Mentula sanoi, että se kuka sanoo treenaamisen olevan mukavaa ei ole koskaan treenannut"kovaa". Kertokaapa nyt tarkasti se kovan treenin määritelmä, mitä Mentula tarkoittaa. Onko kovan treenin määritelmä se, että paskoo housuun ja jatkaa treeniä sen jälkeen? Sekö on kovan jätkän mittari, että treenaa paskat housuissa? Idioottimaisuutta se on ja sitäpaitsi törkeää muita salin käyttäjiä kohtaan pakottaa heitä haistelemaan paskojaan, vaikka nämä steroidiörkit luulevatkin olevansa salin kuninkaita ja voivansa tehdä mitä haluavat.
Meidän salilla käy välillä eräs noin 50v silmälasipäinen lihakseton ATK-tukihenkilö tai joku vastaava, jolle ilmeisesti lääkäri on määrännyt lihaskuntoharjoittelua. Mentula tai kukaan mukaan kovasta treenistä vaahtoava ammattibodari ei treenaa yhtään sen kovempaa kuin hänkään. Kerran meidän salilla kävi myös treenarin johdolla eläkeläismummoja treenaamassa, Mentula ei treenaa yhtään heitäkään kovempaa.
Mentula voisi kokeilla jonkun oikeasti kovakuntoisen urheilijan treenejä, vaikkapa Amin Asikaisen tai jonkun uimarin treenejä ja vastaavasti nämä Mentulan"kovia"salitreenejä. Veikkaan, että steroidiörkiltä leipoisi pumppu kiinni ensimmäisen parin minuutin aikana tai ainakin hengästyisi niin että pyörtyisi kun kerran puhuminenkin jo hengästytää kun taas nämä oikeat urheilijat pitäisivät mentulan treenejä kevyinä alkulämmittelyinä jos niinäkään
Meidän salilla käy välillä eräs noin 50v silmälasipäinen lihakseton ATK-tukihenkilö tai joku vastaava, jolle ilmeisesti lääkäri on määrännyt lihaskuntoharjoittelua. Mentula tai kukaan mukaan kovasta treenistä vaahtoava ammattibodari ei treenaa yhtään sen kovempaa kuin hänkään. Kerran meidän salilla kävi myös treenarin johdolla eläkeläismummoja treenaamassa, Mentula ei treenaa yhtään heitäkään kovempaa.
Mentula voisi kokeilla jonkun oikeasti kovakuntoisen urheilijan treenejä, vaikkapa Amin Asikaisen tai jonkun uimarin treenejä ja vastaavasti nämä Mentulan"kovia"salitreenejä. Veikkaan, että steroidiörkiltä leipoisi pumppu kiinni ensimmäisen parin minuutin aikana tai ainakin hengästyisi niin että pyörtyisi kun kerran puhuminenkin jo hengästytää kun taas nämä oikeat urheilijat pitäisivät mentulan treenejä kevyinä alkulämmittelyinä jos niinäkään
Vastaukset 34
Vanhimmat
mitää merkitystä ekhonrakennuksella ja maksimien nostola jossei omaa liikuvuuutta ja oman kehon siirtämistä. hatunosto voimistelijatylisille joilla on lihasvoimaa
Olen enemmän kateellinen voimistajatyylisille kuntoilijoille ku kehonrakentajille tai voimannostajille. Voimistelijat osaa semmosia hienoi temppuja ja tekevät näyttäviä kehonhallinta liikkeitä ja jos voimistelija saa puntit käteen, niin ei heikkoudesta tietookaa. Vittukun oon kade..
Käy treenaamassa joskus mentulan kanssa, ehkä se treenin kovuus aukeaa sitten sulle... Enkä nyt tiedä onko mitään järkeä verrata mentulan treeniä kestävyys lajeihin... Ei taitas asikainenkaan pärjätä mentulalle penkissä...
