mitäköhä sitä tekis?

libalaba

Joops eli olen 22v 1 lapsen isä ja olen ollut "asumus erossa" 2vk.. kaikkihan meistä kyllä tietää miten tollasessa asumusero jutussa käy. Mutta tämä ex vaimoke tahtoi eroa koska suhde hänen mielestään on paska?! okei suhde on paska, minun kysymykseni kuuluukin siis näin että MIKSI?! kertokaa minulle mielellään fiksuja vastauksia miksi suhde voisi olla paska? Okei homma on mennyt näin. Aluksi olin ero homman kanssa muuten ihan fine mutta sitten en todellakaan ollut. En ole 2vk nukkunut kun muutamia tunteja. Nyt sitten on tainnut ruveta todellisuus potkimaan? En tiedä mitä pitäisi tehdä tässä, suhdetta nyt ei varmaan saa korjattua ainakaan nytten mutta tuo ilmoittaa lähtevänsä vaan baariin ja ei mitään, asiat ovat kunnossa ja on tyytyväinen?!
Itse en ole kovin tyytyväinen koska olen nähnyt vaivaa suhteen ylläpitämiseen kun tuo toinen taas ei ole viitsinyt tehdä mitään suhteen hyväksi viimeiseen 1,5 vuoteen. että olenko minä sitten TÄYSIN idiootti kun olen tollasta naista jaksanu kattella? kertokaa omia tarinoitanne, sillä vertaistukea tarvitaan! Olen kai sekaisin kun tälläistä kirjoittelen sillä ei taida olla " mun juttu" Itsellä erittäin paha mieli tästä tilanteesta ja toinen on ainakin olevinaan että ei mitään. Lapsen takia tässä koitetaan ainakin " nätisti " hoitaa asiat.

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäpappa

      Kun yhteiset kemiat ei toimi, niin ne ei sitten toimi. Ei ole mitään järkeä jatkaa suhdetta, jollei molemmat sitä halua. Ei riitä että toinen haluaa.

    • ammeeba

      syitä voi olla hirveästi joten vaikea sanoa miksi juuri hänestä juuri tuo suhde oli paska. Tunsiko hän ettet auttanut tarpeeksi kodin ja lapsen hoidossa, jolloin hän yliväsyi, olitko muuten jotenkin etäinen, tai monilla parikymppisillä tuntuu olevan suuret odotukset romantiikan ym suhteen ja sitten kun arki ei olekkaan kuin sadussa, niin laitetaan kaikki palasiksi.

    • puhtaatjauhotpussissa

      Aika tyypillinen tilanne että isä hoitaa huushollin kun nainen liihottaa baareissa jne. Mutta onko asia todellisuudess näin? Miksi aloittaja näkee asian näin? Me emme tiedä naisen näkökulmaa asiasta. Voihan olla että mies ei tyydytä naisen tarpeita siis muutenkin kuin seksuaalisesti. Onko niin että mies uhriutuu ja hoitaa asiat mutta se ei naiselle riitä jos muuten suhde emotionaalisesti kusee. Eikä aloittaja puhu mitään päihteiden käytöstä että liittyykö ne kuvioon jotenkin. Jokatapauksessa en syytä aloittajaa mutta kyseenalaistan että onko aloittajalla oikeesti kultainen sädekehä päänsä päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7815
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5911
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5390
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5293
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2333
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1231
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1185
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1036
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      44
      986
    Aihe