Turha taistella maahanmuuttoa vastaan

Näin se on, päättäjien olisi pitänyt tehdä jotain asian eteen vuosia sitten. Nyt on jo liian myöhäistä, Afrikasta lappaa aina vain lisää porukkaa nyt kun ovet rikkaaseen Eurooppaan aukesivat. Toisaalta pakolaisvirtoja ei päästettäisi rajojen sisäpuolelle jos päättäjät eivät hyötyisi siitä millään tavalla. Onko taustalla lahjontaa ihmiskauppiaiden puolelta vai onko suurin syy uusien äänestäjien haaliminen?
40<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Minä ainakin olen saanut selvän kuvan, että koko ajanhan ne jotain tekevät: HAALIVAT AFRIKOITA MYÖTEN ILMAISILLA LENNOILLA "PAKOLAISIKSI" VÄITETTYJÄ SUOMEEN, JA PÄÄSTÄVÄT KAIKKI KEPLOTTELIJATKIN TÄNNE TÄYSIHOITOON, JOS VAAN ÄLYÄVÄT TUNKEA. Ei tässä maassa enää kannata töitä tehdä, VERO- JA VELKARAHAT NÄYTÄÄN TUNKEVAN E........ PERSEISIIN.

Äänestä

Ei ole myöhäistä taistella, kohta voidaan taistella ihan oikeasti. Lähtihän täältä saksalaisetkin aikoinaan, ja niillä oli sentään aseet mukana.

Äänestä
  • Suomea ei luovuteta tuhottavaksi. Että silleen.

    Äänestä

  • Siinä on varmaan monella poliittisella puolueella,perussuomalaisia myöten ja monella poliittisella päättäjällä ja valtuutetulla,erityisesti hurreilla,ja punavihervähemmistöläisillä varmaan paljon osakkeita ja optioita tässä «sosiaalisyöpäläisturismiteollisuusbisneksessä» ja « oma lehmä ojassa»,kun mamutusta arvostelevia aletaan solvata rasisteiksi ja natseiksi.

    Äänestä

Ei enää mahdeta mitään. Seuraavaksi valtio/poliisi varmasti kerää kaikilta aseenkantoluvan omaavilta tussarit pois ettei vaan kansannousu tule. Poliitikot antavat väen lappaa tänne hotellimajoitukseen rajoituksitta, siihen saadaan tottua. Minä(kin) jo alan totuttautua siihen, että tuloveroprosentti nousee lähivuosina 10%-yksiköllä, kaikki muut maksut ja välilliset verot myös -ja ne menee elintasosurffareille. On myös pakko tottua kerrostaloalueellemme muuttaviin älämölö-mullaheihin kymmenine villeine kakaroineen, lihaviin somalihuivipää-akkoihin jotka suu mutrussa eivät väistä kadulla tai kaupassa vaan tunkevat ylhäisesti lyllertäen. Pian joka kunnassamme (paitsi ruotsinkieliset kunnat ja Ahvenanmaa) on vastaanottokeskus, ja matkailuhotellit ja -keskukset ovat myös majapaikkana.

Näin se menee, halutaanpa eli ei...

Äänestä

Sekin vielä kun sikiävät kuin kaniinit. Pakko sterilisointi suoritettava välittömästi kun saapuvat suomeen.Lapsilisärahaa ei saa maksaa enää kolmannen lapsen jälkeen ,tai porrastettava niin että raha pienenee lapsiluvun kasvaessa.Nuoret somali tytöt käyttäytyy kuin euroopan omistajat , ei annata tietä ja bussiin kun tullaan, sitä mölinää ei kestä kuunnella!

Äänestä
  • Mamujen seksihuolto on vaiettu tabu.

    On hyyskien velvollisuus panna asia kuntoon. Muuten ongelma yhä paisuu ja laukeaa käsiin.

    Äänestä

  • Bordelit joudumme perustamaan ajan kanssa,onneksi siitä hyötyy myös kantasuomalaiset.

    Äänestä

Mamuttajilla on ainakin kova tarve taistella ja todistella maahantunkeutumisen puolesta:
-Iltalehden suuri maahanmuuttokysely (IL 29.8.) paljasti, että enemmistö suomalaisista haluaa, että Suomi tekee enemmän turvapaikkakriisin hoitamiseksi ja avaa uusia vastaanottokeskuksia.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015083120272255_uu.shtml

Vai että oikein SUURI maahanmuuttokysely, anna mun kaikki kestää...

Äänestä

Itse olemme nämä päättäjät virkoihinsa äänestäneet. Muutos alkaa vaaliuurnilta, jos sitä haluamme.

Äänestä
  • Äänestäminen ei auta mitään.

    Äänestä

SDP ja Lipponen avasivat mamurännin valehtelemalla EU:n eduista ja huijaamalla kansaa äänestämään EU:n liittymisen puolesta.
Ja tässä sitä nyt ollaan.
Ja kaikki muukin menee päin helvettiä.

Äänestä

Vastaanottokeskus yrittäjistä tuli miljonäärejä yhdessä kuukaudessa
ja uudelleenvalinta on taattu. Riittääkö se?

Äänestä
  • No ilmankos noissa iltapäivälehtien SUURISSA maahanmuuttokyselyissä kaikki kansa vauvasta vaariin on vastaanottokeskusten lisäämisen puolella...

    Äänestä

Esimerkiksi huostaaotto on hyvä bisnes. Asiakas tuottaa 100 000 e vuodessa. Veronmaksaja maksaa.
Bisneksen raaka-ainetta tarvitaan koko ajan lisää. Sitä lennätetään mm. Sarvesta.

Äänestä

Terroristit ulostavat ei-toivotun liikaväestön Eurooppaan. Portit on nyt avattu. Tulijoiden joukkoon solutetaan fanaattisia uskonsotureita.

Sana kiertää Afrikassa ja L-Idässä, että Suomi on valtavan rikas maa. Täältä voi löytää rahaa kadulta, jos vain viitsii kumartua ottamaan.

Äänestä

Suomessa syntyy vuosittain 60 000 lasta. Heistäkin suuri osa jo muualta tulleille. Siihen nähden tänä vuonna tulevat 40 000 siirtoloista on katastrofaalisen suuri määrä.

Kuka nämä suuret pakoloisikäluokat elättää tulevaisuudessa. Joudutaanko ottamaan lisää työvoimaa, laivalasteittain.

Äänestä

Sadan vuoden kuluttua kantasuomalaisia on nykyisellä syntyvyydellä noin neljä miljoonaa.

Todennäköisesti Suomenkin väkiluku kasvaa samaa vauhtia kuin maailmassa keskimäärin. Sadan vuoden kuluttua täällä asuu 12 miljoonaa ihmistä. Kasvu toteutuu mahantunkeutumisen ja tunkeutujien kiihkeän sikiämisen seurauksena.

Kun tänään syntyvä kantasuomalainen on jälleen vaippaiässä, niin kaksi kolmesta Suomen asukkaasta on monikulttuuriväkeä.

Äänestä
  • Todennäköisesti Suomi on tuolloin taloudelliseti romahtanut ja kaaoksessa.

    Täytyy olla mielisairas, jos haluaa tuollaista tulevaisuutta lapsilleen ja lastenlapsilleen.

    Äänestä

Tilanne on nurinkurinen. Rotat rynnivät uppoavaan laivaan.

Suomessa verokassasta varastaminen on saavuttanut pöyristyttävät mittasuhteet. Katse kohdistuu sossutanttoihin ja he siirtävät syyn poliitikkojen niskoille.

Äänestäjä voi syyttää lopulta itseään.

Äänestä
  • Kansainväliset banksterit lopulta asettavat suitset tälle velkarahalla mälläämiselle.

    Äänestä

Media VÄÄRISTELEE tahallaan että muka Syyria olisi se ongelma.

Todellinen ongelma on AFRIKKA!

Afrikalaisten siirtolaisuuden syitä ovat todellisuudessa väestönkasvu ja nuorisotyöttömyys, ei mikään sota.

Heinäkuun loppuun vuonna 2015 tulijoita Somaliasta, Malista, Kongosta ja Nigeriasta oli jo 1063, kun syyrialaisia on tullut vasta 119.

Somalian ohella tulevaisuudessa Malista, Kongon demokraattisesta tasavallasta ja Nigeriasta tulevien turvapaikanhakijoiden MÄÄRÄ KASVAA VOIMAKKASTI Suomessa, ennustaa Helsingin yliopiston väestötieteen dosentti Arno Tanner.

Suomeen on koko huhti-heinäkuun tullut erittäin paljon somalialaisia turvapaikanhakijoita, ja hakijaryhmänä somalit ovat jatkuvasti kolmen parhaan joukossa.

Samoin nigerialaisten tulo Suomeen jatkuu runsaana. Huhtikuussa 2015 nigerialaiset menivät top 10 -listassa hakijoina jopa syyrialaisten ohi!

Somaliasta on tullut jo 945 henkeä, kun koko edellisvuonna luku oli 411.

Todellisuudessa konfliktit ja vaino ovat lähdön syynä korkeintaan neljäsosassa tapauksista, asiantuntija Helsingin yliopiston väestötieteen dosentti Arno Tanner toteaa.

Äänestä
  • Sana kiertää somalien keskuudessa, iPod toimii.

    Äänestä

Pelkästään Nigeriassa syntyy lapsia enemmän kuin koko EU-alueella yhteensä.

Äänestä
  • Kannattiko vuosikymmeniä lahjottaa sinne MILJARDEJA?

    Suomi ja suomalaiset ottavat LISÄÄ VELKAA, vain siksi että voimme ANTAA ne rahat POIS muille maille vierahille.

    Tänä vuonna varsinaisen kehitysyhteistyön määrärahat:
    varsinainen kehitysyhteistyö 879,4 miljoonaa euroa
    muu julkinen kehitysyhteistyö 238,9 miljoonaa euroa

    yhteensä 1118 miljoonaa euroa eli yli MILJARDI

    Nyt me maksamme kehitysavun avulla syntyvyyden noston hintaa, mamuinvaasiona.

    Mitä järkeä on ottaa velkaa ja antaa rahat pois, varsinkin kun se luo vaan lisää ongelmia?

    Äänestä

Viroon ei ole tunkua, vaikka se on EU- ja jopa natomaa.

Suomi ja Ruotsi tarjoavat universumin avokätisimmät edut. Suomi velaksi.

Äänestä
  • Jopa ylisuvakkiensuvakki maa Ruåtti maksaa pakoloisille paljon VÄHEMMÄN kuin Suomi.

    Yle kertoo että "Suomessa maksetut avustukset ovat jopa yli kaksinkertaiset Ruotsin maksamiin verrattuna."

    Suomi maksaa turvapaikkaa hakeneelle perheelle EU-maista suurimmat kuukausittaiset avustukset, kertoo Aamulehti sisäministeriön selvitykseen pohjautuen.

    Italia ja Kreikka eivät maksa yhtään mitään. Siksi ne eivät halua jäädä sinne vaikka ne ovat ihan turvallisia maita.

    Tällä voi perustella sen että lähes kaikki ovat ELINtasopakoloisia, koska muutenhan ne olis ihan tyytyväisiä kun ne on päässy turvalliseen maahan vainoa ja sotaa pakoon?

    Jos Suomikin poistaisi kaikki tuet, niin nähtäisiin kuka oikeasti tarvitsee turvapaikan eikä vain elättäjää?

    Äänestä

  • Tässä erään blogistin kirjoitus.


    Sain eilen kaksi puhelua Ruotsista, toinen näistä ihmisistä on toiminut Tukholman alueella kaupungin virkamiehenä. Ihmiset kertoivat minulle omakohtaisia kokemuksia, siitä mitä he ovat kokeneet ja omin silmin nähneet, sitä millaista elämä Ruotsissa oikeasti on. Keskustelimme hiukan politiikasta ja ennenkaikkea Ruotsin maahanmuuttopolitiikkasta. Toivon, ettei Suomi seuraa Ruotsia tässä asiassa. Ihminen jonka kanssa keskustelin oli aidosti huolissaan ja peloissaan tilanteesta Ruotsissa, hän kehoitti ihmisiä tutustumaan tarkasti niihin tilanteisiin ja asioihin joita on tapahtunut ja tapahtuu Tukholman alueella. Ringebyssä ja Södertäljessä tilanteet ovat paikoin karanneet pysyvästi käsistä. Ringebyssä ja Södertäljessä on sellaisia alueita joihin maahanmuuttaja taustaiset ihmiset ovat perustaneet epävirallisesti yhteiskunnan yhteiskunnan sisälle. Heillä ei ole siellä edes tarvetta integroitua yhteiskuntaan, koska siellä on käytössä muunmuassa ns. keskinäiset lainat. Tarkemmin sanottuna tämä on sellainen järjestely, että korkeassa asemassa oleva ihminen lainaa toiselle rahaa täysin pankkien ja kaiken valvonnan ulkopuolella vaikka 300 000 kruunua tällä summalla ihmisen on perustettava yritys joka palvelee kyseiseen ryhmään kuuluvia ihmisiä sekä heidän yhteisiä tarkoitusperiään. Summa peritään takaisin korkeilla koroilla. He ovat päässeet kaupungeissaan johtaviin asemiin ja näin yhteisiä tarkoitusperiä on helpompi toteuttaa. Heidän kirkkoihin, palvontapaikkoihin tai miten niitä nyt halutaan nimittää kuuluu valtavasti ihmisiä. Heidän ylinjohto määrää ihmisiä asettumaan vaaleissa ehdolle ja kirkosta käsin määrätään ketä pitää äänestää, tämä mahdollistaa vaaleissa voiton. Näille alueille tulee valtavasti ihmisiä jotka ovat valmiiksi kotimaassaan traumatisoituneita niin, ettei heillä ole työkykyä enää, vaikka yhteiskunta kuluttaa järkyttäviä summia mm. terapiaan ja kuntoutukseen. Se joka piti olla tuottaja onkin käyttäjä. Ihminen kertoi minulle myös, että pelastuslaitos ja poliisi joutuvat jatkuvasti tupla resursseilla hoitamaan tehtäviään ja kulutkin ovat sen mukaisia. Esimerkiksi tulipalon sattuessa paloautot tarvitsevat poliisisaattueen tietyille alueelle mentäessä. Vartiointi liikkeet eivät uskalla hoitaa tehtäviään näillä kaikkein slummiutuneimilla alueilla.

    Me emme saa ummistaa silmiä niiltä kaikista eniten hätää kärsiviltä ja apua tarvitsevilta. Kaikenlainen elintasosurffailu (huom! jota todistettavasti tapahtuu!) on saatava loppumaan, täytyy löytää keinoja auttaa hätää kärsiviä ja tarjota turvaa ja suojaa niille jotka sitä oikeasti tarvitsevat. Ei se voi mennä niin, että heikot jyrätään pahnan pohjalle ja ne vahvat ja rikkaammat ostavat itselleen paremman tulevaisuuden. Naiset, lapset, vanhukset ja sairaat tarvitsevat apua kaikista eniten.

    Onko määrä meidän hyvyytemme mittari? Tekeekö se Suomesta ja Suomalaisista parempia ja suvaitsevaisempia ihmisiä jos tänne vastaanotetaan 15.000 ihmistä tai 150.000 ihmistä? Mielestäni määrä ei ole eikä saa olla meidän hyvyytemme mittari, sen verran pitää ottaa pakolaisia vastaan, että heistä pystytään huolehtimaan ja heille pystytään tarjoamaan hyvät ja tasavertaiset palvelut! Mutta miten se onnistuu kun tällähetkellä ei pystytä tarjoamaan näitä palveluja edes oman maan kansalaisille, On suomalaisia jotka kärsivät oikeasti hätää, nälkää ja puutetta, voi kun oman maan kansalaisten asioihin puututtaisiin yhtä kovalla tarmolla ja intohimolla!

    Kun otamme pakolaisia vastaan, täytyy löytää keino etsiä joukosta kaikista eniten apua tarvitsevat ja elintasosurffailua harrastaville täytyy laittaa ovi kiinni!

    samaa mieltä kirjoittajan kanssa Suomen täytyisi huolehtia omanmaan kansalaisistansa yhtä innokkaasti kuten huolehtii mamuista.

    Äänestä

näin luulen itsekin. täysin turhaa. meillä on heikoin hallitus kenties vuosikymmeniin, niin ei ole odotettavissa että ongelmat ratkeaa. ne vain pahenee.

Äänestä

Jos Suomessakin tehtäisiin edes yksi järkipäätös että nuo pakolaistuet vähintään puolitettaisiin niin ihmisvirta varmaan alkaisi tyrehtyä. Nythän tämä on suorastaan paratiisi elintasopakolaisille ja maine kiirii maailmalle ja viidakkorummut pärisee.
Mm Tanska puolitti tuet ja Ruotsikin maksaa n 2/3 osaa siitä mitä täällä!
Unkarissa tehdään jo aitoja ettei maa vajoaisi sekasortoon ja täällä varsinkin Ylen kellokkaat haukkuu!
On se sitten saa...na kummaa kun demokratia menee niin pitkälle että mitään järkeviä ja todella kiireellisiä päätöksiä ei saada aikaan kun muutama vähemmistö kukkahattuinen sattuu olemaan (tietystikin) eri mieltä.
Pannaanpa kansanäänestys niin katsotaan mikä on tulos. Varmaan yli 90% kansasta on tukien vähentämisen kannalla.
Nyt niitä vähennyksiä alkaa tulla omalle kansalle ja enimmäkseen jo muutenkin vähä osaisille! Näinhän se aina menee.
Miksei muuten pakolaisille voi tehdä ehtoa maahantuloon että palautukset alkaa kotimaihinsa kun tilanteet sen sallivat?
Ei tällainen pieni maa enää tuollaisia massavyöryjä kestä!

Äänestä
  • Ja kun tietenkään kenelläkään ei oo mitään papereita.
    Mistähän ne nimetkin tietänevät vai keksitäänkö ne?
    Olisi edes sormenjäljet kaiken varalta otettuna talteen!

    Äänestä

ei tarvi,vain päätös---ovi kiinni ja siinä se on. aikaa kuluu alle 1 min.
eu:lle voi haistattaa pitkät paskat,se on täystollolandiaa. tulijat palautetaan armeijan poikien toimesta tulomaahan,kuten ruotsiin,viroon tai mistä tuli. sotapojilla ei muutenkaan mitään järkevää tekemista,mutta mamupalautus on parasta tässä ajassa.

rajan yli vaikka kantaen ja siitä voivat jatkaa matkaa mistä tulikin. vene myös hyvä kuljetus väline, puolivälissä merta kippaus ja seuraavaa lastia hakemaan..

Äänestä

Ei auta mikään rauhanomainen ratkaisu, aseellinen kapina auttaisi jos sen jotkut osaisi tehdä huolella. Itse en osaa mitään sellaista, valitettavasti. Siis vallankaappaus olisi ainoa maamme pelastus.

Äänestä

Kreikka Italia Espanja kaikki muut maat voivat työntää pakoloisten veneet takaisin merelle.

Kun pakoloisia alkaa tulla itsenäisen valtion rajojen yli ja eivät suostu poistumaan, on heitä varten olemassa RYNNÄKKÖKIVÄÄRIT JA KONEKIVÄÄRIT kaikki muu aseistus

Tänä päivänä, kun näillä pakoloisilla on kaikilla iPhone - viesti kierii äkkiä ja hallitsematon maahantunkeutuminen päättyy samantein

Äänestä

Älä luovuta! Taistellaan toistaiseksi ilman aseita monikultuurista painajaista vastaan. Nyt se painajainen vasta alkanee ellei äkkiä tehdä mitään pysättävää Euroopan maihin pakolla tunkeutuvia ihmisjoukkoja vastaan.

Punaviherlasisille tiedoksi: Taistelu tässä kirjoituksessa ei tarkoita teidän tarkoittamaa asellista selkkausta eikä aseellista sotaa tai anarkiaa.

Äänestä

Totta on, että Suomeen houkuttelelevin tekijä on maahanmuuttomyönteinen Keskusta-Kokoomusenemmistöinen hallitus kuten jo vuonna 2009:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhasen_II_hallitus
Vanhasen II hallitus oli Suomen 70. hallitus, joka toimi 19. huhtikuuta 2007 – 22. kesäkuuta 2010. Sen pääministeri oli keskustan Matti Vanhanen. Vuoden 2007 eduskuntavaalien jälkeen muodostettu hallitus perustui keskustan (51 paikkaa eduskunnassa), kokoomuksen (51), vihreiden (14) ja RKP:n (9 Ahvenanmaan edustaja) yhteistyölle.

Suomen rahalliset korvaukset turvaporukoille EU:n kärkeä myös nyt:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/02/15/maahanmuuton-hinta-kasikirjoitus


Turvapaikkatulva alkoi jo silloin. Tästä näet, millä volyymeilla:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhasen_II_hallitus

Turva

Äänestä

Suurimmat hyötyjät ovat ammattimaiset pakolaisten salakuljettajat, jotka tekevät raakaa bisnestä heillä. Ja ruletti pyörii loputtomiin kun kukaan ei tee mitään sen estämiseksi.

Äänestä

Mm Vantaalainen Demarivaltuutettu Ulla Kaukola ehdotti lauauntain Hesarissa suomalaisia mukaan mamujen kotouttamiseen ja asuttamiseen "Ne rohkeat, joilla on talossaan tyhjiä huoneita, voisivat hetkeksi aikaa tarjota pakolaisille katon pään päälle ja kodinomaiset elinolosuhteet."

Myös muita innostajia on ollut.

Ihmettelen moista, koska turvallisuustaetta ei ole. Montakohan hän ottaa?!.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


reino.r kirjoitti:

Näin se on, päättäjien olisi pitänyt tehdä jotain asian eteen vuosia sitten. Nyt on jo liian myöhäistä, Afrikasta lappaa aina vain lisää porukkaa nyt kun ovet rikkaaseen Eurooppaan aukesivat. Toisaalta pakolaisvirtoja ei päästettäisi rajojen sisäpuolelle jos päättäjät eivät hyötyisi siitä millään tavalla. Onko taustalla lahjontaa ihmiskauppiaiden puolelta vai onko suurin syy uusien äänestäjien haaliminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu