pienikokoisuus ei ole häpeä!

*kitty*

Mä en ihan hiffaa et minkä takia ihmiset valittaa pienikokoisuudestaan?! Mulla on ainakin ollut vain hyötyä siitä että olen taskukokoinen;) Vastakkainen sukupuolikin tuntuu tykkäävän,että tyttö on pieni ja siro...vaikka eihän tällä 160cm vartalolla mallitoimistoihin pyritä!:)Ei kaikkien tarvitse olla
180cm pitkäsääriä kyllä täältä alhaaltakin näkee maailmaa(vähän eri kulmasta vain)HEH!
Olkaamme me sintit ylpeitä pienuudestamme!!!

15

3176

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juu

      Minulla pituutta 153 cm ja olen aina ollut siro ja heppoinen =) Mutta tosiaankin on huomattu, että ei miehet naisen pientä kokoa säikähdä. Ei koskaan ole tullut mieleenkään hävetä omaa pienuttani. Pieni on söpöä. Ainoa miinuspuoli on liian pitkät farkunlahkeet =)

      • PiKKuPeiKKo05

        Juu minä taas olen pitkä ja minulla on suuret rinnat. Olen pitkä mutta hirmu laiha.
        Olen 170cm ja 35kg Hieman alipainoa... ;<
        ja minun paino indeksi on 12,1 vaikka pitäisi olla 24,1
        ;


      • nimetön
        PiKKuPeiKKo05 kirjoitti:

        Juu minä taas olen pitkä ja minulla on suuret rinnat. Olen pitkä mutta hirmu laiha.
        Olen 170cm ja 35kg Hieman alipainoa... ;<
        ja minun paino indeksi on 12,1 vaikka pitäisi olla 24,1
        ;

        Jos on 170cm pitkä ja 35kg painaa, pitäis olla jo tiputuksessa sairaalahoidossa ellei jo kuollut


    • keiju

      käynyt edes mielessä että häpeäisin:) näytän aivan salma hayekilta ja mikäs siinä;D

    • Maria26v

      Niinpä, ei se ihmisen onni koosta ole kiinni. Toiset miehet tykkää pienistä, toiset isommista. Riippuu vähän miehen koostakin.

      Itse olen Nainen kooltani ja sydämeltäni :)

    • LittleMan

      Pienikokoeselle miehelle ei taasen ole elämää ollenkaan.
      Naisilla on toisin, onhan Madonnat ja Foxit sun muut Britneyt alle 160 senttisiä pätkiä.
      Mutta jos mies jää 170 senttiin niin aika rauhassa saa olla.

      • keijukainen

        ja vähän tyylistä riippuen vientiä on ollut :o)

        Jotkut ovat jopa hyvinkin miehekkäitä ja yksi heistä on jopa niin suosittu että kuhina käy.

        Täytyy vain pienenä miehenä ehkä tyytyä "vähempään" ei saa olla ihan niin valkkaava että jää sitten lehdelle soittelemaan. Ts. mallimittaista naista tuskin kannattaa hakkailla keskittyy sitten niihin vähän lyhkäsempiin.


      • littleman2

        ..voi olla vähän vaikeempaa ja kovin pitkiä naisia ei helposti saa mutta kyllä se itsestä pitkälti riippuu.
        pinnallisia naisia löytyy mutta ei ne kaikki pitkät ja hyvin kauniit naisetkaan sellasii oo..

        itsevarmuutta peliin..


      • 157

        Olen ollut pian kymmenen vuotta mieheni kanssa ja nyt vasta tajusin, että sehän onkin lyhyt! Täältä alhaalta sitä ei oo huomannut:-) Tai ehkä se johtuukin siitä, että se on yli 170--eli 171 cm.


      • pikku~
        157 kirjoitti:

        Olen ollut pian kymmenen vuotta mieheni kanssa ja nyt vasta tajusin, että sehän onkin lyhyt! Täältä alhaalta sitä ei oo huomannut:-) Tai ehkä se johtuukin siitä, että se on yli 170--eli 171 cm.

        Kyllä mun mielestä lyhytkin mies (tai no mä puhun pojasta) voi todellakin olla vetävä... Itse olen pitkä 155cm ja taitaa jäädä nyt lopulliseksi pituudeksi(olen 16).Joskus sillon kauan aikaa sitten se ärsytti kun melkeen kaikki kaverit kasvo ohi mutta enää se ei oo mikään ongelma ja voin rehellisesti sanoa että olen tyytyväinen pituuteeni ;)


    • Lapsi?

      Joskus tuntuu, että ihmiset suhtautuu näin lyhyeen ( 150 cm ) välinpitämättömästi tai pitää automaattisesti lapsellisena.

      En yleistä, mutta oon tullu aika monta kertaa tallotuks kadulla, kun joku 2-metrinen hujoppi rynnistää päältä. Lisäks joillain ihmisillä tuntuu olevan kuulossa / asenteessa vikaa, koska varsinkaan vähän vieraammassa seurassa on tosi vaikeeta saada omaa ääntänsä kuuluviin.

      En syyllistä tässä pelkästään muita ihmisiä, koska vikaa löytyy itsestänikin, mutta valitettavasti joillain tuntuu olevan käsitys, että pienet ihmiset on lapsellisia ja tyhmiä, eikä niiden mielipiteillä ole sen suurempaa merkitystä.

      • Luna

        Minäkin olen 25 vuoden ikään mennessä yltänyt "vain" 150 cm:iin ja vaikka itseäni ei pituus rajoita millään tavalla niin monilla muilla tuntuu olevan juuri tuo mainitsemasi asenne. Olen asiakaspalvelutyössä ja olen liian monta kertaa huomannut miten asiakkaat pitävät minua lapsena/vähä-älyisenä/koulun työharjoittelijana/muuten vaan friikkinä ja/tai lässyttävät kuin lapselle mutta olenpahan yhtä monta kertaa osoittanut pätevyyteni ja sitten ne ihmisten ilmeet vasta onkin näkemisen arvoisia! Ja aivan niinkuin sanoitkin, isommassa porukassa se vasta on vaikeaa saada ääntänsä kuuluviin...

        On se ihmeellistä, täytyy sanoa. Joskus tekisi mieli alkaa lässyttämään takaisin tuollaisille ihmisille mutta olen päättänyt että ainakin minä aion olla meistä se fiksumpi.

        Olen ehdottomasti sitä mieltä että meidän pienten naisten (ja miestenkin) elämä on vaikeampaa kuin ns. normaalimittaisten, koska me joudumme tappelemaan kaksi kertaa enemmän mielipiteidemme ja pyrkimystemme eteen mutta voitto maistuukin sitten kymmenen kertaa makeammalta :)!

        Hyvää kevään jatkoa!


    • ms.himalaya

      Joo,heh, mä oon melko pieni, en aivan pikkuruinen. Pituus on siinä 164.
      Mäkään en kyllä tajua, miks joku ylipäätään haluais olla pitkä. Onhan pitkät ihmiset tietty kauniita, mut niin on kyllä pienetkin.
      Ja silleenhän on helppoa olla lyhyt, kun ei oo pelkoa että jätkä on lyhyempi. Mä ainakin saan paljon huomiota vaikka oonkin tän kokonen.

    • blondi

      samaa mieltä myös minä!! ärsytää vaan suuresti kun kaikki tyttökaverit aina sanoo et voi kun sä oot lyhyt ja jne...ok oonhan mä aika lyhyt mutta ei sitä nyt koko aikaa tarvii hokee oon 15wee ja 155cm ja tiedän olevani aika pieni. Mutta tykkään olla pieni ja siro ja niin myös pojatkin tykkää pikkuisista naisista :) ärsyttää vaan suurikokoisten naisten asenne meihin keijukaisiin!!

    • olen

      noin 156 cm pitkä ja kyllä tuo vähän ottaa päähän olla näin lyhyt.. saisinpa edes 5 cm lisää mut enpä usko ku oon jo kuitenkin 17 vuotias!! vai mitä muut luulette? ja on se aika jännä ku ite on vaan 157 ja poika kaveri ainaki 185.. muistaakseni!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5160
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1574
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe