Uskonaskel foorumilla on taas raamatullisia ohjeita isien esittämänä.hyviä ohjeita joihin yhdyn. Pojalle pitää sanoa että Jumala loi hänet poikien leikkeihin ja mieheksi eikä saa koskee nukkeihin. Tyttö taa leikkii äitiä ja oppii alamaisuusrolin eikä ole mies. Opettelee paistamaan ja siivoamaan. toni ja tany sanovat että lapsen kanssa pitää keskustella ja ohjata oikeaan jumalalliseen rooliin koska Luoja loi vain mies ja nais. Sekamuodot on syntiä.
tyttö ei saa leikkiä autoillaJumala loi naiseksi
naismiesrooli
46<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Aika rohkeaa tasa-arvon aikana mutta hyvä ottaa esille miehen suojaava rooli. Raamatun mies puolustaa aseellisestikin perhettä ja maata vaikka kuolisi. Nainen on heikko astia jota mies palvelee . N as unen kunnioittaa miestä. Hyvä.
Miehetkin ovat usein todella heikkoja. Alistavat naisia ja tahtovat asettua naisten yläpuolelle. Naiselle mies määrää kotitöiden osan ja mies tyytyväisenä luulee ymmärtävänsä mitään todellisestä elämästä. Miehet näköjään unelmoivat pyssyleikeistä ja lähtevänsä tappohommiin. Heikkoutta se on.
Kyllä pojille on hyvä opettaa jo varhain lapsuudessa miehen tehtävät. Mies ajaa paremmin autoa ja miehelle paremmin sopii käteen ase. Naiselle paremmin sopii käteen puurokauha. Siksi tytölle opetetaan kotiaskareet ja lastenhoito pienestä pitäen.
Jumala on säätänyt miehelle ja naiselle erilaiset tehtävät ja lapsia tulee ohjata Jumalan tuntemiseen jo varhaisessa vaiheessa ettei heille synny vääristymiä ja poikkeamia. Uskonaskeleessa on asiasta kirjoitettu todella hyvin.
Juuri näin toni. On erittäin tärkeää että mies suorittaa asepalvelun ja puolustaa perhettään ja maataan vaikka henkensä uhalla. Monet miehet on vaan vellihousuja on sivareita. Miehen tehtävä on suojella naista ja palvella tätä kuningattarenaan vaikka henkensä antaen. Vin tällaista nainen kunnioittaa.
Naisen pitää saada valita mies ja tällöin intin lisäksi on tärkeää hyvä luonne hyvä koulutus ja hyvät olot naiselle. Revi siitä.
Miestukeenaistaan, hieno kirjoitus sinulta.
Kunnioitus ansaitaan.
Ennen nykyistä suhdettani olin sellaisten miesten kanssa joiden kanssa tuli riitaa ja tappelua joka asiassa enkä osannut kunnioittaa heitä, vaikka yksi oli uskovainen. Alisti ja sanoi"mies luotiin ennen naista", ihan sama eläimet luotiin ennen miestä.
Nykyinen on kunnollinen ja luotettava ja omasta tahdostaan uskollinen.
Ei riitaa.
Häntä kunnioitan, hän on toimillaan ansainnut sen.
Seisooko sellaisella vässykällä tohvelisankarilla edes penis kunnolla?
"NAisen paikka keittiössä"huhhoijaa...kaikenlaisia sitä onkin:)
Meillä mies tekee kaikki ruuat, ja tiskaa.
Minä tuon leivän pöytään ts saan enemmän rahaa kuin hän, ja käyn kaupassa.
TAsa-arvoa.
Ja hyvin toimii. Mies tykkää tehdä keittiössä hommia.
Hänen peniksestään kyselit.
Vaikka se sinua noin kovasti kiinnostaakin niin minä en ole valmis siitä puhumaan ventovieraille.
Onko vielä siviilipalvelusmieskin? Vai ihanko totaalikieltäytyjä? Onko koskaan uskaltanut maistaa raakaa vodkaa edes?
Hän oli sielä intissä laivastossa.
Kummallista että uskovainen mies puhuu vodkasta.
ps aloittaja. Siskon 5-vuotiaat kaksoistytöt leikkivät usein juuri autoilla. Lentokonetta ja muuta. Ovat kovaäänisiä komentajia.
Piiskaako pitäisi antaa? Ainakin raamattunne siihen kehottaa.
Niille pitää hommata veli ja opettaa, että ovat silloin ihan hiljaa kun veli puhuu ja kysyvät luvan kun haluavat itse puhua. Ja opettaa millä leluilla kukakin leikkii. Eikö siskosi osaa ostaa barbeja niillle?
Eivät pidä mistään barbeista, leikkivät lentsikkaa ja autoilla mieluiten. Veli kyllä on ja viimeksi hän kyllä huusi että olkaa tytöt hiljempaa mutta lensikkaleikki vain jatkui ja he kirkuivat vielä enemmän.
Sama kuin veli ei olis sanonut mitään.
Kyllä sitten on rangaistuksia käytettävä, että oppivat kuka on perheessä mies ja mikä on naisen paikka ja aika. Lentsikat ja autot työiltä ehdottomasti pois, vai otatko vastuullesi sen, että saattavat isonakin niitä käyttää ja ties mitä sattuu?
Tuskin niistä mitään lentokapteeneja tulee. Autolla ajo naisilta on kielletty vain Saudi Arabiassa.
Vakavasti puhuen mitäs jos tytöt oppivat hiljaisiksi ja alistuviksi ja isona onkin vastassa väkivaltainen mies?
Vähemmän saavat turpaansa, kun eivät turhaan päätään auo.
Oletpa sä hauska.
Musta tuntuu että sä oot vain hyvä trolli.
"Vakavasti puhuen mitäs jos tytöt oppivat hiljaisiksi ja alistuviksi ja isona onkin vastassa väkivaltainen mies?"
Tulisiko heistä siis helluntailaisia?
Minä ainakin suojaan itse itseäni, vaikka sitten aseellisesti. Olen ollut myös vastuussa muista ihmisistä ja heidän evakuoinnistaan. Ja nainen olen edelleen.
Joo, heistä tulis hiljaisia ja alistuvia ja onnettomia tyttöjä jotka olis vaan siinä nyrkin ja hellan välissä.
Eli siis helluntailaisia.
"Musta tuntuu että sä oot vain hyvä trolli."
Onko sellaisiakin? En ole vielä törmännyt. Tosin jos törmäisin, peruuttaisin ;)
Tätä se on kun tytöt leikkii autoilla. Olisko kiva jos tuo olisi oma tyttäresi?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1440650333192.html
Kuinkahan monta tuhatta miestä törttöilee autolla. Vangeista melkein 100 % on miehiä
Kyllä se poika leikki yhtä lailla, kohtalokkain seurauksin. Ikävä juttu.
Aivan uskomatonta,mitä "keskustelua"... Naisen paikka on siellä,minne hän tahtoo paikkansa tehdä ja mies ei ole orjuutettu olemaan kyökissä sen enempää kuin nainenkaan. Kakasi VASTUUNTUNTOISTA ihmistä jos lapsia tahtoo kasvattaa,niin he varmasti asettavat lapsen parhaan etusijalle? Lapset leikkikööt millä haluavat,autoilla,nukeilla ihan samantekevää,kunhan eivät opi siihen,mitä muslimeille opetetaan pienestä pitäen-tapatapatapa...Hoijjakkaa tätä menoa :/
Meillä tosiaan mies tiskaa ja laittaa kaikki ruuat. JA ne siskon kaksostytöt saa olla niin rasavillejä pikkuautoineen ja lentsikoineen kun tahtovat.
Ihania ne on sellaisina.
Tuosta miehen ruuanlaitosta: mies on todennut että se on terapeuttista, joten ei sitä hellan ääreen kukaan pakota.
Sukulaisnaimen on Finnairin kapteeni
Aamen!
En jalallani Finnairin koneeseen astu. Nykyisin ei uskalla edes poliisille soittaa, kun sieltäkin voivat akkoja laittaa asioita hoitamaan. Miten ne sellaiset itkupillit kun eivät pärjää kotona sille väkivaltaiselle miehelle semmosta ammatti voi harjoittaa. Käy niinkuin sille Hyvinkäällä ammutulle naispoliisille, ikuinen taakka veronmaksajille.
Kaikkea roskaa sitä kuuleekin. Minä olen liikkunut työn vuoksi kriisialueilla koko ikäni. Ja nainen olin edelleen, kun viimeksi peilistä katsoin. Pari kertaa minut on lähetetty hoitamaan hommaa, jonka edellinen miespuolinen hoitaja on saanut hermoromahduksen. Osaan laittaa ruokaa, mutta osaan myös palkata kokin, jos isompaa porukkaa pitää viihdyttää.
Suurta, syvää kunnioitusta sinne päin :) Hieno ihminen olet! Älä ikinä anna töhöjen lannistaa.
Ei raamatussa puhuta mitään kotitöistä tai autoista.
Ne on ihmisen keksintöjä ja jos joku tahtoo erotella niiden käyttäjäryhmät, niin se on ihmisen keinotekoista mielikuvitusta.
Nainen voi olla vaikka autonasentaja niin halutessaan
Noi roolitukset on ihan kiusaamista ja silkkaa valtapeliä.
Ihmisten pitäisi opetella jakamaan työnsä ja toimensa taitojen ja tahtotilan mukaan.
"Noi roolitukset on ihan kiusaamista ja silkkaa valtapeliä."
Niin ne ovatkin, eikä kenenkään pidä ottaa tosissaan tällaisella palstalla kirjoitettuja juttuja. Seassa voi olla oikeasti hörhöjä ja kummallisesti ajattelevia, mutta yleensä tuollaiset ovat vain kiusaatekeviä trolleja.
Tuonkaan kirjoittaja tuskin suustaan ikinä tuollaisia päästäisi, mutta jopas naputtaa kun pääsee koneensa ääreen. Mokoma sika!
https://pbs.twimg.com/media/CM_QBMEWgAAJVKn.jpg:large
naisen paikka keittiössä nimimerkki kuvaa hyvin forkka uskonaskelen linjaa
Olen uusi täällä, kuka on forkka uskonaskel?
"forkka"-> foorumi, Uskonaskel->kristillinen julkaisu
Joo, niinpä huomasin itsekin googlaamalla, mutta kiitos. En ole tolla foorumilla käynytkään...
Kyllä se on niin, että perinteisessä suomalaisessa maalaiselämässä on arvot kohdallaan.
https://www.youtube.com/watch?v=1AJrgyKAepI
Ja pyh, naisista ei ole kuin koristeiksi:
https://www.youtube.com/watch?v=lTvm5YG3Dgc
Koristeiksi? Sinun ajatusmaailmassasi ehkä,orjiksi ja huoriksi,niinpä. Todella kaukana olet Jumalan tavasta nähdä nainen,ehkä olet äidillesi tai entiselle tyttöystävälle katkera? Tyhjäpäitä riittää niin miehissä kuin naisissa,toivottavasti länsimainen ja erityisesti suomalainen koulutusjärjestelmä ei romahda,jotta kaltaistesi sovinismin kannattajien ajatusmaailma ei saa jalansijaa yhtään enempää..
Uskonaskelessa vaikuttaa että äidit ovat liberaalimpia ja antavat tytön leikkiä autoilla ja pojan nukella. Sen sijaan miehet joilla ei ole lapsia tai ovat luopuneet niistä tavalla tai toisella oman kuvauksen perusteella ovat hyvin tiukkoja: Pojalla tulee olla raamatunmukaiset vaatteet ja leikit. Äidit eivät firman mukaan hakkaisi lapsiaan niin innokkaasti kuin nämä. Mikä sitten on oikein
Hakkaminenhan on rikos
Taas kolme naista, joille keittiö olisi turvallisin, tietenkin siten, että mies valvoo ja neuvoo käsittelemään esim veitsiä turvallisesti
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015083020269202_uu.shtml
Jos tämäkin nainen olisi pysynyt vain keittiössä, niin olisi hengissä vieläkin
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015083020268671_uu.shtml
Todellisuus on. Jos ihmisen sisäinen / geneettisyyden ohjaus on normaalissa tilassa, niin lapsi LUONTAISESTI kasvaa ja varttuu sukupuolensa mukaisuuteen. Lapsi siis luontaisesti eroittelee ja sisäistää sukupuoleensa liittyviä asioita. Ympäristön ei tarvitse erikseen tiedostaa mitä saa tehdä ja miten ajatella sukupuolensa mukaisesti.
Itseäni joskus hymyilyttää kun jälkikasvun pojat haluavat tulla ukiksi. Haluavat käyttää samoja rukkasia, vaateitani, kenkiä jne..... Tehdä samoja asioita mitä itse viikon askareissa teen. Kukaan ei ole edes vihjaullut samaistumiseen.
Huvuttavinta,- asiaan liittyen oli kysymys. "Mistä saa pieniä poikia?"
Niin, lapselle on luontaista kehitykselleen omia erilaisia rooleja /malleja ja nöiden kautta ohjaantuu sisäsyntyisesti kasvaen. Ymmärrän, miten juuri jokin kehitys häiriö / poikkeama ilmenee juuri tällä alueella eli sisäisesti ohjaantuu poikkeavalle käyttäytymiselle / mielikuvamaailmaan.
Niin, tässäkin asiassa pätee,- ettei kannettu vesi pysy kaivossa.
Siis milloin Jumala sääti, että miehen kuuluu ajaa autoa mutta naisen ei? Ainakaan Raamatussa ei taida olla puhetta autoista.