Kun työläiset menee duuniin tekemään ahkerasti hommia jotta me työttömät saadaan myös rahaa olemalla työttömiä. Muistakaa työläiset painaa ahkerasti hommia.
Huomenna menen aamulla kalaan.
työtönpummi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Menisin minäkin kalaan mutta kun en mahdu. Tonnikalapurkkikin on niin pieni että suorastaan ihmettelen miten sinne voi tonnikala mahtua.
Haikalaan mahtuu.
Kannattaa mennä valashaihin kun menee kalaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Valashai
Siihen kalaan mahtuu paljon helpommin kuin vaikkapa kolmipiikkiin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmipiikki
Kas, Längelmävesi tuolla, onkohan siellä valashaita? Jos ei niin milloin kalevi kertoo meille miten se asia on työttömien syy?
Työttömyyskorvausten kotiin maksamisen vaihtoehtona voisi olla puolityöttömyys. Koska työttömyyden hoito maksaa valtiolle n.50% palkkakustannuksista ja työtön menettää n.50% ansioistaan. Tämän laskuopin mukaan kannattaisi tarjota työttömälle kuukausittain kaksiviikkoa oikeaa työtä ja kaksiviikkoa palkatonta lomaa. Tosin työnantajat menettäisivät silloin puolet työvoimareservistä ja tämä aiheuttaisi palkkioihin hiukan nousupaineita. Puolueet menettäisivät myös työttömyydestä johtuvan vaalikarjansa äänestäjiä. Palkanmaksusta ja huolehtisi siis valtio ja työnantajana toimisi valtion henkilöstöpalvelu. Mitä sitten puolityöttömillä teetettäisiin ? siinäpä riittää pähkäilyä. Esim. Rajojen vartiointia ja palokunta palvelusta sekä kokopäivätyöläisten avustamista ja työssäoppimista.
Ei työtön kykene kalaan, työtön vetää velliä.
EK tarvitsee suurtyöttömyyttä ja hallitsematonta maahanmuuttoa. Muutoin on vaarana että palkat lähtisivät kohoamaan, ja sehän ei sovi kolmenkerroksen kansan tavoittelijoille.