Oho, Itasanomien neutraali kanta pakolaisiin

Nyt asiaa jo mietitään, eikä vain ihannoida asiaa, vaan ajatellaan ja pohditaan pakolais asiaa.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441700130712.html

Asiallinen pohdinta paikallaan.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On maailma mennyt malliinsa, meidän pitäisi tinkiä palkoista lomista, vanhuksia ei ole varaa hoitaa ym. ja vielä pitäisi majoittaa näitä terveitä nuoria miehiä kotiimme täydellä ylöspidolla ilmaiseksi asumaan!
Sipilän esimerkki on täysin lapsellinen samoin Liikasen palkan luovuttaminen näille terveille miehille, aivan typerää toimintaa heiltä .
Eipä kiinnostanut auttaa Suomalaisia työttömiä tai vanhuksia, ei!

Ja mistä nyt on sitten rahaa satoja miljoonia näille tulijoille kun sitä ei kuukausi sitten ollut mihinkään, edes vanhusten vaippoihin tai koululaisten kirjoihin, niin, miksi nyt onkin rahaa yhtäkkiä!

Äänestä

En lukenut tuota juttua kun se oli lehteen ilmestynyt, enkä lue.
Il paskalehdet tuottaa pelkkää mulattiulostusta.

Äänestä
  • Väärin: historialla ratsastaminen. Jos historiantajuttomuus on murheellista, vastenmielistä on sekin, kun historialla yritetään lyödä toista ja kiillottaa omaa kuvaa.

    Esimerkiksi Ruotsin ulkoministeri Margot Wallström on syyllistänyt suomalaisia (ja samalla kehunut Ruotsia) muistuttamalla, että Ruotsi tarjosi suojaa kymmenilletuhansille suomalaislapsille sodan aikana. Se on totta. Mutta yhtä totta on sekin, minkä Wallström jättää sanomatta: Ruotsi valtiona katsoi kirjaimellisesti vierestä, kun sen pieni naapurikansa kävi dramaattista eloonjäämistaistelua jättimäistä vihollista vastaan.

    Ruotsin ulkoministeri Margot Wallström on muistuttanut, että Ruotsi otti vastaan suomalaisia sotalapsia.
    Ruotsin ulkoministeri Margot Wallström on muistuttanut, että Ruotsi otti vastaan suomalaisia sotalapsia. (KUVA: Juhani Niiranen)

    Ruotsi suostui avaamaan ovensa pienille ja söpöille lapsille, mutta ei ollut kiinnostunut naisten, vanhusten eikä varsinkaan rintamalla taistelleiden nuorten miesten auttamisesta. ”Kannattaisi muistaa oma historiansa”, pilkkasi Wallström suomalaisia. Ehkä Ruotsinkin kannattaisi muistaa omansa.

    Ja mitä sotalapsiin itseensä tulee, kokemus oli monelle rankka. Moni unohti äidinkielensä ja osa lapsista kadotti jopa lopullisesti yhteyden omiin suomalaisvanhempiinsa. Siksi nykyisin pakolaislapsia ei sijoiteta mielellään yksityiskoteihin, vaikka tässäkin kriisissä moni suomalainen olisi heitä valmis vastaanottamaan.

    Äänestä

joo.... suomen sota lapset tekemässä "autogrillejä" tukholmassa 40- luvulla.

Äänestä

Päälinja on kuitenkin vahvasti hallitsemattoman mokutuksen/islamistisen ihmismassojen kannatuksessa niin yksi tippa toiseen suuntaan näyttää vain peittelyltä. Kuten Ylellä, hesarilla, maikkarilla ja toisella iltapäivälehdellä.

Islamistisistä ihanuuksista voi lukea lisää Paavo Tajukankaan loistavasta blogista ruotsista. Missa valtamedioiden täydellinen ihannointi ja kritikiittömyys islamia kohtaan johtaa yhä enenevässä määrin.

Sama kohtalo odotettavissa suomessakin tulevaisuudessa, ellei ihmiset ala tavalla tai toisella pistämään stoppia asialle.

Itsellä tämä on että lopetan hesarin tilauksen. Isänmaa painaa kuitenkin enemmän vaakakupissa kun että joudun etsimään tarvitsevani uutiset jostain toista kautta. Elikkä jatkakaa vain valitsellemalla idealistisella linjoilla tietyissä asioissa mutta minä en enää kannata sitä.

Toinen on sitten äänestyskäyttäytyminen.

Äänestä
  • "valtamedioiden täydellinen ihannointi ja kritikiittömyys islamia kohtaan"
    Juuri siihenhän tällä rasismikortin jatkuvalla heiluttelulla pyritään.
    Sama mikä on toiminut ruotsin kansankodin nöyryyttävässä alistamisessa ei kuitenkaan välttämättä toimi täällä sarvikuonojen luvatussa maassa, onneksi.
    Yrityshän on kova ja lähes kaikki keinokonstit käytössä sananvapauden rajoittamisesta lähtien, mutta silloin kun suomalainen alkaa itse luonnossa näkemään asioiden todellisen laidan niin silloin on nää sopulilauma Ruotsi-ilmiöt kaukana...

    Äänestä

Tuota olen miettinyt minäkin ja aion lopettaa Hesarin enkä osta enään IS:ää, minulle kun alkaa jo riittämään tuo paasaus pakolaisista.

Kannattiko muuten ihmiset äänestää Keskusta suurimmaksi puolueeksi?
Sitä riittää nyt olan takaa mitä äänestitte, p.ministeri lupasi jopa majoittaa pakolaisia asuntoonsa, voi kristus sentään että pitää miehen olla tyhmä!

Tuollaisen käsissä on Suomi.
En nuku öitäni hyvin.

Äänestä

"emme me silti voi huolehtia vain itsestämme aikana, jolloin lapsia tukehtuu salakuljettajien rekkoihin tai huuhtoutuu kuolleina eurooppalaisten turistien käyttämille hiekkarannoille."
Onko kenellekään tullut mieleen tämän mediahysterian aikana sellainen seikka saletti, että nämä kyseiset tapahtumat voivat olla myös tarkoituksellisesti ihmissalakuljettajien tahallisuudella aikaansaattamia "mainostemppuja" Eurooppalaista kohdeyleisöä kohtaan?
https://www.youtube.com/watch?v=2nBY40Bdan0

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tämä_on_pohdintaa kirjoitti:

Nyt asiaa jo mietitään, eikä vain ihannoida asiaa, vaan ajatellaan ja pohditaan pakolais asiaa.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441700130712.html

Asiallinen pohdinta paikallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu