Selviydynkö koskaan?

haavoittunut

Mä en tiedä miten selviytyä?

Viime vuoden huhtikuussa mieheni lähti käymään kotimaassaan ja palattuaan halusi asumiseroa. Muutti pois elokuussa ja syyskuussa toi ex-vaimon ja lapsensa suomeen. Jäivät pari viikkoa jonka jälkeen palasivat takaisin. Lokakuussa mies sitten sanoi että haluaa avioeron vireille laitettiin sitten yhdessä. Tämän vuoden toukokuussa erottiin virallisesti ja lokakuun jälkeen en ollut nähnyt häntä kertaakaan, voin silloin jo paljon paremmin. Eron jälkeen törmäsimme toisiimme sattumalta ja herra oli saanut tietää uuden numeronikin 2. vaiheen yhteydessä. Soiteli tämän jälkeeen monesti ja jokin yhtäkkiä paloi sisimmässäni, kosto. Se nainen otti mieheni ja mä halusin ottaa hänen miehensä, ja niin minä sitten tein. Äänitin kaiken lisäksi. Nyt ex-mies toi kokonaan sitten nykyisen vaimon ja lapsensa. Laittelevat ihania kuvia facebookiin. Mä taas jäin vain rakastamaan miestäni. Asutaan samassa kaupungissa ja ne asuu muutaman juna pysäkkin päässä. Sattuu ihan kamalasti. Haluan kostaa, mutta toisaalta mitä mä sillä saan, se nainen on sen verran kunniaton, tuskinpa välittää.

En tiedä miksi piinaan itseäni, miksi annoin hänen tulla taas lähelleni ja sekoittamaan pääni? Tiedän vain sen, että rakastan häntä vaikka toisaalta vihaan häntä. En tiedä miten selviydyn, yritän jatkaa eteenpäin. En onnistu, tuntuu siltä että katoan päivä päivältä.
Tiedän, että olen toiminut monessa kohtaan väärin, koska kuuntelin tunteitani. Toivon, ettette jumitu niihin.

PS: anteeksi avautuminen!

8

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoiSua

      Se suomalainen sinisilmäisyys.. autoit herra loiseläjää siis asettumaan suomeen perheineen?

      • tyypillistä_suominaisen

        menoa;)


    • haavoittunut

      Juuri niin kävi. Tällä kertaa minä olin se uhri, nyt joudun katsomaan kun he asuvat rakastuneina ympärilläni. Oksettavaa. Kieltämättä katkeraksi tästä muutun, voi minua mihin liemeen itseäni olen pannut. Mitä mun pitäisi tehdä selviydykseni tästä tilanteesta?

    • matushhka

      Sattuuhan noita, oppirahoja joutuu itse kukin makselemaan kun sitä vähiten odottaa.. kaikenlaisia ihmispaskoja sitä onkin liikenteessä, ettei uskoisikaan.

    • Mitä_sitä_rakkaudelle

      Ihan vähän nousee pakolaisvastaisuus vaikka koetan olla ihmisiksi. Toivon aloittajalle jaksamista! Ei kenenkään kuuluis kohdata tätä.

    • tamiko

      Osaa ne suomalaisetkin satuttaa, yli 10 v aviossa ja nyt ukko vei korut ja rahat eikä tunnustanut ennekuin poliisin saamista valvontakamerakuvista todistettiin
      Ja ukko jo 63
      Selviydynkö siis koskaan 60 v herkkäuskoinen

    • Sepäsepäse

      Olit miehellä pelkkä oleskelulupa-automaatti. Mies rakasti koko ajan vain ja ainostaan sitä ulkomaalaista (ex-)vaimoaan. Sinä olit vain keino saada vaimo ja perhe Suomeen.

      Ei se nainen miestä sinulta vienyt, kun mies ei koskaan sinun ollutkaan.

      • oleskelulupapatjan

        osa on usein ankea, jaksamisia silti aloittajalle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      79
      5289
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      70
      4693
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      130
      4635
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      353
      2012
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      94
      1670
    6. 97
      1587
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1486
    8. 346
      1181
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1012
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe