Bob Marley on paras

vippe90

kuunnelkaa bob marleyta,se viä huolenne pois

9

1412

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....................

      No etpä oo paljon sanoja kuunnellut..Kyllähän se ihan hyvää musiikkia on..

    • Tommi

      Onhan niitä muitakin hyviä, tosin Marley on legenda.
      Miten ois Inner Circle?

      • .....................

        Melko legendaarista sekin..Sizzla on tiukkaa ja buju banton ,capelton..


    • fuckfashion

      Bob Marley on vitun hyvä. Sitä kun kuuntelee yöllä, niin biisien kirjoittelukin onnistuu paaaljon paremmin. Jotenkin ajatusten muuttaminen kirjoitettuun muotoon on helpompaa.
      Mahtavaa musiikkia, harmi vaan kun en oo saanut omakseni ainuttakaan sen levyä. :< Onneksi kirjasto on olemassa.

    • reefer-man

      paljon muitakin hienoja reggaeartisteja ja -yhtyeitä. Näistä mainittakoon Gladiators, Rico, Pioneers, Jamaicans, Toots And The Maytals, Jimmy Cliff, Paragons, Peter Tosh, Melodians, Heptones, Desmond Dekker, Third World, Mighty Diamonds, Dennis Brown, Gregory Isaacs, Phyllis Dillon,
      Ronald Alphonso jne.

      Tutustukaa teinit Jamaikan musiikin uljaaseen historiaan; tutkittavaa löytyy yllin kyllin!

    • jesse1

      kannattaisi ensiksi suomentaa marleyn sanoituksia ennenkuin olette sitä mieltä että bob kon kunkku. se äijä ei ole kovin mukava, mutta musiikkinsa on mukavaa.

      Gentleman on kanssa hyvää. _o/

    • klowni

      Mahtavia biisejä sil on,mut kuuntele sanoituksia. Ne ei ole aina niin huolettomia.

    • Nimetön

      Joo joo on se bob marley niin v*tun hyvä jee!
      Vittu ganja, regei joo bob marley 4evah!1
      Pistää vituttamaan kun 13v jätkät vetää kannabiksen lehdellä varustetuilla wristbandeillä ja muilla kannabisaiheisilla kamoilla ku se o siistii ja bob marleyki tykkäs poltella pyhää yrttiä! Jättäkää ne kannabisaiheiset kamat ja se yrtin hehkutus siihen kun ootte täysikäisiä, ei tule muuta kuin ongelmia aikasemmin.
      Sit ollaan gallerias #Bob-Marley-4-evah, #Bob-marley-on-paras jne. ja bostaillaa bobin juliste edes ja kirjotellaan kuvaan "rastafari jee jee" kun tiedetä ees mikä koko juttu on.
      Onhan se Bob Marley hyvä mutta suurin osa teistäkään tajua sen musiikkia, sen aatteita ja mitä se ajoi takaa.

      Ei Bobi oo ainoa reggae artisti tässä maailmassa.
      On se kiva, että ihmiset innostuu reggaemusiikista (tai no innostuu bobista) mutta toi bobin palvonta on nyt ihan turhaa. Siitä on tehty vaa sen kuoleman jälkeen tollanen reggaen symboli. Bob oli ihan samanlainen reggae-artisti kuin kaikki muutkin hän vain oli julkisuudessa.

      En todellakaan haluu lannistaa teidän reggaeihastusta mutta ottakaa pliis selvää bobista muutakin kuin niistä teidän kokoelmalevyistänne, joita ei olisi koskaan pitänyt edes tehdä. Lukekaa sen ajatuksia, mitä sanottavaa sillä oli ja mitä se ajo takaa.

      Bob Marley oli fantastinen ihminen mutta pilattu yleisellä hehkutuksella ja rahanteolla hänen nimellään.

      blessed.

    • Anonyymi

      MUN FAVE ON PETER TOSH JA TOISENA EHDOTTOMASTI BOB MARLEY

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      221
      7442
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      44
      4789
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4752
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3418
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2005
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1850
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1809
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1667
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1578
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1317
    Aihe