Stereo Compressor

mitatarviijaei

Mitä äänen "parannuslaitteita" käyetään musiikin ja laulujen tallentamiseen. Muutama tulee mieleen kuten gate (rummut) ja de-esser (laulu, tai ehkä se otetaan käyttöön vasta miksusvaiheessa kun laulut on laulettu).

Onko suurin osa efektiprosessoreista ym tarkoitettu miksausvaiheeseen, sekä lopulliseen musiikin masterointiin, ammattilaisen toimesta.

8

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdf

      Jos puhutaan äänittämisestä niin se ääni kannattaa ensin saada tallennettua ilman efektejä. Tämä siitä syystä että jos siinä on joku efekti ja se ei miellytäkään niin sitä on vaikea enää saada pois. Vastaavasti niitä efektejä on helppo sitten jälkikäteen lisäillä ja muokata.

      Niitä erilaisia efektejä on melkoinen läjä, ks. esim:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Audio_effects

    • mikrohiiri

      Soittimien hyvä kunto ja viritys, lauluääni kunnossa, hyvät mikrofonit, mikseri ja äänityslaitteisto. Sillä saa jo hyvän raakamatskun. Ja tietysti äänitystilan akustiikka on tärkeä.
      Äänitysvaiheessa käytetään gate/compressor, limiter, eq... Tilanteita ja tapoja on monia.

      • Eri_kysyjä

        Miten tuo compressorin käyttö yleensä kaikkeen musiikki instrumentteihin menee, laitetaanko jokaiselle raidalle oma compressori ja lisäksi vielä master kanavalle vai pelkästään masterkanavalle.
        Eli onko kitaroilla oma Compressori, laululla oma, syntikalla oma ja rummuilla oma vai riittääkö että laittaa vain ulostulokanavalle Compressorin?


    • sdfsdf

      Tuntuu että nykyään kompressoria tungetaan joka paikkaan niin paljon kuin mahdollista. Mutta vakavasti puhuen, kompressoria tai muutakaan efektiä ei ole pakko laittaa yhtään millekään instrumentille tai masterille. Niitä laitetaan sen verran kuin ne tuntuvat sitä tarvitsevan ja tämä vaatii sitten kokemusta, asiantuntemusta, tyylitajua yms. ja sitä saa kun tekee paljon ja kokeilee ja oppii ymmärtämään asioita.

      • Eri_kysyjä

        Voisitko sinä kertoa laitetaanko sitä kaikille instrumenteille ja lisäksi masterille vai riittääkö tuo masterkanava?
        Tarkoitan siis että miten yleensä porukka äänittelee näitä.


    • sdfsdf

      Riippuu tietysti mitä halutaan, musiikkityylistä ja sen raakaäänitteen hyvyydestä mutta voi esim. kuunnella sitä raakaäänitettä sillä korvalla että mitkä kuulostaa hieman "heikoilta" ja kaipaa vähän potkua. Näitä voi olla esim. basso ja bassorumpu. Jos laulajan ääni on hentoisen oloinen ja tuntuu jäävän jalkoihin niin siihenkin sitten.
      Mutta tässä vaiheessa kohtuudella koska masterointivaiheessa sitä voi lisätä koko hoidolle. Jos sitä on alunperin liikaa niin masterointi menee vaikeaksi. Nykyisten softatyökalujen etu on toki se että mikään ei ole läheskään niin "lopullista" kuin vanhaan aikaan.

      • Eri_kysyjä

        Eli periaatteessa riittää kun laittaa vain master kanavalle yhden kompuran?


      • sdfsdf

        Jos se haluttu lopputulos saadaan sillä tavalla niin riittää. Mutta yleisesti kyse on maku- ja tyyliasioista, aivan kuten ruoanlaitossakaan ei voi sanoa absoluuttisia totuuksia siitä että mitä mausteita, paljonko ja missä vaiheessa pitäisi laittaa.
        Noi yleisesti, jos se kotikutoinen äänitystoiminta kiinnostaa kannattaa lukea tämä:
        http://like.fi/kirjat/kotistudio/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6885
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2834
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2652
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      34
      2040
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2027
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      34
      1920
    Aihe