Punk syntyi 1970-luvun alussa. Maailmankuuluksi punkin teki lontoolainen Sex Pistols, sekä amerikkalaiset The Ramones ja The New York Dolls. Suomessa punkin teki huippusuosituksi mm. Pelle Miljoona, Eppu Normaali ja Hassisen Kone. Punkkarit suhtautuvat kriittisesti kulutukseen ja keskiluokkaiseen yhteiskuntaan. He etsivät vaatteensa kirppareilta ja valtamuodin ulkopuolelta. Punk-tyyliin kuuluu Farkut, niitit, ketjut, rintanapit, repaleiset vaatteet, Ja (naisilla) rajut sukkahousut..... Olenko oikeassa....?
Mun näkemys...
ordi
5428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
70 luvulla olisit ollut...
mutta nyt se riippuu ihan siitä... mitä mieltä ihmiset ovat onko punkkia viellä vai ei... jos punk kuoli 70 luvun jälkeen olet oikeassa jos taas punk ei kuollut et ole oikeassa... olen sitä mielestä että et ole oikeassa ja punk jatkui ... mutta jokainen saa olla mitä mieltä ovat... minä olen omaa mieltäni ja kenelläkään ei ole siihen mitään valittamistaPISTE
Muistaakseni joidenkin lähteiden mukaan punk syntyi jo 1960.luvulla. Mun muistoissani punk tuli Suomeen, kuin tyhjästä joskus syksyllä -77 tai keväällä -78. Sitä ennen kovia juttuja oli Hurriganes, Sleepy Sleepers ja Juice Leskinen. Vähän vielä aikaisemmin Hullujussi ja Hector.
Ensimmäisiä kuulemiani kotimaisia punk-biisejä olivat Kollaa Kestään Musti Sotakoira, Eppu Normaalin Elviksen kuolema ja Pellen Olen Työtön. Muita tunnettuja kotimaisia punk-pändejä tuolloin oli Sehr Schnell, Proplems?, Ypö5, Ratsia, Vandaalit, Hurskas ja Vaavi. Hassisen kone tuli vasta vuonna 1980, jolloin ei enää puhuttu punkista vaan uudesta-aallosta, jota pidettiin punkista kehittyneenä monipuolisempana musiikkityylinä. Minusta Hassisen kone on hyvä pändi, mutta punkkia se ei ole.
Kulutukseen suhtauduttiin kriittisesti. Muita vastustamisen aiheita oli esimerkiksi TV ja armeija, aito punkkari ei mennyt armeijaan vaan sivariin.
Nii, hyvähän teijän on sanoa.... Ko mä en ollu sillo ees vielä syntyny.... Mut noita ku suurinpiirtein seuraa, ni hyvin pärjää....? Äh, mä ku vasta ns. "aloittelen".... Mut mä sentään edes hankin tietoo ensin...
kyllä se punk alkoi kehittymään jo tuolla -60 luvun puolella! esim iggy and the stooges on tällaisia veteraaneja, iggyähän pidetään punkin kummisetänä!
Tuo punkin aatemaailma ja punkin kuoleminen on semmoinen hyvin monimutkainen juttu! oma näkemykseni on, ettei se mihinkään ole kuollut se on vain muuttunut! maailma on muuttunut tämän punkin historian aikana jo niin paljon, ettei ole mikään ihme, että punk on myös hieman muuttunut! mutta perus ajatus on aina sama! BURN THE RICH!! vastustetaan nykyaikana samoja juttuja ja ollaan aikastapaljon samaa mieltäkin asioista kuin ennen!
juttelin kerran erään vanhan punkkarin kanssa tästä asiasta ja hänkin myönsi nämä asiat ja oli niitä itsekkin pohtinut! kun kysyin tästä 70-80 lukujen menosta, niin hän totesi, että silloinkin porukkaan mahtui kaikenlaisia pose punkkeja. näiden "muoti-punkkien" takia jotkut pitävät punkkia väkivaltaisena ja rasistisena liikkeenä. päihteiden käyttä on kuulunut tosin asiaan jo alusta asti, joten juokaa vaan kiljua ja nuuskikaa liimaa, jos siltä tuntuu ja olette epävarmoja kuuluuko se punkkiin!!
No kyllä toi pääpiirteittäin aikalailla oikein meni.