Partakysymyksiä

PartaVaahtonen

Miksi mies kasvattaa parran? Onko kyseessä mukavuudenhalu, kun ei jaksa jatkuvasti ajella, vai pitävätkö miehet itse partaa hienona ja miehekkäänä asiana? Miten miehet suhtautuvat naamakarvoitukseensa? Olen toisinaan kuullut joidenkin miesten huomauttavan sivulauseessa, että heillä ei kasva kunnolla parta. Onko parrankasvulla, tai kasvamattomuudella vaikutusta itsetuntoon, kuten naisilla saattaa olla rintojen koolla, vai onko parrankasvu ilmiönä lähinnä vain riesake. Keskustelevatko miehet keskenään parroista tai kiinnittävätkö miehet huomiota toistensa partoihin?

7

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parrankasvu onkin mielenkiintoinen seikka. Tämä siitä huolimatta, että inhoan omaa partaani, tai pareminkin sen kasvua ja leikkausta, syynä se koska olen vaalea, ja ensimmäiset harmaat ilmaantuivat partaani jo kolmekymppisenä, ja vasta myöhemmin, päälle neljäkymppisenä näkyvästi tukkaani.

      Kyllä se mukavuuden halu taitaa olla päällimäinen syy, ja toinen on siistimmältä ja myös hieman nuoremmalta näyttäminen parratttomana. Onhan parta myös lämmin ja eristävä, etenkin talvikylmällä.

      Parran ajamista olen inhonnut lähes aina ja nytse pitäis jo tehdä päivittäin. Huonona puolena on pehmeät ja kiharat karvani, jotka ei sovellu sähkökoneen ajolle, vaan ainoa kunnollinen lopputulos on se gilette, joka on teristä paras ja kestävin, vaikka siinäkin on laatu jo heikentynyt huomattavasti.

      Lisäksi vaivaa aiheuttaa partavaahto, joka on parempi vaihtoehto, kuin geelityyppinen ja iho on aina pestävä parranleikkauksen jälkeen ja kasteltava ennen leikkausta, jotta välttyisin naamani pitkäaikaiselta kirjavuudelta ja kutinalta.

      Ns. ranskalainen parta on aina kiehtonut mieltäni ja nuorempana olisin halunnut sellaisen itselleni, koska naiset (tytöt) ihaili aina tämän kaltaista tummaa parta-miestä.

    • Onkomuita

      Näyttääkseen vähemmän homolta tai naiselta?

    • Parrat näyttävät enimmäkseen typeriltä ja keräävät likaa.
      Se televisiossa näkyvä kissojenkouluttaja on erityisen typeräpartainen.

      • Sefu-poista-viesti

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?


      • buddy-love
        Sefu-poista-viesti kirjoitti:

        Miksi femakolle on annettu nettiyhteys?

        Onko jossain nettiyhteyksienjakolautakunta?
        Pitääkö olla blondi?


    • miäs.s

      Partaa ei tarvitse kasvattaa, se kasvaa itsestään. Ne jotka ei ole tyytyväisiä omaansa ajavat sen pois. Parta ON miehekäs asia. piti siitä tai ei.

      Mikä (joillain) naisilla on partaa vastaan, onko se joku sukupolineutraaliuden ja feminismin tasa-arvo-kupla missä eletään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe