Stubb leikkaa kaikkein köyhimmiltä.

eläkeläisiltä ja työttömiltä. ja nyt työläisiltä.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miten niin Stupido? Eiköhän oikea osoite ole SSS-miehet, ja erityisesti pääministeri.

Äänestä
  • Näin syntyy proletariaatti. Olettekos kuulleet sitä sanaa?

    Äänestä

  • Kuultu on, joskus kauan sitten. Vilkaisin varmuuden vuoksi sivistyssanakirjaa:

    työväenluokka, köyhälistö

    Äänestä

  • eipä_ole_näkynyt kirjoitti:

    Kuultu on, joskus kauan sitten. Vilkaisin varmuuden vuoksi sivistyssanakirjaa:

    työväenluokka, köyhälistö

    Kyllä. Perusmerkitys viittaa siihen, että ihmisen suunnilleen ainoa omaisuus on lapset, tietysti lapset myös köyhdyttävät...

    Äänestä


  • Ihmisten köyhdyttäminen johtaa ilman muuta kansannousuun!

    Äänestä

Työväenluokka, voi kunpa voisikin palata edes siihen.
Nyt on working poor, ensin töihin sitten sossujonoon.

Äänestä

Tavan suomalainen duunari kuuluu kevyesti maailman rikkaimman prosentin joukkoon. Tämä taas johtuu Kataisen aikana maailmanennätysvauhdilla kohonneista palkoista.
Se, että nyt keksitään lisää veroja ja supistuksia, johtuu pakolaisista jotka meidän täytyy elättää.

Äänestä

herrojen ooppera talot tarvitsevat kerjäläis ooperan livenä.

Äänestä

Sipilä siellä koheltaa,mutta joo oli Stub tai Sipilä niin tuo logiikka leikata köyhiltä,ontuu ihan sikana, koska köyhillä ei ole mistä ottaa ja siksi tuossa käy kuten vain jokainen arvata saattaa.

Olen aina ollut pätevä talouden kanssa ja olen saanut huomata, että ikänsä ja taitojensa puolest hallituksen ihmiset eivät poikkea normaalista suomalaisesta kerskakuluttajasta. Heille ei riitä mitkään maailman rahat, vaikka jokaisen centin antaisin tuolle kolmikolle niin he olisivat kysymässä lisää viikon päästä.. Se jolla on sille annetaan, ja näin se kulkee.

En usko, että olen ainut lajissani ja tuo velaksi eläminen trendinä ei toimi sen enempää valtioilla kun kotitalouksissakaan. En sitten tiedä miksi valtiota koitetaan johtaa kun firmaa, sillä se ei valitettavasti toimi.
Instituutiota pitää johtaa kun kotia, eikä kuten metallipajaa.
Mutta ymmärrän kuinka typeriä nuo ihmiset ovat ja siksi keppi heiluu
ja porkkanan söi naapurin aasi.

Äänestä

Tässä vaiheessa kun duunareilta aletaan ottamaan saatuja etuuksia pois, on hyvä muistuttaa että firmojen johdon saamat jättipalkat, bonukset ja kultaiset kädenpuristukset suomen kilpailukykyä alentavat, ei suinkaan työtä tekevien sunnuntailisät tai lomapalkat.

Stupp on unohtanut myös sen että duunarin palkkojen alentaminen alentaa myös kuntien verotuloja eli ihan turhaa vouhotusta koko hallituksen hanke.

Äänestä

No, mites niin sitten Sipilä? Tai Soini?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gttgttt kirjoitti:

eläkeläisiltä ja työttömiltä. ja nyt työläisiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu