Partakysymyksiä

PartaVaahtonen

Miksi mies kasvattaa parran? Onko kyseessä mukavuudenhalu, kun ei jaksa jatkuvasti ajella, vai pitävätkö miehet itse partaa hienona ja miehekkäänä asiana? Miten miehet suhtautuvat naamakarvoitukseensa? Olen toisinaan kuullut joidenkin miesten huomauttavan sivulauseessa, että heillä ei kasva kunnolla parta. Onko parrankasvulla, tai kasvamattomuudella vaikutusta itsetuntoon, kuten naisilla saattaa olla rintojen koolla, vai onko parrankasvu ilmiönä lähinnä vain riesake. Keskustelevatko miehet keskenään parroista tai kiinnittävätkö miehet huomiota toistensa partoihin?

7

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parrankasvu onkin mielenkiintoinen seikka. Tämä siitä huolimatta, että inhoan omaa partaani, tai pareminkin sen kasvua ja leikkausta, syynä se koska olen vaalea, ja ensimmäiset harmaat ilmaantuivat partaani jo kolmekymppisenä, ja vasta myöhemmin, päälle neljäkymppisenä näkyvästi tukkaani.

      Kyllä se mukavuuden halu taitaa olla päällimäinen syy, ja toinen on siistimmältä ja myös hieman nuoremmalta näyttäminen parratttomana. Onhan parta myös lämmin ja eristävä, etenkin talvikylmällä.

      Parran ajamista olen inhonnut lähes aina ja nytse pitäis jo tehdä päivittäin. Huonona puolena on pehmeät ja kiharat karvani, jotka ei sovellu sähkökoneen ajolle, vaan ainoa kunnollinen lopputulos on se gilette, joka on teristä paras ja kestävin, vaikka siinäkin on laatu jo heikentynyt huomattavasti.

      Lisäksi vaivaa aiheuttaa partavaahto, joka on parempi vaihtoehto, kuin geelityyppinen ja iho on aina pestävä parranleikkauksen jälkeen ja kasteltava ennen leikkausta, jotta välttyisin naamani pitkäaikaiselta kirjavuudelta ja kutinalta.

      Ns. ranskalainen parta on aina kiehtonut mieltäni ja nuorempana olisin halunnut sellaisen itselleni, koska naiset (tytöt) ihaili aina tämän kaltaista tummaa parta-miestä.

    • Onkomuita

      Näyttääkseen vähemmän homolta tai naiselta?

    • Parrat näyttävät enimmäkseen typeriltä ja keräävät likaa.
      Se televisiossa näkyvä kissojenkouluttaja on erityisen typeräpartainen.

      • Sefu-poista-viesti

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?


      • buddy-love
        Sefu-poista-viesti kirjoitti:

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?

        Onko jossain nettiyhteyksienjakolautakunta?
        Pitääkö olla blondi?


    • miäs.s

      Partaa ei tarvitse kasvattaa, se kasvaa itsestään. Ne jotka ei ole tyytyväisiä omaansa ajavat sen pois. Parta ON miehekäs asia. piti siitä tai ei.

      Mikä (joillain) naisilla on partaa vastaan, onko se joku sukupolineutraaliuden ja feminismin tasa-arvo-kupla missä eletään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      70
      5788
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      77
      4117
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      90
      3576
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      116
      2981
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      68
      2509
    6. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      110
      1916
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      43
      1844
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1425
    9. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1418
    10. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1101
    Aihe