Uskonto tärkein oppiaine koulussa

Lukuisat kansat ja kulttuurit maailmassa ovat aina tulleet toimeen ilman matematiikan taitoja, kielten opetusta, psykologiaa, biologiaa, historiaa, maantietoa tai maallista ns. ET-opetusta, mutta yksikään kansa tai kulttuuri ei ole koskaan pystynyt elämään päivääkään ilman uskontoa. Siihen on yleensä myös aina kuulunut usko yliluonnolliseen Jumalaan jossain muodossa. Jumala on siten jo luomisessaan pannut ihmisen sisimpään tietoisuuden olemassaolostaan ja kaipuun etsiä Häntä.
Tästä tiedämme, että uskonnonopetus, kun sitä oikein opetetaan ihmisen pelastumiseksi, on ylivoimaisesti tärkein oppiane koulussa.
Kuoleman hetkellä, ihmistä ei auta matematiikka, kielitaito, biologia tai mikään ET, mutta jos ihminen on saanut kokea pelastuksen ja syntien anteeksisaamisen Jeesuksen Kristuksen tuntemisen kautta, hän saa astua iankaikkiseen elämään. Se on ihmisen tärkein asia ja tavoite ja siihen on kouluopetuksenkin ensisijaisesti tähdättävä.

8

239

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos aloittaja. Toivoisin kuitenkin Herraan luottavien ihmisten täsmentävän hukkuvalle maailmalle, etteivät uskonnot ja uskonnollisuus pelasta. Ne ovat lankeemuksen tuotteita. Uskonnot sitovat ja vaativat suoritteita. Sen sijaan Jeesus nimensä mukaisesti vapauttaa uskonnoista ja uskonnollisuudesta.

      Joh. 14:6 Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.


      Biblia (1776) Jos siis Poika teidät vapaiksi tekee, niin te totisesti olette vapaat.

      Hinta on maksettu.

      http://bibelfokus.se/fi/node/269

      "Se on täytetty."

      https://www.youtube.com/watch?v=c-c1E5j3xD0

    • jumalasionsatua

      Uhrilihalla ja verellä alttarillaan mässäilevä raamatun jumalaolento on paimentolaismiehen aivopieraisema satuolento. Jokainen jolla on järkeä päässä tajuaa tämän.

      • Mistä?
        - aivot
        - ajatus
        - tunteet
        - kaikki


    • Hehhehehee

      Voitkin sitten muuttaa tuonne Lähi-Itään. Siellä on muutamia maita, joissa sinunkin lapsillesi annetaan oikein kaikenkattavaa uskonnonopetusta uskonnollisissa kouluissa. Ja hyvä tulee.

    • Muri

      On yhtä tärkeää kuin noituudesta kertominen.

    • KysynVaan

      Kuuluuko uskonnon opettajan levittää rippikoulun ilmoittautumislappuja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe