No niin evokit. Puitahan sieltä löytyi jäätikön alta, eikä edes vanhoja. Tämänkin jäätikön muodostumisen selittää luonnon hukkuminen ja jäätyminen.
"Alaskan jäätiköiden alta paljastuu puita
Kahdeksan maan ulkoministerit pitivät elokuun lopussa Alaskassa kokouksen ilmastonmuutoksen torjunnasta. Yhteistä kannanottoa ei kuitenkaan saatu aikaan, koska Kanada ja Venäjä vastustivat sitä.
Media uutisoi mielenosoittajien esityksistä, joissa oltiin huolissaan jääkarhujen selviytymisestä ja jäätiköiden sulamisesta. Medialle olisi voitu esittää myös niitä näkymiä, joita Alaskan sulavat jäätiköt ovat paljastaneet. Samanlaisia löytöjä on tehty ainakin Alaskan suurimman jäätikön Bearingin liepeiltä sekä Mendenhall-jäätikön alueelta läheltä eteläistä Juneaun kaupunkia.
Molemmissa paikoissa on paljastunut jäätikön alta muinaisten metsien hyvin säilyneitä jäänteitä. On löytynyt halkaisijaltaan jopa 1,6 metrisiä pystyssä olevia kantoja juurineen sekä puunrunkoja, joissa on vielä kaarnaa tallella. Alustavat ikämääritykset osoittavat puiden kasvaneen vuosien 600 ja 1000 välisenä aikana."
http://www.talouselama.fi/Tebatti/kysymykset/alaskanjaatikoiden alta paljastuu puita/a2326368
"Alaskan jäätiköiden alta paljastuu puita
Kahdeksan maan ulkoministerit pitivät elokuun lopussa Alaskassa kokouksen ilmastonmuutoksen torjunnasta. Yhteistä kannanottoa ei kuitenkaan saatu aikaan, koska Kanada ja Venäjä vastustivat sitä.
Media uutisoi mielenosoittajien esityksistä, joissa oltiin huolissaan jääkarhujen selviytymisestä ja jäätiköiden sulamisesta. Medialle olisi voitu esittää myös niitä näkymiä, joita Alaskan sulavat jäätiköt ovat paljastaneet. Samanlaisia löytöjä on tehty ainakin Alaskan suurimman jäätikön Bearingin liepeiltä sekä Mendenhall-jäätikön alueelta läheltä eteläistä Juneaun kaupunkia.
Molemmissa paikoissa on paljastunut jäätikön alta muinaisten metsien hyvin säilyneitä jäänteitä. On löytynyt halkaisijaltaan jopa 1,6 metrisiä pystyssä olevia kantoja juurineen sekä puunrunkoja, joissa on vielä kaarnaa tallella. Alustavat ikämääritykset osoittavat puiden kasvaneen vuosien 600 ja 1000 välisenä aikana."
http://www.talouselama.fi/Tebatti/kysymykset/alaskanjaatikoiden alta paljastuu puita/a2326368
Vastaukset 34
Vanhimmat
Niin ja tämähän ei ole evokkilogiikalla edes mahdollista, jäätikköjen piti olla kymmeniä tuhansia vuosia vanhoja!
Tuosta olisi voinut päätellä yhdn asian:
"Jäätiköiden paljastamat muinaiset metsiköt sattuvat kauniisti sille lämpimälle jaksolle, joka tunnetaan nimellä keskiajan lämmin kausi tai viikinkiajan lämmin kausi."
Kyseessä ei siis ole manner-, vaan vuoristojäätikkö, jollaisia Alaskassa on runsaasti. Se ei todista vdenpaisumuksesta (liian nuori siihenkin) eikä varsinkaan pojoisen viimeisimmästä jäätiköitymisestä. Grönlannin ja Etelämantereen jäätiköt ovat vielä oma tarinansa, ja satoja tuhansia vuosia vanhoja.
niin voisihan ikänä olla miljoonia vuosia.
Ja kretu uskoo. Hehe.
Noin se uskomusvapaa tiede kaataa edistyessään ateismievokkien väittämiä kuin heinää.
Siis tuolla oli tietenkin metsää ennen vedenpaisumusta mutta kun tuo suojaava kasvihuoneilmastoa ylläpitänyt vesikatos satoi maahan vedenpaisumuksen yhteydessä niin tulikin kylmä ja jäätiköt.
Tämä selitys on siis täysin sopusoinnussa tieteen viimeisimpien jäätikkötutkimusten kanssa.
"Siis tuolla oli tietenkin metsää ennen vedenpaisumusta mutta kun tuo suojaava kasvihuoneilmastoa ylläpitänyt vesikatos satoi maahan vedenpaisumuksen yhteydessä niin tulikin kylmä ja jäätiköt."
Eikö tämä ole juuri uskomus eikä tieto? Miksi juuri tuo selitys pätisi mainittuihin kahteen jäätikköön Alaskassa? Miksi paikalla ei olisi voinut kasvaa puita 1000-1400 vuotta sitten, ja jäätikkö olisi sen jälkeen peittänyt ne ja nyt ilmaston lämmetessä sulanut?
jyrbä itse arvailee on ja on tietävinään, vaikka syyttää evoja aina samanlaisesta uskomuksiin pohjaavasta selitysmallista, joka pakottaa havainnot sopimaan teoriaan ja hylkää kaikki siihen sopimattomat havainnot.
Eli: miksi tuo nimenomainen puusto ei voisi olla 1000-1400 vuotta vanhaa? Sano yksikin hyvä syy ja oikea fakta, älä pelkästään uskomuskretuile. Tyhmä hehe
Niin että vedenpaisumusko oli vuosien 600 ja 1000 välisenä aikana, eli vasta UT:n julkaisun jälkeen?
Jyri taas terävänä. Hehe!
Jyri huomioi ajoittajien virhemarginaalit, tietenkin, tyhmä. Eikös tuo ajoittajien virhemarginaalien tuntemus ole ihan arkitiedettä jonka jokaisen luulisi tietävän?
Minäkin tiedän.
Jaa useiden satojen prosenttien virhemarginaali? :D
"Sille ryhmälle ilmastonmuutoksen tutkijoita, jotka selvittävät erilaisilla tutkimusmenetelmillä maapallon lämpötilamuutoksia ajanlaskumme alusta lähtien, ei tämä tullut yllätyksenä."
"Jäätiköiden paljastamat muinaiset metsiköt sattuvat kauniisti sille lämpimälle jaksolle, joka tunnetaan nimellä keskiajan lämmin kausi tai viikinkiajan lämmin kausi."
Hassua. Vedenpaisumuksesta ei kuitenkaan ole tietoakaan ajanlaskumme alun jälkeen (eikä tietysti ennenkään), mistään maailmanlaajuisesta siis. Lisäksi jäätiköt eivät tietenkään synny vedenpaisumuksissa.
Miten ne sitten syntyvät jos ei vedenpaisumuksen seurauksena?
Jäätiköt syntyvät, kun talvella maahan satanut lumi ei ehdi kesän aikana sulaa, vaan alkaa kerrostua kasvavaksi peitteeksi. Veden ja jään päälle lumi ei noin kerrostu, paitsi jos jää ulottuu pohjaan saakka - pohjoisnapameren jääpeitteen paksuus on enimmillään kymmenkunta metriä. Maahan satava vesi ei pysty kerrostumaan juuri lainkaan, vaan virtaa alamäkeen kohti lähintä järveä tai merta.
Maan kasvava lumipeite tiivistyy omasta painostaan jääksi, jossa sateiden vuosittaisen vaihtelun tuottama kerrosrakenne on edelleen näkyvissä. Kerros on paksuimmillaan siellä, missä lunta sataa eniten, mutta omasta painostaan jää myös valuu kohti ohuempia alueita, jotka näin saavat lisää paksuutta. Tuloksen on jopa kolmi- (Grönlanti ja jääkausijää) tai viisikilometrinen (Etelämanner). satojen kilometrien laajuinen jääkakku, iältään satatuhatta vuotta tai enemmän.
Otappa selvää ihan itse. Ei ainakaan taikatulva niitä aiheuta, sen verran voin vinkata.
Vissiin kreationistinen jäätiköitymisteoria menee näin:
jättimäinen tulva peittää maan. Sitten tulee syystä tai toisesta kylmä. Maan päällä lilluva vesi jäätyy paikalleen. Siinä on jäätikkö.
Tämä sarjassamme kreationistisen höpöhöpötieteen oivalluksia. Sarjan edellinen osa oli JC:n kreationistinen todennäköisyysmatematiikka.
Vedenpaisumuksesta on silminnäkijäkertomus erinomaisesti dokumentoituna, niin erinomaisesti että jopa maailman kuuluisin ja vaikutusvaltaisin koskaan elänyt mies nimeltä Jeesus puhui siitä todellisena tapahtumana, niin että ainakin palstan teistievokkien ja kaikkien luotettavaan historiaan uskovien tulisi pitää vedenpaisumusta todellisena.
