Penkki ei kulje

lisseevoemoo

Mulla on menossa treeniohjelma, jonka rintapäivän ensimmäinen liike on penkkipunnerrus, joka ei nyt oikein kulje. Sarjoja 3 ja toistoja 8-10. Sarjojen välissä noin minuutin palautumisaika. Ensimmäinen sarja menee lämmittelyssä ja teen 50kg 10 toistoa. Sitten pitäisi tehdä kaksi sarjaa 60kg 8-10 toistoa. No ensimmäisellä sarjalla saan hikiseen tuon 8 toistoa, paremminkin 7. Kolmas sarja ei sitten enää kulje ja toistot tippuvat kuuteen. PItäisikö palautusaikaa pidentää, vai tyytyä vain siihen, että kun ei nouse niin ei nouse? Ehkä ensi kerralla..

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiseainakulje

      Joo ei mittään ,ei sinulla pidäkkään mennä mitään välttämättä enempää toistoja kolmanteen sarjaan jos voimaa meinaat.

      Itse pienentäisi toistot alle 8 kpl jopa vain kuuteen toistoon ja niitä kolme sarjaa ja edistyttyä neljänteen sarjaan. jolla nostetaan vain kaksi nostoa.

      Ei se penkki kulje ja jos voimaa haluaa liian pitkillä toistoilla sarjoissa.

      Kehonrakentajathan veivaa vaikka puoli päivää mutta silloin se ei ole voimaharjoittelua.

      Noita harjoitus muotoja pitää vaihdellla välillä pitempiä toistoja välillä vähän,itse en penkkiä liijemmin arvosta.Se on niin kulunut nostomuoto ja yli arvostettu jopa.

      • lisseevoemoo

        Nimen omaan voimaharjoittelusta on kyse. Tosiaan aloin itsekin pohtimaan toistojen määriä muidenkin liikkeiden osalta. Taidankin pienentää niitä vaikka 8-10 -> 6-8, ainakin tuon penkin osalta. Selkäpäivänä mave taisikin jo olla 3x 6-8.


    • aitoBlueteam

      paljon penkki?

      • lisseevoemoo

        En ole koskaan kokeillu maksimia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6131
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4366
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2831
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2738
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1875
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1402
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1381
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      29
      1218
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1151
    Aihe