Kalliit rakennekynnet vs. halvat rakennekynnet

vittukukaikkijokäytössä

Olen huomannut, että joka paikassa herjataan näitä vietnamilaisomistuksessa olevia kynsipaikkoja. Olen nyt viiden vuoden ajan käynyt laittamassa kynsiä sekä vietnamilaismestassa että suomalaisessa paikassa. Tässä arviot:

Suomalainen:
-hinta aina yli 80 euroa
-aina vähintään yksi kynsistä tippunut ennen seuraavaa huoltoa
- huoltoon menee aikaa aina pyöreät kaksi tuntia

Vietnamilainen:
- rahaa menee maksimissaan 50 euroa
- kaikki kynnet on joka kerta pysyneet hyvin kiinni
- aikaa menee vain tunti


Joten miksi näitä vietnamilaispaikkoja haukutaan? Itse en ainakaan suostu menemään enää muualle. Laatu on aivan yhtä hyvää, ellei parempaa kuin suomalaisella. Ja kahden tunnin istumisen sijasta joudun istumaan vain yhden tunnin.

6

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfjsjhdfhsfh

      Jos sä haluat säästä,niin sinne vaan... Etkä mieti sitä,mitä laatua sä saat ja onko edes hygienia kunnossa. Mä on näitä vitnamilaiskynsiä korjanut vaikka kuinka ja usein jopa suositellut asiakasta valitta kuluttajasuojaan,koska luonnon kynnet ihan järkytävässä kunnossa... Ja hyvin näkee, mistä se kunto johtu.
      Jos sun on ihan sama, mitä sulla on käsissä ja kuinka näyttää, niin toki se on sinun valinta. Harmittaa,että et ole joutunut oikeisiin käsiin koskaan, että näkisit,mikä on oikeasti laatu...

    • EiMulMuuta

      On taitavia suomalaisiakin tekijöitä joilla ei tartte ylimtuntia istua. Mutta tuskin tekevät alle 50€ verotus suomessa pitää huolen ettei hintoja voi pitää halpoina. Alv kynsiin 24%, tekijän oma vero toiset noin 20-24% siinä jo puolet hinnasta, sitten aineet , vuokrat, gramexit/ teostot( kyllä suomessa 2eri laskua jos radio hoitolassa), vakuutukset tekemiseen, tekijälle sekä tekovälineille ja tilalle. Vuokra, puhelin, nettivaraus, kotisivut, sähköt, vesi, kahvit ym tarjoilut, työvälineet ja kalusteet, mainokset, loma- ja sairaslomakulut, ja mitä vielä... Aini jotain pitäs jäädä siittä tekemisestäkin tekevälle jos sais vaikka asuntolainaa lyhennettyä, voita leivälle tai lapselle vaatteita tms..
      Kysymys kuuluu että paljonko itse olisitte valmiita saamaan vähemmän palkkaa jos asiakas ilmoittaa olevansa opiskelija ja resurssit maksamiseen pienemmät. Niimpä..

    • VoiTietämättömyys

      Halpa hienojakoinen akrylaatti joka on niin pienpartikkelista että imeytyy ihan vereen saakka on maailmalla halpaa. Koko Eu alueella on kielletyt nämä ainet mutta silti tekijöitä löytyy koska ebay myy kaikkea kaikkialle.
      Haisee pahalle poisviilatessa ja pysyy kuin tauti. Silti riski suuri hyötyihin nähden joten todettu vaaralliseksi aineeksi.
      Pääkaupunkiseutu ja Turun alue hyvin katettu tällä potaska aineella tekevistä kotitekijäistä. Kannatta mietti mistä maksat.

      Suomalainen koulutettu ja osaava kynsitekijä ei tee näillä tuotteilla ja maksaa laadukkaista tuotteistaan myös kalliimman hinnan. Siksi näkyy hinnassa.

      • kauhistuttaa_ajatuskin

        Juuri näin!


    • AndAlso

      Ulkomaalaiset yrittäjät saa suomessa tehdä ilman alv maksuja. Eli bäm -24% hinnasta. Tekevät sein pimeästi eli bäm. Toiset -24% hinnasta. Ja hups muutaman vuoden päästä firma konkkaan ja serkku aloittaa uuden ja taas rullataan samaa työtä ilman veroja. Suomalaiselle yrittäjälle ei ole helpotuksia verotukseen. Näkyy hinnassa.

    • Gkvxh

      Moni asia vaikuttaa.

      Ihan esimerkiksi kaiken ihan perusjuttujen lisäksi jatkuva kouluttautuminen. Jatkuva oman työn kehittäminen ja sen ylläpitäminen maksaa keskimäärin 200€/kerta ja näitä käydään yleensä useita per vuosi jopa ulkomaita myöten.

      Ei siinä jos ei kynsillä oo niin väliä, kunhan on joku halpa muovi siihen päälle heitetty niin ok mutta oikea laatu maksaa. Alalla kuin alalla. Et saa Mersuakaan Ladan hinnalla vaikka molemmilla voi kulkea paikasta a paikkaan b.

      Lisäksi myöskään pelkkä hinta tai kynsien tekoon käytetty aika ei kerro kaikkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe