Kalliit rakennekynnet vs. halvat rakennekynnet

vittukukaikkijokäytössä

Olen huomannut, että joka paikassa herjataan näitä vietnamilaisomistuksessa olevia kynsipaikkoja. Olen nyt viiden vuoden ajan käynyt laittamassa kynsiä sekä vietnamilaismestassa että suomalaisessa paikassa. Tässä arviot:

Suomalainen:
-hinta aina yli 80 euroa
-aina vähintään yksi kynsistä tippunut ennen seuraavaa huoltoa
- huoltoon menee aikaa aina pyöreät kaksi tuntia

Vietnamilainen:
- rahaa menee maksimissaan 50 euroa
- kaikki kynnet on joka kerta pysyneet hyvin kiinni
- aikaa menee vain tunti


Joten miksi näitä vietnamilaispaikkoja haukutaan? Itse en ainakaan suostu menemään enää muualle. Laatu on aivan yhtä hyvää, ellei parempaa kuin suomalaisella. Ja kahden tunnin istumisen sijasta joudun istumaan vain yhden tunnin.

6

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfjsjhdfhsfh

      Jos sä haluat säästä,niin sinne vaan... Etkä mieti sitä,mitä laatua sä saat ja onko edes hygienia kunnossa. Mä on näitä vitnamilaiskynsiä korjanut vaikka kuinka ja usein jopa suositellut asiakasta valitta kuluttajasuojaan,koska luonnon kynnet ihan järkytävässä kunnossa... Ja hyvin näkee, mistä se kunto johtu.
      Jos sun on ihan sama, mitä sulla on käsissä ja kuinka näyttää, niin toki se on sinun valinta. Harmittaa,että et ole joutunut oikeisiin käsiin koskaan, että näkisit,mikä on oikeasti laatu...

    • EiMulMuuta

      On taitavia suomalaisiakin tekijöitä joilla ei tartte ylimtuntia istua. Mutta tuskin tekevät alle 50€ verotus suomessa pitää huolen ettei hintoja voi pitää halpoina. Alv kynsiin 24%, tekijän oma vero toiset noin 20-24% siinä jo puolet hinnasta, sitten aineet , vuokrat, gramexit/ teostot( kyllä suomessa 2eri laskua jos radio hoitolassa), vakuutukset tekemiseen, tekijälle sekä tekovälineille ja tilalle. Vuokra, puhelin, nettivaraus, kotisivut, sähköt, vesi, kahvit ym tarjoilut, työvälineet ja kalusteet, mainokset, loma- ja sairaslomakulut, ja mitä vielä... Aini jotain pitäs jäädä siittä tekemisestäkin tekevälle jos sais vaikka asuntolainaa lyhennettyä, voita leivälle tai lapselle vaatteita tms..
      Kysymys kuuluu että paljonko itse olisitte valmiita saamaan vähemmän palkkaa jos asiakas ilmoittaa olevansa opiskelija ja resurssit maksamiseen pienemmät. Niimpä..

    • VoiTietämättömyys

      Halpa hienojakoinen akrylaatti joka on niin pienpartikkelista että imeytyy ihan vereen saakka on maailmalla halpaa. Koko Eu alueella on kielletyt nämä ainet mutta silti tekijöitä löytyy koska ebay myy kaikkea kaikkialle.
      Haisee pahalle poisviilatessa ja pysyy kuin tauti. Silti riski suuri hyötyihin nähden joten todettu vaaralliseksi aineeksi.
      Pääkaupunkiseutu ja Turun alue hyvin katettu tällä potaska aineella tekevistä kotitekijäistä. Kannatta mietti mistä maksat.

      Suomalainen koulutettu ja osaava kynsitekijä ei tee näillä tuotteilla ja maksaa laadukkaista tuotteistaan myös kalliimman hinnan. Siksi näkyy hinnassa.

      • kauhistuttaa_ajatuskin

        Juuri näin!


    • AndAlso

      Ulkomaalaiset yrittäjät saa suomessa tehdä ilman alv maksuja. Eli bäm -24% hinnasta. Tekevät sein pimeästi eli bäm. Toiset -24% hinnasta. Ja hups muutaman vuoden päästä firma konkkaan ja serkku aloittaa uuden ja taas rullataan samaa työtä ilman veroja. Suomalaiselle yrittäjälle ei ole helpotuksia verotukseen. Näkyy hinnassa.

    • Gkvxh

      Moni asia vaikuttaa.

      Ihan esimerkiksi kaiken ihan perusjuttujen lisäksi jatkuva kouluttautuminen. Jatkuva oman työn kehittäminen ja sen ylläpitäminen maksaa keskimäärin 200€/kerta ja näitä käydään yleensä useita per vuosi jopa ulkomaita myöten.

      Ei siinä jos ei kynsillä oo niin väliä, kunhan on joku halpa muovi siihen päälle heitetty niin ok mutta oikea laatu maksaa. Alalla kuin alalla. Et saa Mersuakaan Ladan hinnalla vaikka molemmilla voi kulkea paikasta a paikkaan b.

      Lisäksi myöskään pelkkä hinta tai kynsien tekoon käytetty aika ei kerro kaikkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      158
      5085
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      194
      4051
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      52
      2986
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      48
      2627
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1987
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1737
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1489
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe