Olen miettinyt joko aurinkopaneelien tai sitte agrikaatin hankkimista asuntoautooni.
Varsinaiset asuntoautoihin tarkoitetut agrikaatit maksaa n. 3200,- e (nyt) ja siitä ylöspäin asennuskulut ainakin n. tonnin verran, luulisin. Eli, aika kallis systeemi, mutta varmaan hyvä juttu.
Vaihtoehtoisesti voisi hommata esim. joko Hondan tai Mizub.n ns. salkkuagrin, joiden hinnat nyt n. tonnin ja puolentoista välillä, käytännössä.
Kolmas vaihtoehto on tietty aurinkopaneelit.
Ja neljäs, salkkuagri aurinkopaneelit.
Mistä kannattas kysellä, edulliset hinnat lähinä mielessä, ja jos teillä käytännön kokemuksia noista "halvemmista" vaihtoehdoista, niin mielelläni "kuulisin", niistä..
Siis, tavote saada suht edullisesti toimiva kokonaisuus. Salkkuagrikaatithan luonnollisesti joutuu käytön ajaksi siirtämään autosta ulos,. . olettaisin.. jne.
Eli, kertokaa kokemuksianne.
Varsinaiset asuntoautoihin tarkoitetut agrikaatit maksaa n. 3200,- e (nyt) ja siitä ylöspäin asennuskulut ainakin n. tonnin verran, luulisin. Eli, aika kallis systeemi, mutta varmaan hyvä juttu.
Vaihtoehtoisesti voisi hommata esim. joko Hondan tai Mizub.n ns. salkkuagrin, joiden hinnat nyt n. tonnin ja puolentoista välillä, käytännössä.
Kolmas vaihtoehto on tietty aurinkopaneelit.
Ja neljäs, salkkuagri aurinkopaneelit.
Mistä kannattas kysellä, edulliset hinnat lähinä mielessä, ja jos teillä käytännön kokemuksia noista "halvemmista" vaihtoehdoista, niin mielelläni "kuulisin", niistä..
Siis, tavote saada suht edullisesti toimiva kokonaisuus. Salkkuagrikaatithan luonnollisesti joutuu käytön ajaksi siirtämään autosta ulos,. . olettaisin.. jne.
Eli, kertokaa kokemuksianne.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Odota hessu että saat sen millerin ja katso sitten kesän jälkeen mitä siihen tarvitset....
Millerin vihaaja !!! Kumpi sinun mielestä on toimivampi ratkaisu? Unohdit vastata kysymykseen, kun oli kiire kirjoittamaan pastaa turhasta. Et kyllä taida kokemuksesta tietää koko asiasta mitään???
Pelkässä kesäkäytössä olevassa m-autossa toimisi aurinkopaneelit esim. kattotuulettinta pyörittämässä ?
Kaikkihan riippuu siitä mikä on tarve.
Aurinkopaneelien tehot ovat luokkaa 50-70W. Niillä pitää keväästä - syksyyn akut latauksessa,
täällä pohjolassa. Aggrekaatilla voi akunlatauksen lisäksi käyttää sähköisiä keittökoneita, kuten mikro, kahvinkeitin yms.
Jo n. 650W aggrekaatilla saa lohkolämmittimen toimimaan, ja pienen kahvinkeittimen. Halvimmillaan maksavat n.120 €. n. 2000W aggrekaatilla pystyy käyttämään jo normaalit sähkökoneet reilusti. On vain aika iso, ja painava liikutella. Hinta halvimmillaan n. 350 €.
Tuota juuri ajoin takaa. Siis n. 1000 W agrikaatti riittää. Honda ilmeisesti se paras, ainakin melutason kannalta ajateltuna, sekä moottorin kestävyydeltä ja kulutukseltaan.
Hondalla on myös hyvä hinta n. 1300-1400 €. Joskus voi saada tarjouksesta vähän edullisemmin.
Kannattaa muistaa, että esimerkiksi 700W mikron
ottoteho voi olla jopa 1400W (riippuu merkistä,
valmistajasta).
Vastaavia kopioita on kaupan n. 1/3 hinnalla hondaan nähden. Vaikka niiden käyttöikä olisi lyhyempikin, niin kyllä yhteensä kolmen halpiksen pitäisi kestää kauemmin kuin yhden hondan. Ja vielä säästyneellä 2/3 säästöllä ostaa
polttoainetta todella paljon. Satunnaiskäytössä halpismallilla ei seiso isoja pääomia turhan panttina. Onneksi on mistä valita, kukin oman maun mukaan.
Vois ostaa saman tien myös hyvän, eli Electroluxin koteloidun Hondan koneelle tehdyn mallin. Sellainen jossa on kunnon äänenvaimenninkin, muuten hermot menee sen pärinän kanssa.
Pienitehoisen jos ostaa, sen kanssa menee hermot. Minimi 2000W pitää olla että sillä toimii sitten mikä sähkölaite tahansa, vedenkeitin tai kiertoilmauuni. Ja että jää vielä jotain akkujen lataukseen samalla kertaa.
Voi myös laittaa koneeseen suoraan 200-250 amppeerin laturin. Vaikka monet tuottaa 200A vasta kovilla kierroksilla, niin kyllä sillä silti 1000W invertteriä pyörittää pienemmilläkin kierroksilla.
200-250 ampperin laturin? Niin akun lataukseen varmaankin. Voi olla kyllä numeroina laitteessa mutta jos lataat 12V akkua tuolla virralla niin tarvitset ensinnäkin paksut kaapelit ja sitten tuo akku todennäköisesti meni sen siliän tien. Näitä käynnistys latureita kyllä on mutta ei nekään lataa 250A akkua.
Katso aloittajan kirjoitus uudelleen. Tuollaiset koteloidut aggregaatit ovat hintavia, ja jos käyttö on satunnaista voisi sen rahan muuhunkin käyttää. Jatkuvassa käytössähän se on todella helppo, ja toimiva peli.
Hintava se on tämäkin ratkaisu: Autoon on saatavana moottoriin kytkettävä 230V lisälaturi. Silloin moottorin käydessä saa 230V.n jännitettä pistorasioista käyttöönsä. Latureita on useamman tehoisia. Nyt tähän en löytänyt nettiosoitetta, mistä niitä olisi voinut katsella. Koitan hakea, jahka ehdin, ja laitan sitten linkin esiin. Jos ei joku toinen ehdi ennen minua.
Niin siitä 200A laturista vedetään tietenkin suora piuha invertteriin. Akkuja ladatessa täytyy olla joka tapauksessa latausautomatiikka välissä jos hyvän latauksen haluaa. Ellei akunkeittäjäisiin halua ryhtyä.
Jos ei nämä riitä niin Dometicilla on 2-7kW generaattoreita jotka asennetaan suoraan konehuoneeseen. Induktiogeneraattori, pyörii koko ajan koneen kanssa, tuottaa sähköä silloin kun halutaan.
7kW teholla varmaan lämmittäisi ajaessa sähköuunin mukavasti ja jäisi tehoa vielä sähkökiukaankin lämmittämiseen. Mikäs sen mukavampaa kuin hyvät löylyt perille saapuessa!
Katsopa täältä osoitteesta lisätietoja.
http;//www.dynawatt.fi
http://www.dynawatt.fi