Uskonto tärkein oppiaine koulussa

Lukuisat kansat ja kulttuurit maailmassa ovat aina tulleet toimeen ilman matematiikan taitoja, kielten opetusta, psykologiaa, biologiaa, historiaa, maantietoa tai maallista ns. ET-opetusta, mutta yksikään kansa tai kulttuuri ei ole koskaan pystynyt elämään päivääkään ilman uskontoa. Siihen on yleensä myös aina kuulunut usko yliluonnolliseen Jumalaan jossain muodossa. Jumala on siten jo luomisessaan pannut ihmisen sisimpään tietoisuuden olemassaolostaan ja kaipuun etsiä Häntä.
Tästä tiedämme, että uskonnonopetus, kun sitä oikein opetetaan ihmisen pelastumiseksi, on ylivoimaisesti tärkein oppiane koulussa.
Kuoleman hetkellä, ihmistä ei auta matematiikka, kielitaito, biologia tai mikään ET, mutta jos ihminen on saanut kokea pelastuksen ja syntien anteeksisaamisen Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta, hän saa astua iankaikkiseen elämään. Se on ihmisen tärkein asia ja tavoite ja siihen on kouluopetuksenkin ensisijaisesti tähdättävä.

8

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos aloittaja. Toivoisin kuitenkin Herraan luottavien ihmisten täsmentävän hukkuvalle maailmalle, etteivät uskonnot ja uskonnollisuus pelasta. Ne ovat lankeemuksen tuotteita. Uskonnot sitovat ja vaativat suoritteita. Sen sijaan Jeesus nimensä mukaisesti vapauttaa uskonnoista ja uskonnollisuudesta.

      Joh. 14:6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.


      Biblia (1776) Jos siis Poika teidät vapaiksi tekee, niin te totisesti olette vapaat.

      Hinta on maksettu.

      http://bibelfokus.se/fi/node/269

      "Se on täytetty."

      https://www.youtube.com/watch?v=c-c1E5j3xD0

    • jumalasionsatua

      Uhrilihalla ja verellä alttarillaan mässäilevä raamatun jumalaolento on paimentolaismiehen aivopieraisema satuolento. Jokainen jolla on järkeä päässä tajuaa tämän.

      • Mistä?
        - aivot
        - ajatus
        - tunteet
        - kaikki


    • Hehhehehee

      Voitkin sitten muuttaa tuonne Lähi-Itään. Siellä on muutamia maita, joissa sinunkin lapsillesi annetaan oikein kaikenkattavaa uskonnonopetusta uskonnollisissa kouluissa. Ja hyvä tulee.

    • Muri

      On yhtä tärkeää kuin noituudesta kertominen.

    • KysynVaan

      Kuuluuko uskonnon opettajan levittää rippikoulun ilmoittautumislappuja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      222
      5034
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1490
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      100
      1276
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      156
      1187
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe