Onko muilla tullut vastaan sellainen, että kun työskentelee naisten kanssa, niin jo heti alussa tulee sellainen olo, et toisista työntekijöistä puhutaan paskaa ja pitäisi ikäänkuin olla samaa mieltä, jottei itse joutuisi haukutun asemaan. Onko sattumaa et kohdalleni osuneet miestyökaverit eivät yleensä tarvitse tällaisia jaotteluita "ystäviin"/"vihollisiin". Jos voisin valita, työskentelisin vain miesten kanssa, enkä toisia nokkivan kanalauman kanssa. Onko muilla samanlaisia/erilaisia kokemuksia aiheesta?
Onko miehet parempia
työkavereita?
4477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miehelläni on alaisena n. 20 työntekijää. Kaikki miehiä. ja saat uskoa että paskan puhumista ja juoruilua tapahtuu. Mitä olen mieheltäni kuullut niin tuntuu, että jopa enemmän, kuin naisten kesken. valtataistelua, toisen panettelua yms. Joten tuskinpa se miksikään muuttuisi vaikka työtoverisi olisivat miehiä.
Olin aikoinani sairaalassa duunissa, suurin osa kollegoista oli naisia.
Aivan karmeata jouruilua, kyräilyä, selkäänpuukotusta ja mykkäkoulua.
Nyt vastaavasti olen palomiehenä ja voin vain sanoa, että kyllä miesvaltaisessa duunissa asiat hoidetaan suoremmin.
Totta kai, on tuurista kiinni millaiset duunikaverit saa, mutta olisin valmis yleistämään ja sanomaan, että lauma naisia aikaansaa pahaa verta keskenään helpommin ja ennenkaikkea pitkäkestoisemmin kuin miehet.
toimistoympäristössä monet miehetkin alkavat käyttäytyä ns. akkamaisesti.
olen ollut töissä sekä mies- että naisvaltaisilla aloilla.
Paskan puhumista ja juoruilua on tapahtunut joka paikassa. En tiedä onko yleistä, mutta ainakin niissä paikoissa joissa itse olen ollut, olen huomannut että miesten juoruilu on "hyväntahtoisempaa", lähinnä tiedonvälitystä. Pistetään vaan asiat sellaisenaan eteenpäin. (lähinnä paistatellaan sillä ett "tiesinpäs ennen sua!")
Naiset mustamaalaavat ja lennättävät mielikuvitustaan, puhuvat sitten kuvittelemansa asiat ikäänkuin totena.
Miehet lisäksi tulevat useammin sanomaan sanottavansa ("valittamaan") suoraan ja samantien, ja asia on siten loppuunkäsitelty.
Tokihan näihin löytyy sitten ne säännön tekevät poikkeukset;). Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin vanhojen (mokien) kaivelu!