Partakysymyksiä

PartaVaahtonen

Miksi mies kasvattaa parran? Onko kyseessä mukavuudenhalu, kun ei jaksa jatkuvasti ajella, vai pitävätkö miehet itse partaa hienona ja miehekkäänä asiana? Miten miehet suhtautuvat naamakarvoitukseensa? Olen toisinaan kuullut joidenkin miesten huomauttavan sivulauseessa, että heillä ei kasva kunnolla parta. Onko parrankasvulla, tai kasvamattomuudella vaikutusta itsetuntoon, kuten naisilla saattaa olla rintojen koolla, vai onko parrankasvu ilmiönä lähinnä vain riesake. Keskustelevatko miehet keskenään parroista tai kiinnittävätkö miehet huomiota toistensa partoihin?

7

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parrankasvu onkin mielenkiintoinen seikka. Tämä siitä huolimatta, että inhoan omaa partaani, tai pareminkin sen kasvua ja leikkausta, syynä se koska olen vaalea, ja ensimmäiset harmaat ilmaantuivat partaani jo kolmekymppisenä, ja vasta myöhemmin, päälle neljäkymppisenä näkyvästi tukkaani.

      Kyllä se mukavuuden halu taitaa olla päällimäinen syy, ja toinen on siistimmältä ja myös hieman nuoremmalta näyttäminen parratttomana. Onhan parta myös lämmin ja eristävä, etenkin talvikylmällä.

      Parran ajamista olen inhonnut lähes aina ja nytse pitäis jo tehdä päivittäin. Huonona puolena on pehmeät ja kiharat karvani, jotka ei sovellu sähkökoneen ajolle, vaan ainoa kunnollinen lopputulos on se gilette, joka on teristä paras ja kestävin, vaikka siinäkin on laatu jo heikentynyt huomattavasti.

      Lisäksi vaivaa aiheuttaa partavaahto, joka on parempi vaihtoehto, kuin geelityyppinen ja iho on aina pestävä parranleikkauksen jälkeen ja kasteltava ennen leikkausta, jotta välttyisin naamani pitkäaikaiselta kirjavuudelta ja kutinalta.

      Ns. ranskalainen parta on aina kiehtonut mieltäni ja nuorempana olisin halunnut sellaisen itselleni, koska naiset (tytöt) ihaili aina tämän kaltaista tummaa parta-miestä.

    • Onkomuita

      Näyttääkseen vähemmän homolta tai naiselta?

    • Parrat näyttävät enimmäkseen typeriltä ja keräävät likaa.
      Se televisiossa näkyvä kissojenkouluttaja on erityisen typeräpartainen.

      • Sefu-poista-viesti

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?


      • buddy-love
        Sefu-poista-viesti kirjoitti:

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?

        Onko jossain nettiyhteyksienjakolautakunta?
        Pitääkö olla blondi?


    • miäs.s

      Partaa ei tarvitse kasvattaa, se kasvaa itsestään. Ne jotka ei ole tyytyväisiä omaansa ajavat sen pois. Parta ON miehekäs asia. piti siitä tai ei.

      Mikä (joillain) naisilla on partaa vastaan, onko se joku sukupolineutraaliuden ja feminismin tasa-arvo-kupla missä eletään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      50
      9985
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      115
      5618
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      61
      4413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      139
      2975
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2748
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      222
      2716
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      29
      1993
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1717
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1579
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      26
      1237
    Aihe