Mitä on uudestisyntyminen?

Jälleensyntymä? Pittääkö kaikkien uskovien käydä tämä läpi?Osaako joku selittää? Anteeksi yksikertaisuuteni, mutta haluaisin vstuksia tähän visaiseen pulmaan
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jälleensyntymä(jatkuva kuoleman ja syntymän ketju tavoitteena nirvana) on eri asia kuin uudestisyntyminen.Jälleensyntymä on itämaista oppia,jossa Jeesusta ei tarvita.

Uudestisyntyminen tapahtuu ihmisen elämän aikana.Uudestisyntymässä tullaan synnin tuntoon uskossa,kadutaan entistä elämää,pyydetään Jeesuksen vereen vedoten syntejä anteeksi,kastetaan ja saadaan vanhurskaus.
Tässä asemassa kuljetaan pyhityksessä elämän loppuun asti ja saadaan sitten ikuinen elämä kuoleman jälkeen.
Jehovan todistajilla tämä on melkein samassa kuosissa.

Äänestä
  • Jehovan todistajat ajattelevat, että muitten ei tarvitse uudestisyntyä kuin niiden, jotka kuuluvat heidän uskomaansa taivaalliseen erityisluokkan eli 144 0000: n joukkoon. Vain nämä ovat Jt-opin mukaan uudestisyntyneitä.

    Oikeasti Raamattu opettaa, että kaikkien kristittyjen tulee uudestisyntyä ja kaikilla on yksi ja sama toivo.

    Äänestä

  • Aivan oikein."Melkein" oli vähän liian hyvä sana.Piti oikeimmin laittaa:ettei sinne päinkään. :-)
    Siis jt-paratiisiin tai yleensäkkään mihinkään Jumalan valtakuntaan/-paratiisiin ei mennä takaoven kautta.

    Äänestä

Raamatunkohta unohtui.
Room.3:1-7. Lainaan siitä oleellisemmat.
3."Totisesti,totisesti:jos ihminen ei synny uudesti,ylhäältä,hän ei pääse näkemään Jumalan valtakuntaa",
Tämä kohta on vähän ongelmallinen jehovantodistajille.Uudestisyntymisen merkkinä osallistutaan kasteeseen ja Jeesuksen asettamaan Herran ehtoolliseen.Kaste kai jehovantodistajille on o.k.,mutta Herran ehtoolliseen osallistuminen ei.Miljoonat jehovantodistajat katsovat vain kun leipä ja viini menee nenän ohi.
Mutta mennäänkö Jumalan valtakuntaan ilman uudestisyntymistä,ikäänkuin takaoven kautta? Ei.
7."Teidän täytyy syntyä uudesti".
Ei ole olemassa mitään vaihtoehto B:tä ikuisen elämän saamiseksi.

Äänestä

Uudestisyntyminen liitetään monissa kristillisissä piireissä ja kirkkokunnissa uskoon tulon yhteyteen seuraavasti:

"Uskoontuloksi tai pelastumiseksi kutsutaan tapahtumaa tai prosessia, jonka seurauksena ihminen saa sisäisen varmuuden siitä, että hänen syntinsä on anteeksiannettu ja hänestä on tullut Jumalan lapsi. Tätä tapahtumaa kutsutaan myös uudestisyntymiseksi (Joh. 3:7).

Raamattu sanoo selvästi, että kaikki ihmiset ovat syntisiä eivätkä voi päästä taivaaseen omilla teoillaan (Room.3:23). Synti erottaa meidät Jumalasta. Jumalan tahto kuitenkin on, ettei kukaan joutuisi kadotukseen, lopulliseen eroon Jumalasta, vaan saisi iankaikkisen elämän Hänen luonaan taivaassa (1 Tim 2:4).

Jumala teki kaiken valmiiksi, jotta me voisimme pelastua. Hän lähetti rakkaan poikansa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi maan päälle kärsimään rangaistuksen puolestamme Golgatalla (1 Kor 15:3-4). Ainoastaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen ja vastaanottamalla pelastuksen lahja uudestisynnymme Jumalan lapsiksi. Silloin meidät siirretään kuolemasta elämään, emmekä enää joudu tuomittavaksi. Näin meistä tulee Jeesuksen seuraajia (Joh.1:12).

Meidän tehtävämme on kääntyä pahoilta teiltämme eli tehdä parannus ja uskoa Jeesukseen Kristukseen. Jos haluat tulla Jeesuksen seuraajaksi ja tulla uskoon, voit rukoilla seuraavan rukouksen:

Rakas Jeesus, kiitos että olet kuollut ristillä syntieni puolesta. Tunnustan, että olen syntinen ja olen rikkonut monella tavalla sinua ja ihmisiä vastaan. Anna kaikki syntini anteeksi ja ota minut omaksesi. Kiitos, että minulla on oikeus tulla luoksesi. Kiitos, kun annoit syntini anteeksi. Anna minulle voimaa elää Sinun lapsenasi ja täytä minut Pyhällä Hengelläsi. Amen "

Lainaus yhteiskristillisen lähetysjärjestön One Way Missionin sivuilta.:

http://www.onewaymission.fi/index.php/etusivu/miten-tulla-uskoon

Äänestä
  • Luterilaisessa kirkkokunnassa on jossain määrin eroava käsitys uudestisyntymisestä.:

    http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Uudestisyntynyt

    Joka tapauksessa luterilaiset uskovatkaan eivät ajattele, että riittää aikuisella ihmisellä pelastukseen, että on kastettu, vaikka ei sitten uskoisikaan yms. Hekin uskovat , että jokaisenn tulisi luoda henkilökohtainen suhde Jumalaan ja uskoa Jeesuksen ristintyöhön puolestamme., jotta voisi olla Jeesuksen seuraaja ja pelastua.

