Luulen että minulla on jonkin asteinen vauvakuume, olen 32 vuotias, joten ihan hirveästi tässä ei ole aikaa asiaa pähkäillä. Olen ollut pitkään sitä mieltä, että en halua lapsia ja tämän myös avomiehelleni sanonut, hän on ollut asiassa samoilla linjoilla. Tiedän, että jos hän asiaa kovasti vastustaa, niin siinä tapauksessa minulle jää vain vaihtoehdot lähteä tai elää tässä suhteessa ilman lapsia. En tiedä miten ottaa asia esille.
Vastaukset 10
- miesvm_1967x
Sanot vaan yksinkertaisesti että haluat lapsen/lapsia ja nyt on korkea aika alkaa toteuttamaan asiaa. Ellei mies halua niin olet väärän miehen seurassa. That's it.
- Mammalll
Sanot että sinulla on asiaa joka liittyy aiheeseen vauvat. =) kerrot että olet tullut toiseen aatokseen että haluatkin lapsen. Ja nyt on sen aika ja kysyt mitä mieltä mies on. Kerro myös että sinua kaduttaa jos vanhana sinulla ei ole lasta. Toivottavasti mieskin muuttaa kantaansa.
Voin kertoa että minä sai lapsen yllätyksenä miehen kanssa joka ei koskaan halunnut lapsia, näin oli aina ajatellut. Kumminkin kun huomattiin että olen posahtanyt paksuksi, molemmat olimme innoissaan lapsesta vaikka pelotti se kaikki uusi ja mitä tuo tullessaan, nyt meidän piltti on tuossa ja olemme onnellisia hänestä, kumpikaan ei voisi elää ilman, hän on tuonut äärettömästi iloa elämäämme =)- oikeus.päättää.itse
Noin käy jollekin, mutta moni valitettavasti luulee että niin käy automaattisesti kaikille. Ei voi eikä kannata luottaa siihen että kun lapsi tulee, niin sitten ollaan automaattisesti siitä iloisia ja onnen huipulla. Monelle se lapsi on ihan oikeasti epätoivottu, eikä lapsi tee yhtään onnelliseksi. Ketään ei saisi pakottaa vanhemmaksi vastoin tahtoaan.
Minusta ap:n pitää nyt vaan keskustella asiasta miehen kanssa. Jos mies ei halua lasta, niin sitten pitää miettiä että kuinka tärkeää se lapsen saaminen naiselle on. Jos luulet että asia jäisi vaivaamaan ja syyttäisit miestä lapsettomuudestasi, niin kannattaa ennemmin erota. Jos alussa on sanottu miehelle että lapsia ei hankita ja mies on ollut samaa mieltä, niin ei silloin voi miestä syyllistää siitä ettei muuta mielipidettään heti kun nainen niin tekee.
- keddu
Tuossa iässä tosiaan ei ole hirveästi enää aikaa jahkailla, kun joka vuosi riskit kasvaa tulla sairas lapsi jos enää kohta tulee ollenkaan. Sanot vaan että ajatukset on hiljalleen muuttuneet ja voisit haluta sittenkin saada lapsen, että mitäs mieltä olet siippaseni?
- 1116
Jos käytät e-pillereitä niin aivan ensimmäiseksi lopetat ne. Sen jälkeen odottelet mutamia kuukausia tai puoli vuotta että se usva jossa elät haihtuu. Ja kun se on haihtunut, pohdit hiljaa mielessäsi haluatko vieläkin lapsia.
Jos haluat, niin sanot miehellesi reippaasti että:"Nyt on harjoitteltu tarpeeksi, nyt tehdään lapsia".
Silloin kun ihminen oikeasti haluaa lapsia, niiden mukanaan tuoman rasituksen kestää niin henkisesti kun fyysisestikkin. Jos lapset ovat vain yksi suuniteltu etappi elämässä, niin se voi olla raskas kokemus. Siksi, jos siltä tuntuu että haluat lapsia, ne kannattaa tehdä juuri silloin.
Ja vaikka olisit yksin, niin silti se on erittäin antoisaa aikaa. - asteinen
Sano miehelle ”Luulen että minulla on jonkin asteinen vauvakuume”
- Jdjsl
On se kumma kun täälläkin niin moni ei puhu puolisonsa kanssa asioista. Miten ottaa asia esille? No hohhoijaa.
Pikku vinkki. Jos ei tällaista uskalla sanoa, suosittelen eroamista. - mua.kinost.tää
Kuinka monta naisen peräaukkoa on maailmassa?
- aivantyhjää
Kuin luulet politiikassa käyvän..
- kerrokerro
Kannattaa ottaa asia puheeksi heti. Jos miehesi on ehdottomasti ajatusta vastaan, niin ehdit vielä etsiä uuden puolison. Itsekin kuvittelin pitkään, että en halua lapsia. Ensimmäinen ja ainoaksi jäänyt tytär syntyi, kun olin 28 v. Ja mitään en ole katunut yhtä paljon, kuin sitä, että en aloittanut aikaisemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 45950
- 95933
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19785- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80688Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20545- 33543
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66519- 25502
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132470- 44464
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7437