Miesystävän tytär

Uusperhevaiuusiperhe

Miesystävälläni on varhaisteini-iässä oleva tytär. Tytär on aika mustasukkainen isästään ja suhdettamme ei voi sen takia kunnolla julkistaa. Omat lapseni ovat hyväksyneet äidin uuden ystävän ongelmitta. Tytöllä tuntuu olevan aika tiiviit välit isäänsä. Minusta tämä ei ole ihan hyvä juttu. Jos me muutamme yhteen, on minun lapseni kuitenkin enemmän läsnä arjessa. Onko mitään järkeä, että aiemmasta liitosta oleva lapsi roikkuu mukana, kun näissä minunkin lapsissani on ihan tarpeeksi. Itselläni on lapsia kolme. Tuo miesystävän tytär ei oikein voi edes sietää minua. Se on aika omituinen.

4

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassuliini

      Siis tyttärellä tiiviit välit isänsä kanssa ''mutta se ei ole ihan hyvä juttu''?!
      Ja tämä tytär ''roikkuu mukana'' vaikka sinullakin on lapsia!
      Jos te muutatte yhteen, sinä siis pidät omia lapsiasi itsestäänselvästi luonanne mutta miehen lapsi ei saisi roikkua mukana. Hänhän on lapsen isä! Entä jos mies sanoo sinulle että aikovatko nuo sinun lapsesi roikkua meidän luonamme?
      Ymmärrä nyt, että sinä et voi olettaa, että mies jättää lapsensa sinun vuoksesi. Olet käsittänyt tuon kuvion ihan väärin. Siis sinä rakastuit mieheen, ja ryhdyitte suunnittelemaan yhteenmuuttoa. Ja sinä luulit että mies aloittaa puhtaalta pöydältä ja jättää menneisyyden - oman lapsensa - sinun vuoksesi?
      Olisit tyytyväinen, että miehellä on hyvät välit lapseensa. Se on hyvän miehen merkki.
      Minusta teidän ei missään nimessä pidä muuttaa yhteen. Sinä pilaisit tyttöraukan elämän ja mies joutuisi elämään ristiriitaisessa tilanteessa. Usko vaan, ennemmin hyvä isä jättää naisystävän kuin oman lapsensa jos on pakko valita.
      Lopettakaa koko suhde, aiheutat tuhoa vaikkette muuttaisittekaan yhteen. Et tunnu käsittävän, että tyttö on vielä lapsi. Etsi itsellesi joku vanhapoika tai eronnut lapseton mies. Sellaisen saat kokonaan itsellesi. Nyt sinä et käsitä, että jos ryhtyy suhteeseen sellaisen kanssa jolla on lapsi, joutuu vastaanottamaan koko paketin johon kuuluu myös lapsi. Hyväksyyhän mieskin sinut lapsinesi.
      Että joku voi olla tyhmä.

    • 1107

      MIetippä itseäsi. Kuinka tiiviit välit sinulla on isäsi kanssa ja kuvitteleppa että isäsi olisi tuonut taloon uuden naikkosen. Tulisitko mustasukkaiseksi?

      Isän ja tyttären välit ovat aina poikkeuksellisen tiiviit. Se tulee jostain vuosituhannen vanhoista geeneistä. Sille ei vaan voi mitään. Kyllä se mustasukkaisuus siitä haistuu kunhan tyttö alkaa katselemaan poikia sillä silmällä.

    • oppeliini1

      Muuttaessasi yhteen tuon miehen kanssa, sinä rukoilemalla rukoilet ja kerjäät ongelmia.

      Tytto on isälleen kaikkein rakas, sinä ja pesueesi jäätte kauas kakkoseksi. Niin sen pitää ollakin: isä on huolellisesti ja harkiten aikaansaanut tuon lapsen, hän on ja tulee olemaan isälleen ilmeisesti kaikki kaikessa.

      Miksi sinä menisit siihen väliin repimään isä/tytär välisyyttä hajalle?
      Miksi sinä edustaisit omille lapsillesi toimimalla riitojen aiheuttajana ( manipulointisi vierittää syyt tyton -lapsen- niskoille olisi sikamaista.
      Miksi et keskittyisi omiin tekemiisi lapsiisi, heille sinun aika,huomio, energia ja rakkaus kuuluu kaikista ensimmäiseksi.

      Unohda nuo halpojen naistenlehtien lässytykset: "huoraava äiti on onnellinen äiti"
      ja
      "huoraava onnellinen äiti pitää lapsetkin onnellisina"

    • Sassenach_

      Provo.kukaan ei voi ajatella oikeasti noin......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe