Miesystävän tytär

Uusperhevaiuusiperhe

Miesystävälläni on varhaisteini-iässä oleva tytär. Tytär on aika mustasukkainen isästään ja suhdettamme ei voi sen takia kunnolla julkistaa. Omat lapseni ovat hyväksyneet äidin uuden ystävän ongelmitta. Tytöllä tuntuu olevan aika tiiviit välit isäänsä. Minusta tämä ei ole ihan hyvä juttu. Jos me muutamme yhteen, on minun lapseni kuitenkin enemmän läsnä arjessa. Onko mitään järkeä, että aiemmasta liitosta oleva lapsi roikkuu mukana, kun näissä minunkin lapsissani on ihan tarpeeksi. Itselläni on lapsia kolme. Tuo miesystävän tytär ei oikein voi edes sietää minua. Se on aika omituinen.

4

191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassuliini

      Siis tyttärellä tiiviit välit isänsä kanssa ''mutta se ei ole ihan hyvä juttu''?!
      Ja tämä tytär ''roikkuu mukana'' vaikka sinullakin on lapsia!
      Jos te muutatte yhteen, sinä siis pidät omia lapsiasi itsestäänselvästi luonanne mutta miehen lapsi ei saisi roikkua mukana. Hänhän on lapsen isä! Entä jos mies sanoo sinulle että aikovatko nuo sinun lapsesi roikkua meidän luonamme?
      Ymmärrä nyt, että sinä et voi olettaa, että mies jättää lapsensa sinun vuoksesi. Olet käsittänyt tuon kuvion ihan väärin. Siis sinä rakastuit mieheen, ja ryhdyitte suunnittelemaan yhteenmuuttoa. Ja sinä luulit että mies aloittaa puhtaalta pöydältä ja jättää menneisyyden - oman lapsensa - sinun vuoksesi?
      Olisit tyytyväinen, että miehellä on hyvät välit lapseensa. Se on hyvän miehen merkki.
      Minusta teidän ei missään nimessä pidä muuttaa yhteen. Sinä pilaisit tyttöraukan elämän ja mies joutuisi elämään ristiriitaisessa tilanteessa. Usko vaan, ennemmin hyvä isä jättää naisystävän kuin oman lapsensa jos on pakko valita.
      Lopettakaa koko suhde, aiheutat tuhoa vaikkette muuttaisittekaan yhteen. Et tunnu käsittävän, että tyttö on vielä lapsi. Etsi itsellesi joku vanhapoika tai eronnut lapseton mies. Sellaisen saat kokonaan itsellesi. Nyt sinä et käsitä, että jos ryhtyy suhteeseen sellaisen kanssa jolla on lapsi, joutuu vastaanottamaan koko paketin johon kuuluu myös lapsi. Hyväksyyhän mieskin sinut lapsinesi.
      Että joku voi olla tyhmä.

    • 1107

      MIetippä itseäsi. Kuinka tiiviit välit sinulla on isäsi kanssa ja kuvitteleppa että isäsi olisi tuonut taloon uuden naikkosen. Tulisitko mustasukkaiseksi?

      Isän ja tyttären välit ovat aina poikkeuksellisen tiiviit. Se tulee jostain vuosituhannen vanhoista geeneistä. Sille ei vaan voi mitään. Kyllä se mustasukkaisuus siitä haistuu kunhan tyttö alkaa katselemaan poikia sillä silmällä.

    • oppeliini1

      Muuttaessasi yhteen tuon miehen kanssa, sinä rukoilemalla rukoilet ja kerjäät ongelmia.

      Tytto on isälleen kaikkein rakas, sinä ja pesueesi jäätte kauas kakkoseksi. Niin sen pitää ollakin: isä on huolellisesti ja harkiten aikaansaanut tuon lapsen, hän on ja tulee olemaan isälleen ilmeisesti kaikki kaikessa.

      Miksi sinä menisit siihen väliin repimään isä/tytär välisyyttä hajalle?
      Miksi sinä edustaisit omille lapsillesi toimimalla riitojen aiheuttajana ( manipulointisi vierittää syyt tyton -lapsen- niskoille olisi sikamaista.
      Miksi et keskittyisi omiin tekemiisi lapsiisi, heille sinun aika,huomio, energia ja rakkaus kuuluu kaikista ensimmäiseksi.

      Unohda nuo halpojen naistenlehtien lässytykset: "huoraava äiti on onnellinen äiti"
      ja
      "huoraava onnellinen äiti pitää lapsetkin onnellisina"

    • Sassenach_

      Provo.kukaan ei voi ajatella oikeasti noin......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      83
      3218
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1757
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1357
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1173
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1109
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1016
    Aihe