Alaskan jäätiköistä ei löydy edes viikingeiltä eikä eskimoilta mitään mainintaa.
Kyse ei ole silminnäkijäkertomuksesta, vaan tarusta. Niillä on vissi ero.
Kuka muuten oli vedenpaisumuksen silminnäkijä? Ukko-Nooako sen dokumentin kirjoitti Raamattuun, vai kenties jopa itse Jumala omilla aineettomilla kätösillään (tai kenties taikomalla)?
Alaskan jäätiköistä emme tarvitse historiallisia mainintoja, voimme aivan itse todeta niiden olemassaolon. Hieman asioita tutkimalla voimme todeta myös maailmanlaajuisen vedenpaisumuksen olemassaolemattomuuden.
Ihan uteliaisuudesta:
Voisiko joku kretu kuvata sen päättelyketjun jonka tuloksena vetäytyvän vuoristojäätikön alta paljastuva metsä yleensä voisi tukea kuvitelmaanne vedenpaisumuksesta ja erityisesti miten 1000 - 1500 vuotta vanhat jäätikön alta paljastuvat metsän jäänteet kuvitelmaanne tukevat. Ihan oikeasti en pysy ajantuksenjuoksussanne ollenkaan mukana.
Maalliset mittaukset eivät ole välttämättä tarkkoja. Jäätiköiden syntyyn on kuitenkin tieteen mukaan mennyt tuhansia vuosia, eikä Alaskan jäätikkö näin ollen ole voinut, tieteen näkökulmasta, syntyä vasta tuhat vuotta sitten.
Jäätikön alta paljastuva metsä tietenkin tukee raamatullista näkemystä, koska aikaisemmin koko maapallo oli ns. lämmintä aluetta. Ennen syntiinlankeemusta.
Mikään tiede ei väitä, että kaikkien jäätiköiden syntyyn kuluisi tuhansia vuosia. Sen sijaan "jäätikkö on maan päällä oleva lumesta tai muusta kiinteässä muodossa tulleesta sateesta syntynyt pitkään säilyvä jään kattama laaja alue." "Jäätikkö muodostuu, kun lumi ei ehdi kesällä sulaa, vaan kerrostuu ja pakkautuu ensin tiiviiksi lumeksi ja lopulta jääksi yllä olevan lumikerroksen paineen vuoksi."
Ainakaan tiede ei siis tue kreationistien naurettavaa väitettä, että vetenä satavasta ja maan alta purkautuvasta taikatulvasta syntyisi jäätiköitä.
Ei varmasti olekaan syntynyt:
"eikä Alaskan jäätikkö näin ollen ole voinut, tieteen näkökulmasta, syntyä vasta tuhat vuotta sitten."
Puut ovat jääneet vuorelta valuvan jäätikkövirran alle geologisesti hiljattain, kun jää on keskiajan lämpimämmän kauden päätyttyä alkanut laajeta. Nyt se jälleen supistuu ja puut paljastuvat. Varsinainen jäätikkö on varmasti edelleen paikallaan ylempänä.
Raamatussa ei tietääkseni ole minkäälaista ilmoitusta maapallon lämpötiloista aikaisemmin tai myöhemminkään.
Just näin. Evokinpenteleet jäivät tässä tapauksessa kiinni vuosikymmeniä kestäneestä ikivanhojen jäätiköiden tarustaan, heheh.
Ja nyt on seliseliselin paikka, hehehe.
Ja kreationistisanomiset jotka ovat koko ajan olleet asian hermolla täytyy nyt vain nopeasti nollata pois sillä väittämällä että näin se evotiede edistyy ja tarkentuu ja siksi hylkäämme kaikki entiset puheemme jäätiköiden ajoituksista ja aloitamme uuden pohdiskeluvalehtelun puhtaalta pöydältä. Heheh.
Ja nyt kerrot meille, miten taikatulva aikaansaa jäätiköt. Kerro myös, miten taikatulvan aikaansaamissa mannerjäätiköissä on helposti havaittavat vuosilustot.
<>
>
Ei jäätikkö ole syntynytkään vain tuhat vuotta sitten. Kyse on jäätikön liikkeestä ja laajenemisesta. Beringin jäätikkö on jatkuvasti liikkeessä oleva virtaava vuoristojäätikkö. Sille on lisäksi ominaista nopeuden vaihtelut noin 20 vuoden jaksoissa. Noin joka 20. vuosi on nopea vaihe, joka kestää kuukausista vuoteen ja silloin nopeimmillaan jäätikkö liikkuu useita metrejä (jopa 7m) päivässä.
Kun jäätikkö on varhaiskeskiajan lämpöjakson jälkeen lähtenyt taas trendinomaisesti laajenemaan ilmaston viiletessä, niin se on peittänyt uutta maata helposti kilometrin vuodessa ja ilmaston kylmenemisen takia se on laajentunut myös "hitaiden" vaiheiden aikana, vaikkakaan ei niin nopeasti kuin "kirien" aikana. Kuitenkin jo muutama sata vuotta jatkunut laajeneminen on peittänyt kilometritolkulla aiemmin sulaa maata. Nythän se on vetäytynyt sadassa vuodessa toistakymmentä kilometriä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bering_Glacier
http://www.the-cryosphere.net/6/1251/2012/tc-6-1251-2012.pdf
<
Käsittääkseni jäätikön alta on paljastunut jäänteitä samanlaisesta pohjoisesta havumetsästä kuin mitä tänäänkin kasvaa vain kymmenien kilometrien päässä Beringin jäätiköstä.
Raamatussa ei tietenkään puhuta mitään siitä millainen nykyinen pohjoinen havumetsävyöhyke oli minään ajankohtana ilmastoltaan tai kasvillisuudeltaan, koska kaikki Raamatun tapahtuvat sijoittuvat hyvin rajatulle alueelle Lähi-Idässä ja koko muu pallo on sille täysin tuntematon.
Vielä vähemmän Raamatussa puhutaan jäätiköistä yleensä saati vedenpaisumuksen aiheuttamasta jäätiköitymisestä. Raamattu ei kerro vedenpaisumuksen muuttaneen lämpötiloja mitenkään. Hirveä määrä sulaa vettä on ihan fysiikankin mukaan ennemmin este jäätiköitymiselle kuin syy jäätiköiden synnylle.
Juuri noin. Sillä eikös pakastin muka pidä syväjäässä olevat orgaaniset ainekset tuhansia vuosia muuttumattomina?
Sehän on jo selvitetty että jäätiköiden lustot ovat seurausta eri vuodenaikojen säänvaihteluista eikä suinkaan samanlaisia kuin männyn vuosirenkaat jotka nekin joskus syntyvät esim pitkäaikaisen kuivuuden seurauksena eikä vain niin että yksi lusto tulisi vuodessa.
Miten se säävaihtelut vaikuttavat syvällä jäässä oleviin lustoihin? Eikös ne jäätiköt muodustuneetkaan yhtäkkiä taikatulvan jälkeen?
Aivan, mannerjäätiköt ovat muodostuneet hitaasti, eikä niissä ole havaittavissa koko maailman muutama tuhat vuotta sitten peittämää taikatulvaa, joka olisi muuten sulattanutkin niitä jäätiköitä aikalailla.
Tyhmä,tyhmempi,kretu.
...jatkoa kretusta eteenpäin. Siis kretu ateisti homofanittajaherkkäuskoevokki.
Ja tuosta ei enää tyhmemmäksi voi tulla.
Ainakin jyri tuntuu fanittavan noita homoja. Lukee niistä kaiken vastaantulevan ja keksii loput.
evokkien äärimmäinen tyhmyys, eivätkä ymmärrä edes aloituksesta mitään muuta, kuin sen oman "hauki on kala" mantransa, ja edelleen raksuttaa siellä päässään tai sydämessään "maailma on miljoonia tai miljardeja vuosia vanha", ja tämä kaikki tapahtuu kuin dementoituneella äärimmmäisen vanhalla ihmissellä, ja vieläpä täysin pimeällä ja valheellisella, ettei vanhuksien herjaamisesta voi kukaan minua syyttää. Ja kun tätä ei evokki ymmärrä, niin ihan hyvä toisaalta ;)
Aloituksesta ymmärsin ainakin sen, ettei aloittaja ymmärtänyt ollenkaan lukemaansa. Ei myöskään sitä miten jäätiköt ovat muodostuneet.
Kiitos aloittajalle, kun uutinen on totta myös.
Eräässä jäätikköjä käsittelevässä tiedekirjassa on kuvauksia keskiajalta, kun talonpojat, oliko ne nyt sveitsiläisiä, kauhistelevat sitä että alppilaaksoissa jäätikkö syö heidän laitumensa ja kotinsa.
Nykyään sielläkin varmaan paljastuu niitä silloin peittyneitä alueita puineen jne.