Tramalin piristävä vaikutus

Elikkä joudun käyttämään nospanin lisäksi tramaia nivelkipuihin.
Tramalilla on sellainen ilkeä ominaisuus minun khdalla että ne häiritsevät yöunia.
Eilen illallakin otin 2 tramal 100 rehard ja nukahdin jo 21:30 mutta heräsin jo ennen puoltayötä ja siinä se yö sitten menikin pyöriessä.
Lonkan, polvien sekä olkapäiden jomotus kiusasi mutta olen huomannut että tramali häiritsee kuitenkin taustalla.
Ensi viikolla on aika lääkärille sekä kipupolille joten onko kokemuksia muista särkylääkkeistä?
Voi olla että norspan nostetaan 20migg.
711650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tramal tosiaankin piristää noin kymmeneksi tunniksi sen ottamisesta. Otit siis illalla 2 kpl 100 mg pitkävaikutteista Tramalia. Ei ihme, että ei nukuta. Tramalia saa ottaa enintään 300 mg vuorokaudessa. Jos sinulle on määrätty 200 mg vuorokaudessa, niin kokeile, että otat aamulla herättyäsi 100 mg. Siitä seuraa, että piristyt kun pitkävaikutteinen Tramal alkaa vaikuttaa n. 2 tunnin kuluttua. Iltapäivällä klo 13.00 aikaan otat toiset 100 mg. Piristävä vaikutus pitäisi muuttua unettavaksi vaikutukseksi illaksi nukkumaan meno aikaan mennessä.

Äänestä

Opioidit piristävät joitakin ihmisiä, eli vievät yöunet. Ihan sama otatko Tramalia, Temgesiciä, Oxycontia, oopiumia tai heroiinia. Nuokut puoliunessa, mutta heräät jatkuvasti.

Äänestä

Tramadolin ei välttämättä niitä parhaita kipulääkkeitä, sillä ilmeisesti hieman SSRI-maisia vaikutuksia.

Äänestä
  • On ja siitä seuraa myös SSRI:n omaisia vieroitusoireita. Tramalia lopettaessa olisikin hyvä saada vaikka mirtatsapiinia hetkeksi käyttöön.

    Äänestä

  • Höpö höpö teitä korpiproviisoreita :)

    Äänestä

minulla myös norspanit molemmissa olkapäissä, mutta apteekkari kielsi panacodin tai tramalin käytön koska molemmat samanlaisia keskushermoon vaikuttavia,
siksi otankin 800 puranaa 3 päivässä, tosin heräilen öisin kipuihin ,mutta töissä pitää
vielä kuitenkin käydä.

Äänestä
  • Juu noinhan ne sanovat mutta jos kipuja laastarin jälkeenkin niin pakkohan niitä on lievittää jollakin.
    Tramali on siinä mielessä turvallinen kun sitä on aiemmin käyttänyt, tosin yhteiskäytössä on oltava varovainen ja kokeiltava pienillä annoksilla miten keho reagoi.
    Nyt tällä viikolla nostetaan todennäköisesti norspanin tehoa jotta voisi jättää tuon tramalin pois.
    Ongelma on vain siinä että päivällä pärjäisin nykyisellä norspan teholla mutta illalla ja yöllä tarvitsen tehostusta.
    Olisiko tehostelääkkeeksi parempi tavallinen tramal(ei rehard) jolloin vaikutus lopuisi aamuun mennessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väsynyt_kipuilija kirjoitti:

Elikkä joudun käyttämään nospanin lisäksi tramaia nivelkipuihin.
Tramalilla on sellainen ilkeä ominaisuus minun khdalla että ne häiritsevät yöunia.
Eilen illallakin otin 2 tramal 100 rehard ja nukahdin jo 21:30 mutta heräsin jo ennen puoltayötä ja siinä se yö sitten menikin pyöriessä.
Lonkan, polvien sekä olkapäiden jomotus kiusasi mutta olen huomannut että tramali häiritsee kuitenkin taustalla.
Ensi viikolla on aika lääkärille sekä kipupolille joten onko kokemuksia muista särkylääkkeistä?
Voi olla että norspan nostetaan 20migg.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu