Niin helppo tehtävä että onkin jo vaikea.
x^3 x-10=0
Hetihän tuosta näkee, että x=2, mutta jonkun sortin ratkaisuakin pitäisi esittää enkä oikein ymmärrä miten.
x(x^2 1)-10=0 ei johda oikein mihinkään. Jakaminen jakokulmassa antoi jakojäännöksen, eikä sekään johtanut oikein mihinkään. Jakoyhtälöksi tuli (x-1)(x^2 x 2)-8.
Kolmannen asteen yhtälö
9
<50
Vastaukset
- mademaatikko
Kun jo tiedetään, että yksi ratkaisu on x =2, niin jaetaan vasen puoli x -2:lla, jolloin saadaan toisen asteen polynomi. Tämän kaksi juurta antavat muut ratkaisut.
Kolmannen asteen yhtälön juurten tulo on tässä tapauksessa 10 (= -vakiotermi). Sen tekijät ovat 2 ja 5. Kokeillaan 2, -2, 5, -5.
Muuten olen sitä mieltä, että on turhaa opettaa tällaisia 3. asteen yhtälön erikoistapauksia. Matematiikassa olisi tärkeämpiäkin asioita. - martta00
jaapas lauseke uudestaan (x-2):lla, niin saat x^2 2x 5
- VainYksiRatkaisu
Jos on derivaattaa jo opetettu niin huomaa että derivaatta on 3*x^2 1 > 0 eli vastaava funktio on jatkuvasti kasvava. Silloin voi olla vain yksi 0-kohta, tuo x = 2.
Kotisivultani osoitteesta
https://asiakas.kotisivukone.com/files/mattiksinisalo.kotisivukone.com/tiedostot/kolmannenasteenyhtalo.pdf
löytyy kompleksilukujen perusasiat hallitsevalle yksinkertainen ja helppokäyttöinen menetelmä yleisen kolmannen asteen yhtälön ratkaisemiseksi.- Pyöränkeksijäkö
Kyllähän nuo kolmannen asteen yhtälön yleiset ratkaisukaavat löytyvät Wikipediastakin: https://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmannen_asteen_yhtälön_ratkaisukaava
- väärätapa
Joo, mutta onko järkeä käyttää monimutkaista menetelmää jos helpompikin on olemassa? Minusta ongelmat kannattaa ratkaista niin yksinkertaisesti kuin suinkin mahdollista.
- Ohman
Jos haluaa vain ratkaisun sen saa helposti kun kirjoittaa yhtälön WolframAlphaan ja klikkaa.WA antaa ratkaisut ja piirtää myös kyseisen polynomin kuvaajan. Sanoin tämän jo toisessa 3.asteen yhtälöä käsitelleessä ketjussa. Samoin siinä suosittelin erästä kirjaa sille joka haluaa ymmärtääkin asiaa.Ja onhan noita kirjoja muitakin.
Valmiiden kaavojen avulla laskeminen, jos ei ymmärrä mistä ne tulevat, on käsipelillä tai "omilla" ohjelmilla ihan turhaa.
Ohman- Ohman
Ja turhaahan se on senkin jäkeen, kun ymmärtää asian. Miksi enää käyttää konstikkaita kaavoja tai tehtailla omia ohjelmia?
- 0pöhkö
Entä neljännen asteen yhtälö? Löytääköhän sen ratkaisukaava myös yhtälön x^4 = -1 juuret?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073195GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351022- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831