Artikkeli koskien evoluutiota kommentoitavaksi;

1. Mitä evoluutio on?

– Se on prosessi, joka seuraa siitä, että on muuntelua, valintaa ja periytyvyyttä. Jos on maljallinen bakteereita ja päälle kaadetaan tehokasta antibioottia, seuraa keinotekoista luonnonvalintaa.

Evoluution myötä lajit pärjäävät paremmin muuttuvassa ympäristössä.
– Kari Kaunisto
– Jos ihminen kaataa bakteerimaljan päälle tehokasta antibioottia, suurin osa bakteereista kuolee. Jos jollain bakteerilla on antibioottiresistenssigeeni, tämä bakteeri selviytyy antibiootista. Evoluutiota on tapahtunut, kun seuraavassa bakteeripopulaatiossa on enemmän tämän geenin kantajia.
2. Tarkoittaako tämä sitä, että lajit kehittyvät koko ajan paremmiksi?

– Ei varsinaisesti. Evoluutiollahan ei ole varsinaista päämäärää. Lajit sopeutuvat muuttuviin ympäristöihin. Evoluution myötä ne pärjäävät paremmin muuttuvassa ympäristössä.

3. Voiko käydä myös nurin päin? Jos tyhmyys on lajin kannalta oleellista, voiko meistä tulla myös tyhmempi laji kuin me nyt olemme?

– Ei se välttämättä evoluution mukaisesti mene. Ihmisellä on myös kulttuurievoluutiota. En usko, että ihminen tulee tyhmentymään evoluution seurauksena.

4. Eikö evoluutio pääty koskaan?

– Evoluutio on jatkuva prosessi ja sitä tapahtuu kaikkialla koko ajan. Tämä on ollut yleisesti hyväksytty teoria jo pitkään. Tieteessähän teoria syntyy siitä, kun tiedemies tai -nainen on esittänyt idean. Sen jälkeen sitä testataan ja vastatuloksia kumotaan. Tarpeeksi pitkän ajan kuluessa ideasta voi tulla yleisesti hyväksytty teoria.

Evoluutio on jatkuva prosessi ja sitä tapahtuu kaikkialla koko ajan.
– Kari Kaunisto
– Usein puhekielessä teoriaksi sanotaan sellaista, joka on vähän mutu-tuntumalla sinne päin. Tieteessä se on hiukan eri asia.

5. Voidaanko evoluutiota havainnoida?

– Bakteeriesimerkki on hyvä. Jotkut lajit jakautuvat jo muutaman kymmenen minuutin jälkeen. Toisaalta vaikkapa koiranjalostajat tietävät hyvin, että jos otetaan aina vaan isompikorvaisempia jälkeläisiä, saadaan muodostumaan eri koirarotuja.

– Luonnon metsistä otettu banaani sisältää todella isot kivimäiset siemenet. Ihmiset ovat jalostaneet banaania valitsemalla aina vaan pienempisiemenisiä banaaneita, biologi Kari Kaunisto sanoo.

Kysymyksiin vastasi Turun yliopiston Eläinmuseossa työskentelevä biologi Kari Kaunisto.
"UUTISET
KOTIMAA
Kotimaa 18.9.2015 klo 11:57 | päivitetty 18.9.2015 klo 12:47
Evoluutioteoria for dummies – biologi vastaa viiteen peruskysymykseen
Tiedät varmaankin evoluutioteorian perusteet, mutta asiaan liittyy jonkin verran harhaluuloja. Evoluutiolla ei ole päämäärää, eikä se johda välttämättä parempaan lopputulokseen. Esitimme biologi Kari Kaunistolle kysymyksiä evoluutiosta."

21

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerrankin jokin järkevä ja asiantunteva postaus liittyen evoluutioon, toisin kuin eräiden nuoren maan kreationistien ja evoluutiodenialistien hömppälinkit.

      • pyhpyhpyhpyhpyh

        Sinä siis uskot Jumalan olevan aivoton massamurhaaja. Sitähän teistinen evoluutio on.


    • Olisi tietenkin voinut laittaa linkin alkuperäiseen uutiseen, kun se on aika helppoa nykyisin:

      http://yle.fi/uutiset/evoluutioteoria_for_dummies__biologi_vastaa_viiteen_peruskysymykseen/8313456

      Mutta näinpä se on, että erilaiset uskonnolliset hihhulit ja muut tiededenialistit voivat olla mitä mieletä tahansa, mutta tiede ei heistä välitä.

      Uutiseen liittyy osin myös tämä:

      http://yle.fi/uutiset/tutkijat_loysivat_siperian_ikiroudasta_30_000_vuotta_vanhan_viruksen__ja_herattivat_sen_henkiin/8308071

      Varhaisten virusten löytäminen on lääketieteelle jättipotti, koska tutustumalla virusten evoluutioon näin konkreettisesti saattaa paljastaa viruksista uusia heikkouksia, joiden avulla uusia lääkkeitä ja hoitomuotoja voidaan kehittää.

      Virukset ja bakteerit ovat melkoisia mestareita selviytymisessä ja naamioitumisessa, eli ihmisten pahimmat riesat, kuten influenssat yms ovat zoonooseja, eli alunperin joidenkin muiden lajien sairauksia ja vasta kyseisen mikrobin päädyttyä ihmiseen, on sen koko kauheus ja voima päässyt valloilleen.

      Tuhkarokko on saatu koirilta. Tuberkuloosi lehmiltä, influenssa hevosilta jne.

      Villieläimien kesyttäminen ihmisten lemmikeiksi tai työkäyttöön on hienosti yhteydessä niihin sittemmin yleistyneisiin tauteihin, jotka ihmiskunta on riesakseen uusilta lemmikeiltä/työkoneilta saanut.

      Esimerkiksi nyt tapetilla oleva punkkien levittämä puutiaisaivokuume on eläimillä yleensä täysin oireeton, eli eläimillä on sitä, mutta se ei näy mitenkään. Ihmisillä tilanne on toinen.

    • Tiede on kristillisteistiseltä kannalta katsoen toisen jumalallisen ilmoituslähteen, luomakunnan yleisen ilmoituksen, tutkimista ja ymmärtämistä niillä kaikilla ihmisillä - kristityillä,ateisteilla, muslimeilla, hinduilla jne. - olevien järjen, aistien ja älyn keinojen avulla. Kun uskonnosta ja maailmankatsomuksesta riippumatta tiedemiehet päätyvät samoihin tuloksiin ja niitä selittäviin teorioihin niin se on vakuuttava osoitus siitä, että ihmisen järki kykenee tutkimaan luomakuntaa ja osoittamaan miten olevaisuus toimii ja mitä kaikkea siinä on. Siitä riippumatta antaako tiedemies kunnian löydöistään Jumalalle vai ei.

      Tuhannet kristityt, ateistiset ja muunuskoiset tiedemiehet ovat päätyneet biologisten tutkimuksiensa pohjalta luomakunnan ilmoitusta tutkittuaan siihen ylivoimaisen yksimieliseen lopputulemaan, että evoluutio (myös niin sanottu makroevoluutio, tätä termiä tosin ei edes tarvita, sillä on vain evoluutiota) on tosiasia ja sitä parhaiten selittää biologinen evoluutioteoria.

      Kysymys elämän alkuperästä on toisen tieteenhaaran tontilla, se on kemiallista evoluutiota (abiogenesis).

      • pyhpyhpyhpyhpyh

        Olet myynyt totuuden saatananpalvonnan alttarilla.


    • Kun tarkastellaan bakteereja ja viruksia, niin käy yhä vain selvemmäksi se, että kaikki elollinen on saanut joskus alkunsa niistä

    • Hep_


      Lajien sisällä on tapahtunut kehitystä, mutta ei koskaan lajista toiseen!

      Aina kun kaksi alkuainetta hinkkaa toisiaan vasten syntyy jotakin töhnää.


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • Lajiutuminen on havaittu asia. On ihan turhaa enää inttää sitä vastaan. Logiikkanne mukaan koko elämä on samaa lajia.


      • Jarille

        Referenssejä tieteellisiin tutkimustuloksiin esim. Helsingin yliopistosta, joiden mukaan lajiutumista ei tapahdu eikä ole olemassa?


    • Syntyy.töhnää

      Aina kun kaksi adventistia hinkkaa tosiaan vasten syntyy jotakin töhnää. Yök!

    • missä-muut

      Evoluutio siinä mielessä on, että mikään ei pysy paikallaan ( paitsi ihmisen tyhmyys). Varsinainen evoluutioteoria taas on hyvinkin huvittava, koska kun evoluutiota kulkee suuntaan ja toiseen, niin miksi kaikki ihmiset ovat ihmisiä? Jotkut kyllä muistuttavat apinoita :) , mutta ihmisen ja apinan välissä ei ole mitään. Evoluutio tarkottaisi, että kaikkia evoluution muokkaamia lajeja olisi ja tulisi ja menisi yhä jatkuvasti ja nähtävästi. Niin ei kuitenkaan ole jolloin koko evoluutioteoria maailman synnystä on tyhjänpäiväinen.

      • »Varsinainen evoluutioteoria taas on hyvinkin huvittava, koska kun evoluutiota kulkee suuntaan ja toiseen, niin miksi kaikki ihmiset ovat ihmisiä?»

        Evoluutiolla ei ole mitään varsinaista suuntaa, vaan kyse on perimämuutosten ja luonnonvalinnan aiheuttamasta ilmiöstä, missä muutos osoittaa kulloiseenkin ympäristöön kulloistenkin lähtökohtien mukaista sopeutumista. Ihmiset tietysti pysyvät ihmisinä aivan samoin ehdoin kuin muut lajit pysyvät muina lajeina.

        »Jotkut kyllä muistuttavat apinoita :) , mutta ihmisen ja apinan välissä ei ole mitään.»

        Ihminen on ihmisapinoihin kuuluva apina. Tästä on molekyylibiologiset ja anatomiset todisteet olemassa.

        »Evoluutio tarkottaisi, että kaikkia evoluution muokkaamia lajeja olisi ja tulisi ja menisi yhä jatkuvasti ja nähtävästi. Niin ei kuitenkaan ole jolloin koko evoluutioteoria maailman synnystä on tyhjänpäiväinen.»

        Eikä tarkoita, vaan se tarkoittaa eliökunnan monimuotoistumista perimämuutosten ja luonnonvalinnan myötä. Lisäksi evoluutioteoria ei käsittele maailman syntyä. Tyhjänpäiväistä näyttää olevan yleissivistyksesi.


      • >>> Varsinainen evoluutioteoria taas on hyvinkin huvittava, koska kun evoluutiota kulkee suuntaan ja toiseen, niin miksi kaikki ihmiset ovat ihmisiä? Jotkut kyllä muistuttavat apinoita :) , mutta ihmisen ja apinan välissä ei ole mitään. >>

        Tämä johtuu siitä yksinkertaisesta syystä, että evoluutio ei tarkoita lajien muuttumista toisiksi lajeiksi.

        Evoluutio tarkoittaa lajien polveutumista uusiksi lajeiksi yhteisestä kantamuodosta.

        Kreationistien evoluution vääristelyn kautta luotu olkiukko kertoo, että simpanssi synnytti ihmisen ja sitten siitä alkoi ihmisen elämä ja koskapa kaikki simpanssit alkoivat synnyttää ihmisiä, simpansseja ei enää pitäisi olla ja näin evoluutio on kumottu.

        Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluution_todisteet

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisen_evoluutio

        Sitten kreationisti on ymmärtänyt evoluution niin, että sammakko muuttui evoluution kautta vaikkapa valaaksi ja yht'äkkiä kaikki maailman sammakot muuttuivat evoluution kautta valaiksi ja näin ollen sammakoita ei enää pitäisi olla. Tai että simpanssi muuttui ihmiseksi ym yms.

        Evoluution mukaan tällaista eläimen muuttumista toiseksi ei ole olemassa, eli taas kyseessä on kreatiuonistien olkiukko, eli itse luoma väärä käsitys aiheesta, jota pidetään todellisena ja jonka väärä logiikka siten todistaisi evoluution epätodeksi.

        Siis maalla elävä eläin ei ole muuttunut vesieläimeksi hyppäämällä veteen ja taikomalla raajansa eviksi ja keuhkonsa kiduksiksi, eli tällaista ei ole tapahtunut, eikä se ole evoluutiota eikä evoluutioteoria väitä tuollaista tapahtuneeksi.

        Mutta ymmärrän kyllä, että kun jumala ei pysy muuten hengissä, on pakko vääristellä ja valehdella. Sellaisia ne mielikuvituskaverit ja heidän vaatimuksensa ovat.


      • bushmanni kirjoitti:

        >>> Varsinainen evoluutioteoria taas on hyvinkin huvittava, koska kun evoluutiota kulkee suuntaan ja toiseen, niin miksi kaikki ihmiset ovat ihmisiä? Jotkut kyllä muistuttavat apinoita :) , mutta ihmisen ja apinan välissä ei ole mitään. >>

        Tämä johtuu siitä yksinkertaisesta syystä, että evoluutio ei tarkoita lajien muuttumista toisiksi lajeiksi.

        Evoluutio tarkoittaa lajien polveutumista uusiksi lajeiksi yhteisestä kantamuodosta.

        Kreationistien evoluution vääristelyn kautta luotu olkiukko kertoo, että simpanssi synnytti ihmisen ja sitten siitä alkoi ihmisen elämä ja koskapa kaikki simpanssit alkoivat synnyttää ihmisiä, simpansseja ei enää pitäisi olla ja näin evoluutio on kumottu.

        Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluution_todisteet

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisen_evoluutio

        Sitten kreationisti on ymmärtänyt evoluution niin, että sammakko muuttui evoluution kautta vaikkapa valaaksi ja yht'äkkiä kaikki maailman sammakot muuttuivat evoluution kautta valaiksi ja näin ollen sammakoita ei enää pitäisi olla. Tai että simpanssi muuttui ihmiseksi ym yms.

        Evoluution mukaan tällaista eläimen muuttumista toiseksi ei ole olemassa, eli taas kyseessä on kreatiuonistien olkiukko, eli itse luoma väärä käsitys aiheesta, jota pidetään todellisena ja jonka väärä logiikka siten todistaisi evoluution epätodeksi.

        Siis maalla elävä eläin ei ole muuttunut vesieläimeksi hyppäämällä veteen ja taikomalla raajansa eviksi ja keuhkonsa kiduksiksi, eli tällaista ei ole tapahtunut, eikä se ole evoluutiota eikä evoluutioteoria väitä tuollaista tapahtuneeksi.

        Mutta ymmärrän kyllä, että kun jumala ei pysy muuten hengissä, on pakko vääristellä ja valehdella. Sellaisia ne mielikuvituskaverit ja heidän vaatimuksensa ovat.

        "Evoluutio tarkoittaa lajien polveutumista uusiksi lajeiksi yhteisestä kantamuodosta."

        Sitäkin evoluutio on. Ja esimerkiksi ID-liikkeen guru Behe on myöntänyt, että
        ihmisellä ja gorillalla on yhteinen esi-isä ja että evoluutio tuottaa uusia lajeja.


      • pyhpyhpyhpyhpyh
        bushmanni kirjoitti:

        >>> Varsinainen evoluutioteoria taas on hyvinkin huvittava, koska kun evoluutiota kulkee suuntaan ja toiseen, niin miksi kaikki ihmiset ovat ihmisiä? Jotkut kyllä muistuttavat apinoita :) , mutta ihmisen ja apinan välissä ei ole mitään. >>

        Tämä johtuu siitä yksinkertaisesta syystä, että evoluutio ei tarkoita lajien muuttumista toisiksi lajeiksi.

        Evoluutio tarkoittaa lajien polveutumista uusiksi lajeiksi yhteisestä kantamuodosta.

        Kreationistien evoluution vääristelyn kautta luotu olkiukko kertoo, että simpanssi synnytti ihmisen ja sitten siitä alkoi ihmisen elämä ja koskapa kaikki simpanssit alkoivat synnyttää ihmisiä, simpansseja ei enää pitäisi olla ja näin evoluutio on kumottu.

        Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluution_todisteet

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisen_evoluutio

        Sitten kreationisti on ymmärtänyt evoluution niin, että sammakko muuttui evoluution kautta vaikkapa valaaksi ja yht'äkkiä kaikki maailman sammakot muuttuivat evoluution kautta valaiksi ja näin ollen sammakoita ei enää pitäisi olla. Tai että simpanssi muuttui ihmiseksi ym yms.

        Evoluution mukaan tällaista eläimen muuttumista toiseksi ei ole olemassa, eli taas kyseessä on kreatiuonistien olkiukko, eli itse luoma väärä käsitys aiheesta, jota pidetään todellisena ja jonka väärä logiikka siten todistaisi evoluution epätodeksi.

        Siis maalla elävä eläin ei ole muuttunut vesieläimeksi hyppäämällä veteen ja taikomalla raajansa eviksi ja keuhkonsa kiduksiksi, eli tällaista ei ole tapahtunut, eikä se ole evoluutiota eikä evoluutioteoria väitä tuollaista tapahtuneeksi.

        Mutta ymmärrän kyllä, että kun jumala ei pysy muuten hengissä, on pakko vääristellä ja valehdella. Sellaisia ne mielikuvituskaverit ja heidän vaatimuksensa ovat.

        "Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla."

        EI OLE.


      • pyhpyhpyh
        pyhpyhpyhpyhpyh kirjoitti:

        "Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla."

        EI OLE.

        Adventismi on saatananpalvontaa.


      • pyhpyhpyhpyhpyh kirjoitti:

        "Evoluutio ei todellisuudessa ole tällaista, vaan simpanssilla ja ihmisellä on molemmilla yhteinen kantamuoto, josta molemmat lajit ovat polveutuneet ja siksipä simpansseja on olemassa tänäkin päivänä ihmisen rinnalla."

        EI OLE.

        >>> EI OLE. >>

        Kyllä se nyt vain sattuu olemaan, eikä isojen kirjaimien käyttö pelasta kuollutta jumalaasi.

        http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/ihmisen_juuria_etsitaan_simpanssin_perimasta

        Tuossa on aika hyvä juttu. Kannattaa lukea.

        http://www.geologia.fi/index.php/2011-12-21-12-58-39/2011-12-21-13-00-04/elaemaen-synty-ja-kehitys

        Tuollapa hyvä juttu:

        http://www.tunturisusi.com/ihminen/

        Jos lukio on jäänyt tekemättä, niin tuolta on asia helppo päivittää kätevästi:

        http://e-oppi.onedux.fi/zine/12/article-1193

        Ja mitäs sinulla oli?

        Ai niin, beduiinien mielikuvituskaveri, joiden beduiinien taikauskoinen maailmankuva on sellainen, että he eivät edes ymmärtäneet planeettamme kiertävän Aurinkoa, vaan luulivat päinvastoin. Sellaisiin taikauskoisiin näkemyksiin en kovin montaa senttiä pistäisi, edes jumalien osalta joista jupisivat.


      • katoavaisia.ovat

        kyllä minä tunnustan, että bushmannit ovat apinoiden jälkeläisiä.
        Nauraja ilmeisesti on joko jalostuneempi huonompaan suuntaan bushmannista ja näin molemmat ovat kuolevaisia.
        He eivät voi periä iankaikkisuutta, koska "eläimet" eivät ole ikuisuusolentoja. Sovitaan niin.

        Sitten he, jotka polveutuvat Jumalan kätten töistä, he voivat uskonsa kautta periä iankaikkisuuden. Mutta he eivät ole evoluution tulosta.


      • katoavaisia.ovat kirjoitti:

        kyllä minä tunnustan, että bushmannit ovat apinoiden jälkeläisiä.
        Nauraja ilmeisesti on joko jalostuneempi huonompaan suuntaan bushmannista ja näin molemmat ovat kuolevaisia.
        He eivät voi periä iankaikkisuutta, koska "eläimet" eivät ole ikuisuusolentoja. Sovitaan niin.

        Sitten he, jotka polveutuvat Jumalan kätten töistä, he voivat uskonsa kautta periä iankaikkisuuden. Mutta he eivät ole evoluution tulosta.

        >>> kyllä minä tunnustan, että bushmannit ovat apinoiden jälkeläisiä. >>

        Polveutunut! Mutta siinä ei ole mitään hävettävää, koska näin on.

        >>> He eivät voi periä iankaikkisuutta, koska "eläimet" eivät ole ikuisuusolentoja. Sovitaan niin. >>

        Sinä kuulut myös eläinkuntaan.

        >>> Sitten he, jotka polveutuvat Jumalan kätten töistä >>

        Jos juttujesi perusteella pitäisi päätellä, että millainen oli jumala joka loi sinut omaksi kuvakseen, niin mitäpä sanoisit?

        >>> Mutta he eivät ole evoluution tulosta. >>

        Kaikki me olemme evoluution tulosta. Aivan jokaisen solun osalta. Se on todistettu niin varmasti, että jos jokin on varmaa, niin se.

        Jumalista on vain tarinoita, taikauskoisia tarinoita, ei mitään muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe