Penkki ei kulje

lisseevoemoo

Mulla on menossa treeniohjelma, jonka rintapäivän ensimmäinen liike on penkkipunnerrus, joka ei nyt oikein kulje. Sarjoja 3 ja toistoja 8-10. Sarjojen välissä noin minuutin palautumisaika. Ensimmäinen sarja menee lämmittelyssä ja teen 50kg 10 toistoa. Sitten pitäisi tehdä kaksi sarjaa 60kg 8-10 toistoa. No ensimmäisellä sarjalla saan hikiseen tuon 8 toistoa, paremminkin 7. Kolmas sarja ei sitten enää kulje ja toistot tippuvat kuuteen. PItäisikö palautusaikaa pidentää, vai tyytyä vain siihen, että kun ei nouse niin ei nouse? Ehkä ensi kerralla..

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiseainakulje

      Joo ei mittään ,ei sinulla pidäkkään mennä mitään välttämättä enempää toistoja kolmanteen sarjaan jos voimaa meinaat.

      Itse pienentäisi toistot alle 8 kpl jopa vain kuuteen toistoon ja niitä kolme sarjaa ja edistyttyä neljänteen sarjaan. jolla nostetaan vain kaksi nostoa.

      Ei se penkki kulje ja jos voimaa haluaa liian pitkillä toistoilla sarjoissa.

      Kehonrakentajathan veivaa vaikka puoli päivää mutta silloin se ei ole voimaharjoittelua.

      Noita harjoitus muotoja pitää vaihdellla välillä pitempiä toistoja välillä vähän,itse en penkkiä liijemmin arvosta.Se on niin kulunut nostomuoto ja yli arvostettu jopa.

      • lisseevoemoo

        Nimen omaan voimaharjoittelusta on kyse. Tosiaan aloin itsekin pohtimaan toistojen määriä muidenkin liikkeiden osalta. Taidankin pienentää niitä vaikka 8-10 -> 6-8, ainakin tuon penkin osalta. Selkäpäivänä mave taisikin jo olla 3x 6-8.


    • aitoBlueteam

      paljon penkki?

      • lisseevoemoo

        En ole koskaan kokeillu maksimia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe