Mitä järkeä on että Suomeen saapuu pakolaisina vahvimmassa mieskunnossa olevia henkilöitä: minne ne lapset ja äidit jätettiin?
Sissus.
Eikun takaisin vaan puolustamaan kotia, perhettä ja demokratiaa.
Ajatelkaas nyt.
Kun Suomi ja äärisosialistinen työväenvaltio NL sotivat:
luikkiko Suomalaiset miehet sotaa pakoon ulkomaille ja jättivät lapset,
naiset, kodin vihollisen armoille?
Ei.
Sissus.
Eikun takaisin vaan puolustamaan kotia, perhettä ja demokratiaa.
Ajatelkaas nyt.
Kun Suomi ja äärisosialistinen työväenvaltio NL sotivat:
luikkiko Suomalaiset miehet sotaa pakoon ulkomaille ja jättivät lapset,
naiset, kodin vihollisen armoille?
Ei.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vahvat lähtevät ensin pitkälle ja vaikealle matkalle läpi euroopan etsimään
uutta kotia. Kun se on järjestetty, tuodaan loppu perhe mukana.
Kerro mikä niillä on sota, ketä vastaan ja missä
Tämä on oikea vastaus avaukseen. Vahvemmat hakevat turvapaikan heikoimmille. Heikoimmat voivat matkustaa perässä vaikka junalla tai lentäen saatuaan luvan perheenyhdistämisestä.
Sota Syyriassa, Somaliassa ja Irakissa ei ole valtioiden välistä. Sotaa käydään eri ryhmittymien välillä, kuten Syyriassa soditaan sisällissotaa, mutta samalla sotaa terroristeja vastaan (ISIS). Syyriassa ei ole käytössä asepalvelusta, joka koskisi kaikkia kansalaisia, vaan palkka-armeija tai sitten "pakko-otto" sotaan. Kenenkä puolella siellä pitäisi sotia?
Onneksi monet suomalaiset vihaa sairasta, liian laajaa maahanmuuttoa, ja vastustaa sitä, esim. osoittamalla mieltä. Monissa kirjoituksissa on vihattu myös tuota asiaa; useimmat pakolaiset on nuoria miehiä.
Syyriassahan annettiin joku aika sitten liikekannallepanokäsky 15-44 -vuotiaille miehille.
Ettei nyt vain olisi niin että sinisilmäiset Suomalaiset taas tulisi höynäytettyä.