Ferillon miesten sukkahousut&megginssit

M73N74

Vaimoni tilasi minulle ferillosta sukkahousut ja megginssit. Ei kyllä huomattu mitään eroa muotoilussa naisten sukkahousuihin eikä legginsseihin (Samanlaisilta tuntuvat jalassakin)... Mallit kuulemma miehille muotoiltuja, kysynpähän vaa että mistä kohin? Ainoa mikä huomattiin eroa on hinta, paljon hinnakkaampia kuin "naisten" mallit! No mutta pääasia että istuvat hyvin jalkaan

16

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukkahousutkanssa

      Olen tilannut muutamia, tosi hyviä ja hyvä valikoima. Tosin hintaa on.

    • Fyysinen_kokoero

      Yleensä ero löytyy kokomitoituksessa. Miesten mallit ovat suurempia. Mutta jos isoimmat naisten mallit mahtuu, kannattaa ostaa niitä. Tai jos mies on kooltaan pieni ja mahtuu naisten mitoitukseen, tilanne on helppo eikä miesten malleja kannata edes etsiä.

      • Pienten_etu

        Näin on asianlaita. Isokokoiselle sopii paremmin miesten malli, mutta pienemmälle aivan yhtä hyvin jokin naisten malli, niin yksinkertaista se on.
        Tästä seuraa myös, että pienikokoinen, sukkahousuja käyttävä mies säästää todella paljon rahaa, jos hän valitsee käyttämänsä sukkahousut kursailematta naisten mallistosta. Ei se miehen alapään anatomia sentään aivan niin paljon poikkea naisen vastaavasta, etteikö tällainen ristiinkäyttö olisi lainkaan mahdollista. Lisäksi sukkahousujen valmistukseen käytetään usein elastisia kuituja, mikä tietysti vähentää pienten muotoerojen merkitystä. Joku kymmenen prosenttia elastisia kuituja tekee sukkahousuissa jo ihmeitä.


      • sukitsukkis

        Itse ole 178cm ja 75-78kg, 44-48 koko sukkahousuissa on siinä ja siinä että eivät valu, XL-koko menee jo suht mukavasti valumatta, sitten ne tosi isojen mammojen sukkikset saa vetää rintakehälle saakka ylös.
        Naisten sukkiksia itse käytän jatkossakin helpon saatavuuden hinnan ja runsaan mallitarjonnan vuoksi, on tuki-3D-kiinto-mattamalleja, värejä löytyy vaikka kuinka paljon, paksuudet 15-150 den.


      • Valitse_mieleisesi_väri
        sukitsukkis kirjoitti:

        Itse ole 178cm ja 75-78kg, 44-48 koko sukkahousuissa on siinä ja siinä että eivät valu, XL-koko menee jo suht mukavasti valumatta, sitten ne tosi isojen mammojen sukkikset saa vetää rintakehälle saakka ylös.
        Naisten sukkiksia itse käytän jatkossakin helpon saatavuuden hinnan ja runsaan mallitarjonnan vuoksi, on tuki-3D-kiinto-mattamalleja, värejä löytyy vaikka kuinka paljon, paksuudet 15-150 den.

        Tuo värien tarjonta on muuten yksi selvimmistä eroista miehille ja naisille tarjotuissa sukkahousuvalikoimissa. Miesten mallistosta löytyy useimmiten kahta tai korkeintaan kolmea eri väriä, kun taas naisille tarjotuista sukkahousuista löytyy toisinaan jopa yli kolmekymmentä eri väriä aina täysin valkoisista keltaisten, taivaan- tai merensinisten, tumman- tai vaaleanvihreiden, fuksian, viininpunaisten ja pähkinänruskeiden kautta pikimustiin asti.


      • Sama_ongelma
        sukitsukkis kirjoitti:

        Itse ole 178cm ja 75-78kg, 44-48 koko sukkahousuissa on siinä ja siinä että eivät valu, XL-koko menee jo suht mukavasti valumatta, sitten ne tosi isojen mammojen sukkikset saa vetää rintakehälle saakka ylös.
        Naisten sukkiksia itse käytän jatkossakin helpon saatavuuden hinnan ja runsaan mallitarjonnan vuoksi, on tuki-3D-kiinto-mattamalleja, värejä löytyy vaikka kuinka paljon, paksuudet 15-150 den.

        Olet liian pitkä koolle 44-48, tarvitset suuremman koon pidempien säärien vuoksi. Suuremmassa koossa on toisaalta haittana se että mitoitus olettaa että samalla lantionympärys on suuri jolloin yläosan voi vetää vaikka paidaksi. Olen samanmittainen nainen mutta painoa on reilusti enemmän. Silti minullakin on ongelmia tuon ylikokoisen yläosan kanssa kun lantionympärys ei ole valtava.
        Hyvin harvassa merkissä löytyy sukkahousuissa yhditelmä pitkät sukat normaalissa yläosassa (olen löytänyt vain vahingossa). Päinvastoin kyllä löytyy, sääriosa normaalia lyhyempi "persjalkaisia" varten.


      • sukitsukkis

        44-48 koko on monesti suurin mitä kaupassa on tarjolla, ohuet 15-20 den venyy suht hyvin riippuu toki merkistä mallista.
        Amarin kiiltoluxit tuossa koossa on yksi parhaimmista.
        Yksi inhottava ongelma varsinkin Vuguen sukkiksissa ja legginseissä on melko karkea "kangas", itsellä ei peffassa ole sitä pehmikettä yhtään liikaa ja isoluisena ärtyy iho ja menee jopa rikki pakaroissa luitten kohdalta, mitkä luut siellä peffassa sitten törröttääkin en just nimeä muista. Tykkäisin muuten Voguen tukisukkiksista erittäin paljon mutta peffa ei, muuten ei haittaisi mutta joudun istumaan melko paljon jolloin tuo ärsytys sitten alkaa vaivata.


    • Khompkhomp

      Johan on "pojat" taas vauhdissa...

      • sukitsukkis

        Ja meillä kun on mukava ja hyvä olla kun on miellyttävät alusvaatteet, toisin on teillä jotka edelleen käytätte kamalia puuvillakalsareita.


    • karp

      Tänä aamuna oli 4 astetta; vedettiin vaimon kanssa eka kertaa tänä syksynä sukkahousut farkkujen alle. Kumpikin pyöräilee työmatkansa. Ja laitettiin kumpikin jalkaan ihan tavalliset muutaman euron 20 den Pirkka-sukkikset. Istuvuudessa ei ollut mitään ongelmaa, ja hyvin tarkeni.

    • PemajaHontti

      Tänä aamuna oli 4 astetta; vedettiin poikakaverini kanssa eka kertaa tänä syksynä sukkahousut farkkujen alle. Kumpikin pyöräilee työmatkansa. Ja laitettiin kumpikin jalkaan ihan tavalliset muutaman euron 20 den Pirkka-sukkikset. Istuvuudessa ei ollut mitään ongelmaa, ja hyvin tarkeni.

    • Nykyaikaan
      • Muuta_taustalla

        Miksi shortsien kanssa? Jos on lämmin sää, sääret voi olla paljaana ja kylmällä ilmalla aluskalsareina pitkien housujen kanssa.


      • ei_muuta

        Ne kalsarit on inhottavat, siksi sukkahousut tai legginsit.


    • skifiä
      • TightsOdyssey

        Hyvä, että olet lopulta löytänyt mieleisesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2062
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1441
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1185
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1074
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1025
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      192
      1010
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      795
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      760
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      642
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      622
    Aihe