Ei näillä lihaksilla voi treenata yhtä kovaa kun mentula. Eikä tällä kunnolla voi treena yhtä kovaa kun asikainen. Mutta voin kuitenkin treenata omaantasoon nähden kovaa. Joka joillekki kovempi kuntoisille tai lihaksikkaammille on piisofkeikkii ja ihan lasten leikkii..
"Ei näillä lihaksilla voi treenata yhtä kovaa kun mentula."
Luulet siis että se kova treeni on lihasten koosta kiinni? Että pienemmillä lihaksilla ei voi treenata yhtä kovaa kuin isolla? Niinkö?
Vitun teiniapina, on sullaki viritelmät.
Kuka vain osaa liikuttaa painoja ja suomessa ainakin tyhmillä teineillä on se käsitys, että mitä isompia painoja liikutat sen lujemmin treenaat.
No täräytämpä pilvilinnanne maan tasalle sanomalla että asia ei todellakaan ole näin.
Tyhmä teiniapina katsoo tämän videon ja koittaa niillä korvaushoidoilla kutistetuilla aivoilla miettiä mistä mahtaa olla kysymys. Olisiko vaikka lihas hallinnasta? Eikö se viittaa tekniikkaan? Kyseessä on siis tekniikkalaji. Ei voimalaji. Onko se silloin jotain muuta kuin kovaa treeniä?
Kun tyhmä teiniapina on opetellut tämän, niin sitten tymälle teiniapinalle voi alkaa selvitä mitä se kova treeni on.
https://www.youtube.com/watch?v=yZ15vCGuvH0
No en tietenkään voi. Ei minulla ole voimia nostella sellaista rautamäärää, joten en pysty treenaa yhtä kovaa kun mentula.
eikä minulla ole kuntoa treenata yhtä kovaa kun asikainen.
voin kuitenkin treenata omaan tasoon nähden kovaa.
Menikö nyt jakeluun älykääpiö?
Ei tietenkään asikainen nosta penkistä yhtä paljon kuin Mentula, mutta jaksaa kyllä nostaa omiin voimiinsa suhteutettuna ihan samalla tavalla ja ei taatusti hengästy kuoliaaksi pitkienkään sarjojen jälkeen toisin kuin Mentula
No kerrohan minulle, että tasan tarkkaan millä tapaa se Mentulan treeni on kovempaa jos hän tekee esim. jalkaprässiä 15 toistoa sen suuruisilla painoilla, että ei jaksa enää yhtään toistoa enempää jos minä tai joku eläkeläismummo tekee saman. Niin millä tapaa se Mentulan treeni oli kovempaa?
Tottakai tyhmä teiniapina tuommoisia kyselee koska ajattelu on mahdotonta niillä korvaushoitojen kutistamilla aivoilla.
Kun tyhmä teiniapina on noin kyvytön pieneen aivotyöhön, niin miksi minä sitä hänelle selittäisin, koska tyhmän teiniapinan korvaushoidoilla kutistetut aivot eivät ota tietoa vastaan missään muodossa.
Fysiikan laki. Suuremman painon siirtelemiseen tarvitaan suurempi voima ja kovempi työ (enempi energiaa). On sanomattakin selvää että lihaksikkaampi ja vahvempi tekee kovemman työn isompien painojen kanssa, kun tämmönen naru pienien painojen kanssa, vaikka yhtä tiukan setin vetäis. Myöskin lihaksikkaampi ja vahvempi on samassa ajassa menettänyt energiaa enemmän, joten tankatakki joutuu myös enempi.
Eli isomman lihaksikkaan ukon elämä on kaikin puolin kovempaa ja rankempaa. Tajusitteko nuijat?
Pitää paikkaansa. Mutta katsos kun sitä painoa voidaan liikuttaa monella eri tapaa ja painon määrästä huolimatta lihasrasitus voi olla luokkaa 5%.
Joten asia ei ole ihan noin yksiselitteinen kuin väität.
Mutta kyllä tyhmä teiniapinakin joskus käsittää (toivottavasti) mitä eroa on painon liikuttamisella ja lihaksen maksimaalisella rasituksella.
Mentula on Shrek ja siten täysin kuvitteellinen hahmo, jolloin myös hänen puheensa tulee asettaa oikeaan suhteeseen todellisuuden kanssa.
Wikisanaston mukaan mentula tarkoittaa latinaksi kyrpää https://fi.wiktionary.org/wiki/mentula ja vähän tottahan se on.
Kovasta harjoittelusta voisin sanoa, että kakarana juoksua harjoittaessani vein itseni muutaman kerran "yli" eli tuskaa, verenmakua, virtsaamisen tarvetta ja väsymystä tuntiessani jatkoin vain juoksua ja pääsin eräänlaisen "muurin" yli ja juoksusta tuli helpompaa - olisin voinut jatkaa vaikka kuinka kauan leppeässä kesä-illassa, mutta lopulta
tuli väkisinkin nälkä ja jouduin keskeyttämään juoksemiseni reilut kolkyt kilsaa juostuani.
Ja tämä siis teininä.
Kylläpä tämä keskustelun laatu on taas lapsellisella tasolla. Voisitko Pikkunatu vihdoin pestä ne paskat pois amisviiksistäsi ja mennä takaisin naimaan sitä pelikonsoliasi.
Mitä vihjaat? Oletko sinäkin tämän steroidiörkin fani ja uskot hänen paskapuheensa? Mentula ei treenaa yhtään sen kovempaa kuin kukaan muukaan. Voin kyllä katsoa jyytubesta jonkun hänen treeniviedon ja tehdä ihan samat liikkeet ja ihan yhtä"kovaa".
Mentulan yleiskunto on niin huono, että varmasti treeni hänestä tuntuu tuskalliselle, mutta se ei tee siitä kovaa.
Teeppä video missä vedät yhtä kovaa. En ikinä usko että pieni natu pystyisi samaan.
Isomman lihaksikkaan ukon elämä on kaikin puolin kovempaa ja rankempaa. Niinkuin tuolla ylempänä teille älykääpiöille selvitin.
Isommat painot = kovempi työ
"Newtonin I lakia tarkastellessamme todettiin,että liiketilan muutokseen tarvitaan voimaa. Tarvitaan voimaa liikkeelle lähtemiseen, pysähtymiseen ja kääntymiseen. Newtonin II laki määrittelee tarkemmin tämän voiman suuruuden. Samalla laki selvittää miten kappaleen massa (m), sen saama kiihtyvyys (a) ja kiihdyttämiseen tarvittava voima (F) liittyvät toisiinsa.
Kaavana laki kuuluu
F = ma,
jossa kiihtyvyyden suunta on sama kuin voiman suunta. Voiman yksiköksi kaavasta saadaan kg . Tämä yksikkö on toiselta nimeltään newton (N). "
a=painovoima eli 9,81m/s2
Eli mitä isompi massa sen enempi voimaa tarvitaan ja sen kovempi työ.
Totta. Pitää paikkaansa. Mutta katsos kun sitä painoa voidaan liikuttaa monella eri tapaa ja painon määrästä huolimatta lihasrasitus voi olla luokkaa 5%.
Joten asia ei ole ihan noin yksiselitteinen kuin väität.
Mutta kyllä tyhmä teiniapinakin joskus käsittää (toivottavasti) mitä eroa on painon liikuttamisella ja lihaksen maksimaalisella rasituksella.
Asia on just noin yksinkertainen. Ethän sä raukka osaa edes perustella sun kuvitelmaa maksimaalisesta rasituksesta.
Ålyllinen on siis mielestäsi "lapsellista" - lapsellista onkin toi muskeliininen uho - menkään peilin eteen ja katsokaa itseänne - oletteko muka hyvännäköisiä tai edes ihmisenkaltaisia niin ruumiltanne kuin mieleltänne - uskallan sanoa ettette.
Ja tyhmä teiniapina osaa? Yhtä tyhmä kuin musklefoorumin vajukkiroinari.
Huomaa hyvin että ne korvaushoidsot ovat kutistaneet jo ennalta olemattomia aivojasi.
On se mainiota, ettei yksikään ns. bodari kehdannut ottaa kantaa kirjoitukseeni Shrekistä - ehkä pelottaa tai sitten pelottaa.
Itseasiasa minua häiritsee nämä lihaskimput- sairaalloista treeniä nappeja syöden ja onko se muka sen arvoista - katso itseäsi peilistä ja sano - olen kaunis - tuskin voit sitä sanoa repeämättä.
Itseasiassa jokainen on "täydellinen" ilman jotain hormoni-täydennystä.
> Meidän salilla käy välillä eräs noin 50v silmälasipäinen lihakseton ATK-tukihenkilö
Jäin miettimään, miten hän tulee sinne salille, jos hänellä ei ole lihaksia.
Menkää itse ja nostakaa 300kg penkistä, ei tartte ennen tulla huutelemaan.
En tajua miksi huudellaan jos toisella on paremmat geenit ja oikeasti jaksaa painaa töitä, melkeinpä joka päivä. Sillä ne lihakset kasvaa eikä Testolla, Decalla, Thaikuilla, Dianabolilla, Sustanolilla, Insuliinilla ja Kasvuhormonilla. Nuo toimivat vain apuvälineillä erittäin huonogeenisille joilla ei lihakset muutoin kasva. Ammattibodarit ovat tarkan testauksen alla, joten käyttö on liki mahdotonta nykyiset testimenetelmät huomioonottaen.
Hyvinpä,noi valmisteet ovat hallussa vaikka et niitä käytäkään.
Ei se lihas ihan itsekseen asva vaan vaatii kasvaekseen joko ravinnon proteiininiä tai sitten lisä-ravinnetta (käytännössä hormonia) - ei se lihas ilmaiseksi synny.
Hyvinhän nuo tunnet ja tuskin olet jättänyt käyttämättä..
Nää kustettaa vain itseäään.
Niin meinaat, että ei tarvitse proteiinia välttämättä jos tuikkii hormoneja. Onnea ja menestystä =)
No kyllähän se mentula kohtalaisen kovaa treenaa, koska ei esim. Suomesta löydy toista yhtä isoa kaveria... Ja mitä mömmöihin tulee, niin tossa lajissa kaikki käyttää ja kaikki sen tietää, vaikkei kukaan sitä myönnäkkään...;)
Niin, tulokset puhuu puolestaan. Nää on vaa niin kateellisia kun ei patti kasva kun omasta mielestään treenaa kovaa.
Mentulaa pidetään ihan vitsinä. Aivan järkyttävä määrää lääkkeitä pumpattu kehoon ja silti ei pärjätä missään kisoissa. Teiniapinat luulevat Mentulan olevan kova kehonrakentaja kun lehdet jauhaa siitä niitä sovittuja juttuja. Säälittävää aivopesua!
http://s8.postimg.org/t1ngkwwc5/maha.jpg
Yksi niistä luulee sen olevan hyvä. Loput sanoo sitten samaa kun pelkäävät että muuten alkaa sataa paskaa niskaan.
= Joukossa tyhmyys tiivistyy
Sähän oot ihan vitsi. Luulet olevas jotain, muut oot pelkkä pas×a.
Ja varsinkin teinitoistolla on pakko joka viestissä julistaa Mentulan olevan paras kehonrakentaja ikinä, muuten Mike-täti suuttuu ja antaa banaania.
Niin, sulle hän antaa ihan jotain muuta.. Pyllyreikä punaisena tääl vaahtoat..
Muuttuukohan iltapäivälehtien suhtautuminen näihin suomiroinareihin nyt kun se oululainen bodari jäi kiinni pedofiliasta? Vai jatketaanko edelleen näiden roinarien mainostamista?