No nyt sen hankin

Uusivanhapöristäjä

Vaikka moni ei pidä edes museoinnin arvoisena, tallipaikassa on nyt -76 Corolla.

Ostin siis valmiin. Museoitu muutama vuosi sitten. Samanlaista ajelin viimeksi -90 taitteessa. Ah, niitä muistoja.. Tämä vaan haisee uudelta eikä öljyltä :D

Akku kulkee kätevästi tarakalla kotiin ladattavaksi, tekniikka tuttua jne..

Harmittaa vaan, että ajokelit melkolailla ohi tältä vuodelta.
Miten muut, ootteko ajellu vielä myöhäänkin syksylläkin?

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoisSilmistä

      Joo,en pidä museoinnin arvoisena minäkään,valitan,ellei ole coupe jolloin jotain ideaa.
      Ei antaisi ainakaan minulle yhtään mitään ulkonäön,ajettavuuden tai vaikka suorituskyvyn,harvinaisuuden tai haluttavuuden suhteenkaan eli ellei mikään noista täyty niin ei voi mittään,hukkaan heitettyä aikaa,rahaa vaivaa.
      Yleensä museoitu tai harrastevehje on semmoinen" saavuttamaton unelma "ja ehkä sen tylsän perheauton coupe malli,tehokkaammat mallit kuin se perusmalli,urheiluautot,jenkkirassit tai avovehje tms joihin uustuonti tai varallisuuden kasvu antaa nyt mahdollisuuden.
      Ehkäpä tuo antaa sinulle jotain tai joku vastaava aneeminen surmanloukku ja peruskinneri Japanista,esim apina Datsuni ym kamaluudet.

    • GolfariMK1

      Itse en pidä nyky-tojoja juuri missään arvossa, mutta vanhat autot ovat aina aivan eri juttu.
      Sellaisen hankkiminen on aina erittäin henkilökohtainen juttu ja arvo omistajalle ei ole mitenkään riippuvainen siitä kuinka hyvä tai harvinainen auto on kyseessä.
      Hyviä kilometrejä äläkä suotta kysele muilta kannattiko. Itse sen tiedät parhaiten.

      • Uusivanhapöristäjä

        Itsellenihän tuon hankinkin, suurin osin juuri tunnesyistä.

        Enkä kysynytkään, kannattiko, vaan kuinka myöhään syksyllä vielä muut on ajellu näillä vanhuksilla :)

        @PoisSilmistä, sääli, että olet noin kapeakatseinen, jos kaikki olisi sun kanssa samaa mieltä, kuinka harvinaisia nämä käyttöautot sitten olisi ja missä arvossa ne sitten olisi?

        Juurikin tämän takia ne ole ainakaan vielä osallistunut mihinkään kokoontumisiin, enkä varmaan ihan heti osallistu. Käynyt olen monessa ja monesti, niissä on paljon upeita autoja, vähenevissä määrin näitä käyttiksiä. Mua usein harmittaa ettei esim vanhoja pakuja näe oikein muita kuin volkkareita. Mun mielestä meillä historiassa on muutakin kuin linnoja ja erikoisautoja.

        Tää mun on niin "karvalakkimalli" ettei siinä ole edes radiota mutta lämmitin sentään on :D Takuulla ajan hymyssä suin kun raaskin taas ajaa. Ja on parempi ajaa kuin muistin, viides vaihde vois kyllä olla paikallaan.. Ja surmanloukkujahan noi kaikki tuon ikäiset, ja vanhemmat, on.


    • kotiseutumuseo

      Hyvä orggisauto museointiin. Coupe ei siihen sovellu, koska on ollut liimatukan käytössä ja teinien raiskaama. Lisäksi vajaaoviset on vain köyhien autoja kun ei ollut varaa ostaa vähän kalliimpaa neliovista. Mitä arvoa on museoida autoja joilla on ajettu tonni-pari ja pidetty tallissa piilossa 30-vuotta - paaliin joutavat.

      • Uusivanhapöristäjä

        Kyllä niitä cuopeita sun muitakin pitää olla. Sitäpaitsi mullakaan ei ole takaovia kuin käyttiksessä. Joka muuten sekin on 9v päästä museoiässä. Sitä vaan en aio ainakaan itse museoida, vaikka ei olekkaan ihan tavallinen malli, ajan ja pidän huolta, ehkä joku muu haluaa sen museoida jos se kestää siihen saakka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe