Kysymys teille

Eilen oli 17 Vuotis hääpäivä. Ostin miehelleni lahjan perjantaina ja annoin sen illalla. Ihmetteli, että nytkö on hääpäivä.,
Eilen aamusta laitoin Facebookiin hääkuvaa ja toivotin miehelleni hyvää hääpäivää. Mies lähti aamulla opiskelipaikkakunnalle. No. 25 onnentoivotuksia ja 150 tykkäystä. Mies ei kommentoinut Facebookissa mitenkään.
Kysymys teille.
Onko tuo normaalia miehen toimintaa vai mitä tästä tulisi ajatella. Pieni asia mutta loukkaava.
1564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En kommentoisi minäkään. Tuntisin oloni kiusaantuneeksi jos puoliso hehkuttaisi meidän parisuhteeseen kuuluvia juttuja jossain fb:ssa. Jättäisin kommentoimatta. Onko sulla tapana levitellä teidän asiasta somessa kaikille kavereille? Oletko koskaan kysynyt mieheltäsi, mitä mieltä hän on asiasta?

Äänestä
  • Tapana on ollut hääpäivänä yhteiskuva. Mietin, mikä siinä on sitten pahaa? Häpeä vai? Minä en ymmärrä.

    Äänestä

  • Loukkaantunut kirjoitti:

    Tapana on ollut hääpäivänä yhteiskuva. Mietin, mikä siinä on sitten pahaa? Häpeä vai? Minä en ymmärrä.

    Ei siinä mitään pahaa ole kunhan sulla vaan on miehesi suostumus asiaan. Nettiin jää kuvat ikuisesti ja monet ihmiset haluaa pitää edes jotain asioita yksityisinä. Mitä mieltä miehesi on ylipäätään fb:n käytöstä teidän parisuhteen asioiden kertomiseen?

    Äänestä

  • Tuo on asia, jota ei tule ajatelleeksi, kun vaikka haluaa härnätä toista joillakin kuvilla, että ikuisesti nettiin jäävät ja koskaan ei voi tietää kuka ne on koneelleen tallentanut. Kun nyt uskottomuuspalstalla ollaan niin tuollaistakin tehdään ja aika ajattelemattomasti, kuvat siellä olivat kaiken kansan katsottavana, kun eräskin jahtasi varattua, vaikka toisin väittää. Netissä pyörivät kuvat voivat sitten joutua sellaistenkin ihmisten näkemäksi, joiden ei koskaan niitä tulisi edes nähdä, kuten omat lapset, pettäjän lapset, työkaverit jne.

    Em. ei siis kuulu tähän juttuun, mutta ihan yleisellä tasolla totean, että kannattaa miettiä yksityisyytensä rajat. Useat ihmiset laittelee esim. faceen kuvia ihmisistä, joiden lupaa eivät ole edes kysyneet, olkoonkin, että ihmisen kanssa on intiimisti, niin silti pussailukaverisi voi olla sitä mieltä, ettei halua itsestään sellaista kuvamateriaalia julkisesti nähtäväksi, vaikkapa vain niinkin arkisen asian kuin työnsä vuoksi.

    Tuo kysymys, että mitä miehesi on ylipäätään fb:n käytöstä teidän parisuhteen asioiden kertomiseen, on eräs niistä tärkeistä kysymyksistä, jotka kannattaa selvittää ennen ensimmäisen kuvan julkaisua. Samalla voi itsekin omassa mielessään mietiskellä, että mikä on oma tarpeeni julkaista materiaalia, joissa olen lähikontaktissa. Miksi sellaista haluaa julkituoda? Onko kyse eräänlaisesta omistamisen,riippuvaisuuden näyttämisestä vai vain näyttämisenhalusta, että katsokaa nyt minulla on tällainen, jossa roikun kuin hukkuva oljenkorressa? Tai on julkaistava kuvia, että itselle saa tuntee omasta tärkeydestä jollekin toiselle.

    On hienoa, että on yhdessä sovittu yhteinen linja julkaisuissa eli avoimuus on molemmilla parisuhteen osapuolilla ja molemmat hehkuttaa parisuhteensa huippukohtaa, jolloin tulee kyllä selväksi se aitous. Yhtä hienoa on myös hehkuttaa parisuhdettaan vain kahden kesken ja olla läsnä huippuhetkessä ilman yhtäkään sähköistä vempelettä ja tallettaa kaikki vain näiden kahden ihmisen kokemukseen hyvästä olosta, tunteesta ja kosketuksesta. Samalla tavalla tuonkin voi muistaa iäti, vaikkei sitä jakanutkaan reaaliajassa koko Suomen kesken.

    Äänestä

Kai nyt sentään voi hääpäivänsä tutuilleen laittaa faceenkin. Mielestäni tuo on loukkaavaa miehen puolelta jos ei tule mitään vastakaikua ja jos hän sen on nähnyt facessa. Kysy itseltään miksi ei kommentoinut, että odotit sitä.

Äänestä
  • Minä en tykkäis omasta naamastani facessa, mutta akkahan sen päättää, siinä ei mun mielihaluja kysellä. Mutta muistakaa että mun isällä ja äitillä on tekijänoikeus mun Naamaan.

    Äänestä

  • En to laittais fb hääkuvaa. Keskittyisin puolosooni irl ei somessa eikä suomi24 wc.n seinällä! Olisiko voinut puhua aiemmin hälle mitäs keksittäis hääpvänä eikä ostaa jotain lahjaa?? Ja sitten odottaa että miksikähän en itse saanut lahjaa?? :D jotenkin lapsellista sori ...sama suunta- suunnitelkaa ja toimikaa. Puhukaa!! :)

    Äänestä

No ja miten tämä liittyy uskottomuuteen?
On uskottomuutta olla tykkäämättä / kommentoimatta naamakirjahöpinää..?
Oletko koskaan kysynyt miehesi mielipidettä asiaan? Vai oletko niitä, joiden mielestä noin kuuluu tehdä?

Äänestä

Olisko miehesi pitänyt tykätä kuvasta jos se ei hänen mielestään ollut kiva kuva? Ihan vaan sun mieliksi? Nolottaako sua nyt, kun kaikki kaverisi näkee että miehesi ei ole kommentoinut eikä tykännyt kuvasta?

Äänestä

Mistä olet loukkaantunut? Miehesi on jaksanut kanssasi 17 vuotta! Ajattele, miten kauan! Sinä toivot joitakin onnentoivotuksia. Naimisissaolonne ei enää ole miehellesi uusi asia, vaan niin osa hänen elämäänsä, ettei sitä tarvitse erikseen muistaa. Siitä on tullut osa ihanaa arkea. Älä siis synkisty turhasta, vaan mene halaamaan miestäsi ja kiitä häntä.

Äänestä

Ei fakebook ole perhekeskustelujen paikka. Eikä sielä pidä omaa elämäänsä repustella.

Äänestä

Ap, keskustele miehesi kanssa. Se on ainoa keino selvittää tämä asia.

Äänestä

Me miehet ei tykätä liiasta hehkutuksesta, se on niin jotta kyllä se sua rakastaa, ja ilmotta sitten sulle ekana jos asiat oleellisesti muuttuu.

Äänestä

On sullakin murheet. Tuliko mieleen, ettei miehesi käynyt facebookissa eikä nähnyt teidän kuvaa? Ja mitä hänen olisi pitänyt kommentoida jos sen näki? Julistaa rakkauttaan sitä kautta koko kylälle vai?
Koska uskottomuuspalstalla olet, niin sähän jo teit johtopäätöksen, että miehellä on siellä joku nainen, jonka ei halua tietävän mitään teidän parisuhteesta. Niinkö?

Äänestä

Joo vähän ne äitelät hääkuvat on korneja, jopa facessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loukkaantunut kirjoitti:

Eilen oli 17 Vuotis hääpäivä. Ostin miehelleni lahjan perjantaina ja annoin sen illalla. Ihmetteli, että nytkö on hääpäivä.,
Eilen aamusta laitoin Facebookiin hääkuvaa ja toivotin miehelleni hyvää hääpäivää. Mies lähti aamulla opiskelipaikkakunnalle. No. 25 onnentoivotuksia ja 150 tykkäystä. Mies ei kommentoinut Facebookissa mitenkään.
Kysymys teille.
Onko tuo normaalia miehen toimintaa vai mitä tästä tulisi ajatella. Pieni asia mutta loukkaava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu