Hävetkää, suomalaiset pakolaisia jaottelevat

Hädässä olevia ihmisiä ei pidä ryhtyä erottelemaan, kuka uskoo mihinkin ja milläkin tavalla. Meitä yhdistää se, että olemme Jumalan luomia ja ihmisiä samalla tavalla ja meillä on samat tarpeet.

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194999102269/artikkeli/ hadassa olevia ihmisia ei pida erotella piispa matti repo kohtasi pakolaisia.html

Asuu itse tuollaisessa palatsissa. http://whm14.louhi.net/~tamperee/wp-content/uploads/2013/06/tre_hiippakunta-00010241-2-07b8c27449121a6203459780591c2d14.jpg
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Todista ensin se jumalan olemassa olo.

Äänestä

Onkohan pappi katsonut yhtään videoklippiä maista joka läpi monet "traumatisoituneet" pakolaiset tulevat riehuen, sotkien ja hajoittaen. Ei tule heti mieleen että ovat sotaa paossa, vaan sitä tekemässä. Siinä se ongelma onkin ei haluta nähdä totuutta.

Äänestä

Maahanmuutto itsessään jo erottelee ihmiset valmiiksi. Tänne tulevat ne joilla on rahaa resursseja lähteä. Jäljelle jäävät ne jotka oikeasti tarvitsisivat apua. Aika epäoikeudenmukaista, eikös vain.

Tässä hyvä video joka todistaa maahanmuuton järjettömyyden ja sen ettei sillä saavuteta mitään pysyvää.

https://www.youtube.com/watch?v=H-CqJYzDSI8

Suomenkielisen tekstityksen saa päälle alapalkista.

Äänestä

Piispa on ihan oikeassa. Pakolaisia hädänalasia sotaa paenneita ihmisiä pitää kohdella tasapuolisesti, puolueettomasti ja inhimillisesti. Meillä Punaisen Ristin vastaanottokeskuksissa (Olen itsekin käynyt jo monta työvuoroa sellaisessa tekemässä SPR:lle) ihmistä kohdellaan tasapuolisesti, kunioittavasti yksilönä, puolueettomasti, eli me emme arvostele ketään emmekä aseta eriarvoiseen asemaan mistään syystä ja palvellaan inhimillisesti siinä missä ihan suomalaistakin autettavaa olipa kyse sitten henkisen tuen tehtävästä, ensiavusta, henkeä pelastavasta toimenpiteestä tai vaikkapa tulipalon jälkeisestä ensihuollollisesta tehtävästä tai vaikka verenluovutustilanteesta.

Pakolaisten kohtaloita kuulleena tiedän itse omakohtaisesti mistä oloista nämä ihmiset tulevat pakoon Syyriasta ja Irakista ja yleensä on paettu ISIS:tä joka teurastaa ihmisiä täysin häikäilemättömästi. Jotkut ovat menettäneet oikeasti koko perheensä ISIS-terroristien murhaamana.

Hurjat nettihuhut vastaanottokeskusten tilanteesta eivät pidä paikkaansa, tunnelma on yleisestiottaen rauhallinen yksittäisiä kuohahduksia lukuunottamatta. Pakolaiset eivät ole vaaraksi vastaanottokeskusten vapaaehtoisille, mutta ulkopuolelta hyökkäämään pyrkivät uusnatsit ovat todellinen vaara joita vastaan meitä vapaaehtoisia sitten suojelevat poliisit ja palkatut vartijat sekä tarpeen mukaan puolustusvoimat.

Rasismia vastaan tehokkain ase on levittää oikeaa tietoa pakolaisista. Nettihuhujen ja mv-lehden huuhaajuttujen lukemisen sijasta kannattaa kuunnella mitä SPR:n omat vapaaehtoiset sanovat ja mitä SPR kertoo omilla sivuillaan sekä mediassa. SPR on etulinjassa tilanteessa, joten tieto on aitoa ja ensikäden tietoa.

Teen jatkossakin ihan mielelläni työtä pakolaiskeskuksessa auttamiseksi, tilanne ei eroa mitenkään suomalaisen auttamisesta vaikka autettavan ihon väri sattuu olemaan eri. Sillä ei ole mitään merkitystä auttamisen kannalta.

Äänestä
  • No sittenkun ollaan raiskaustilastoissa tasiossa Ruotsin kanssa, ehkä suvakkienkin simät aukee....Islam ei kuulu sivistysvaltioon.

    Äänestä

  • Hyvä ja asiallinen kirjoitus. Juuri tällaiselle on tarvetta. Valehtelijoita ja huhujen levittäjiä riittää ja todellisuus on sitten tosiaan ihan muuta. Tavallisia ihmisiä he ovat hädässään ja on todella uskomatonta, miten kovasti ihmiset haluavat siltä hädältä silmänsä sulkea ja nähdä vihollisia siellä, missä niitä ei ole.

    Surullista on tosiaan tuo, että nämä avuntarvitsijoiden rettelöijiksi leimaajat alkavat olla todellinen vaara yhteiskunnassamme. Yllyttävät toisiaan täysin surutta. Enemmän ja enemmän kehotetaan jo tarttumaan aseisiin. Viha kohdistuu paitsi turvapaikanhakijoihin, myös kantasuomalaisiin, jotka eivät ole rasisteja heidän laillaan.

    Äänestä

  • Tavisko kirjoitti:

    No sittenkun ollaan raiskaustilastoissa tasiossa Ruotsin kanssa, ehkä suvakkienkin simät aukee....Islam ei kuulu sivistysvaltioon.

    Raiskaustilastot eri maiden välillä eivät ole oikein vertailukelpoisia, kun käytännöt vaihtelevat niin paljon. Ruotsissa esimerkiksi, jos nainen ilmoittaa aviomiehensä raiskanneen hänet joka päivä vuoden ajan, kirjataan silloin 365 raiskausta. Monissa maissa vastaava olisi puolestaan yksi uhri, yksi kirjaus tilastoon.

    Raiskauksiin itsessään kyllä pitäisi puuttua ankarammin. Suomessakin lukemat ovat huolestuttavia. Tuomiot ovat kovin lieviä ja asenteet uhria syyllistäviä. Lisäksihän meillä on voimistunut viime aikoina naisiin kohdistuva vihapuhe ja raiskauksiin yllyttäminen 'väärien' mielipiteiden vuoksi, mikä todennäköisesti tilastoissa pian näkyykin surullisella tavalla.

    Äänestä

  • Haheha kirjoitti:

    Hyvä ja asiallinen kirjoitus. Juuri tällaiselle on tarvetta. Valehtelijoita ja huhujen levittäjiä riittää ja todellisuus on sitten tosiaan ihan muuta. Tavallisia ihmisiä he ovat hädässään ja on todella uskomatonta, miten kovasti ihmiset haluavat siltä hädältä silmänsä sulkea ja nähdä vihollisia siellä, missä niitä ei ole.

    Surullista on tosiaan tuo, että nämä avuntarvitsijoiden rettelöijiksi leimaajat alkavat olla todellinen vaara yhteiskunnassamme. Yllyttävät toisiaan täysin surutta. Enemmän ja enemmän kehotetaan jo tarttumaan aseisiin. Viha kohdistuu paitsi turvapaikanhakijoihin, myös kantasuomalaisiin, jotka eivät ole rasisteja heidän laillaan.

    KokkareTROLLi vauhdissa.

    Äänestä

  • "Maahanmuuttoviraston turvapaikka-asioista vastaava johtaja Esko Repo sanoi Yle Radio yhden Ykkösaamussa tiistaina, että Suomeen tulevista turvapaikanhakijoista jo 60 prosenttia tulee Irakista. Toiseksi suurin yksittäinen ryhmä ovat somalit, ja kolmanneksi eniten turvapaikkaa hakevat afganistanilaiset.

    Sisällissotaa käyvästä Syyriasta turvapaikanhakijoita on tullut vain pari prosenttia kokonaismäärästä."

    Eiköhän ihan suosiolla lopeteta sanan pakolainen käyttö, onhan toi lähes täysin vaan elintason perässä muuttamista. Ankkureita jotka haluaa tuoda sukunsa ja perheensä tänne jatkossa.

    Äänestä

  • Haheha kirjoitti:

    Hyvä ja asiallinen kirjoitus. Juuri tällaiselle on tarvetta. Valehtelijoita ja huhujen levittäjiä riittää ja todellisuus on sitten tosiaan ihan muuta. Tavallisia ihmisiä he ovat hädässään ja on todella uskomatonta, miten kovasti ihmiset haluavat siltä hädältä silmänsä sulkea ja nähdä vihollisia siellä, missä niitä ei ole.

    Surullista on tosiaan tuo, että nämä avuntarvitsijoiden rettelöijiksi leimaajat alkavat olla todellinen vaara yhteiskunnassamme. Yllyttävät toisiaan täysin surutta. Enemmän ja enemmän kehotetaan jo tarttumaan aseisiin. Viha kohdistuu paitsi turvapaikanhakijoihin, myös kantasuomalaisiin, jotka eivät ole rasisteja heidän laillaan.

    Vähän vaikeasti ymmärrettävää tämä nimim. "Haheha":n teksti. voi tietysti johtua lukijan henkisistä avuista, mutta kuitenkin.
    Piispan puheenvuorossa on epäjohdonmukaisuuksia. Piispa Repo sanoo, että meillä on kaikilla samat tarpeet. Ei meillä ole samoja tarpeita. Minulla syntyperäisenä suomalaisena ei koskaan ole ollut tarvetta alistaa naissukupuolta tai vahingoittaa toisinajattelevia tai raiskata naisia, joilla on erilainen uskonnollinen vakaumus.
    Emme ole muutenkaan samanlaisia. Minulle ei tulisi pieneen mieleenikään jättää perhettäni sotatilassa olevaan maahan, ottaa kaikki perheen rahat tai ottaa velkaa, jota en koskaan pysty maksamaan ja lähteä onnenonkijaksi maailmalle. Antaa rahani ja luottaa henkeni rikollisen käsiin. Minulle ei tulisi mieleenikään jättää naisia ja lapsia sodan jalkoihin ja lähteä itse karkuun. Minulle ei tulisi mieleenikään tunkeutua laittomasti toiseen, täysin vieraaseen maahan ja sitten asettua sinne asumaan sen maan ihmisten elättämänä.
    Emme me varmasti ole samanlaisia! Olisi loukkaus sanoa, että suomalainen mies on samanlainen, kuin nuo tulijat.
    Tämä seuraava kommentti voi toki kuulostaa jo vähän kliseiseltä, mutta en ymmärrä, mitä tarkoittaa lause: "Tavallisia ihmisiä he ovat hädässään". Missä hädässä? Onko sellainen ihminen hädänalainen, joka pystyy kustantamaan pakomatkan toiselle puolelle maanosaa? Minä en pystyisi. Entä mitä sitten ovat ne ihmiset, joilla ei ollut resursseja lähteä pakomatkalle?
    Pakolais- ja maahanmuuttopolitiikallaan Eurooppa tukee eriarvoisuuden lisääntymistä maailmassa. Parhaassa asemassa olevia tuetaan hakeutumaan muualle asumaan ja huono-osaiset jätetään oman onnensa nojaan sodan jalkoihin. Näinkö toimivat sivistysvaltiot? Ja vielä kehtaavat lyödä rumpua siitä, että tällainen toimintatapa olisi oikein ja kaikkien pitäisi se hyväksyä.

    Äänestä

Hädässä olevat pitää ohjata vessaan.

Äänestä

Ahneet piispat voisivat olla ihan hiljaa.

Äänestä

"kuka uskoo mihinkin ja milläkin tavalla."
Sinäpä sen sanoit.

Äänestä

Koska suomalaisia vähäosaisia aletaan kohtelemaan yhtä hyvin kuin pakolaisia?

Äänestä
  • Pitäisikö suomalaisten vähäosaisten tuki siis laskea turvapaikanhakijoiden tuen tasalle, vai mitä tarkoitat?

    Äänestä

  • Haheha kirjoitti:

    Pitäisikö suomalaisten vähäosaisten tuki siis laskea turvapaikanhakijoiden tuen tasalle, vai mitä tarkoitat?

    Sossumamut saavat harkinnanan varaista tukea eli täydentävää toimeentulotukea ilman ylärajaa kotoutumisen edistämiseksi. Se nostaa mamujen tuet ohi kantasuomalaisten.

    Äänestä

  • Haheha kirjoitti:

    Pitäisikö suomalaisten vähäosaisten tuki siis laskea turvapaikanhakijoiden tuen tasalle, vai mitä tarkoitat?

    Kyllä jonkinlaista epätasa-arvoa esiintyy, kun maahanmuuttajaperheille esimerkiksi kustannetaan uudet lastenvaunut, mutta kantasuomalaiset vähävaraiset perheet saavat tyytyä käytettyihin. Vain yhden pienen esimerkin mainitakseni, tapauksia löytyy, jos ruvetaan kaivamaan.
    Eli kun kaikki käytössä olevat tukimuodot otetaan huomioon, niin eroja on, mutta ne ovat kumma kyllä niin päin, että maahanmuuttaja on paremmassa asemassa kuin kantasuomalainen.
    Onkohan nimimerkki Haheha kuullut koskaan positiivisesta syrjinnästä? Positiivinen syrjintä on maan tapa niissä valtioissa, joissa on paljon yhteiskunnan tukia nauttivia vähemmistöjä. Positiivista syrjintää harrastavat mm. virkamiehet ja taustalla on halu välttää syytteet ja kantelut syrjinnästä. Joissakin paikoissa virkamiehiä suorastaan rohkaistaan positiiviseen syrjintään sillä perusteella, että kun vähemmistöjen edustajat kuitenkin väistämättä tulevat jokapäiväisessä elämässä kokemaan moninaista syrjintää, niin virkamiesten harjoittamalla positiivisella syrjinnällä kompensoidaan tätä tilannetta. Näinkin sitten voidaan ajatella maailmalla. Totuus on todella tarua ihmeellisempää. En kyllä ihmettelisi vähääkään, vaikka tämän suuntainen ajattelutapa olisi jo vallalla Suomessakin, sen verran paatoksella monet maahanmuuttomieliset maahanmuuttajien hoivaamista puolustelevat.

    Äänestä

Suomeen tulee kaarnapaateilla meren yli tulleita rosvoja jotka ties kuinka monta lasta ja naista tuupannu laidan yli. Onko ok?

Äänestä
  • Tuleeko? Näkisin mielelläni tietoa asiasta. Eli montako tällaista rosvoa meille on tullut, ja montako sellaista, joka on tuupannut lapsia ja naisia laidan yli?

    Äänestä

Itse kyllä asettaisin muslimien edelle Lähi-idän kristityt ja jesadit joita vainotaan siellä pahasti muslimien taholta. Vaikka tämähän on tietysti koulukiusauksestakin tuttu kuvio. Kiusaajan päätä silitetään ja kiusattu joutuu vaihtamaan koulua. Nyt mekin palkitsemme nuo kiusaajat. Epäreilua, sanon minä.

Äänestä

Sinä SINÄ!!! mee asumaan näiden elukoiden kanssa, nämä mutiaiset ja terroristit eivät tarvitse yhtään mitään korkeintaan matkan kuopan reunalle..

Äänestä

miten hädässä olevilla on varaa maksaa matkasta kymmeniä tuhansia euroja nuoret miehet ovat lähteneet etsimään vaimoja pakolaiset yleensä valitaan leireiltä mutta nämä tänne tulleet ovat matkailleet kuukausia Suomen talous on kuutamolla siitä kärsivät Suomalaiset KÖYHÄT ihmiset jotka ovat nyt väliinputoajia ongelmat pitäisi hoitaa muualla maailmassa on miljoonia köyhiä jotka eivät saa mistään apua olisi varmaan syytä laittaa nämä maat vastuuseen mutta politikot ovat pellejä jotka siirtävät vastuun kansalle ja pyörittävät päätään kaikki on tehty mitä voidaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minullakinontarpeet kirjoitti:

Hädässä olevia ihmisiä ei pidä ryhtyä erottelemaan, kuka uskoo mihinkin ja milläkin tavalla. Meitä yhdistää se, että olemme Jumalan luomia ja ihmisiä samalla tavalla ja meillä on samat tarpeet.

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194999102269/artikkeli/ hadassa olevia ihmisia ei pida erotella piispa matti repo kohtasi pakolaisia.html

Asuu itse tuollaisessa palatsissa. http://whm14.louhi.net/~tamperee/wp-content/uploads/2013/06/tre_hiippakunta-00010241-2-07b8c27449121a6203459780591c2d14.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu