Uusi farmari

Kesällä tarvii luopua leasing autosta. Tilalle hakusessa noin 30-32k€ pirssi. Auton pitää olla farmari. Mitä suosittelette?
92572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...mutta vain yksi järkevä... Se on se, mikä sinua itseäsi miellyttää.

Noh, annetaan niitä vaihtoehtojakin:

1. Tavanomaisia: Ford Mondeo, VW Passat, Peugeot 407. Citroën C5, Volvo V70, Mazda6, Toyota Avensis... Ja monet niistä saa jo aika varusteltuina vaihtoehtoina.

2. Miten ois joku tilava tila-auto??

Äänestä
  • Toyota Avensis.Varma ja hyvä ratkaisu.

    Äänestä

  • Tauno 44 kirjoitti:

    Toyota Avensis.Varma ja hyvä ratkaisu.

    on iso pettymys. Turvatekniikkaa voisin kehua, mutta autossa on ollut aivan liikaa takuukorjauksia. Lisäksi ajettavuus muuttuu talvioloissa kelvottomaksi, kesällä kyllä kelpaa. Viimeinen niitti on maahantuojan ilmeinen haluttomuus tehdä äänieristyksen lisäkäsittely takuuna. Ruotsissa tuo tehdään. Puheet varmasta valinnasta saa unohtaa.

    Äänestä

ja diesel ja DSG automaatti. Parempaa (=hinta/laatu suhde) saat hakea. Ja naapurisi ihmetelee enemmän Skodaa kuin Tojotaa tai Fordiasi.

Äänestä

Ton hintasesta uudesta autosta häviää arvosta yli kolmannes parissa vuodessa. Vaihtoehtona olisi ehkä laadukas vaihto MB tai iso Volvo, pitävät vanhempana suht hyvin hintasakin. Punnitse itse hyödyt/haitat.

Äänestä

Monikäyttöisen (sanan varsinaisessa merkityksessä) saat, kun marssit Hyundai-kauppaan Trajet-ostoksille.

Olen omaan V6:eeni tyytväinen, auto on pelannut kuin enkeli, mukavuutta ja tilaa riittää ruhtinaallisesti. Penkit poistamalla tilaa on kuin pakettiautossa. 2-litrainen taitaa sopia hintahaarukkaasi?

Äänestä

Osta vähän käytetty, ajaa saman asian, jos omaa rahaa käytät! Uudesta autosta tipuu arvo heti, kun auton takarengas ylitää autokaupan kynnyksen.
Useimmissa autoissa on takuu 2-3 vuotta,joten vuodenkin vanhalla pääsee "ajelemaan" takuukilsoja huolettomasti.

Äänestä
  • On typerää tekstiä. Uusi auto on uusi auto. Ei vuoden kaksi poljettu paskakasa ole sama asia. Luulisi ymmärtävän sen pienen eron.

    Äänestä

Skoda on minunkin mielestäni hyvän tuntuinen vaihtoehto. DSG vähän epäilyttää (nimenomaan toiminta pakkasessa), joten ehkä 1.9 TDI manuaali.

Koita kuitenkin ihan vertailun vuoksi myös CR-V:tä (alennuksineen saattaissi lähteä juuri 32 k€:llä). Minusta siinä paremmat sisätilat kuin yhdessäkään edellä mainitussa. Tavaraa kulkee myös, koska penkit kaatuvat helposti, myös etupenkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Kesällä tarvii luopua leasing autosta. Tilalle hakusessa noin 30-32k€ pirssi. Auton pitää olla farmari. Mitä suosittelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu