Ihmisillä joiden vasemman käden pikkurilli on 1,2cm pitkä, on huono itsetunto

Sarkasmia. Hauskaa. Ymmärsitkö?
3650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

basistismiehenä, että ois hyvä jos näppäilykäden pikkurilli ois yhtä pitkä kun muutkin sormet. Ois helpompi hyödyntää sitä neljän sormen tekniikkaa. Nyt se ei oikein onnistu, kun pikkurilli on niin vitun lyhyt. Mutta eihän Steve Harriskaan taida näppäillä kun kahdella nakilla?

Äänestä
  • Niin. En oikein ole varma miten Harris näppäilee, mutta olen kyllä kitaran soitossa huomannu että tuolla pikkurillillä ei tee mitään. Se on vaan tuomonen nysä jolla ei pysty mihinkään. Mut se on varmaan harjoittelusta kiinni. Ainakin monet huippukitaristit sanoo et pitäis heti alusta lähtien soitella molempien käsien pikkurilleillä paljon et ne kehittyis..

    Äänestä

  • thegodofallmortal kirjoitti:

    Niin. En oikein ole varma miten Harris näppäilee, mutta olen kyllä kitaran soitossa huomannu että tuolla pikkurillillä ei tee mitään. Se on vaan tuomonen nysä jolla ei pysty mihinkään. Mut se on varmaan harjoittelusta kiinni. Ainakin monet huippukitaristit sanoo et pitäis heti alusta lähtien soitella molempien käsien pikkurilleillä paljon et ne kehittyis..

    mä pystyn hyödyntämääm kyllä kaikkia 10 sormea parhaimmillaan. Jos soitan esim. jotain country-näppäilyä chicken pickingillä, niin pleku on oikean käden peukun ja etusormen välissä, ja pikkurillillä näppään diskantti-E.n. Harvoin tota tekniikkaa tulee käytettyä, mutta en mä luopuis yhdestäkään sormesta, en edes siitä pikkurillistä. Mä oon duunissa koneiden kanssa tekemisissä, ja mun suurin pelko on että leikkaisin iteltäni vahingossa sormen irti. Sillon piutäis opetella ihan erikoinen soittotyyli. Huh, onneksi osaan olla varovainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


thegodofallmortal kirjoitti:

Sarkasmia. Hauskaa. Ymmärsitkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu