Millainen tanko penkkipunnerrukseen

Aloittelija

Olen ostamassa penkkiä kotiin satunnaiseen painonnostoon. Tarkoitus on pitää yllä lihaskuntoa eikä pyrkiä huipputuloksiin. Ja en tee tangolla muuta kuin penkkiä. Teen sitten muilla laitteilla muita lihasryhmiä. Olen aika ulkona näistä uusista tangoista eli sanokaapa kokeneet pari asiaa:

1. Miksi tangossa pitää olla laakerit jos ei käytä sitä muuhun kun penkkipunnerrukseen. En ainakaan löydä mistään enää sellasta tangoa missä ei ole laakerointia.

2. Mikä on paras pituus tangolle? Siis osa on 152 cm ja toinen 200 cm. Kumpi tähän sopii paremmin vai onko käytännössä merkitystä kun pysytään noin 100 kg painoissa.

Tässä pari esimerkkiä. Oisko näistä mihkään?

http://www.compactfit.com/cgi-bin/webio2kauppa?Levytanko/LEVYTANKO_Olympia_500_lbs&naytasivu=712&id=379&saitti=compactfit

http://www.omasali-kauppa.fi/product/122/olympia-levytanko--painonnostotanko--jousilukot-200-220-cm--omasali


http://www.omasali-kauppa.fi/product/1699/levytanko-152-cm-50-mm--omasali

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmentaja74

      1. Tangossa on hyvä olla laakerit. Tekee nostamisesta mukavampaa kaikissa nostomuodoissa, myös penkissä. Umpirauta on oikeasti aika kamala.

      2. Kaksi ensimmäistä on mielestäni ok. Tuo lyhyempi on eräänlainen nuorisotanko tai sen tapainen. Standarditanko on hyvä sijoitus tulevaisuuteen jos kuitenkin innostut tekemään muitakin nostoja.

      Lopuksi tarkennetaan käsitteet: painonnostolajeja ovat olympialajit tempaus ja työntö. Pennkipunnerrus ei ole painonnostoa, voimanostoa kylläkin. :)

    • millainentankosinulle

      toi pidempi
      mä oon tällainen pyllyn alle menehtyvä
      silti ei ole ote kovin leveä leveimmillään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe