Olin tossa jokunen aika sitten vähän "unessa" huoltoasemalla ja tankkasin vahingossa bensaa diesel (1.9TD) Transportteriin. Bensaa tankkasin tosin vain noin 3-4 litraa ja sen päälle noin 30 litraa naftaa ja auto toimi moitteettomasti. Tosin nyt on alkanut askarruttamaan, mahtoiko moottoriin tulla jotain vaurioita "kokeiluni" johdosta?
Bensaa diesel Transportteriin
4
1626
Vastaukset
- silba.1
en usko että sinne mitään vikoja tuli kun kerran sekoitussuhde oli noinkin suuri. eihän bensalla ja dieselillä ole muuta eroa kuin että bensa palaa räjähtämällä/ kuumemmalla jolloin dieselmoottorin hehkut saattavat kärsiä mutta ei tässä tapauksessa koska edelleen se suhde oli aika pieni. SEURAA TILANNETTA.
EI pala räjähtämällä eikä kuumemmalla kuin kaasuöljy; molemmissa liekin lämpötila noin 2100 C. Bensan setaaniluku on sen verran kehno, ettei se sellaisenaan käy dieselmoottoriin. Nakuttaa rikkoen moottorin sikäli kuin syttyy ollenkaan (kävisi muutenkaan).
Toinen asia sitten on, ettei bensa voitele ruiskutuspumppua / suuttimia, jolloin syntyy äkkiä kallista romua.
Pienet määrät ei haitanne. Ennen pantiin kovilla pakkasilla valopetroolia kaasuöljyn joukkoon estämään siinä olevien parafiinien kiteytymistä.
- Maalaistollo
10 prosentin bensiinimäärä ei aiheuta vahinkoja. Kylmissä olosuhteissa bensiiniä sekoitetaan dieselin joukkoon estämään hyytymistä.
- Mielikki
varmaan tuo 20 % on ajateltu talvea, kovia pakkasia varten, jos on ongelmia. Itse jouduin laittamaan bensaa kesäDieselin joukkoon, kun matkailuautolla ajelin syystauon jälkeen.
Auto hyytyi, bensan avulla saimme lopulta käyntiin ja tankattiin sitten talviDieseliä täyteen. Tuntui moottorin ääni olevan hieman hiljaisempi bensan sekoituksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
- 51651
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että325647Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564