Selviydynkö koskaan?

haavoittunut

Mä en tiedä miten selviytyä?

Viime vuoden huhtikuussa mieheni lähti käymään kotimaassaan ja palattuaan halusi asumiseroa. Muutti pois elokuussa ja syyskuussa toi ex-vaimon ja lapsensa suomeen. Jäivät pari viikkoa jonka jälkeen palasivat takaisin. Lokakuussa mies sitten sanoi että haluaa avioeron vireille laitettiin sitten yhdessä. Tämän vuoden toukokuussa erottiin virallisesti ja lokakuun jälkeen en ollut nähnyt häntä kertaakaan, voin silloin jo paljon paremmin. Eron jälkeen törmäsimme toisiimme sattumalta ja herra oli saanut tietää uuden numeronikin 2. vaiheen yhteydessä. Soiteli tämän jälkeeen monesti ja jokin yhtäkkiä paloi sisimmässäni, kosto. Se nainen otti mieheni ja mä halusin ottaa hänen miehensä, ja niin minä sitten tein. Äänitin kaiken lisäksi. Nyt ex-mies toi kokonaan sitten nykyisen vaimon ja lapsensa. Laittelevat ihania kuvia facebookiin. Mä taas jäin vain rakastamaan miestäni. Asutaan samassa kaupungissa ja ne asuu muutaman juna pysäkkin päässä. Sattuu ihan kamalasti. Haluan kostaa, mutta toisaalta mitä mä sillä saan, se nainen on sen verran kunniaton, tuskinpa välittää.

En tiedä miksi piinaan itseäni, miksi annoin hänen tulla taas lähelleni ja sekoittamaan pääni? Tiedän vain sen, että rakastan häntä vaikka toisaalta vihaan häntä. En tiedä miten selviydyn, yritän jatkaa eteenpäin. En onnistu, tuntuu siltä että katoan päivä päivältä.
Tiedän, että olen toiminut monessa kohtaan väärin, koska kuuntelin tunteitani. Toivon, ettette jumitu niihin.

PS: anteeksi avautuminen!

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoiSua

      Se suomalainen sinisilmäisyys.. autoit herra loiseläjää siis asettumaan suomeen perheineen?

      • tyypillistä_suominaisen

        menoa;)


    • haavoittunut

      Juuri niin kävi. Tällä kertaa minä olin se uhri, nyt joudun katsomaan kun he asuvat rakastuneina ympärilläni. Oksettavaa. Kieltämättä katkeraksi tästä muutun, voi minua mihin liemeen itseäni olen pannut. Mitä mun pitäisi tehdä selviydykseni tästä tilanteesta?

    • matushhka

      Sattuuhan noita, oppirahoja joutuu itse kukin makselemaan kun sitä vähiten odottaa.. kaikenlaisia ihmispaskoja sitä onkin liikenteessä, ettei uskoisikaan.

    • Mitä_sitä_rakkaudelle

      Ihan vähän nousee pakolaisvastaisuus vaikka koetan olla ihmisiksi. Toivon aloittajalle jaksamista! Ei kenenkään kuuluis kohdata tätä.

    • tamiko

      Osaa ne suomalaisetkin satuttaa, yli 10 v aviossa ja nyt ukko vei korut ja rahat eikä tunnustanut ennekuin poliisin saamista valvontakamerakuvista todistettiin
      Ja ukko jo 63
      Selviydynkö siis koskaan 60 v herkkäuskoinen

    • Sepäsepäse

      Olit miehellä pelkkä oleskelulupa-automaatti. Mies rakasti koko ajan vain ja ainostaan sitä ulkomaalaista (ex-)vaimoaan. Sinä olit vain keino saada vaimo ja perhe Suomeen.

      Ei se nainen miestä sinulta vienyt, kun mies ei koskaan sinun ollutkaan.

      • oleskelulupapatjan

        osa on usein ankea, jaksamisia silti aloittajalle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      118
      1600
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      849
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      819
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      718
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      679
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe