Olen auton ostaja ja nähnyt vuosien varrella monenlaista vempulaa autoliikkeiden myyjissä. On vanhanaikainen myyjä, joka sanoo: "Mitä herralle ja rouvalle saisi olla." On nuori pätemisen tarpeessa oleva myyjä, joka vilkuilee koko ajan kännykkäänsä, vaikka asiakkaat samaan aikaan kyselevät neuvoja. Näiden ääripäiden lisäksi on kaikenlaisia vipeltäjiä. Eräskin myyjä kirjoitti sopimuspaperit valmiiksi kysymättä kertaakaan, aionko todella ostaa kyseisen auton.
Tässä lyhyet ohjeeni:
1) Auton ostaja on tavallinen ihminen, joten puhuttele häntä niinkuin muitakin ihmisiä.
2) Kuuntele ensin, mitä asiakas haluaa ja esitä vasta sitten omia mielipiteitäsi.
3) Muista, että asiakas on aina oikeassa, vaikka ei olisikaan.
4) Jos asiakas haluaa, näytä auton kaikki ominaisuudet rauhallisesti sisätiloista alkaen. Auton korin ulkopuolen esittelystä voi siirtyä vilkaisemaan konepellin alle, ja lopuksi tutustutaan takaluukkuun ja auton alustaan. Kiertäkäää auto yhdessä moneeen kertaan. Jokaiseen asiakkaan kysymykseen on vastattava asiallisesti.
5) Kun asiakas on tutustunut perusteellisesti autoon myyntipaikassa, kysy vasta sitten haluaako hän kenties koeajaa uuden auton.
6) Kysy vasta sitten, haluaako asiakas kenties hinta-arvion omasta autostaan ja jos ei halua, kunnioita asiakkaan toivomusta.
7) Älä missään nimessä valehtele auton ominaisuuksista äläkä mistään muustakaan asiasta, sillä asiakas muistaa sen ikuisesti ja karttaa sinua sen jälkeen aina.
8) Älä hosu missään vaiheessa, vaan anna asiakkaalle aikaa harkita rauhassa, jopa viikkoja, yhtä elämänsä suurinta kauppaa.
9) Kun kaupat on tehty, älä käännä selkääsi asiakkaalle, jotta hän voi olla asiakkaasi myöhemminkin.
10) Tee ne asiat ehdottoman tarkasti, mitä olet kaupan hieronnassa asiakkaan kanssa sopinut. Kaikki lupaamasi asiat sinun on hoidettava viivyttelemättä.
Miltä autonmyynti näyttää ostajan silmin?
autonostaja
1
81
Vastaukset
- yks_automyyjä
Kaikki muu vielä menee jollain lailla jos on tosiasiakas mutta tuo vika kohta on mahdoton. Tottakai mä lupaan silleen epämääräisesti kaikkea kivaa. Niinhän tehdään kaikessa mainonnassa ja tää on sitä samaa juttua. Ei laihdutuslääkkeekkään tepsi vaan niillä myydään unelmaa. Niin mäkin myyn, unelmaa autosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324431Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘821164PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832