Pakolaiskeskus valtuustossa tänään klo 17

Pakolaiskeskuksen tuloa käsitellään valtuuston kokouksessa tänään klo 17 jonne yleisöllä vapaa pääsy. Huhun mukaan muut asiat käsitellään julkisesti mutta pakolaiskeskusasian poliittisen arkuuden vuoksi kokous julistetaan siksi aikaa salaiseksi ja yleisö ajetaan ulos. Päätökset myöhemmin julkisia mutta myös mahdollisen äänestyksen tulokset ovat salaisia ja asia on vedetty pois julkisesta kokouspöytäkirjasta ja käsitellään "tiskin alla" salaisesti.

Valtuuston kokous netissä mutta lähetys ilmeisesti katkaistaan salaisen osuuden ajaksi:
http://www.seinajoki.fi/seinajoenkaupunki/paatoksenteko/valtuusto/valtuustonkokouksetverkossa.html
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mitä eikö hyvävelijärjestö SPR:n toimintatavat kestäkään julkistamista, no eipä sitä turhaan puhutakaan PPR:nä eli pakolaisten punaisena ristinä.
Toivotaan ettei kokouspöytäkirjojakin julisteta salaisiksi 40 vuodeksi, jonka jälkeen islamilaisen Suomen joku tutkija niitä voisi sitten lueskella ja nauraa partoihinsa - olipa tyhmää sakkia (kauhuskenaario jos seinäjokiset vaihdetaan Noora Karman sanoin pois paikkakunnalta).

Äänestä

Kyllä kai äänestyksen tulokset on julkista tietoa? Täytyyhän äänestäjien tietää seuraavia vaaleja ajatellen kuka mitäkin äänesti.

Äänestä
  • Kaupungin työntekijöitä pyydetään vapaaehtoistyöhön auttamaan pakolaisia. Hyvä vitsi. Ensin pakolaishallitus leikkaa 2000€ palkasta ja sitten pitäisi tehdä muslimimiesten puolesta palkatonta työtä heille.

    Minä lepään mieluummin kotona sohvassa ja katson, kuinka Jari Tervo haukkuu mua idiootiksi. Jari Tervon ei tarvitse laskeutua norsunluunhuvilastaan meidän tavallisten tallaajien joukkoon, hän ei ole kuulemma tavis.

    SPR ei saa centtiäkään meikä mannelta..

    Irakilaissotilaalle, joka palelee ulkona kylmässä minulla on lohduttava sanoma: Mitäs lähdit! Nyt saisi jo pakkaset paukkua, ei taida aseet vielä paukkua.

    Äänestä

  • Olisipa Seinäjoellakin järjellä ajattelevia edustajia:

    Maria Tolppanen (kansanedustaja, Vaasa) ihmettelee onko hädässä olevalla turvapaikan hakijalla varaa valita kuka häntä saa auttaa.

    Nyt Suomessa tarvitaan tosi toimia, hyssyttely ei enää riitä. Rahat ovat loppu ja asiat pitää uskaltaa priorisoida. Tiedän, että meidän on oltava solidaarisia, mutta nyt on aika nostaa oma kansa ja kansantalous ykköseksi.

    Maa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja. Pelkkä toteamus, että työttömyys kasvaa, ei työpaikkoja tuo. Meidän suurin ongelmamme on rahanpuute ja käsiin räjähtänyt maahanmuuttotulva. Se lisää taloudellista ahdinkoamme ja estää toimet kestävyysvajeen hoitamiseen, tuottavuushypyn tekemiseen, investointien tukemiseen ja työttömyyden hoitoon.

    Olin alkuviikosta työmatkalla Ranskassa. Siellä hallitus on linjannut tärkeimmiksi asioikseen maatalouskriisin, talouskriisin ja maahanmuuttokriisin sekä ilmastoneuvottelut.

    Meidän olisi syytä ottaa oppia Ranskasta. Suomessa turvapaikanhakijoiden maahanvyöry ei ole vain haaste hallitukselle, se on kriisi. Siihen ongelmaan on syytä puuttua. Me emme voi vain katsoa vierestä, miten naapurimaa Ruotsi siirtää maahanmuuttajansa ilmaisilla junakyydeillä Etelä-Ruotsista Luulajaan ja sieltä edelleen busseilla Haaparantaan ja Tornioon.

    Asetan myös kyseenalaiseksi saapujien hädänalaisen aseman. Viimepäivien uutiset ovat kertoneet, että Etelä-Suomeen Torniosta matkanneet bussit ja junat ovat olleet tupaten täynnä, mutta Rovaniemen bussit ovat saaneet ajaa tyhjinä takaisin. Onko todellisessa hädässä olevalla turvapaikanhakijalla varaa esittää vaatimuksia siitä, kuka häntä auttaa ja missä kaupungissa häntä autetaan.

    Yksi suuri ongelma on perisuomalainen valitusmenettely. Jos henkilö ei saa oleskelulupaa tai turvapaikkaa, hän voi valittaa päätöksestä ja oleskella maassa koko valituksen käsittelemisen ajan.

    Jos meille tulee jatkossakin 500-1 000 ihmistä per päivä, on se 180 000-300 000 ihmistä vuodessa. Jos heistä puolet saa kielteisen päätöksen ja valittaa siitä, kestää valitusprosessien läpivieminen vuosia.

    Kysynkin onko oikein, että henkilö, joka saapuu luvatta ja papereitta maahan ja saa viranomaiselta epäävän päätöksen, voi valittaa Suomen viranomaisen päätöksestä?

    Me tarvitsemme nyt rohkeutta, suurta sydäntä ja oikeudenmukaisuutta. Me emme voi asettaa oman maan kansalaisia toisarvoiseen asemaan. Ensisijaisesti meidän tehtävämme on pitää huolta Suomen kansasta.

    Oikeasti apua tarvitsevia pakolaisia on autettava. Näinhän tehtiinkin, kun hyväksyimme 2 400 kiintiöpakolaisen vastaanottamisen osana kansainvälistä sopimusta.

    Oikeudenmukaisuutta on se, että Euroopassa noudatetaan unionin sääntöjä.

    Suomeen Ruotsin kautta matkaavat tulevat usean maan läpi. Ennen meitä ovat Unkari, Itävalta, Saksa, Tanska ja Ruotsi. Turvapaikan hakijoiden avun tarve on selvitettävä näissä maissa, mieluiten toki jo lähtömaassa. Sen jälkeen voitaisiin päättää mihin kaikkiin maihin heitä sijoitetaan ja ketkä heistä palautetaan.

    Katselen tässä toisella silmällä Ylen juttua pakolaisista. Tässä jutussa kaikki ovat nuorehkoja miehiä. 80 prosenttia tulijoista onkin miehiä, heistä yli puolet 18-30-vuotiaita.

    http://www.pohjalainen.fi/mielipide/yleisöltä/aika-nostaa-oma-kansa-ykköseksi-1.1909512

    Äänestä

  • Toivottavasti kiireessä on muistettu tehdä Suomen lain mukaiset kilpailutukset (perustuu hankintalakiin), jos ei - niin SPR saa 30 vuorokautta jäähyä kun asiasta saa toki valittaa. Paikallista monopolia näissä asioissa pyörittävä SPR:n olisi hyvin vaikea niellä sitä että toinen osapuol(i/et) osallistuisi vaikka ihan piruuttaan lain sallimin keinoin. Tämä jos mikä olisi ennenkuulumatonta täällä lakeuksilla.

    Äänestä

  • Aivan! Nyt on kokemusta paljon nurmoolaisten liito-oravien suojelusta, kai pakolaiskeskus niitäkin koskee? Eivät ainakaan vaikuta kovin eläinrakkailta nämä Suomeen laittomasti tulevat paperittomat, ainakin koiria ja sikoja vihaavat niin että kivittävät heti kohdatessa (en ymmärrä mitä pahaa nämä vieraat eläimet ovat heille tehneet). Oravillakin on nyt aikaa opetella oikeasti lentämään, kohta sitä taitoa tarvitaan.

    Äänestä

Äänestä Ei - En halua Seinäjoesta Vaasaa.

Äänestä

Ei saa Seinäjoella enään törnävän hullutkaa olla rauhassa, heille rakennetaan uudet valvotut avohoitoasunnot keskussairaalan ja joupin jätemaakukkulan väliin. Onneksi on Risikko, joka kyseenalaistaa jo tiskin alla tehtyjä päätöksiä. Jännittäviä aikoja eletään, kun eri järjestöt ovat lobbaamassa luvaten kymmeniä neitsyitä s:jen päättäjille.

Äänestä

Voi kun olette totaalisen hakoteillä. Kaupunginhallitus on jättänyt pakoilaiset pöydälleen, eli ei tule käsittelyyn.

Äänestä
  • Voi myös teitä paikallispoliitikkoja, teillä ei ole mitään päätäntävaltaa tässä näytelmässä koska taustalla häärää valtiolliset tahot kuten Suomen ylimmäksi viranomaiseksi itseään tituleeraava maahanmuuttovirasto ja sen paikallisena suorittajana paikallinen ahne SPR hyväveliseuroineen. Tosin teillä on mahdollisuus viivyttää ennalta-arvattavien tapahtumien kulkua, siihen teillä on laillinen oikeus.

    Äänestä

  • Sairaanhoitopiiri on tosiaan myymässä omaisuuttaan yksityisille maanpettureille, joiden paljastuminen tässä tilanteessa ei saata asiaa kovin positiiviseen valoon ja saattaa ahaa!-lamppu (nytkö vasta?) syttyä myös niille muutamalle perämettien ummikolle joita seinäjokelaisi on edustamassa - tälle kertaa vääriin ratkaisuihin. Ennen oli taloyhtiöissäkin ns. hiekkanee_keri-pykälä eli ns. etuosto-oikeus, nyt jos koskaan olisi kaupungilla tuhannen taalan paikka ostaa törnävän kultturihistorialliset kartanot itselleen ja peruskorjata ne myyntikuntoon - ostajia kyllä löytyisi (vrt. ent Nikkilän sairaala hyvänä esimerkkinä).
    On siinä asuntomessuväellä ihmettelemistä kun hihamerkein varustettuja "maailmanomistajia" tunkee paikalle - ajattele siinä sitten positiivisesti (paluu)muuttoa Seinäjoelle - Not!

    Äänestä

  • Lisäys: tutkimus Nikkilän mielisairaalan muuttamisesta keskiluokan asuma-alueeksi:

    https://helda.helsinki.fi/handle/10138/10281

    Uudet asukkaat muuttivat Itäiseen Jokipuistoon Helsingin keskustasta. As Oy Lönnborgin asukkaat ovat aktiivisia asukasyhdistyksessä ja tarkastelevat asuinaluettaan kriittisesti. As Oy Pisaborgin asukkaat viihtyvät omissa oloissan ja arvostavat asuinalueensa rauhallisuutta. Suunnitteluvaiheessa on ilmennyt myös konflikteja. Ristiriitoja eri osapuolten kesken on aiheuttanut Sipoon kunnan kaavoittama kokoojatie Itäiseen Jokipuistoon. Ristiriidoista huolimatta Nikkilän sairaala-alueen gentrifikaatio on esimerkki hyvin onnistuneesta alueen muutosprosessista.

    Tämän voin allekirjoittaa itsekin, koska paikanpäällä vierailleena en missään ole tavannut _kerrostalo-asuntoalueella_ nykypäivänä niin ystävällistä ja vierasta tervehtivää kaikenikäistä porukkaa kuin tuolla entisessä Nikkilän mielisairaalassa. Suosittelen käymään tutustumassa kaupungin päättäjille - ei ole ainakaan turha reissu.

    Seinäjoella kai mennään juuri toisinpäin että viimeisenä tulee luteet ja sitten vasta koitataan kaupitella keskiluokalle. Kun viimeiset maineenrippeet&rakenteet on menneet. Hyvä SeinähulluVaasa!

    Äänestä

Mitä tässä tarvitsee kaupunkilaisia alkaa kuulemaan. Tänne vaan porukan sekaan. Ja Ilikan kanteen imaami puhumaan niin että sillee vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SyväKurkkuXS kirjoitti:

Pakolaiskeskuksen tuloa käsitellään valtuuston kokouksessa tänään klo 17 jonne yleisöllä vapaa pääsy. Huhun mukaan muut asiat käsitellään julkisesti mutta pakolaiskeskusasian poliittisen arkuuden vuoksi kokous julistetaan siksi aikaa salaiseksi ja yleisö ajetaan ulos. Päätökset myöhemmin julkisia mutta myös mahdollisen äänestyksen tulokset ovat salaisia ja asia on vedetty pois julkisesta kokouspöytäkirjasta ja käsitellään "tiskin alla" salaisesti.

Valtuuston kokous netissä mutta lähetys ilmeisesti katkaistaan salaisen osuuden ajaksi:
http://www.seinajoki.fi/seinajoenkaupunki/paatoksenteko/valtuusto/valtuustonkokouksetverkossa.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu