Niin se menettäisi miljardeja vuosittain 300 000 työpaikkaa tuotannon alusta laskien kaikki ketjussa olevat tekijät !
Suomi ottaisi takkiin ja lujasti, jos se ei säilyttäisi omavaraisuutta elintärkeässä elintarviketeollisuudessaan !
Valio esim. yksin vei parhaimpana vuotenaan venäjälle pelkästään 400:n miljoonan euron edestä tuotteitaan !
Ikävä kyllä Valion kannalta Venäjä on kiinni ja Valion on luotettava kotimaiseen asiakaskuntaan. Voi vain kuvitella kuinka paljon hyvinvointia Valion Oltermannia ym:ta juustoja tekevä tehdas luo alueelleen parhaimmillaan.
Suomi ottaisi takkiin ja lujasti, jos se ei säilyttäisi omavaraisuutta elintärkeässä elintarviketeollisuudessaan !
Valio esim. yksin vei parhaimpana vuotenaan venäjälle pelkästään 400:n miljoonan euron edestä tuotteitaan !
Ikävä kyllä Valion kannalta Venäjä on kiinni ja Valion on luotettava kotimaiseen asiakaskuntaan. Voi vain kuvitella kuinka paljon hyvinvointia Valion Oltermannia ym:ta juustoja tekevä tehdas luo alueelleen parhaimmillaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, eipä moni ole moista ajatellut. Asiat pitää miettiä loppuun, kuten esim. maahanmuuton seuraukset tietyiltä alueilta, joista negatiivinen seuraus on odotettavissa.
Epäilen että yksi ja sama se Jussuf(se sama) jauhaa tuosta maatalousvastaisesta propagandastaan.
Omavaraisuuteen liittyy myös se, että kun ruoasta on pulaa maailmalla, saamme edes leipää suuhumme ja voimme ehkä auttaa muitakin. Jos sen sijaan olemme vain saavana osapuolena, olemme täysin ulkomaisten ruoantoimittajien armoilla. Kuten tietysti tietyt tahot haluavatkin. Siksikö Suomessakin on vähennetty viljavarastoja? Jos halutaan aiheuttaa nälänhätä, se sujuu helpommin ilman liikoja viljasiiloja.
huoltovarmuuden kannalta omavaraisuus on elintärkeää. aina silloin tällöin tulee aikoja, että maailmalla on ruokapula, eikä ruokaa saa edes rahalla.
joten kiitos teille, jotka ostovalinnoillanne pidätte yllä kotimaista tuotantoa.
itsellä siihen ei ole varaa vaan ostettava on mitä halvimmalla saa.
Mutta kuka tuottaisi enää ruokaa suomessa, kun kulut ovat tuottoa suuremmat? Menohan on kun Nokian tehtailla (kaikki myytiin ulkomaille) tai pennunkasvatus tukien: ns. "Lapsilisien" kanssa :- ne leikattiin pois. Sitten vielä täällä päivitellään tätä tilannetta, josta tehtiin tämä avaus.
"omavaraisuus.. " =Tekisitkö sinä työtä suu auki odottavalle ihmismassalle..työstä josta et saisi edes palkkaa? Ainahan puhutaan HALVIMMASTA ruuasta ja mistä sen saa > ulkomailta. Ihankuin työvoima nykyään. Halpa on täällä sana, etsit varmaan Koomenu.tuotteita kaupasta? Viron lettuja.
TÄLLÄkin viikolla, ei ruokafirma kuten Rovio(se lintupelijuttu) sanoi irtisanovansa kaikki alkup. työläisensä SUOMESSA! Kauppalehdessäkin arvioitiin jo vuosia sitten, kauanko veljesten firma on suoemssa, kun täällä on maaiman mahtavin verotaso.
Panttasivat huhun mukaa jopa talonsa tähän bisnekseen, menestyivät mutta Suomen Verovaltio, ei edes antanut kakkakimppua naamalle!
Siinäpä kiiiitos valtiotamme suurista ponnistuksista: paska palkka, ja siitä suuret verot tai perintöverot. Ihankuin ei-kansanedustaja kansalaisella tässä "maassa".
Ostappa siideriä pyhän kunniaksi, ja maksat siitä 70% YLIHINTÄÄ siitäkin.
Ruokapula tuleeko vielä, mutta sitäennen täältä on kadonnut ruokatuotanto. Joka päästä syödään tuottajien hintaa, joten miksi he jatkavat? Työkkärin Svenkin saa "mera penkar", vaikei osaa edes suomenkieltä (kuin sitä toista käsittämätöntä käkätystä).
Saihan ne infran ja edellytykset yrittää, yrittäjyys on aina riskipeliä, oli sitten ulkomailla tai suomessa.
Eikös Valio saanut valtiolta vientitukea enempi, kun tuotteista saadut valuutat?