikenne pelittää ja fillari on tosimiehen kulkuväline. Talo voi olla kiva, mutta asunto, vuokrakämppäkin on ihan riittävästi. Vakityötä varmaan useimmat pitää tavoiteltavana, sossunrahoilla eläminen on turn off!

    Miehillä on jokin ihme käsitys että vain komeat miehet kelpaa.

    Äänestä

Yrittäkääpä hakea vaikka siivoojaksi. pitää olla kokemusta ja laitoshuoltajan tutkintokin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuomittu_syyttä kirjoitti:

Kukaan ei työllistä, koulutukseen ei oteta. Olen vain suuri riski ottaa mihinkään. Liian paljon työrajotteita ja kaikki aiemmat ammatit ja tekemäni työt on jo suljettu pois.
Kuntoutus on tällä hetkellä ainoa vaihtoehto.
Haaveita on vielä ja taitoja paljonkin mutta kun en pysty suoriutumaan samassa tahdissa muiden kanssa. Haluaisin ja menisin töihin tai uutta ammattia opiskelemaan mutta realiteetit ovat nyt nämä. Kaiken lisäksi nuoret kiilaavat eteen työmarkkinoilla. Kuten myös tiedämme miten työt loppuvat ympäri maata hälyyttävästi koko ajan täysin työkuntoisiltakin ja opiskelupaikkoja on vähennetty.
Olen nainen enkä kelpaa miehille. Kevyitä suhteita ovat miehet kyllä ehdotelleet mutta pidän itseäni paremman arvoisena kaikesta huolimatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu