Eli mistä löytäis suomalaista Soulia, ja onko teillä ehdottaa jotain tiettyä hyvää soul laulajaa/bändiä?
Vastaukset 7
- "soul-kojo"
suomalaista soulia ei ole olemassa. Olen siitä luojalle ikuisesti kiitollinen!
- Dr Feelgood
Itse asiassa 1970-luvulla monikin poplaulaja otti vaikutteita soulista ja Kirka Babitzin oli yksi paremmista, omalla omituisella tavallaan.
Mutta onneksi se sitten loppui ja Suomessa palattiin humppaan. - Hyvää soulia
Sellainen suomalainen bändi kuin Soul Connection, on valtavirran ulkopuolella erittäin tasokasta soulia soittava orkesteri. En tosin tiedä ovatko enään koossa, mutta pari levyä tuli. Sanoitukset gospelvaikutteisia.
- ymca
moi! Tässä välissä voisin suositella kaikkia tutustumaan kotimaiseen bandiin nimeltä Quintessence. Quintessencen musiikkia on mielestäni vaikea lokeroida mihinkään genreen, mm. jazz,hiphop,brokenbeat,soul,funk vaikutteet kuultavissa. Jos jotain tyylisuuntaa lähdetään "hakemaan" niin olisi se mielestäni nu-soul. Erittäin sielukasta musiikkia! Varsinkin bändin vokalisti Emma Salokoski on tyrmäävä..(levyttänyt myös soolomatskua) no joo ei kannatta jättää huomioimatta! lisää tietoa www.quintessence.fi
- lakana
No ainaki ens lauantaina bändi on kasassa. Ne soittaa Savoyssa klo 19.30 alkaen, keikalla vierailee mm. Sami Saari
- AnnaAbreu
Anna Abreullahan oli silloin uransa alkuaikoina soul tyylistä musiikkia. Nyttemmin on sitten vaihtunut vähän popimpaan suuntaan.
- Soulset
Vuonna 1968 oli tällainen bändi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Soulset
Eetu Vesala nousi sittemmin maailmanmaineeseen omintakeisella jazzillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581