    Itse ajattelen, että tämä suhtautuminen kasteen ajankohtaan ei ole pelastuskysymys ja sekä uskovien aikuiskastetta että lapsikastetta kannattavat voivat varmaankin olla Jeesuksen tosi seuraajan asemassa.

    Sekä luterilaiset että aikuiskastetta parempana pitävät uskovaiset tekevät paljon yhteistyötä ja kunnioittavat toistensa vakaumusta.

    Äänestä

Patsmohelluntailainen kysyy ja patmoshelluntailaiset vastaavat.
Uuudestisyntyminen on soopaa. Se on ihmisten keksintöä tilanteeseen, jossa tuntuu ettei ole poispääsyä. Se on "virtuaalista" uudelleensyntymistä, ei oikeaa. Se helpottaa omaa oloa, ei muuta. Sillä voi myös koettaa kohentaa jossain tilanteissa yhteiskunnallista statusta, esim. Hannu Lauerman mukaan on hyvin yleistä, että osa vangeista tulee uskovaisiksi vain parantaakseen omaa tilannettaan. Kun vankilaelämä jää taakse, jää uskovaisuuskin.

Äänestä
  • Osalle jää osalle ei.
    Niinkuin jehovantodistjillekin käy.
    Osa lähtee litoon osa ei.

    Äänestä

Jepuilla säännöt koskevat kaikkia, mutta uudestisyntyminen on vain harvojen etuoikeus.

Äänestä
  • se paratiisi ei sitten ole jumalan valtakuntaa?

    Joh. 3:3."Totisesti,totisesti:jos ihminen ei synny uudesti,ylhäältä,hän ei pääse näkemään Jumalan valtakuntaa",

    Äänestä

  • Jumalan valtakunta on kokonaisuus.
    "Tapahtukoon sinun tahtosi myös maanpäällä niinkuin taivaissa."

    Jumalan valtakunta/-paratiisi.

    Sen selittäminen taas on pitkä juttu.

    "Sisäisesti teissä" sanat vielä tekevät asian laajemmaksi.

    Jehovantodistajat ymmärtävät osin Jumalan paratiisin oikein.Osin väärin.

    Sinne mennään kuitenkin vain uudestisyntymisen kautta.
    Sinne ei mennä tietyillä järjestön rajaamilla teoilla,kuten m.m. raportoimalla tietty määrä tunteja kk:ssa.
    Mikään yksittäinenkään hyväkään teko ei anna pääsylippua Jumalan valtakuntaan/-paratiisiin vaan se saadaan armosta uudestisyntymisen kautta.

    Äänestä

  • Jos vain uudestisyntyeet voidellut pääsevät jumalan valtakuntaan niin kärsiminen kuuluu vain heille.

    2. Tess. 1:5. Ne todistavat Jumalan oikeudenmukaisesta tuomiosta, siitä, että hän hyväksyy teidät valtakuntaansa, jonka vuoksi te nyt myös kärsitte.

    Äänestä

Uudestisyntyminen on vanha egyptiläinen oppi, joka on esitetty mm. Egyptiläisessä kuolleiden kirjassa. Puhutaan muistaakseni TRANSFORMATION tms.

Eli se on hypnoosiin perustuvaa samaistumista sanojen esittämän kohteen sanoihin. Esim kun luetaan Jeesuksen evakeliumeja niin voivat eräät samaistua Jeesukseen hänen puhumiensa sanojen kautta hypnoottisesti.

Egyptiläisillä tuli kyseseeseen samaistuminen eri Jumaluuksiin.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/13773985/uudestisyntyminen-sanaa-ei-loydy-vtsta

Myös antiikin mysteerit perustuivat uudestisyntymiseen sekä teatteriesitykset?

Jeesus sanoi minulle, että vaikka olen Härkä horroskoopilta niin uudestisyntymisen kautta hän tekee minusta Jousimiehen. Uudestisyntyessä siis horroskooppimerkki ja elementti muuttuvat usein toisiksi.

Äänestä
  • Vanhasta Egyptistä lahko on omaksunut pakanauskonnon monumentin pyramidin mitat, jotka siis lahkon mukaan vahvistavat että v. 1914 tulee maailmanloppu, mikäli kyseisestä vartiotornista katsot. nykytodistajat kieltävät katsomasta.

    Äänestä

Jos syntyy uudelleen niin voiko syntyä eri aikaan kuin entisessä elämässään?

Äänestä
  • Ylösnousemus on varattu kaikille, mutta se tapahtuu kirkastetussa ruumiissa vain pyhille. Muut joutuvat vain kerran tuomiolle.

    Siis voidaan siis sanoa että vain kerran syntyy ihmisenä uudelleen maanpäälle. Ei siis ole kysymys jatkuvasta reinkarnaatiosta sukupolvesta toiseen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ttkkk kirjoitti:

Jälleensyntymä? Pittääkö kaikkien uskovien käydä tämä läpi?Osaako joku selittää? Anteeksi yksikertaisuuteni, mutta haluaisin vstuksia tähän visaiseen pulmaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu